Vlk samotář

Vlk samotář https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/378935/bmid_vlk-samotar-MmB-378935.jpg 4 957 266

Když vlk v divočině ví, že nadešel jeho čas, že už své smečce není k užitku, rozhodne se vytratit. Zachová si hrdost a zemře tak, jak žil. Lidé takové štěstí nemají. Luke Warren strávil celý život výzkumem života vlků, dokonce s nimi nějakou dobu i žil – rozumí jim lépe než vlastní rodině. Když po vážné dopravní nehodě upadne do komatu, musí o jeho osudu rozhodnout Edward a Cara, jeho již dospělé děti, kteří jsou tak nuceni se znovu konfrontovat s mužem, kvůli němuž Edward utekl z domova – ale který stále zůstává jejich otcem. Rázem si oba musí pokládat otázky, na něž neexistují jednoduché odpovědi, ale které zodpovězeny být musí. Jaké motivy vedou jejich rozhodnutí nechat otce zemřít, nebo ho naopak udržovat při životě na přístrojích? Co by chtěl on sám? A jaká tajemství před sebou Edward s Carou skrývají? Nový kontroverzní titul světově úspěšné autorky a hvězdy současného psychologického románu Jodi Picoultové.... celý text

Literatura světová Romány Příroda, zvířata
Vydáno: , Ikar (ČR)

Lone Wolf , 2012

Helenicka
14.04.2015 5 z 5

Nádherná kniha o životě, smrti, o vztazích v rodině, fascinující pasáže o vlcích. Pro mě příjemné překvapení.

aannyy
25.03.2015 4 z 5

Ty Lukovy pasáže o vlcích byly úžasné. Pěkně napsáno a ač bylo jasné, jak to dopadne, přesto má Cara můj obdiv, že se nevzdala a bojovala.

Paja85
17.03.2015 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, první od Jodi...ze začátku jsem se bála, že to bude nuda...chlap v komatu...ale nenudila jsem se a druhá polovina byla poměrně svižná :-)

Sobotikova
18.02.2015 4 z 5

Ano bylo jasné, jak to dopadne...soudní proces mi připomínal,tak trochu její knihu Je to i můj život....ale ty pasáže o vlcích byly úžasné.

BlackFun
21.01.2015 2 z 5

Pro mě nejslabší z knih od Jodi.. příběh se táhl, i když bylo jasné, jakým způsobem to dopadne. Škoda :(

Ruxandra
28.12.2014 5 z 5

Miluji vlky a miluji knihy Jodi Picoultové, takže bylo již předem jasné, že mě tato kniha chytí a nepustí, dokud jí nedočtu. Pasáže o myšlení a životě vlků jsou nádherné, kdyby existovala kniha Luka Warrena o dvou letech s nimi, neváhala bych a četla.

ales matousek
05.12.2014 4 z 5

Velmi silný příbeh z pohledu všech zainteresovaných členů rodiny i blízkých.
Zajímavé, jak může být podobný život zvířat a lidí, a v hodně sitacích jde najit paralely mezi těmito dvěma na první pohled rozlišným živočišnými druhy.

evarec
24.10.2014 5 z 5

Krásná knížka, přečetla jsem ji jedním dechem, Autorce se povedlo hezky skloubit spoustu moudrých myšlenek se zajímavým příběhem.

Šánka
21.10.2014 5 z 5

Velmi krásná a velmi smutná kniha. Lukův příběh, jeho popisování soužití s vlky a srovnávání s chováním lidí je úžasné. A hlavní téma, otázka eutanazie.....nevím, sedím a přemýšlím.
Vlastně jsou to rozporuplné pocity, mele se tam rozum a cit a já jen doufám, že nikdy nebudu muset dělat tak těžké životní rozhodnutí, protože žadné nemůže být dobré. Nebo ano?

asam
03.08.2014 5 z 5

Kapitoly o vlcích a jejich chování ve smečce byly velmi zajímavé. Doufám, že se zakládají na pravdě. Já autorce věřím, ale nedokážu posoudit. Vlka jsem snad ani živého neviděla Možná v ZOO
Vše se prolíná s osudovým rozhodnutím sourozenců zda zvolit život či smrt pro svého otce. Eutanázie je jeden velký problém, pokud se nás netýká osobně, tak víme jak se rozhodnout, ale co když se jedná o člověka blízkého? Co když čas vše vyřeší za nás???

dubakm
14.06.2014 5 z 5

Úžasná čtivá kniha s hlubokými životnými myšlenkami parafrázovanými přes příběhy o vlčích smečkách , bok po boku s příběhem o hledání pravdy a porozumění uvnitř rodiny, která prochází hodně těžkou životní zkouškou. Opravdu doporučuji přečíst.

triatlet
13.03.2014 5 z 5

Navenek banální rodinné vztahy podává autorka velmi čtivě. Proplétání vlčí rodiny a lidské smečky je promyšlené. Střídání vypravěčů zvyšuje čtivost. Pasáže vyprávěné Lukem jsou popsány velice věrohodně. Závěrečná promluva Barnyho možná překvapí, každopádně mě potěšila.
Vhodně jsou zařazeny citáty.

nightlybird
08.03.2014 5 z 5

První moje kniha od autorky, čtená sice náhodně, ale s chutí. Zdánlivě jednoduchý, ale bezesporu zajímavý příběh jedné rodiny a vlčí smečky (alespoň pro mne). O vlcích toho v podstatě nic moc nevím a tak mne jejich způsob života a hierarchie smečky zaujal. Neméně prospěšné bylo pro mne i základní téma – euthanázie. Ono po třech MMP a v mém věku je to celkem logické, že se člověk nad věcmi toho druhu zamýšlí a je dobře, když se na tenhle problém podívá zprostředkovaně, cizímá očima (a hlavně se podle toho zavčas zařídí).
Jistě, je to beletrie, je třeba to brát trochu s nadhledem a jistou rezervou – jak ale autorka v poděkování uvádí, byly „vlčí“ pasáže psány podle reálných výzkumů. Rozhodně se ale po nějaké knize Shauna Ellise (tady máme http://www.databazeknih.cz/knihy/vlk-51120) poohlédnu.
Čtení této knihy nebylo rozhodně ztrátou času a nebude od věci přečíst i další knihy autorky, způsob jejího psaní mi docela vyhovuje.
“Epilog: Protože silou smečky je vlk a silou vlka smečka“ (R.Kipling)

MichelleS
02.03.2014 3 z 5

Líbil se mi pohled na problém očima několika postav. Rozhodně má člověk o čem přemýšlet - jak by se rozhodl? Lukův příběh s vlky byl zajímavý. Jen mám pocit, že v případě takových lidí, kteří se cele věnují svému povolání (ať je to věda, příroda, umění...), prostě rodina trpí a je na druhé koleji.
SPOILER: Trochu mi vadilo, že autorka z mého pohledu příliš tlačila na pilu - dramatické situace jako odpojení ventilátoru, obvinění z vraždy. I bez nich dával člověk chvilku za pravdu Edwardovi a pak zase Caře, jak se dozvídal podrobnosti ze života jejich rodiny.

Moniisek
12.02.2014 5 z 5

Nádherná kniha!!!! Neotřepaný bříběh, velice pěkně napsané!! Kniha vás velice rychle vtáhne do děje!!!

kneslova
03.02.2014 5 z 5

Naprosté nadšení, skvělá kniha, pro mne jedna z nejlepších mnou čtených v poslední době, tuto si nechám v knihovně.
Kniha se mi velice líbila, možná díky vlkům, ale i předchozí kniha Nejsem jako vy je úžasná. Skvělá spisovatelka.

P.ary
31.12.2013 5 z 5

Tohle je úžasná knížka, zanechala ve mě hrozně moc rozporuplných pocitů. Doporučuji si ji přečíst. Knížka je bezvadně napsaná... Vlk samotář má čestné místo v mé knihovně...

evasamankova
23.12.2013 4 z 5

Velmi poutavá a smutná kniha. Vyprávění o vlcích skloubené s nejzásadnějšími otázkami života, na které ale vlastně nikdy není jednoznačně správná odpověď. Velkým plusem bylo střídání vypravěčů, kteří přinášeli svůj úhel pohledu. Lukův popis života s vlky byl úžasný a musím přiznat, že se mi tyto pasáže líbily nejvíc. Velmi podnětná kniha.

VladkaBU
28.11.2013 5 z 5

... krásná knížka, četla se téměř sama. Původně jsem si myslela, když mi kamarádka řekla, že je to vlcích, že mě to nebude bavit, ale zaujala mě hned. Zatím moje druhá knížka od autorky.

Morsie
25.11.2013 5 z 5

Absolutně jsem netušila, do čeho vlastně jdu! I když mě anotace nalákala, stejně jsem měla strach, že se budu nudit – z cizích autorů mám občas strach.
Bože, jak jsem se zase jednou spletla!
Vlk samotář je naprosto jedinečná, hlubokomyslná, emotivní a zároveň i rozporuplná kniha. Nejen že přináší úžasný příběh, kdy nevíte, na čí stranu se přiklonit, ale taky odkrývá mnoho otázek, na něž neexistují odpovědi. Anebo existují, ale my se jich bojíme.

Autorka bravurně propojila životy lidí a vlků - metaforicky nás přirovnala k mystickým, nepochopeným tvorům divočiny. Dokázala, jak moc jsme si s vlky podobní.

Některá rozhodnutí zkrátka nemají správnou možnost volby. Některá rozhodnutí budou vždycky špatná…