Vražda na faře

Vražda na faře https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38745/bmid_vrazda-na-fare-dOl-38745.jpeg 4 700 110

Slečna Marplová série

Anglická královna detektivek v tomto detektivním příběhu, který vyšel 1930, poprvé čtenářům představila neúnavnou, vynalézavou a jedinečnou amatérku-detektiva, slečnu Marpleovou, která svým originálním myšlenkovým postupem a nevšedním postřehem nejednou nalezne řešení zapeklitých případů. Tady ve Vraždě na faře poprvé zazářila, upoutala, pobavila a překvapila samotného oficiálního vyšetřujícího komisaře. Na faře v malé vesničce St. Mary Mead dojde k vraždě člověka, kterého v okolí nikdo neměl rád a tak důvod ke zločinu by se našel skoro u všech jeho sousedů. Jednou z obyvatelek vesnice je i slečna Jane Marplová, zkušená moudrá dáma, která celý život pozoruje lidi kolem sebe, má pochopení pro jejich slabosti a hříchy a velmi dobře zná místní poměry. Policejní vyšetřovatelé se zpočátku staví shovívavě k jejím zdánlivě naivním postřehům, brzy ale zjistí, že dokáže překvapivě přesně nahlédnout do tajů lidské psychiky a svou originální dedukcí nakonec skutečně najde řešení komplikovaného případu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Melantrich

The Murder at the Vicarage , 1930

Čmeláček
28.08.2022 5 z 5

Slečna Marplová je taková roztomilá stará dáma a já knihy s ní mám fakt moc rád :). Tohle je vynikající detektivka, která se čte sama. Skvostné! :)))

Hakate
23.08.2022 5 z 5

Vždy pokud potřebuji nějakou zaručeně perfektní detektivku a nechce se mi přemýšlet, po čem šáhnout, knihy od mistryně, královny, bohyně detektivek nikdy nezklame.
Všechny jsou skvělé, žádná není špatná. Originální, skvělé, nepřekonatelné.

milary
01.08.2022 4 z 5

Kdysi jsem četla a ohodnotila čtyřmi. Tohle hodnocení zůstává kvůli trochu zvláštnímu kontrastu; bezvadně vymyšlený případ, nekonečné (nikoliv ve smyslu nadbytečné) slepé uličky, "agathovsky" dokonale charakterizované postavy, případné dialogy, často poťouchlé a vtipné... A pak trochu divně zjednodušeně podaný konec, jaksi uspěchaný, zdá se mi.
Každopádně - i dík mým milovaným audiointerpretům Agathiných knih - čtyři výrazné stálice v hodnotě 85%.

Ticiana
01.08.2022 4 z 5

Na tak utlou knizku tady bylo fakt hodne postav. A z nejakeho duvodu mne kniha uplne nenadchla. Hodne se mi pletly postavy. Ale Agatha je stejne uplne skvela autorka.

janina66
26.07.2022 3 z 5

Slečna Marplová a její detektivky s ní, mám moc ráda. Už jsem četla lepši. Ale je to tím, že tato je jako první. Člověk si musí dávat pozor na jména všech osob v knize.

klaraj093
16.07.2022 4 z 5

Ok, ofiko jsem se zamilovala do detektivek od Christie..Knihu jsem přečetla za necelé dva dny.Je to takové jemně pomalé, ale až do konce nevíte kdo je vrah. A to mě děsně baví, to napětí a přemýšlení kdo to sakra byl. Určitě budu pokračovat touhle sérii, když budu mít náladu na klidnou detektivku.

Le Chat
14.07.2022 5 z 5

Ano, kniha má "pomalejší rozjezd", ale i tak rozhodně DOPORUČUJI, Agatha Christie prostě detektivky uměla.

Pawlisman
14.07.2022 3 z 5

Nezaujalo..

Devorah
11.07.2022 5 z 5

Agatha Christie a její stará panna Jane Marplová. Stařenka s bystrýma očima i intelektem, která se vyzná v povaze lidí a díky tomu odhalí, kdo stojí za celým zločinem. Ovšem v tomto případě jde vskutku o velice důkladně promyšlený zločin, nad kterým i ona chvíli tápe.
Knize rozhodně nechybí šmrnc a napětí, objevují se v ní i prvky suchého humoru, což jí dělá velmi čtivou. Vše je zde jak má být, nic neschází, ale ani nepřebývá. Tleskám.

jarin58
06.06.2022 4 z 5

Pomalejší rozjezd,ale jinak celkově se mi kniha líbila.

Fallenyard
19.04.2022 3 z 5

Zrovna tento případ mě moc nenadchnul. Bylo to místy vtipné, ty vikářovy hlášky mě fakt bavily, ale samotný příběh byl dost nuda...

animovanej medv
24.03.2022 4 z 5

Bylo to trošku zdlouhavé, ale i tak mě to moc bavilo. Vraha jsem netipla

Burák
25.01.2022 4 z 5

Agatha Christie zaexperimentovala a nechala tentokrát odhalení motivu zločinu i jeho pachatele na nové postavě, která ani není profesí vyšetřovatel a co víc, je to žena. Slečna Marplová byla podle mě skvělou volbou a mám příběhy s ní moc ráda. I když bych si v duelu Poirot vs. Marplová nejspíš vybrala Hercula, na slečně Marplové mě baví prostředí ve kterém se pohybuje - anglický venkov v 1. polovině 20. století, to je prostě moje srdcovka.
Její první příběh má trochu pomalejší rozjezd, ale celkově jde opět o velmi vydařenou detektivku na kterou jsem u autorky tak zvyklá.

Kontryhelka
09.01.2022 5 z 5

Další úžasná a zajímavá detektivka od paní Agathy. Netřeba představovat, protože všichni její příznivci dávno víme, že její knihy jsou plné tajemna, zvratů a hlavně geniální rozuzlení na konci příběhu. Její knihy se mi nikdy neomrzely a i když je znám od dětství, vždycky si je ráda přečtu a nechám se vtáhnout do děje. Parádní i filmové zpracování.

Booky84
06.01.2022 5 z 5

Příjemná a čtivá detektivka se všetečnou paní Marplovou, těším se na další.

Timkim
15.12.2021 1 z 5

Odposlechnuté pouze díky výzvě. Popravdě A.CH. nebude moji oblíbenou autorkou. Celý děj je zmatečný, vyšetřování vede místo policie kněz, který by se svojí dobrosrdečnosti zamíchal i praseti do žrádla. Za ženu má neschopnou blbku a neustále ho otravuje celý regiment přestárlých svobodných "slečen". Těžce mi to připomíná "Slunce seno" nebo "Babovřesky". S A.CH. končím, tohle je ztráta času.

SHi
26.11.2021 3 z 5

Hezká detektivka, ale spíše typu "přečíst a zapomenout". Zápletka není nijak strhující, postavy působí vesměs fádně a než jsem si stačila pořádně zapamatovat, kdo je kdo, ocitla jsem se v závěru příběhu, který mě sice trochu vytrhl z letargie, ovšem nezáživný a vleklý zbytek knihy se mu přebít nepodařilo.

Knižní střípky
26.11.2021 5 z 5

Poslech audioknihy

Pojďme do legendární vesničky St. Mary Mead, kde žije Jane Marplová a tentokráte se přímo její vesnice stane dějištěm tragédie – na místní faře je zavražděn jeden starý protivný plukovník, po kterém zůstane mladá manželka... A opět, byť na začátku s velkou neochotou a skepsí, se policie musí obrátit o pomoc na naši milou starou dámu... Interpreti: Růžena Merunková a Otakar Brousek ml.

Asi už vás nepřekvapí, když napíši, že zpracování těchto dvou audioknih bylo opět úžasné, hudební předěly skvěle dokreslovaly atmosféru, a byť jsem obě dvě knihy již několikrát v minulosti četla, poslech jsem si užila úplně maximálně.
Pro mě to byl únik z této šílené doby a byť to jsou samozřejmě detektivky, kde se vlastně vraždí, tak já mám vždy pocit, že v těch Agathiných knihách se vraždí tak nějak jinak, decentně, s takovou jemnou noblesou a její knihy jsou pro mě odpočinkovou záležitostí.

annes
03.11.2021 5 z 5

Jane M. nepotkávám poprvé, ale když se stala vražda na faře vypadalo to že se vrah nenajde. Ospalá malá vesnička kde Jane bydlí skryla skvěle vystavěnou zápletku a opravdu skvělé rozuzlení.

Lubošovo
14.10.2021 4 z 5

Tohle bylo před lety moje úplně první setkání s Agathou Christie a od té doby na ni nedám dopustit. Ačkoliv tahle knížka má svoje mouchy, pro mě zůstane jednou z nejpromyšlenějších detektivek všech dob. Hned po Černoušcích a Orient Expressu.