Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449872/bmid_velky-gatsby-OLP-449872.png 4 4448 596

Hlavním hrdinou je prostý člověk, který se v mládí zamiluje do bohaté dívky a jen proto, aby ji opět získal, se dostane až mezi horních deset tisíc. Jeho celoživotní sen se ale rozbíjí o bezohlednost a egoismus vrstvy, kam sice patří svým postavením, ale do které nezapadá svým charakterem. Gatsby nakonec umírá jako oběť svého omylu, neboť nedokázal reálně zhodnotit lidi a život kolem sebe a považoval za hodnotu vztahy, za nimiž se ve skutečnosti skrýval hrubý egoismus. Román, napsaný v první osobě, zaujme čtenáře svérázným, dynamickým podáním.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Městská knihovna (Praha)

The Great Gatsby , 1925

kejty91
03.02.2016 3 z 5

Nejprve mě kniha oslovila ale potom, co se stala ta událost mě to už nebavilo. Nebylo to ono. Dalo by se říci, že mě kniha zklamala. Neměla jsem velká očekávání. Neměla jsem žádná očekávání. Věci byly pleteny jako páte přes deváté. Někdy jsem nerozuměla, co se vlastně děje, o čem si to vlastně povídají. A ten nečekaný konec mě dostal úplně. Věřím, že vše může mít hezký konec a většinou s ním nepočítám, když není od začátku nějaká tragédie. No, asi tak.

Atuin
30.01.2016 3 z 5

Emoce a myšlenky ukryté v doslova úsporném a zdrženlivém textu. Žádná přehnaná fasáda slov, spíše jen rezonace mezi řádky.

rusalka123
30.01.2016

Já vám nevím, jsem z toho nějak rozpačitá... Nemůžu říct, že by se mi kniha vysloveně nelíbila, spíš jsem ji asi nějak nepochopila. Tedy ne děj, ale myšlenku. K čemu autor směřoval, nebo co tím vším sledoval. Měla jsem pořád pocit, že je mi zaobaleně předkládána nějaká velká myšlenka, ale já ji v tom prostě nemohla najít. Nehodnotím. Na to jsem z toho moc zmatená. Mohla bych dát stejně jednu hvězdičku jako pět. :-)

Pedruska01
26.01.2016 3 z 5

Přiznám se, že jsem o knize neměla dlouho vůbec ani ponětí. Až nejnovější filmová ukázka v televizi, která mě zaujala, mě dostala ke knize. Řekla bych, že je to Dílo s velkým D, protože je na světě už nějaký pátek, protože už několikrát zaujal filmaře, protože i dneska je o něj zájem. A možná díky takové té "popularitě", mě nemile překvapilo zdejší "nízké" hodnocení. Však, nejlepší je, si knihu přečíst sám a taky sám posoudit. :)
Kniha se mi nečetla jednoznačně lehce. Trochu mi vadil průběžně obecný popis, prokládaný dějem. Vlastně... Bylo to vyprávění o někom složené z několika kusů. Kapku neobvyklé. V podstatě to nebyl špatný námět, ale co dle mého špatné bylo, tak zpracování. Někdy jsem měla problém se začíst, ztrácela jsem se, jak tam nebyla přímá řeč, akce. Kdybych měla to nepodstatné vyškrtnout, dostáváme asi jen hrubý nákres jednoho muže - Gatsbyho, který byl pln neštěstí,přetvářky a zamilován. Bylo mi ho líto. Navíc, nenašla jsem tam snad nikoho s vyloženě dobrým srdcem. Jen výkres lidských životů, které si na něco hrají, touží po penězích a profitech z nich, jménu ve společnosti apod. Pomocnou ruku od nich nečekat. K ostatním postavám snad ani nemá smysl se vyjadřovat. Možná tak samotný vypravěč Nick. Nebyl ani oblíben ani neoblíben, přesto jeho čin na konci knihy, co pro toho chudáka Gatsbyho, který byl vlastně úplně sám, udělal bylo hezké.
Doznávám se i k tomu, že v samotném závěru jsem se tak zamotala, že kdyby tam ta věta, jak Gatsby skončil, nebyla - nevěděla bych to. Z toho popisu, v textu to prostě nelze poznat.
Rozhodně tahle četba není pro každého. Každý si v tom nalezne pro a proti, ale nelituji přečtení té knihy, i když jí nemohu ohodnotit nijak lépe. Navíc, jsem upřímně zvědavá na film, tak trochu doufám, že mi dokáže pochopit příběh mnohem lépe než mi ho pan Fitzgerald nastínil. :)

AnneMaxe007
24.01.2016 5 z 5

Musím se přiznat, že jsem nejdříve viděla film, pak až se rozhodla přečíst si knížku. Neříkám to často (vlastně skoro nikdy), ale adaptace je opravdu zdařilá, atmosféra 'jazzového věku' a nekonečných večírku všudypřítomná, pan Gatsby samozřejmě okouzlující (asi jsem se zase zamilovala...).

Luca84
21.01.2016 4 z 5

Od první chvíle mi byl sympatický, snad jsem se v něm i trochu viděla? Fantazie smíchaná s vírou a nekonečnou nadějí dokáže až nebezpečné věci. Skvělý příběh!

D.-e.-e.-
17.01.2016

Pozor, může obsahovat SPOILERY. Mnohokrát jsem četla a slyšela, jak ženy pronášejí, že se zamilovaly do pana Darcyho z Pýchy a předsudku. Já jsem zasažena až nyní… a to Gatsbym! Zamilovala jsem do jeho neutuchající snahy, naděje, víry… Kdo četl, možná mi porozumí. Všechno, co kdy Gatsby udělal, udělal pro tu dívku! Svůj boj nevzdal, lpěl na budování vytouženého snu až do úplného konce. Srdce mi usedalo… A přízvisko Velký není dostatečně velké, aby ho kdy vystihlo.

Krysa1769
11.01.2016 3 z 5

Četlo se to samo. Gatsby má své kouzlo. Zápletka zajímavá.Bylo to hezké. Ale to je všechno. Omlouvám se všem milovníkům této klasiky, ale na mě to zas tak silný dojem neudělalo.

tinka1974
25.12.2015

úplně přesně nevím, co jsem čekala, ale hezké, jemné vyprávjení příběhu zamilovaného muže který šel za svým snem až do samého tragického konce. V závěru jako by na něj všichni zapoměli.

Adele02
08.12.2015 3 z 5

...a tak nějak nevím, co si o tom vůbec myslet..

jakafe
12.11.2015 5 z 5

Nejprve jsem viděla film, ale knihu jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít. Četla jsem nový překlad od Martina Pokorného, jenž mohu jen doporučit. Fitzgeraldův barvitý styl vyprávění a hlavně popisů je pro mě jako zjevení v dobrém slova smyslu. Některé poetické věty jsem si četla vícekrát, abych si je pořádně vychutnala. Už chápu, proč je Velký Gatsby řazen mezi tři největší americké klasiky. Příběh jsem sice znala už z filmu, ale kniha se v jistých částech liší a samozřejmě knižní podoba mu dává nový rozměr. Nejsympatičtější postavou je pro mě rozhodně vypravěč Nick, který se charakterem a nezištností výrazně liší od nablýskaného a falešného světa. Z tohoto románu jsem nadšená!

Marbo
09.11.2015 3 z 5

Docela zklamání, na knihu jsem se těšil, jazzová éra v USA má svoje kouzlo...Kromě poslední třetiny se v toho knize moc neděje, ty úžasné večírky působí jako navoněná nuda. Hrdinou knihy je pro mne muž s brýlemi, ale kousek Gatsbyho má v sobě každý, kdo někde začínal znovu, od nuly.

Sorrow
02.11.2015 4 z 5

Podruhé a pravděpodobně ne naposled. Tenhle příběh jsem si oblíbila už když jsem ho četla poprvé (asi v 15) a teď (22) jsem si to jen potvrdila. Za velmi povedený považuji rovněž film s Leonardem. Toto dílo má zkrátka co nabídnout a těch, co to nevidí, lituji :)

Bílek
16.10.2015

Konečně jsem sehnala tuto knížku a s radostí se do ní pustila. Po první stránce jsem ale přestala mít chuť to číst, nevím proč, ale nemohla jsem se přinutit pokračovat:( Takže se cítím leda tak zklamaná..

Temi
13.10.2015 4 z 5

Odkud jen začít? Celý příběh rozhodně dokázal od začátku zaujmout díky tajemnosti postavy Jaye Gatsbyho a atmosféře "jazzového věku". Večírky, zábava a snobové - to je jádrem této knihy. Každopádně je to i krásná ukázka (nejen tehdejší) společnosti. Autor naznačuje, jak se lidé navzájem dokáží využít pro vlastní potřeby a nakonec se stáhnout zpět do svého světa, bez trochy citu či empatie. Už tyto předměty k zamyšlení jsou jedním z důvodů, proč si stojí za to knihu přečíst.
Obsahově se jinak čte velmi dobře už jen díky autorově talentu barvitě vyjádřit atmosféru jednotlivých situací.

Karolinamurphy
19.09.2015

Filmy jsem viděla oba, oba se mi líbily. knihu jsem četla ve čtrnácti a čekám na druhý pokus. Na radu učitelky si tak ještě pár let počkám, protože nejlepší čas na čtení této knihy je prý dvacátý rok života.

Martian
18.09.2015 2 z 5

Tahle kniha mě zklamala, čekal jsem víc (a to jsem ještě neviděl film). Dialogy jsou nudné snobácké tlachy a osobnost Gatsbyho nehraje tak velkou roli, jak bych si představoval. Škoda.

Peleus
16.09.2015 4 z 5

Nevím, co jsem od knihy čekal. Možná mě pomýlily náhodou zahlédnuté ukázky z nejnovějšího filmu a dojem, že by se zpracováním mělo jednat o styl Vlka z Wall Street. Když se tedy objevila možnost, sáhl jsem po tomto klasickém díle!

V půlce se Velký Gatsby začal jasně vykreslovat jako Velká Fňukna.
Hezky popsané je chování žen z vyšší společnosti, kde bylo in chovat se okázale znuděně a sršit hloupými nápady, leč roztomile stylisticky a intonačně podanými, až se to dalo považovat za rozkošné.
Dalším poučením je to, že peníze mají rády peníze a pevného zázemí se jen tak snadno nevzdává.

Šlo o zajímavou knihu. Téměř vše v ní bylo zajímavé, paradoxně kromě samotného Gatsbyho, který, i přes všechny vydělané peníze, hluboko uvnitř zůstal (nebudu vyzrazovat) - řekněme, stejným jako byl v mládí.

Charmedka
14.09.2015 4 z 5

Sice kniha se čte velmi dobře, ale mám pocit, že kdybych neviděla film, přišla by mi nudná. Mohla bych zapojit svojí fantazii, takhle jsem si přehrávala scény z filmu, ale přesto myslím, že pouze se svojí fantazií by kniha zkrátka byla nudnější. Například večírek u Gatsbyho, který naprosto zbožňuji z filmu, je velkolepý a naprosto luxusní, nebyl v knize tak skvěle popsán, aby jste si ho mohli živě představit. Zkrátka film udělal z knihy trošku víc a nebýt něj, tak je Velký Gatsby průměrná kniha s tendencí nudit v některých kapitolách.

Je to silný příběh, ale citově na Vás zapůsobí více film a i k postavám si lépe vytvoříte určitý vztah, ať už pozitivní, nebo Vám naopak budou pít krev. Přesto přečtení knihy nelituji, a myslím, že tuto klasiku by si měl přečíst každý.

Je to příběh o pravé lásce, o americkém snu a naději. Ať už je Gatsby kdokoliv, dědic s vysokým vzděláním, nebo zloděj a podvodník, vy si ho zkrátka oblíbíte. Je to snílek, který věří, že se mu splní to, po čem touží a i když naděje je v podstatě nulová, on věří.

Nadhledokuk
03.09.2015 5 z 5

Tato kniha mi po složitějších dílech jako "Atlas mraků" přišla vhod, skvěle jsem si odpočinul na pár hodin čtení a příběh mě zasáhl že na něj musím myslet do teď.