Vražda na faře

Vražda na faře https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38745/bmid_vrazda-na-fare-dOl-38745.jpeg 4 700 110

Slečna Marplová série

Anglická královna detektivek v tomto detektivním příběhu, který vyšel 1930, poprvé čtenářům představila neúnavnou, vynalézavou a jedinečnou amatérku-detektiva, slečnu Marpleovou, která svým originálním myšlenkovým postupem a nevšedním postřehem nejednou nalezne řešení zapeklitých případů. Tady ve Vraždě na faře poprvé zazářila, upoutala, pobavila a překvapila samotného oficiálního vyšetřujícího komisaře. Na faře v malé vesničce St. Mary Mead dojde k vraždě člověka, kterého v okolí nikdo neměl rád a tak důvod ke zločinu by se našel skoro u všech jeho sousedů. Jednou z obyvatelek vesnice je i slečna Jane Marplová, zkušená moudrá dáma, která celý život pozoruje lidi kolem sebe, má pochopení pro jejich slabosti a hříchy a velmi dobře zná místní poměry. Policejní vyšetřovatelé se zpočátku staví shovívavě k jejím zdánlivě naivním postřehům, brzy ale zjistí, že dokáže překvapivě přesně nahlédnout do tajů lidské psychiky a svou originální dedukcí nakonec skutečně najde řešení komplikovaného případu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Melantrich

The Murder at the Vicarage , 1930

terimila
16.09.2021 3 z 5

Průměr. Příjemné a dobře utíkající čtení, ale že by mě samotná zápletka nebo někdo z postav nějak výrazně vtáhly, to se říct nedá. Vypovídá o tom i to, že jsem to četla vlastně vždy jen u oběda, takže se mi kniha vlekla několik týdnů. Není to špatné, ale paní Agatha uměla mnohem zajímavější a originálnější věci.

Jessica007
25.07.2021 5 z 5

Výborná detektivka, tentokrát se slečnou Marplovou, zde se s ní setkáváme poprvé. Slečnu Marplovou mám ráda, samozřejmě i H. Poirota a autorka je moje oblíbená. Navíc to byla nejoblíbenější autorka detektivek mojí babičky (r. 1906), tak mě to tak příjemně vrací v časech.

vodovodnice
23.07.2021 3 z 5

Tahle detektivka mi trochu připomíná detektivku: smrt na Nilu, ale jen malým detailem a až na konci detektivky.
Jinak to byla moc příjemná detektivka.
Možná oproti zfilmovaným detektivkám s paní Marplovou, mne zde překvapilo, v knižní podobě vystupuje jen zřídka a vlastně aktivním pátračem je místní farář.
Zápletka a způsob zabití byl velmi originální :-D .

VeruMalfoy
17.05.2021 4 z 5

Tohle je má již několikátá kniha od autorky. Miluju její detektivky. Většinou si vždy myslím, že vím, kdo je vrah a nakonec jsem mile překvapena, že je tomu úplně jinak, než jsem si myslela. Navíc jsme se tady ocitli v prostředí malé vesnice, což mi bylo opravdu velice příjemné. Miluji vesnické vztahy, i když sama jsem zcela městský člověk, který ovšem vyrůstal částečně na vesnici, takže mě to k tomuto prostředí táhne. Líbí se mi vesnické akce a tancovačky a také určitá soudržnost, i když nám tento příběh ukazuje, že mnohdy je spíš tato soudržnost ke škodě, protože se hůř hledá vrah.

david5746
25.04.2021 4 z 5

Trochu slabší příběh slečny Marplové. Vlastně hned na prvních stránkách autorka uvedla do děje tolik postav, že jsem váhal, jestli to vůbec nějak rozumně dám. Naštěstí se děj pak dostává do klasického autorčina stylu, takže postavy poznáme postupně a to už se nechá. Kniha je vyprávěna vikářem na vesnické faře, kde je jednoho krásného dne nalezena mrtvola. Pro všechny je ale velké štěstí, že slečna Marplová tam bydlí taky, takže se motá kolem vyšetřování, sem tam přispěje svojí troškou do mlýna nějakým tresfným postřehem a celé to směřuje ke zdárnému konci, kdy jsou zločiny vyšetřeny a všichni pachatelé odhaleni.

Za mě spokojenost.

----
Slečna Marplová nepatří mezi ty staré dámy, které se mýlí. Vždycky dokáže záhadným způsobem vzít věc za správný konec, takže má vždycky pravdu.

----
„Myslím, že obvykle máte pravdu,“ řekl jsem s úsměvem.

„Obávám se, že to u mě vede k troše domýšlivosti,“ přiznala slečna Marplová.

domihruzkova
19.04.2021 3 z 5

Na můj vkus překombinované a zbytečně složité a komplikované.

DericCaster
17.03.2021 3 z 5

Věřte, nebo ne, ale tato knížka je mé první setkání s tvorbou A. Christie. Tedy myslím v knižní podobě. A zas tak moc mě to nenadchlo. Nemohu říci, že bych to považoval za ztracený čas a na cesty do a z práce to stačilo, ale tak nějak jsem čekal více... Ale také jsem pochopil z komentářů, že třeba slečna Marplová nebude úplně to pravé pro mne a na příště zkusím knížku z jiné její série.

alibaba72
15.03.2021 5 z 5

Agatha Christie byla geniální a slečnu Marplovou miluji :-)

Zdekat
01.03.2021 3 z 5

Já nevím, moc jsem se do děje nedostal, hodně postav, náhod, komplikované vyšetřování vedené farářem místo detektivů... Ale kriminálky moc rád nečtu.

Terez9119
01.03.2021 3 z 5

Ach jo, jak mám ráda Hercula, tak nemám ráda slečnu Marplovou, nemůžu si pomoct, jejím příběhům asi nikdy na chuť nepřijdu. Bylo to trochu rozvleklé a postav tam bylo jako na orloji. Konec byl dobrý, jak už to ostatně u Agathy bývá.

boxas
23.02.2021 5 z 5

To byla zase jednou radost číst!
A ať mi prominou zapřisáhlí příznivci Hercula Poirota, já nedám dopustit na tuhle drobnou, trochu všetečnou, ale nesmírně bystrou obyvatelku vesničky St. Mary Mead Jane Marplovou!

edith79
17.02.2021 5 z 5

Moje závislost na královně detektivek stoupá. Opět jsem nebyla zklamaná. Tentokrát sice trochu zdlouhavější začátek, ale po spáchání vraždy se děj pěkně roztočil a překvapení střídalo překvapení. Slečna Marplová to ve finále moc hezky rozsekla. Velká spokojenost.

alice9642
08.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Zajímavě koncipovaná (vypráví jí farář) a můžete hádat, kdo spáchal vraždu, ale jistotu získáte až po jejím odhalení slečnou Marplovou, která je velice otravná, klevetivá stará dáma, což rozhodně hraje v její prospěch.

dalia1769
08.01.2021 4 z 5

Pěkná, pohodová detektivka se slečnou Marplovou, která je zde ale spíše jednou z postav a ne tou hlavní, zřejmě proto, že je to první kniha s touto postavou.

Ava365
13.12.2020 4 z 5

Příjemná detektivka, která nás zavede do malebné staroanglické vesničky. I tady se ale lze setkat se zločinem. Na slečnu Marplovou si ovšem vrah nepřijde :)

rencovav
07.12.2020 4 z 5

Slečnu Marplovou jsem si nikdy neoblíbila tak jako Poirota, ale i tak je na knize znát styl Agathy Christie a proto je skvělá. Hodně jsem však vnímala takové drobnosti, jako jsou stereotypy, neustálé zdůrazňování, že slečna Marplová je stará panna a ráda šmíruje ostatní... No možná to není nic špatného, možná v kontextu doby nemohlo ani nic jiného vzniknout. Jinak vražda byla geniální, až do samého konce jsem netušila.

Grynče
29.11.2020

Nebyl to můj šálek čaje.

INCOGNITOREADER
25.11.2020 3 z 5

Moje první kniha se slečnou Marplovou. Co mě hodně překvapilo, jak je zde slečny Marplové málo. Kniha je vyprávěna z pohledu vikáře. Já poslouchal audio verzi která je namluvena panem Otakarem Brouskem ml. a paní Růženou Merunkovou. Pan Brousek namluvil všechno, kromě toho co říká přímo slečna Marplová, kterou namluvila paní Merunková. Audio zpracování je parádní. Ale příběh samotný mě úplně neoslnil. Je zde velké množství postav a docela problém se orientovat. Některé postavy jsou jen jakoby načrtnuté karikatury. Ale vraha jsem neodhadl.

katallinka
12.11.2020 4 z 5

Velmi povedená detektivka. Paní autorka mě dokonale zmátla.

babystar
02.10.2020 4 z 5

Toto je asi první ze série o slečně Marplové, kdy ji ještě policisté považují za bláznivou stařenku. Přesto dokáže vyřešit vraždu v poklidné vesnici, kde to pod povrchem vře nejrůznějšími vášněmi.