Velký Gatsby ekniha

Koupit

Hlavním hrdinou je prostý člověk, který se v mládí zamiluje do bohaté dívky a jen proto, aby ji opět získal, se dostane až mezi horních deset tisíc. Jeho celoživotní sen se ale rozbíjí o bezohlednost a egoismus vrstvy, kam sice patří svým postavením, ale do které nezapadá svým charakterem. Gatsby nakonec umírá jako oběť svého omylu, neboť nedokázal reálně zhodnotit lidi a život kolem sebe a považoval za hodnotu vztahy, za nimiž se ve skutečnosti skrýval hrubý egoismus. Román, napsaný v první osobě, zaujme čtenáře svérázným, dynamickým podáním....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/449872/big_velky-gatsby-OLP-449872.png 3.93740

Vydáno: (ekniha), Městská knihovna (Praha)

The Great Gatsby, 1925

Kniha Velký Gatsby

Hanap279
17. listopadu

***** Knihu jsem četla už dávno, film s Redfordem viděla minimálně dvakrát. Tentokrát jsem to zkusila v němčině (dvojjazyčnou verzi). I ta se mi četla skvěle. Za mne silný příběh, kde je skoro vše. Americký sen, bezduchý život americké smetánky, vlastně asi i jako dopad světové války, životní láska, marnost pokusů vstoupit dvakrát do téže řeky, vítězství peněz nad ctí, prospěchářství atd. Ani bych nemusela vidět film a přesto bych měla před očima vše. Jsem skoro v šoku z hodnocení většiny ostatních čtenářů. Například, že celému příběhu chybí vyvrcholení, je to dobrá kniha na letní čtení ap. Vždyť to byla jedna ze 100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde! Ale možná jsem jen o dost starší než většina čtenářů.

DiaTess
11. listopadu

Za mě skvělá knížka. Skvěle popisuje svou dobu a postava Gatsbyho mě nadchla. Podle mého názoru si tato kniha rozhodně zaslouží svou slávu.

Bmisarova

S knihou jsem zápasila, kdyby nebylo filmového zpracování, ani bych to nedočetla. Příběh ve mě celkově nezanechal větší dojem, pouze zaraženost nad tehdejší zkaženou společností.

Anie94

Knížka je to útlá, má jen něco kolem 160 stránek, takže jí přečtete za chviličku. Co se týče poselství tak knížka nebyla vůbec špatná, ale dějově to bylo hrozný. Autor tam suprově zachycuje atmosféru 20. let 20. století, kdy je krátce po Velké válce a obyvatelé New Yorku se bezstarostně oddávají nekončícím večírkům v domě Gatsbyho, kterého málokdo osobně zná. Je tam suprová atmosféra všudypřítomného alkoholu a jazzu (takový předchůdce pozdějšího sex, drogy a rockenroll). Hlavní hrinové mi vůbec nepřirostli k srdci, přišlo mi, že se příběhem jen tak zbuhdarma potácí. Je tam super popsané prostředí smetánky. Co se mi líbilo bylo to, že bylo krásně na příběhu vidět, že peníze Vám osobní štěstí nepřinesou. Příběh se mi i přes svou krátkost špatně četl vzhledem k použitému jazyku a jeho formě. Autor přeskakoval jako blecha a často se mi stalo, že mi unikali souvislosti. Dalo se tam najít pár krásných myšlenek, pár dobrých momentů, ale ve výsledku nic co by mě nadchlo. Celému příběhu chybí nějaké vyvrcholení, vše pluje tak nějak konstantně.

Peter74

Úvod diela ma napínal, navzdory tomu, že som ju chcel odložiť. Nakoniec skončila prečítaná. Nedalo mi vcítenie sa do postáv, a ich vzájomných vzťahov. Osudov.
Napriek tomu, ako sa to skončilo.
Som hrdý, že je v domácej knižnici.

sidonka

Nemohla jsem se do knihy vůbec začíst, místy jsem se ztrácela a dohledávala kdo je kdo, asi bych si jí sama nevybrala, přečteno v rámci čtenářského klubu

radimch

"Otec mi vždycky říkal, než začneš někomu něco vyčítat, uvědom si, že ne každý měl v životě takové štěstí jako ty."
...
"Možná jsme všichni bez ustání stahováni k minulosti, jen se marně snažíme plout vpřed jako loďky proti proudu."

kyticka152

Kniha se mi líbila. Byla nenáročně napsaná, a pokud se člověk prokousal úvodem, hezky plynula. Doporučuji k přečtení!