Všechny barvy duhy

Všechny barvy duhy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479789/bmid_vsechny-barvy-duhy-JYu-479789.jpg 4 260 78

Jedenáct českých autorů, jedenáct young adult povídek o odvaze, přátelství, prvních láskách i síle a odhodlání být skutečně sám sebou. Vedle známých YA autorů, jakými jsou Theo Addair nebo Alžběta Bílková, představí kniha i řadu debutantů. Jejich hrdinové hledají vlastní identitu, navazují komplikované a jedinečné vztahy a snaží se najít své místo ve společnosti, která je v určitých ohledech přijímá, a v jiných naopak diskriminuje. Povídky autorů (Lucie Zelinková, Sam Xabyssus, Sára Vůchová, Alžběta Bílková, Eva a Klára Pospíšilová, Theo Addair, Radek Blažek, Martina D. Antonín, Karolína Skácelová, Michael Walter) se věnují tématům homosexuality, bisexuality a coming outu, stejně jako nebinarity, transgender, asexuality a dalším.... celý text

Grohlinka
08.11.2022 2 z 5

Ja musim rict, ze jsem trochu zklamana. Namety povidek jsou fajn a rozhodne by se v knihach mely objevovat casteji, ale… Ale mozna je to proste tim, ze se jedna o povidky, takze me zadna nedokazala dostatecne vtahnout do deje, a kdyz uz ano, hned koncila. Temata klouzou po povrchu a stejne tak sklouzly ze me, aniz by zanechaly cokoli hlubsiho. Skoda.

Chvalim za namety povidek, ktere povazuji za dulezite a melo by se o nich vic psat, vic mluvit a vic vedet. Libilo se mi zpracovani knihy, kdy kazde povidce predchazi predstaveni jednotlivych autoru, ta mi kolikrat prisla zajimavejsi, nez finalni povidky.

Iva095
13.10.2022 3 z 5

Vzhledově moc pěkná knížka. Většina povídek byla moc povedených, pouze jedna se mi moc nelíbila . Moc pěkné čtení.

kajka.bhlv
25.09.2022 4 z 5

Na tuto sbírku jsem se moc těšila, ale jak už to bývá zvykem, některé povídky jsou lepší než jiné a tato nebyla výjimkou. Neubírá ji to na kvalitě, ale naopak vyzdvihuje lepší povídky, které se dají lépe zapamatovat. Jsem moc ráda, že tato kniha vznikla u nás, už jen kvůli lidem, kteří se možná můžou cítit osamocení.

zsykorova
11.08.2022 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se neuvěřitelně těšila a jsem hrozně ráda, že jsem se k ní konečně dostala.
Abych pravdu řekla, šla jsem "naslepo", bez žádných očekávání, žádných přání. A musím říct, že opravdu nejsem zklamaná.
V první řadě musím pochválit dokonalou obálku a krásné ilustrace. A teď k samotnému obsahu - bylo to úžasné. Líbil se mi už Nejkrásnější dárek a když jsem zaznamenala vydání této antalogie, věděla jsem, že si ji prostě musím přečíst.
Nejvíc se mi líbily povídky Jak jsem šla na záchod, Šťastně nezamilovanej a Pozdní léto, sobota odpoledne. Ale pravdou je, že všichni autoři se se svými povídkami skvěle popasovali a dali vzniknout mistrovskému celku, který vás nutí usmívat se, ale i brečet.
Knížek s LGBTQ+ tematikou u nás v Česku vychází žalostně málo a já jsem moc ráda, že tohle dílo může podpořit další autory, aby dál psali a vydávali knihy na toto téma.

Marekh
04.08.2022 4 z 5

Jedná se o antologii českých young adult povídek s LGBTQ+ tematikou. V knize se nachází 11 povídek, které se věnují tématům homosexuality, bisexuality, coming outu, nebinarity, asexuality nebo transgender identity.

Když jsem se nacházel ve věku teenagera, o většině pojmech jsem neměl ani zdání. Je vidět, jak doba pokročila a s ní také postoj společnosti k sexuální orientaci lidí.

Z vyprávění znám případ muže, který bydlel nedaleko od našeho bydliště, a ten se rozhodl změnit z muže na ženu. Bylo to počátkem 90. let a bohužel rodiče mladého muže se museli odstěhovat, poněvadž lidé se jim smáli do očí a nemohli tento nápor vydržet. Lidé v této době nemile přijímali homosexuály a jakékoliv odlišnosti sexuální orientace. Mám pocit, že v průběhu desetiletí se názory lidí na tuto menšinovou komunitu změnili, pochopitelně ne u všech lidí. V současnosti vychází hodně knih z žánru LGBT a na práva těchto menšin se upozorňuje také každoročním pochodem Gay Pride a jinými způsoby.

Myslím si, že nejdůležitější je, aby byl člověk šťastný sám se sebou, ať už je jakékoliv orientace. Pokud jej rodina, kamarádi a přátelé mají doopravdy rádi, zůstanou při něm a budou ho podporovat za každé situace. Asi pro mě je nejtěžší srovnat se s Transgenderem, ale snažím se to pochopit, protože tito lidé chtějí být také šťastní, nicméně je to složitější.

Z autorů v této knize jsem znal pouze Theo Addaira, od něhož jsem četl Muffin a čaj a Koláčci a spiklenci. Lucii Zelinkovou a Radka Blažka znám ze sociálních sítí, ale nikdy jsem od nich nic nečetl. Některé povídky v této knize jsou prvotinami. Celkově se povídky četly dobře a čtenář získá větší rozhled o tématech, které tato kniha otevírá. V této knize je také otevřeno téma asexuality, na což jsem asi v žádné knize LGBT nenarazil.

Kniha má fialovou předsádku a také ořízku v této barvě. Před každou povídkou se nachází medailonek autora včetně ilustrace. V závěru knihy se nachází UŽITEČNÉ ODKAZY.

LilKure
29.07.2022 4 z 5

Obsahově je to jednoduše všehochuť, která svou tematikou hezky pracuje. Některé povídky jsou silnější, některé slabší. Každý si tam najde své. Na české poměry nadprůměr. Ale teda ten vizuál... ten je božský!

Prske
10.07.2022 4 z 5

Dá se říct, že mě všechny povídky bavily, což se mi moc často nestává. Dozvěděla jsem se spoustu nových pohledů z této oblasti a také jsem poznala pro mě neznámé autory :)

Nuttelka
30.06.2022 4 z 5

Moc se mi líbí vzhled celé knihy, je úžasná jak na pohled, tak i na dotek :-)
Povídky jsou různorodé a jak už to bývá, některé se líbí více a některé méně. Jednu povídku jsem jaksi nepobrala vůbec :-))) Ale jsem za tyto knihy - tento žánr ráda, že u nás vychází, moc mě baví.

kimChristopher
14.06.2022 3 z 5

Knížka se mi líbila. Už dříve jsem si jí všimla a chtěla koupit, ale nakonec jsem asi ráda, že jsem to neudělala a půjčila si ji raději z knihovny. Popravdě mě až tak moc nezaujala. Příběhy byli moc fajn, ale nesedl mi styl psaní. Občas v knížce byla přímá řeč napsána tak, jak většina lidí mluví a to mi někdy rvalo oči :D Například 'nevim' místo 'nevím' apod. Zkrátka byla super, ale nepatří k mým nejoblíbenějším.

Durancie
13.06.2022 2 z 5

"Pro mě sex byla tajemná činnost, kterou dělali jenom lidi ve filmech. Něco, co se mě netýká. Jako vražda – bylo mi jasný, že se to děje, ale teprve teď mi začalo docházet, že se to může přihodit i lidem, který znám osobně."

Jediný odstavec z celé knihy, který přinesl něco opravdu nového.

handulli
11.06.2022 3 z 5

Všechny povídky byly po literární stránce napsané velmi dobře, ovšem jen některé mě oslovily a předaly mi něco dál a donutily k zamyšlení. Hodně povídek bylo průměrných ... nebyly špatně napsané, ale nic mi nepředaly dál a kdybych je nečetla, nic by se nestalo. Jako celek bych tedy knihu hodnotila 3,5⭐
Za přečtení a zamyšlení ale tento soubor povídek určitě stojí.

Bez šance (Sam Xabyssus) ⭐
Vezmi si mě, když to dokážeš (Hugo Hartman) 3,75 ⭐
Žába (Alžběta Bílková) 2,5 ⭐

tomnathaniel
22.05.2022 3 z 5

V zásadě český průměr na poli queer tématiky. Nicméně lepší povídky než v takových Folného Buzíčcích. Na některé povídky jsem byl asi už věkově "starý" takže moc emocí nevyvolaly, ale pro určenou kategorii to může mít větší dosah. :) Já sám mohl u pár povídek zreflektovat své nedávné pocity. Asi tak dvě povídky mi přišly slabé. A asi dvě byly záživné jen zpola. Nejlepší však byly povídky Žába a Pecka jak z broskve. :) U jedné povídky mě vyloženě naštvalo, jak český státní aparát přistupuje k transgender lidem. Na druhou stranu... Nevím proč.. Ale literárně mě transgender v českých vodách nepříjde nějak působivá, a bohužel emočně ne uvěřitelná... Mám pocit, že zahraniční knižní/filmová/seriálová tvorba tohle téma zvládá líp... Emočně to rozhodně ve mě stopu zanechá... Kvituji také skvělou povídku s tématem asexuality. :)

Hipi
15.05.2022 2 z 5

Nemám nic proti lidem s jinou orientací, ale tyto povídky mi připadaly dost slabé a prostě mne to nebavilo. Bohužel...Obálka je přímo odporná (to se jinak nedá nazvat :), vnitřní ilustrace také nic moc.

KateTheBlogger
10.05.2022 5 z 5

Výborný soubor povídek, které mě ohromně bavily.

Hobitka
10.05.2022 4 z 5

Většina povídek je za mě hodně povedená. Dvě mi přišly slabší, a jedna se mi vyloženě nelíbila.

Jsem moc ráda, že jsem se k téhle sbírce dostala. Otevírá témata, nad kterými se spousta lidí nezamýšlí buď vůbec anebo jen povrchově. Tady jdeme víc do hloubky.
Asi nejvíc mě zaujaly povídky "Pecka jak z broskve" a "Šťastně nezamilovanej".

A baví mě, jak se různí, které povídky se čtenáři líbí a které nikoliv :)

mysak518
04.05.2022 5 z 5

Další skvělá kniha pěkne povídky

AlexandraBane
22.04.2022

Tuhle knihu nejde hodnotit, jako celek. Protože některé povídky, se mi líbily víc a některé míň. Přesto to bylo krásné počtení a jsem ráda, že taková kniha S takovými tématy tady vyšla.

Zkusím to trošku shrnout alespoň počtem hvězdiček
Rodinné setkání- Theo Addair 4 hvězdičky
Žába - Alžběta Bílková 4 a půl hvězdičky
Bez šance - Sam Xabyssus - 1 hvězdička
Pecka jak z broskve - Sára Vůchová 2 a půl hvězdičky
Nacpěte jí do škatulky - Lucie Zelinková - 3 hvězdičky
Jak jsem šla na záchod - Martina D. Antonín - 5 hvězdiček
Vezmi si mě, když to dokážeš - Hugo Hartman - 3 hvězdičky
Čokoláda na dně kornoutku - Karolína Skácelová 2 a půl hvězdičky
Tajemství umírají osamělá - Michael Walter - tahle mě rozhodila stejně jako Jak jsem šla na záchod, takže 5 hvězdiček
Šťastně nezamilovanej- Radek Blažek - Nejsem si jistá, jestli bych měla vůbec hodnotit, aby mě někdo neobvinil ,že vlastním nadržuju :D :D :D. Ale 5 hvězdiček
Pozdní léto, sobota odpoledne - Eva a Klára Pospíšilovy - 5 hvězdiček

Sybelle
21.03.2022 4 z 5

Tato série povídek poskytuje náhled na téma, o kterém se tak často v literatuře nepíše. Povídky se četly dobře. Jsou hodně o strachu, jak společnost nebo jedinec přijme to, co je odlišné. Včetně přijetí sama sebe. Příběhy v této knize nesou celkově pozitivní myšlenku, že to, co je odlišné, není špatné. Že se stále jedná i lidi, které znáte, přátelé a rodinu.

Bar16
13.03.2022 5 z 5

Nečekala jsem, že se do knihy tak začtu. Popravdě jsem ani nevěděla, co od jednotlivých povídek čekat, takže když jsem knihu přečetla téměř na jeden zátah a po přečtení ji zaklapla, překvapeně jsem zjistila, že se mi všechny povídky až na jednu moc líbily. Ta jedna jediná byla od Lucie Zelinkové - děj byl docela o ničem a povídka mi nic nedala. Nejlepší pro mě byly od Radka Blažka a Sáry Vůchové, těm bych dala 1*. A pak je tam ještě jedna, co vynikla nad ostatníma, protože u té jsem měla pocit, že byla psaná hodně od srdce - povídka od Martiny D. Antonín. Pojďte do toho, stojí to za to.

rimmon
26.02.2022 5 z 5

Knihu jsem si chtěla koupit už strašně dávno.
A 16.2 k tomu skutečně došlo.
Přečtená za jeden jediný den a to 25 večer až 26 ráno.

Jedná se o soubor povídek každá je na trošku jiné téma, každá je svým způsobem o něco odlišná a zároveň jsou všechny stejné.
Tématem je láska.
A je jedno ke komu - vždycky je tam láska.
Knížka se mi strašně moc líbila a její čtení jsem si naprosto užívala.
Některé povídky jsou smutné, jiné veselé a některé drsné. Ale rozhodně by si tuhle knížku měl přečíst každý je to tak. Pomohlo mi utřídit si myšlenky, kniha mi ukázala a vysvětlila pojmy kde jsem si nebyla jistá.
Doplněná o medailonky autorů ukazuje nejen současno situaci v české republice.
Jedna z nejlepších knih.
V knize kromě jiného najdete také nádherné kresby. Celá vizuální stránka je výjimečná. Vlastně jen co jí chytnete v knihkupectví do ruky - Vám dojde že jde o něco výjimečného.