Vodník

Vodník https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508666/bmid_vodnik-BBI-508666.jpg 4 513 513

Emina kamarádka zmizí bez jediného slova. O dva dny později se v nedaleké vesničce objeví tělo. Probralo se v údolí protkaném říčkou Litavkou, jejími slepými rameny a starodávnými mlýny k životu něco děsivého? Nebo zaúřadovala obyčejná lidská zloba? Celý případ smrdí bahnem a pořádným průšvihem i kvůli Emě, která se vyšetřovatelům neustále motá pod nohy. Dojde k odhalení pachatele dřív, než vodník zaklapne pokličku na hrníčku s novou dušičkou?... celý text

anibeni
01.05.2023 5 z 5

Po dlouhé době česká detektivka, která mně opravdu zaujala. Velkým plusem je české prostředí, tajemno a spád, který tato kniha nabízí..

packlik
30.04.2023 4 z 5

Detektivky bežně nečtu, ale Vodník se mi atmosférou moc líbil. Horko, voda, bahno, mlýn a hrnečky s pokličkou. Určitě si přečtu i další autorčiny knihy.

cornetka
30.04.2023 4 z 5

Emě se ztratí kamarádka, která se údajně vrátila k mamince do Srbska. To se ale Emě nezdá a tak se pouští do pátrání na vlastní pěst. V té samé vesnici dojde k vraždě Pavly a jako první podezřelý se je její manžel Josef. Jedná se o náhodu a jsou tyto dva zdánlivě rozdílné případy propojené nebo ne?
Další česká detektivka, která postupně nabírá na obrátkách. Úplně nejlepší je poslední věta, u které si budete říkat, jestli je to fakt konec? Nebo bude následovat pokračování?
Severský thriller to není, ale na české poměry za mě dobré a svižné čtení - oceňuji, když má příběh spád. Nejvíc mě bavila Ema svým odhodláním a přesvědčením svou kamarádku najít.

Ladis777
27.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Vodníka jsem přečetl dřív než Klekánici, která mu předcházela, ale to nevadí. Jsou tu sice stejní vyšetřovatelé a stejné prostředí, ale příběhy spolu tak úplně nesouvisí. Nicméně musím říct, že i když tohle téma mi sedlo víc, stejně je pro mě lepší Klekánice, přišel mi v ní propracovanější příběh. Postava vyšetřovatele Honzy mě v podstatě celou dobu dost štvala, navíc když mi vrah přišel podezřelý od chvíle, kdy se objevil na scéně. Má to hodně zajímavých míst, nicméně je tu přece jenom pár stereotypů, krásná mladá trochu zbrklá slečna, která pátrá po kamarádce (prostě holka na zabití), zadlužený frustrovaný alkoholik, jenž příběh spíš zamotává, jeden nebo dva obecní blázni, z nichž jeden je ještě šmírák, kluci přítomní vraždě, aniž ji zaregistrují... Přesto trvá skoro tři sta stran, než si policie a vyšetřovatelé všimnou zjevných stop... A dva bratři (jeden závislý na druhém), kteří se skrývají před nenávistí vesnice, ale ve skutečnosti skrývají i leckoho dalšího. Nepovedená byla i postava mafiána-pohodáře Matyáše, jehož přátelskost dost kontrastuje s funkcí.

LucyEcstasy
23.04.2023

Vodník - Tereza Bartošová

Evina kamarádka zničehonic zmizí. Evě je to divné a tak ji nahlásí jako pohřešovanou. Rozjíždí se tu pátrání, dokud není nalezeno tělo.

Tereza Bartošová je pro mne novým objevem mezi českou krimi literaturou. Musím přiznat, že mne okouzlila svým nadáním a nemůžu se dočkat až si přečtu další knihu z jejího pera.

Autorka dokázala bravurně nastolila tempo a nikam zbytečně děj nezaváděla. Měl příjemný plynulý spád a byl realisticky popsaný. Oceňuji zasazení příběhu do českého prostředí, díky němuž se člověk cítí být více součástí pátrací akce a vyšetřování. Tereza Bartošová tu dokázala rozvinou pochmurnou temnou atmosféru, která se čtenáři dokáže dostat pod kůži.

Od Vodníka nečekejte potoky krve, spoustu mrtvol a klikaře vyšetřovatele, kteří na co sáhnout, to se jim povede. Tady najdete lidský přístup, kdy policie vyšetřuje případ na základě postupného nalézání stop a prověřování výpovědí. A ano i sem tam se zmýlí, ale o to více se mi kniha líbila.

Jsem také ráda, že konečně někdo zpracoval téma našich tradičních strašidel. Pokud se mýlím, opravte mě, ale já doteď nenarazila na českou knihu, ne dětskou, který se inspiruje těmito postavami.

Ve finále nevím, co bych měla knize vytknout. Myslím si, že tu máme novou hvězdu českých současných detektivek. Pokud hledáte oddechový krimi příběh, tak Vodník je přesně pro vás. Já ho mohu vřele doporučit.

Hodnotím 5/5

katka.oo
23.04.2023 5 z 5

Skvělá česká detektivka, čtivá, zaujala mě příběhem i svým názvem a inspirací v Erbenově Kytici, sympatické postavy, líbilo se mi prostředí okolo říčky Litavky a starodávných mlýnů, které navnadilo tajemnou a ponurou atmosféru.
Nová nadějná česká autorka detektivek, těším se na její další knížky a určitě se hned, jak se mi dostane do ruky, vrhnu na Klekánici. Milovníkům poklidnějšího čtení doporučím.

Katania
14.04.2023 5 z 5

Parádní česká krimi. Mrzí mě, že jsem nečetla první díl, ale určitě se do nej brzy pustím.

Jessybelle
09.04.2023 5 z 5

Četla jsem nějakou lepší novou českou detektivku v poslední době??? Asi ne.
No, jestli čekáte potoky krve, tak budete zklamáni.
A pokud čekáte pěkně popsaný příběh jednoho vesnického zmizení a jeho rozuzlení včetně uvěřitelných a sympatických hrdinů, tak patrně dostanete, co chcete.
Já jsem si to rozhodně užila, a i když jsem si tipla správně, něco mě tak trochu překvapilo...
Takže se určitě vrhnu na Klekanici.
PS: některá jména Vás dozajista pobaví.

borupet
04.04.2023 4 z 5

Pěkná detektivka, čtivá, se zajímavou zápletkou. A navíc jako bonus z českého prostředí. Postavy, postupy vyšetřování, naše krásná příroda, vše bylo sladěné a hlavně uvěřitelné. Těším se na Klekánici.

smrčci
02.04.2023 4 z 5

V porovnání se severskými detektivkami může Vodník někomu připadat až příliš nudný, bez akce. Já jsem si to ale naopak užila. Někdy má člověk chuť na oddychovější detektivku, kde všude nestříká krev, zločinec nikoho nerozpouští v kyselině ani nekřižuje.

Prateri
29.03.2023 4 z 5

Paní Tereza Bartošová s Vodníkem je hvězdička, která se rozblikala na našem detektivním nebi. A svítí pěkně.
Vodník neměl zelené šatky, botky rudé - za to řemeslo mu šlo. Kriminalisté na duchy nevěří, Ema zase moc nevěří kriminalistům, a tak tu máme detektivní příběh, který pátrá po zmizelých dušičkách i po "vodníkovi". Kniha se mi líbila, tak příště vyrazím za Klekánicí.

postrach
29.03.2023 3 z 5

Oddechová česká detektivka.Postrádá tempo a napětí......

Gabri-88
26.03.2023 5 z 5

Báječně poskládaný detektivní příběh z českého prostředí. Takových knížek není tolik, protože se stalo nešvárem, že všechno zajímavé se zřejmě musí odehrávat nejlépe za oceánem a tak autoři postavám dávají anglická jména, která kolikrát ani neumím přečíst. To se vám zde nestane!!
Tomáš a Honza jsou uvěřitelní a tak pěkně lidsky nedokonalí, sympatičtí, takže vás příjemně provedou napínavým případem, který ukáže, že lidi jsou prostě bezcharakterní hovada. Tak to mám ráda.
Zapeklitě složený, zpočátku jako slepá ulička působící kriminalní případ, příhodná přirovnání, hra s českým jazykem a malebné české prostředí jsou největšími taháky téhle knížky

romika
25.03.2023 5 z 5

Pěkná detektivka,jediné co mi že začátku dělalo problémy,bylo množství postav i s příjmením na začátku každé kapitoly,ale postupně jsem se zorientovala. Nebyly tam potoky krve a zbytečný sadismus. Za mě super a doporučuji.

Miri10
23.03.2023 5 z 5

Hlavní hrdinka Ema se vrhá do pátrání po své kamarádce, mamince pětileté holčičky, protože zmizela. O dva týdny později je, bohužel, nalezena mrtvá. Kdo je pachatel a co ho vyburcovalo k akci?
Přestože s detektivkami nemám žádné zkušenosti, celé vyšetřování na mě působilo opravdu realisticky. Přesně takhle si představuju, že opravdu funguje odkrývání stop.
Líbilo se mi prostředí Příbrami, včetně starodávného mlýna, přestože bylo tajemné, a tak trochu ponuré. K navázání atmosféry ale ideální. Stejně jako mě bavily postavy. Vyšetřovatelé, ale především Ema! Sympatická hlavní hrdinka, která šla za svým.
Celá zápletka je perfektně vymyšlená a autorčin literární styl dokonalý! Opravdu dobře se to čte. Žádná zbytečná vata, děj jde kupředu.
Měla jsem tip, spoustu okolností jsem i dokázala (za pomocí vyšetřovatelů) dát jako skládačku dohromady, ale na rozuzlení jsem nepřišla. O to víc napínavější to bylo! A nutilo mě to neodkládat knihu, dokud se nedozvím vše.
Poslední věc, kterou musím vyzdvihnout je nápaditý název Vodník, stejně jako druhá autorčina kniha Klekánice. Líbí se mi propojení s baladami z Kytice, celé to navozuje dokonalou atmosféru.

Vřele doporučuji, a to nejen milovníkům detektivek. Skvělý příběh!

monishek
21.03.2023 4 z 5

Začátek byl dost vláčný, ze jsem měla nutkání přestat číst, jestli se tam brzy neco nestane. Nastesti nastal zvrat v podobě nalezeného těla a pribeh dostal spad. Dlouhe vyšetřování me po nejake dobe take začínalo unavovat, same výslechy, důkazy a hypotézy. Pak se do toho vložila Ema a konecne to bylo zase akcni. Nakonec celkem ctiva detektivka. Ovšem neočekávejte hromadu mrtvol a litry krve. Na závěr jsem si říkala, ze ji snad asi nenajdou, jak to začínalo byt zdlouhavé. Nicméně zkusim i dalsi titul od autorky.

EvikU.
19.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Vodník je taková poklidná česká detektivka s nádechem tajemna. I když každé dítě ví, že Vodníci nejsou, oběti jsou nalezené ve vodě u náhonu a smrdí bahnem. Čte se dobře a rychle, já mám tyhle české detektivky moc ráda. Líbí se mi vyšetřování, nejsou to žádní superhrdinové, které přemůžou pachatele holýma rukama a nejsou v ní potoky krve. Ani jedno totiž není nutné pro hezkou detektivku.

Akorát některé postavy mi přišli navíc, situace s primářem byla tak nějak navíc mi přišla. Hlavní vyšetřovatelé byli sympaťáci, Honza i Tomáš. Emu jsem si vyloženě zamilovala. Nedala se ničím odradit a pátrala na svou pěst po své ztracené kamarádce.

Prostředí Příbrami a okolí mi bylo milé. A z popisu na mě dýchla ponurá atmosféra opuštěného rybníku a starého mlýna ve mě vyvolávali příjemné mrazení v zádech. Rozhodně bych se hned po přečtení knihy nevydala na procházku lesem k rybníku.

Seděl mi příběh jako takový, líbil se mi styl psaní autorky, postupné vyšetřování, každý krůček popsaný, žádný šestý smysl nebo intuice, kdy čtenář neví, jak k tomu rozluštění případu došli. Kdo má rád české detektivky, bude spokojený.

zuzana2599
13.03.2023 4 z 5

Vodník je dobrá a nenáročná česká detektivka. Mám v oblibě Erbenovu Kytici a proto již samotný vodnický název mě na knihu nalákal. Líbilo se mi prostředí kolem říčky Litavky, starodávné mlýny a čtivý byl i tento detektivní příběh. Kdo mohl zavraždit Pavlu, maminku pětileté holčičky ? Kde je ztracená Naďa ?
Ráda si od paní autorky přečtu i Klekánici.

Gabetka
09.03.2023 4 z 5

Na začátku jsem trochu ohrnovala nos nad tím, že policisté pořád jen někam chodili a s někým mluvili. Ve výsledku to však působí velmi reálně, skoro bych řekla, že autorka má s vyšetřovacími postupy nějaké zkušenosti. Musím říct, že jsem nad případem musela pořád přemýšlet, zaujalo mě to propletení, celé to bylo hodně realistické, uvěřitelné a zajímavé. Jen nechápu, proč první vychází Vodník, když je v něm několik odkazů na Klekánici. Na kterou se samozřejmě těším.

annettka1098
09.03.2023 3 z 5

Přestože oficiální anotace i úvodní báseň z Erbenova Vodníka může působit až mysteriózně, jedná se o klasickou detektivku. Musím však vyzdvihnout autorky styl, který se velmi dobře četl.
Pokud máte rádi postupné odkrývání stop a takový ten klasický popis detektivní práce a vyšetřování, budete nadšení. Na mne to bohužel bylo zdlouhavé a moc klidné. Někdy jsem měla pocit, jako bych se brodila po kolena v bahně u Litavky spolu s vyšetřovateli.
Zvratů a napětí jsem se dočkala až na posledních 100 stranách, které jsem si sice užila, ale pořád to nebylo nic převratného.
Knihu bych doporučila čtenářům klidnějších detektivek, co nevyhledávají brutalitu ani převratné zvraty. Nám krvežíznivcům to bylo prostě málo.

Příbramsko české detektivky

Tereza Bartošová