Vodník

Vodník https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508666/bmid_vodnik-BBI-508666.jpg 4 504 153

Emina kamarádka zmizí bez jediného slova. O dva dny později se v nedaleké vesničce objeví tělo. Probralo se v údolí protkaném říčkou Litavkou, jejími slepými rameny a starodávnými mlýny k životu něco děsivého? Nebo zaúřadovala obyčejná lidská zloba? Celý případ smrdí bahnem a pořádným průšvihem i kvůli Emě, která se vyšetřovatelům neustále motá pod nohy. Dojde k odhalení pachatele dřív, než vodník zaklapne pokličku na hrníčku s novou dušičkou?... celý text

Lenoulinka
10.03.2024 3 z 5

Tohle bylo těžko uvěřitelné. Větší množství osob. Občas jsem v tom měla chaos. Chtěla jsem zkusit další českou spisovatelku. Mezi oblíbené si ji zatím řadit nebudu.

monushka
10.03.2024 5 z 5

Knihy paní Bartošové mě opravdu baví! Už se těším na další setkání s Lukášem a Honzou.

Ďobi-1968
06.03.2024 5 z 5

Dobré čteníčko

HaHa11
06.03.2024 3 z 5

Dle názvu a dalších indicií očekáváte mysteriózní záležitost spjatou s českou kotlinou, dostane se vám poměrně plochého vypravování - jakoby bez energie, bez originálního nápadu, postrádajícího vlastně i napětí. Čtenář se prokousává stránkami, sleduje lopotné přejíždění mezi maloměstem a jeho okolím, jehož se zúčastňuje ústřední dvojice vyšetřovatelů (ve snaze o "lidovost" jejich mluva nepostrádá občas peprnější výraz, jinde autorka nepříjemně inklinuje k jazyku jiných žánrů - "holčina" ?!?), totéž činí i samozvaná detektivka amatérka, prosta pudu sebezáchovy. Pokulhává motivace činů, klopýtá logika všeho možného (babička nechá pětiletou vnučku vyzpovídat neznámou soukromou osobou, a o samotě ?!).
Překvapilo mě vysoké čtenářské hodnocení - za mě maximálně průměr, rychlé čtení na dlouhou nudnou cestu vlakem, s nezáživnou krajinou za okny. Česká detektivka to umí rozhodně lépe (ale v zájmu objektivity i hůře)!

Micha-Él
02.03.2024 4 z 5

Vodník mě velmi mile překvapil! Sice zhruba třetinu trvalo, než jsem se začetla, ale pak mě čtení opravdu bavilo. Fajn česká detektivka, na níž mi přišlo obzvlášť sympatické, že nebyla nijak přehnaná. Na začátku jsem dokonce uvažovala, že knihu odložím, přece jen pořád nové postavy, atmosféra nic moc, ale přesto mě zajímalo, co se vlastně ve skutečnosti stalo. A jsem moc ráda, že jsem ji nevzdala! Vyšetřovatele i prostředí jsem si upřímně oblíbila, nakonec se ukázalo, že i množství postav mělo svůj účel. Líbilo se mi, jak autorka vyšetřovatelské duo vystihla, nejsou to žádní superhrdinové, ale obyčejní lidé. Příbramsko jako součást našich luhů a hájů mi bylo blízké. Nicméně pár výhrad mám. První ten zmatečný začátek a přehršel postav. Zadruhé mi navzdory krásným popisům přírody chyběla atmosféra. Nejvíc tedy zpočátku. Možná to způsobil také fakt, že k české tvorbě přistupuju trochu nedůvěřivě. Celkově jsem však moc spokojená, už se těším na nějakou další autorčinu (nebo jinou českou) detektivku.

Lehrerin
01.03.2024 3 z 5

Detektivka jako taková není špatná. Příběh z českého prostředí, jak už tady někdo napsal, netečou potoky krve, sympatické postavy... Ale ten jazyk. Autorka píše čtivě, děj odsýpá a potom najednou vloží větu přes 5 řádků se třemi květnatými básnickými obrazy (minimálně). Nemám nic proti krásám češtiny, ale tohle ne.

petrarka72
26.02.2024 4 z 5

V rámci žábru vcelku povedená záležitost. Prostředí přesné a s atmosférou, postavy zapamatovatelné, motivace pochopitelné.

Makůvka
25.02.2024 5 z 5

Po delší době, jsem sáhla po české detektivce a byla jsem velice mile překvapená.
Příběh byl čtivý, napínavý
a zasazený do českého prostředí. Zápletka byla dobře vymyšlená a propracovaná a za mě i uvěřitelná. Vše se obešlo bez potoků krve a drsného násilí. Vyšetřovatelé byli sympatičtí a tvořili sehraný tým.
Moje první setkání s touto autorkou a určitě né poslední, protože tuto knížku jsem si fakt užila.

Aleš.R
22.02.2024 3 z 5

V kontextu novějších českých detektivek, které jsem v poslední době četl (Březina, Trpková, Klabouchová), mi u Vodníka něco chybí. Špatný to není, blbě se to taky nečte, ale nadšení se nekoná.
A za větu "Naďa je osůbka zodpovědná, dochvilná, žádná rozjařená holčina, která životem vlaje jako prádlo ve větru." Pánbůh zabil koťátko.

JanaŠamšová
22.02.2024 4 z 5

"Dvůr vodníkův prostranný,
bohatství v něm dosti;
však bezděky jej se v něm
zastavují hosti.
A kdo jednou křišťálovou
bránu jeho vkročí,
sotva ho kdy uhlédají
jeho milých oči.
K. J. Erben
V BRDSKÉM ÚDOLÍ BUBLÁ NĚCO TEMNĚJŠÍHO NEŽ KALNÉ VODY RYBNÍKŮ
Za mě skvělá detektivka s nádechem tajemna zasazena do léta v české vesnici. Autorka umí čtenáře vtáhnout do děje a proto nebyl problém ani s více postavami v tomto příběhu. Jsem už od dětství milovník sbírky básní Kytice, takže za mě velký plus. Konec mi nějak zvlášť nevadil, mělo to něco do sebe.
A teď hurá na další knihu autorky, na Klekánici.

berila
20.02.2024 3 z 5

Vůbec to nebyla špatná detektivka. Taková vcelku poklidná atmosféra, žádné potoky krve a nervy drásajíci scény, prostě příjemné počtení. Určitě zkusím i další knihu od autorky.

raty
19.02.2024 5 z 5

I v letošním roce chci pokračovat v objevování pro mě nových českých spisovatelek (samozřejmě občas zkusím i nového spisovatele).
Jsem ráda, že se mi dostala do rukou tato kniha. Moc mě bavilo číst krimi z českého prostředí. Zápletka zamotaná tak akorát a vyšetřování probíhalo celkem uvěřitelně. Další díl jsem si už zarezervovala v knihovně.

Pavčule
19.02.2024 5 z 5

Moje první setkání s autorkou a musím říct, že rozhodně ne poslední . Po našich detektivkách skoro vůbec nesahám a tento příběh mě vtáhnul do děje . Velmi sympatická dvojice policistů , atmosféra . Snad jen konec by mohl být trochu jiný , ale někdy to není na škodu .

Canniosh
18.02.2024 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších českých detektivek co jsem kdy v poslední době četl. Kromě příběhu samotného mě fascinovaly autorčiny popisy okolí i různé abstraktní popisy okolní jevů ("stromy se kymácely, jako by spolu mluvily"), až mě tyto pasáže připomínaly nádherné popisy přírody od Foglara. Podkapitoly jsou krátké a výstižné, jejich střídaní skvěle doplňovalo celkovou atmosféru i zatažení čtenáře do širších souvislostí. Rozuzlení a celkový konec taktéž nebyl úplně marný, jak jsem četl v předchozích komentářích, možná právě takový konec je o to více "děsivý" a svádějící se k tomuto příběhu ještě někdy vrátit. Bravo!

Wajny
12.02.2024 5 z 5

o detektivkách moc často nesahám, ale potřebovala jsem změnu! A proč rovnou nesáhnout po detektivce od české autorky? Na první pohled mě zaujal název – Vodník, který mi evokoval Erbenovu baladu a i při čtení jsem měla stejné mrazení, jako při čtení Vodníka

„Vyvalily se vlny zdola,
roztáhnuly se v širá kola;
a na topole podle skal
zelený mužík zatleskal.“

Kniha přináší autentickou atmosféru české vesnice s podivínskými obyvateli a děsivou přírodou okolo. Autorka dokázala skvěle vystihnout prostředí říčky a starodávného mlýna, toto zajímavé prostředí je skvělým základem pro detektivní příběh.

Hlavní dvojici vyšetřovatelů jsem si zamilovala. Jsou sympatičtí, nahlédneme i do jejich běžného života a odkryje se i něco z minulosti. V příběhu je velké množství postav, což mi přijde pochopitelné vzhledem k pátrání, nepletli se mi a byla jsem za ně ráda, protože jsem tak mohla více hádat, kdo je "ten zlý".

Zároveň mě potěšila skvěle promyšlená detektivní zápletka, která udržovala napětí až do samého konce. Kniha mě vtáhla a nepustila až do poslední stránky. Líbilo se mi, že v knize nejsou přehnané akční scény, nedochází k zbytečně vyhroceným situacím a příběh tak působí velmi uvěřitelně.

Kniha Vodník mě jedním slovem dostala a nemůžu najít jediný nedostatek.

Doporučuji všem milovníkům detektivek a já se už nemůžu dočkat, až se vrhnu na další autorčinu knížku. Teď nevím, jestli počkat na Dceřinu kletbu nebo se vrhnout na Klekánici?

Instagram - Nikmakbooks

sibumi
11.02.2024 4 z 5

Oproti prvotině "Klekánice" je Vodník dle mého názoru mnohem výš. Lepší jazyk, více postav, propracovanější, čtivější. Trochu mi připomíná detektivky paní Klevisové. Zdá se mi, že autorka má vždy záměr poukázat na nějaké morální téma. Také se mi líbí reálnost prostředí.

alzbeta4340
10.02.2024 5 z 5

Vodníka jsem si opravdu užila. Šlo najít pár nelogičností nebo dobře nevyjasněných momentů, ale při čtení to nijak nerušilo. Opravdu povedená česká detektivka. S autorkou jsem se zatím nepotkala, určitě si dočtu i její další knihy.

kolacky
10.02.2024 4 z 5

(SPOILER) No, nevím. Vadí mi ty divné konce, jak tady, tak u Klekánice, protože hlavní neřád z toho všeho vyvázl. Od začátku bylo jasné, že jeden z bratrů je úchyl, že Pavla do toho moc nezapadá a že Ema pátrání nenechá. A nesnáším bezskrupulózní ha.zly.

dana_vrana
03.02.2024 3 z 5

Narozdíl od Klekánice jsem knihu četla bez větších očekávání. Takže jsem dostala příjemnou a celkem napínavou detektivku z českého prostředí. Je tam několik dějových linek, některé spolu souvisejí, některé jsou spíš slepými odbočkami. Jak moc je reálný závěr knihy, nechť každý čtenář posoudí sám.

HH77
03.02.2024 5 z 5

Stejně jako Klekanici jsem tuto knihu přečetla velmi rychle. Napínavý pribeh od začátku do konce. Už se moc těším na Dcerinu kletbu.

Příbramsko české detektivky

Tereza Bartošová