Vodník

Vodník https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508666/bmid_vodnik-BBI-508666.jpg 4 504 153

Emina kamarádka zmizí bez jediného slova. O dva dny později se v nedaleké vesničce objeví tělo. Probralo se v údolí protkaném říčkou Litavkou, jejími slepými rameny a starodávnými mlýny k životu něco děsivého? Nebo zaúřadovala obyčejná lidská zloba? Celý případ smrdí bahnem a pořádným průšvihem i kvůli Emě, která se vyšetřovatelům neustále motá pod nohy. Dojde k odhalení pachatele dřív, než vodník zaklapne pokličku na hrníčku s novou dušičkou?... celý text

Roseblood
26.02.2023 5 z 5

Po dlouhé době jsem se vrhla na novou českou detektivku a měla jsem šťastnou ruku.

Hlavní dvojice vyšetřovatelů mi sedla, byli mi sympatičtí. Líbil se mi celkově vymyšlený a poskládaný příběh a veliké plus bylo pro mě, že jsem vraha neodhalila.
Okolí Příbramska kde se příběh odehrává je krásné, skvěle popsané a já se nalákala natolik, že se tam ráda v létě vypravím.
Trošku jsem se těšila na mysteriózní detektivku, kde námět vodníka byl skvělý ale nevyužitý.
Ocenila jsem že v knize nenajdete přehnané akční scény, nic nebylo zbytečně vyhrocené a díky tomu byl příběh více uvěřitelný.
Že jsem knihu přečetla za jedno odpoledne vypovídá o tom, jak se mi líbí autorčin styl. Byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne a knihu jsem nemohla odložit. Hluchá místa jsem nenašla, zápletka je bezva, dobře namíchané napětí a konec vysvětlený. Postavy jsou dobře popsány, máme zde i pohled do minulosti a provázání vztahů.
Moc by se mi líbilo filmové zpracování.
Ráda vřele doporučuji.

Zdenkacheca
25.02.2023 3 z 5

Knizka se cetla sama. Moc prijemne cteni.

mag097
25.02.2023 2 z 5

První půlku knížky jsem byla nadšená, autorka píše skvěle a knížka se četla sama. Přibližně v půlce mě napadlo, jak to celé dopadne (a to jsem na odhadování konců antitalent). Kámen úrazu byl ale hlavně to, že vyšetřovatelé si souvislosti spojili mnohem později než já (a to věděli to, co já).

Líbilo se mi, že autorka nepřeplácala knihu akčními scénami a spíš se během vyprávění držela při zemi. Líbilo se mi, že i rozuzlení bylo vcelku jednoduché a odpovídalo českému prostředí. Bohužel, neschopní vyšetřovatelé pro mě knížku potopili a zaklapli tak pokličku na hrníčku s dobrým hodnocením.

Zároveň mi v příběhu chybělo slibované mystično. Námět byl skvělý ale dalo se z toho vyždímat mnohem, mnohem víc. Jedna zmínka o vodníkovi bohužel mysteriózní detektivku nevytvoří...
2,5/5, i když mi to trhá srdce

tere9
22.02.2023 5 z 5

Tak tohle byla paráda a o to větší překvapení, že jde o debutovou knihu. Pěkně vykreslené postavy i prostředí (navíc Brdy, kde to znám). Zápletka uvěřitelná, děj napínavý. Těším se na další detektivku od této autorky.

iveta3689
20.02.2023 4 z 5

Dobrý příběh, napínavý do konce. Žádné přeplácené situace nebo nesplnitelné akce, žádní nesmrtelní superhrdinové. Autorka má příjemný styl, s chutí se pustím do další knihy.

LeNÍk32
20.02.2023 5 z 5

Tak tohle byla velká paráda. knížka se četla naprosto perfektně nedalo se odtrhnout. už se těším na další autorčinu knihu

SvatecniCtenar
19.02.2023 5 z 5

Detektivky běžně nečtu, není to zrovna můj oblíbený žánr. Ale jestli jsou všechny tak dobré jako Vodník, asi je číst začnu.

Prvních pár stránek jsem byla trochu rozhozená z rychlého tempa, kdy se přeskakuje mezi několika různými příběhy zúčastněných aktérů. Ale jakmile jsem se dostávala hlouběji, bylo vše jasnější. Právě to, že kapitoly nejsou zdlouhavé a často se mění postavy, udržuje čtenáře v bdělosti a čtení je velice svižné. Sotva knihu otevřete, už jste v polovině a pak zjistíte, že ji nedokážete odložit, dokud se nedozvíte, kdo je vrah.

Na tutéž situaci nám autorka nabízí pohled z více úhlů očima všech hlavních hrdinů. Díky tomu nám postupně začínají docházet souvislosti a jednotlivé dílky puzzle zapadají na své místo, abychom nakonec mohli celé zamotané klubko hned několika záhad rozplést.

Prostředí, kde se děj odehrává, je vždy detailně popsáno tak, že má člověk pocit, jako by stál přímo na tom místě obklopený divokou přírodou, tajemnými cestičkami a děsivými rybníky. Stejně tak postavy si dokážeme podle popisu dobře představit. Přesto té "omáčky" kolem není příliš, všeho tak akorát. Dialogy "nešustí papírem" , vše zní opravdově a přirozeně.

Zápletka je realistická a všemu doopravdy věříme, v celém textu není jediné místečko, kdy bych si řekla: "hm, tak to asi těžko, takhle by se to určitě nestalo". Vlastně mi chvílemi připadalo, jako by mi před očima běžel film.

Celkově moc zdařilá kniha, napsaná talentovanou autorkou, která má smysl pro napětí a dokáže ho přenést na čtenáře.
Vřele doporučuji, nebudete litovat!

Jane2016
18.02.2023 5 z 5

Máte rádi příběhy s temnou a pochmurnou atmosférou? Zkuste vodníka! V tomto příběhu je totiž atmosféra tíživá až běda!

Toto bylo mé první setkání s autorčinou tvorbou a nemohu jinak než ji vyseknout poklonu. Myslím, že pokud bude dále tvořit, tak se máme jako čtenáři skutečně na co těšit. Příběh se velmi podobal klasické detektivce, na kterou se rádi podíváme v pátek večer. Dokázala bych si jej živě představit ve filmovém vydání!

Na samotném začátku příběhu se dostáváme do vesnice, ve které se stane vražda. Všichni tuto situaci z detektivek známe, čím menší vesnice, tím větší poprask. Ve vesničce se pomalu rozjíždí konspirační teorie a každý někoho obviňuje. Je zde mnoho postav, ale čím déle čtete, tím více se dostáváte do samotného příběhu.

Během čtení jsem měla pocit jako by mě někdo hodil těžkou deku. Chvilkami jsem ale až nevěřila, že čtu příběh od české autorky. Myslím si toto jen já? Nebo se nám v poslední době na české knižní scéně objevují autoři s neskutečným talentem?

Pokud rádi čtete české autory, tak toto bude něco pro Vás. Já jsem opravdu překvapená a těším se na autorčiny další knihy!

MichaelaS081
17.02.2023 5 z 5

Pecka. Přečetla jsem jedním dechem. Nemohla jsem přestat.

Danago
17.02.2023 5 z 5

Hodně dobrá česká detektivka. Děj je svižný a zajímavý bez hluchých míst . Námět na motivy básně z Kytice Vodník je super nápad. Zajímavě vymyšlená zápletka . O napětí také není nouze. Konec je logicky vysvětlený. Příjemné čtení.

Kudlanka03
12.02.2023 5 z 5

První vydaná kniha vycházející hvězdy v oblasti thrillerů. Asi takto bych začala.
Knihu jsem otevřela a zavřela až po tom, co jsem ji celou přečetla. Protože tento žánr je můj, byla jsem prostě natěšená.
Vždyť už jen ta báseň na začátku. Budu potěšená, pokud budou další díly inspirované dalšími básněmi a v knihovně budu mít vedle Vodníka i další kousky ze sbírky Kytice.
Ale k samotnému příběhu. Je tu plno postav. Ale to ničemu nevadí. Čtete a čtete a najednou jste tam. Stojíte u náhonu v Pasekách, přijeli jste tam autobusem a máte pocit, že tu jste prakticky doma. Popisné části, kterým se zkrátka žádná kniha nevyhne jsou formovány decentně. Všeho je akorát a čeho je víc, tak dialogů a to já můžu. Mám pocit, že s dialogy se děj posouvá na úrovni kapitol a ne stránek.
Hlavními postavami bych nazvala vyšetřovatelské duo Tomáš a Honza. Celý je to zamotaný. Honza chodil s Emou, ta je kamarádka Zuzky, manželky Tomáše, mají Lucinku. Tak. Taky Ema má kamarádku. Naďu. Obě pracují v nemocnici.
Je tu zkrátka nespočet mini příběhů, což vyžaduje přípravu, případně o to víc smekám, pokud to bylo psané bez přípravy.
Oba kluci, chlapi, jsou mi sympatičtí. Každý má to svoje, jsou dobrá dvojka.
Pak je tu rodina – bráchové a něco okolo mlýna. Kolem mlýna vždycky bývá voda.
No a kde jinde se to celý rozsekne, než na vesnický kalbě? Když se objeví mrtvola, začne to nabírat slušný obrátky.
Dostali jsme krásně napsaný thriller, postavy nám byly představeny, měly svoje minulosti i jsme si je mohli k někomu připodobnit.
Já můžu jen doporučit. Byla jsem opravdu hrozně napnutá, musela jsem prostě dočíst ještě ten den, kdy jsem ji otevřela.
Pokud jste si dali letos knižní předsevzetí, že budete podporovat více české autory a autorky, pak tenhle Vodník musí hlídat doma i vaše hrnečky.

Lienka666
11.02.2023 5 z 5

Tak tato knizka ma dostala. Cesko naslo svoju modernu Agathu CH. Autorka nielenze zvladla skvelu zapletku, ale popri uveritelnych postavach zvladla skvelo aj dialogy co je velmi casto problem u CZ a SK autoroch. Styl pisania mi neskutocne sadol pre svoju premenlivost. Najprv ste ucicikany romantickym opisom aby vas v nasledujucej vete odrovnala realita. Autorka s prehladom muci postavy rovnako ako citatela, samozrejme v tom najpozitivnejsom zmysle. Od knizky som sa nevedela odtrhnut a vyzera ze nie som sama, kedze v predpredaji som objavila dalsiu knizku tejto autorky - Klekanice s velmi chytlavou anotaciou. Ak milujete detektivky, Vodnik sa vam bude rozhodne pacit.

pogmanka
11.02.2023 5 z 5

Musím říct, že tohle bylo pro mě jedno velké překvapení. Čekala jsem sice, že to bude dobrá detektivka, ale knížka předčila ještě všechna moje očekávání. Už dlouho jsem nečetla detektivku z českého prostředí, s českými postavami, která by si zbytečně na nic nehrála. Naopak jsem dostala zajímavé prostředí jedné české vesničky, kde je opravdu vystihující věta v anotaci, že případ smrdí bahnem, protože v průběhu vyšetřování vážně skoro začnete věřit na vodníky. Za mě to prostě mělo autentickou atmosféru české vesničky s jejími podivínskými obyvateli a skoro až děsivou přírodou okolo. Moc chválím a těším se na další počin autorky.

Příbramsko české detektivky

Tereza Bartošová