Vodník

Vodník https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508666/bmid_vodnik-BBI-508666.jpg 4 504 153

Emina kamarádka zmizí bez jediného slova. O dva dny později se v nedaleké vesničce objeví tělo. Probralo se v údolí protkaném říčkou Litavkou, jejími slepými rameny a starodávnými mlýny k životu něco děsivého? Nebo zaúřadovala obyčejná lidská zloba? Celý případ smrdí bahnem a pořádným průšvihem i kvůli Emě, která se vyšetřovatelům neustále motá pod nohy. Dojde k odhalení pachatele dřív, než vodník zaklapne pokličku na hrníčku s novou dušičkou?... celý text

mataj
31.01.2024 4 z 5

Autorka hned od začátku pěkně rozehrála detektivní příběh. Různé náznaky něčeho podezřelého, zmizení mladé ženy a vzápětí objevení mrtvoly, dokonce jisté tajemno kolem rybníka. Závěr ale trochu pokulhával a samotné rozuzlení jaksi nesplnilo moje očekávání. Nicméně musím ocenit prostředí, ve kterém se příběh odehrává i snahu o jeho ozvláštnění.

jirina3500
25.01.2024 4 z 5

Velmi poutavě napsaná detektivka z českého prostředí,jazykem dnešních zcela obyčejných lidí.Nemohla jsem se od ní odtrhnout.I přes velmi napínavý děj netečou potoky krve,prostě fajn čtení.

Lena79
22.01.2024 5 z 5

Úžasné. Jsem opravdu nadšená, že jsem našla novou (pro mě) českou autorku. Kniha velmi čtivá. Oblíbila jsem si dvojici kriminalistů. Neumím to vysvětlit, ale víc mi sedl Honza :-)

JankaV80
22.01.2024 5 z 5

Tahle detektivka mě hodně bavila a po delší době to byla knížka tohoto žánru, od které jsem se nemohla odtrhnout. Všechno naprosto uvěřitelné, dej měl spád, oba vyšetřovatele (Jitku i Honzu) a Emu si člověk hned oblíbí, ostatní osoby (ať už kladné nebo záporné) do děje knížky zapadají, nikdo není rušivým elementem. Doporučuji a doufám, že až sáhnu po další knížce od této autorky, bude stejně dobrá.

Pisquosus
22.01.2024 4 z 5

Velmi hezky a čtivě napsáno, kniha mě hodně bavila.

Hodnotím 4 hvězdičkami, ubírám za závěr, který byl nedotažený. Přišlo mi, že si autorka neuměla poradit, proč vrah vraždil a proč byly souvislosti mezi jednotlivými postavami z vesnice provázány uvedeným způsobem (Naďa, Míka a Pavla?).

Trochu mimo je pak vlastně celý název Vodník, protože to vlastně nic moc nevystihuje.

Námět mi velmi připomínal Vraní oko od Michaely Klevisové.

brabofka
16.01.2024 5 z 5

Skvělý příběh. Možná trošku čitelnější než Klekánice. Ale opět skvěle propracované, napětí dobře nadávkované. Těším se na další díly a mohu jen doporučit.

mončičák42
13.01.2024 4 z 5

Pro mě velmi čtivá detektivka, žádné postavy se mi nepletly, ve všech případech byla logika. Žádné pachatele jsem neodhalila, a to jsem četla pozorně. Autorka mě tedy pěkně "vodila za nos"! Již se těším na další autorčinu knihu, která se na pultech objeví každým dnem.

rex522
29.12.2023 5 z 5

Skvělá detektivka

milanříský
29.12.2023 3 z 5

Pokud hledáte detektivku, kde netečou proudy krve, nebozí občané nejsou masakrováni zvrhlým a brutálním sériovým vrahem a občas přimhouříte oči nad konáním vyšetřovatelů, Vodník pro vás bude fajn čtení. Pokud si přečtete anotaci a získáte dojem že se vám do ruky dostal krimi příběh s mysteriózním až folklorním nádechem, ve kterém se dva ostřílení policejní mazáci za svitu baterky prodírají bahnem, zatímco se houstnoucí mlha vznáší nad vodní hladinou a nepříjemné mrazení v zádech signalizuje tajemné nebezpečí, dejte si zpátečku. Největší zabiják Vodníka jsou totiž očekávání vyvolaná anotací.

Vodník ve výsledku není podřadná detektivka, pracuje s vesnickým prostředím, komplikovanými vztahy, relativně sympatickou dvojicí kriminalistů, ačkoliv na můj vkus je občas až moc svižná. Okolí Litavky je tady spíš kosmetickým doplňkem, než místem se specifickou hutnou atmosférou a v tomhle vidím nevyužitý potenciál, který by z knihy udělal víc, než jen další z mnoha kriminálních příběhů. Není špatný, jen zásadně nevybočuje.

marrie5227
25.12.2023 4 z 5

Krásné svátky, přátelé!
Jak nestíhám číst, tak nestíhám ani přidávat, ale doufám, že se to časem zase srovná. Dnes se tedy ohlédneme za štafetou na českou detektivku inspirovanou baladou Karla Jaromíra Erbena, díky které jsem objevila další skvělou českou autorku.

Emina kamarádka zmizí bez jediného slova a o dva dny později se v nedaleké vesničce objeví tělo. Patří Emmině kamarádce nebo osud zamíchal kartami ještě víc?

Je až neuvěřitelné, kolik se toho může v takové malé vesničce stát během několika dní. Možná i několika hodin.

Sama mám slabost pro opravdu dobré a sympatické vyšetřovatele, se kterými jsem se v knize setkala. Upoutala mě spojitost právě s kyticí i neobvyklé téma, které autorka zvolila jako zápletku.

Kniha byla velmi čtivá a já už pokukuju po autorčiných dalších dílech! Mimo Vodníka se totiž zaměřila také na Klekánici a začátkem ledna jí vychází novinka “Dceřina kletba, kterou budu na prodejně doporučovat všemi deseti.

Moc děkuji za štafetu, @stanislava27.

Alaglesia
24.12.2023 4 z 5

Další detektivní příběh, odkazující na baladu Erbena, s nádechem mystiky. Zápletka i řešení případu bylo zajímavé, ale od poloviny jsem už tušila rozuzlení. Přestože se děj odehrává v létě, místy mě mrazilo. Klekánice se mi líbila víc. Jsem zvědavá, zda autorka napíše detektivní příběhy na všechny balady z Kytice.

VendulaB
19.12.2023 5 z 5

Výborná česká detektivka. Naprosto přirozený a reálně působící příběh. Neuvěřitelně napínavé a děsivé i bez bezprostředního násilí. Čtenářská chuťovka.

moni.ka
17.12.2023 4 z 5

99% českých detektivek se mi nelíbí. V poslední době se mi ale nějak nasbíraly ve čtečce, tedy konkrétně dvě: Krysta (utvrdila mě v nelásce k české detektivce - viz komentář tam) a Vodník. Přiznám se, že mě ke čtení nalákal spíše než obsah její název, a i název druhé autorčiny knihy, Klekánice. Připomněly mi totiž milovanou babičku, prázdniny u ní v kraji rybníků a strašidla, kterými mě odrazovala od výprav na “nebezpečná území. Na rozdíl od recenzí níže mi název Vodník ke knize přesně sedí, taková ta neurčitost a nedopovězenost až do poslední chvíle. Za mě parádní detektiva, jednu hvězdu jsem ubrala za trochu naivní jazyk, jako by ji psala studentka prvního ročníku gymnázia. Ale jinak skvělá detektivka, chystám se i na další autorčiny knihy.

rumova_kulicka
14.12.2023 4 z 5

Za mě to nebylo vůbec špatné. Pravda, těch jmen bylo trochu moc, ale nepletlo se mi to. Děj mě vtáhl hned a nepustil až do konce, i když už jsem brzy tušila, odkud vítr vane. Určitě vyzkouším i další autorčiny knihy.

Lucciella_L
10.12.2023

Tak toto byla vážně skvělá detektivka! Miluju české kriminálky a tohle byla prostě lahůdka přesně podle mého gusta! Četla se úplně sama, příběh se postupně vyvíjel, žádné skoky. Jen trošku moc postav, ale jejich jména mě neskutečně bavila. Dva zločiny, které se prolnou takovým způsobem, který jsem nečekala. A ten konec.... ten mě dostal! Za mě super a doporučuji!

Rave
02.12.2023 2 z 5

(SPOILER) 34 jmen. Irena, Ivona, Ivana. Patrik, Petr, Pavla, Petra. Lenička a Lucinka. Strašný. Musela jsem si jednotlivé postavy nakonec sepsat. Zabralo to tři stránky poznámek...kdo ke komu patří, s kým se zná, čí je kamarád, bratr či zhrzený ex...Protože když jsem knížku rozečetla večer, druhý den jsem netušila, kdo je Ota Krkavec (jo, aha, mladý nadstrážmistr) či Ivana Jarolímková (jo, vlastně, náhodný divák, který viděl hádat se Pavlu s manželem). Oba zmínění však měli v celkovém ději snad jen jeden jediný štěk, čili pamatovat či vypisovat jejich jména byla naprosto zbytečná aktivita, na což jsem přišla až v poslední třetině knížky, kdy mě to celé prostě přestalo bavit a přeskákala jsem na konec. Hm. Zamotané, překombinované, dramaticky vyřešené. Případ se vlastně rozhýbe jen proto, že pětiletá holka utrousí, že viděly s maminkou hastrmana u rybníka. U rybníka, kde soška hastrmana skutečně stojí, ale přesto se hlavní hrdinka Ema rozhodne tento šokující zvrat blíže prozkoumat a odhalit, kdo je tajemným vasermanem. Omlouvám se, ale ne.

m2056
15.11.2023 5 z 5

Kniha se četla dobře je napsaná tak že příběh letí dobře není to nataženo jako malé kalhoty na velkém zadku. Není nic co tak vytknout za mě plný počet bodů.

broskev28
09.11.2023 3 z 5

U mě Vodník příliš nezabodoval, ale naše čtenářky to vidí jinak - proč ne. Prostředí rybníků vlastně nakonec nehrálo žádnou roli, takže pan Erben promine. Mě osobně zaujal a překvapil především konec: je to nahrávka na smeč, respektive na pokračování?

tabaluga
05.11.2023 5 z 5

Dobře napsaná detektivka:-) bylo to napínavé čtení, dva případy zdánlivě bez žádného propojení a nakonec... Ještě k tomu psáno českou autorkou a to beru jako velké plus.

Kopretina_aku
04.11.2023 3 z 5

Bylo to čtivé, ale na detektivku málo napínavé. Hodně se to táhlo, dvojice policistů působila všelijak, jen ne jako kriminalisté.

Příbramsko české detektivky

Tereza Bartošová