Něžná je noc

Psychologický román jednoho z předních amerických autorů meziválečného období o mladém psychiatrovi, který se ve Švýcarsku ožení s milionářskou dcerou, částečně vyléčenou z těžké duševní choroby, a péčí o tuto duševně chorou ztrácí postupně síly v té míře, jak je jeho žena získává. Autor v něm důvěrně proniká do luxusního, avšak duchovně sterilního života americké smetánky v Evropě a podrobuje ji nemilosrdné kritice s platností sociálního dokumentu doby....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/123386/nezna-je-noc-123386.jpg 3.7355

Tender is the night (1934)

Vydáno:, Odeon

intelektuálka

Tak jsem se vrátila ke své oblíbené knize - tak poetický název a poté beziluze...

Jen s tebou kéž jsem! Něžná je noc tvá.......................................................
leč tady všude tma - do zvlhlých mechů, širé zeleně
jen matné přísvity svál vítr shůry..../John Keats/

Psychologický román spojený se sociální kritikou...
bohatství přináší zkázu všem zúčastněným - jejich morální hodnoty se rozpadají, pokud kdy nějaké měli...
Fitzgerald píše krásně, ale smutně... určitě je tu kus autobiografie....
Doporučím- vracím se k jeho dílům.

atyja

Nic není takové, jak se jeví... pro mne úžasný, uvěřitelný příběh... a konec byl překvapující... ale pro mne, na rozdíl od většiny čtenářů, optimistický...

Stoklaska

Výtečně vykreslené vnitřní pochody jednotlivých postav. Duševní poruchu hlavní hrdinky dokázal Fitzerald tak přesně vykreslit asi i díky tomu, že jeho manželka také trpěla psychickou nemocí. A samozřejmě i následky nemírného pití byly autorovi osobně dobře známy. Dick Diver je člověk nejdříve sympatický se slibně se rozvíjející kariérou, ale vše dopadne jinak, než se zpočátku jeví. Kniha není akční, plyne svým tempem, tak jako plynul život evropské smetánky 20.let.

adorjas

Veľmi moderná kniha. Tematikou, jazykom aj vylíčením vzťahov. Niekedy bolo dej ťažko nasledovať, pretože sa postavy zlievali a komunikácia sa tiež zahmlila, a kým ste z toho vykľučkovali, už sa postavy bavili o niekom inom.

Autor skvelo (aj keď v náznakoch) zobrazil zneužívanie, plytké pocity ľudí, ktorí v návale stagnácie, len utekajú od zážitku k zážitku, a zároveň zobrazil aj transformáciu manželstva...

ZNellyZ

Na knihu jsem se těšila, protože její popis vypadal velmi slibně. Oproti Velkému Gatsbymu je tohle, ale úplně jiný styl psaní a vyprávění. Mě bohužel nechytla. Byla jsem zmatená, některé situace mi nedávaly hlavu ani patu a měla jsem problém se zorientovat v popisu a myšlenkách i přesto, že jsem text četla několikrát po sobě.

tereza0319
30.11.2017

Celou knihu jen náznaky, mlhavost, nerozuměla jsem, o čem to je, a na konci do sebe všechno zapadne. Dokonalé. A ty popisy!

Taťka Hraboš
11.11.2017

Zcela souhlasím s autorem doslovu k vydání, které jsem četl, že Fitzgerald byl vynikajícím znalcem jemných záchvěvů lidské duše. A dodávám, že možná také proto byl i velkým pesimistou - aspoň takový dojem jsem měl zatím ze všech knih, co jsem od něj četl. I tahle na mne působila tím depresivněji, čím déle jsem ji četl. Nelehko jsem se smiřoval s postupným úpadkem hlavního hrdiny, který měl veškeré předpoklady stát se člověkem, který v životě bude spokojený a něco dokáže. Dokonce i do vlastních snů v tu noc, kdy jsem knihu dočetl, se mi zapletla, tak hluboce mne zasáhla.

Peleus
19.08.2017

Na knihu jsem se psychicky připravoval už několik měsíců. I když „připravoval" je možná poněkud zveličené.

„K čemu dramatický úvod", ptáte se?

Jednoduše proto, že mi autorův styl psaní není vlastní. Netvrdím, že složitý, kostrbatý či zahlcující drobnostmi, tudíž unavující. Jednoduše Není Vlastní. Je to jako byste šli běhat uličkou dlážděnou kočičími hlavami místo rovné cyklostezky.

Čím mně však autor imponuje, jsou postřehy ze života smetánky, které nemá odkoukané stylem „paparazzi", nýbrž zažité na vlastní kůži, kde po vzoru svých mužských hrdinů vystoupal z nižších pater společnosti mezi znuděnou nobilitu, jíž miloval, i pohrdal zároveň.

Zhruba do poloviny Něžná je noc jsem lehce trpěl a nejednou koketoval s myšlenkou ji odložit. Už neotevřít. Zapomenout. Vadily mi časté slepé odbočky, příběhy marginálních postav, množství jmen a krátkých životních epizod, neustálá táhlá nuda ve světle lustrů pěti hvězdičkových restaurací lázeňských hotelů.

Nicméně ve výsledku vůbec nejsem zklamán. Každý jednotlivý detail, zmínka o pocitech, vzpomínka na zážitek, každá z hostujících postav, to vše přesně zapadá do výsledného obrazu. A právě to mě zhruba od poloviny nutilo číst, nevnímat čas, okolí, počet stran. Upřímně jsem chtěl vědět, jaké finále uchystal autor svým hrdinům.

A nemusíte být znalci F. S. Fitzgeralda, abyste tušili, že trpké.

Závěr: vrchovaté 4/5 sklenic Absinthu, Calvadosu či Sherry a moje doporučení k přečtení.

Melanka
16.07.2017

Pro mě moc zdlouhavé a bezútěšné. Příliš jsem si čtení neužila.

Melanka
16.07.2017

Pro mě moc zdlouhavé a bezútěšné. Moc jsem si to neužila.

kejty91
20.06.2017

Kdyby mi nebyly sympatické ta léta, asi bych dala i méně hvězdiček. Ale jo, dalo se to číst ale někdy mi to přišlo hodně zmatené v tom, co se tam zrovna děje. Kdybych si něco nenaspojlerovala dopředu, měla bych v tom zmatek a mohla si to přečíst ještě jednou, aby mi to dávalo smysl. Já fakt nemusím, když se musím dohadovat, co a jak. I ten konec docela hooodně krátký. Autor umí psát ale jeho tvorba prostě není pro každého to pravé - stejně jako Gatsby.

Knišíl
06.06.2017

Velký Gatsby pro mě jednoznačně lepší... Dick Diver byl sypmaťák přesto mi příběh nevlezl pod kůži ani postavy ne, ač teda byly vykresleny velmi dobře celkově mě kniha nezasáhla, určitě se nejedná o špatně napsanou knihu, Fitzgerald umí psát, velmi dobře charakterizovat jednotlivé aktéry a má až básnické obraty, ale kniha je mě jako celek moc nebrala, možná někdy změním názor, určitě je v ní víc než jsem si odnesl a chyba autora to není.

Ketesh
20.04.2017

Část knihy zajímavá, část vůbec. Jak jinak hodnotit, než ***?

galadrielin
12.04.2017

Postavy z Fitzgeraldových knih mě dokážou svým charakterem naprosto spolehlivě vytočit. Dílo je to ale jinak krásné, jazyk brilantní, nečetlo se mi to nijak těžce. Přesto mě víc oslovil Velký Gatsby.

TipsyChipsy
08.02.2017

Asi je to kniha, kterou je potřeba nějak vykládat, aby se odhalila její hloubka. Ale na mě působilo jen to, co bylo zjevné a to mě až tak neomráčilo. Dočetla jsem se, že autorova manželka také trpěla schizofrenií. Příběh lásky a nevěry. Lze přemýšlet například nad tím, zda je lepší hrdina ten opravdu milující, ale psychicky nemocný nebo ten nevěrný, který ve své dobrotě aplikuje soucit.

rybabezkosti
05.12.2016

Copak víme, jak důležití jsme kdy byli v životě druhých?

Loshumlos
04.11.2016

Tahle kniha mě bohužel nedostala...

Crimble
27.07.2016

Ze začátku jsem nevěřil, že bych mohl dát pět hvězd. Takový typický pěkný Fitzgerald, až moc květnatý a málo dějový, vždycky jsem měl u něho pocit, že mi tam něco chybí. Ale druhá polovina knihy mne pohltila, výtečně vystižený pozvolný rozpad vztahu a vývoj postav, zasazeno do ne zcela běžného prostředí velmi bohatých lidí. Za mne tedy tentokrát jednoznačně nejlepší Fitzgerald.

tynkaiscrazy
07.07.2016

Po Gatsbym a May Day, co jsou knihy, které ve mě zanechaly dojem, že nic, co vyjde z Fitzgeraldova pera nemůže být brak, jsem měla trochu jiná očekávání.

Při čtení Něžná je noc jsem se nemohla zbavit, že čtu přes nějakou hustou mlhu - slova ke mně přicházela, ale nedá se to říct o jejich významu. Promlouvaly ke mně jen jakési občasné útržky a já ani nevěděla, co čtu. Fitzgerald vytvořil mnoho dějových linií, které mi působily zmatek.
Po stylistické stránce se však nedá nic moc vytknout, slovní obraty mi jako vždy sebíráy dech, lehkost vět kompenzovala zvláštní mohutmost příběhu.

V poslední čtvrtině příběh dostal trochu spád a přestože jsem nechápala, jak je možné, že je postava Nicole tak moc proměnlivá, jsem poslední část přečetla s největším ponořením a pochopením.

Celkově to bylo dost ubíjející. Množství popisů často odvádělo pozornost a já jsem ráda, že je to konečně za mnou, i když ve skrytu duše lituji, že si tímto Fitzgerald u mě odebra titul neomylného velmistra.

Laviedete
13.03.2016

Asi jsem neměla číst tak brzy po filmu Velký Gatsby, v postavě Dicka se mi hodně prolínal Leonardo di Caprio :-) Možná právě ovlivněna Gatsbym, jsem knihou procházela bez velkých očekávání dramatických zápletek. Naopak jsem v ní viděla hodně podobností se současným světem, se vztahy, kotrmelci v životě a hledáním se. Za mě určitě užitečné si přečíst, i když Fitzgerald potřebuje trochu víc soustředění.

Detektiv George
19.03.2015

Dějově trochu náročnější, trochu mi vadily dějové linky, které nebyly vůbec důležité. Každopádně vás ten příběh a doba zasáhne - velmi příjemně. Po dočtení jsem cítil lehké zklamání, ale moje pocity potřebovaly časem dozrát. Jak čas plyne, tak na Něžnou noc vzpomínám víc a víc raději. Kdo má rád Fitzgeralda rozhodně doporučuji.

marvan00
10.03.2015

Ke stáru Hemingway označil tuto knihu za jeden z nejlepších románů Ztracené generace. Souhlasím. Zobrazení dynamiky jednoho nerovného mileneckého vztahu je citlivým a přitom zcela nesentimentálním popisem propastí vztahu mezi mužem a ženou. Tady jsem si uvědomil, že velikost Fitzgeraldova literárního talentu je neodmyslitelně spjata s velikostí jeho srdce: i přes hořký pohled na nestálost lidského srdce ho neopouští jeho víra v člověka, ani na chvíli nesoudí, ale hledá pochopení.

Ellstra
18.01.2015

Po Velkém Gatsbym, který kromě poněkud šílených popisů obsahoval i zajímavý příběh, jsem si 'Něžná je noc' vybrala jakoknihu na referát do školy. Bohužel jsem se nechala poněkud napálit. V žádném případě nechci říct, že je kniha špatná. Slouží jako skvělá sonda do hlubin lidské duše, jako ukazatel škodlivosti peněz a nicnedělání či třeba jako poučení co nedělat, když si chcete zachovat manželství a zdravý rozum. Pokud vám nevadí popisy, které zřejmě vznikaly buď pod vlivem nebo velmi pozdě v noci a mají s realitou společného asi tolik jako zdařilá pětiletka, přečtěte si tuhle knihu. Pokud se zaujetím čtete o morálním úpadku postav, jděte do ní. Mě nezaujala, ale je nepochybně mistrovským dílem.

kvenez
02.09.2014

Kniha mě nejdříve dostala svou krásnou obálkou, bohužel to bylo to nejhezčí, co jsme z celé knihy měla. Děj byl poněkud zmatečný a do knihy jsem se musela hodně nutit. Avšak občas mě dostal dokonalý popis situace, člověka, osobnosti - to musím panu Fitzgeraldovi nechat. I přes nelehké čtení, jsem se nakonec vcelku začetla, ale nebude to kniha, po které bych časem s nadšení opět šáhla..

Majdule
29.07.2014

Tenhle román ke mě nepromlouval lehce. Dvakrát jsem ho odložila, ale nakonec dočetla. A při druhém návratu se cosi změnilo. V druhé polovině autor přidal na dramatičnosti děje i vztahů. Dostal do příběhu téměř nesnesitelné napětí předurčenosti vývoje vztahů. Otevřel mi cestu k pochopení Dicka a nakonec i Nicole. Fatálnost přicházejících dějů kontrastovala s lehkostí jazyka i slovní ekvilibristiky autora. Skoro strhující čtení, ale pořád tady zůstává odtažitost samotného tématu. Možná je to "proletářským" původem, který mě předznamenává ve vnímání světa, ale prostě mě Fitzgeraldova fascinace snoby tak úplně nebere.

diva
08.02.2014

pohnutky postav mlhavé, chovají se nesouvisle, bez logiky, nemají žádnou konzistenci. kdokoli může jednat jakkoli. což by mi samo o sobě nevadilo, pokud by šlo o záměr, podtrhnout osobnostní prázdno dotyčných, o čemž ale musím pochybovat, nebo kdyby šlo o propracovaný tanec mystiky s absurditou, ale to opravu není ten případ. děj nanicovatý, snad nějaká skrytá rovina (?) možná román promlouvá intimně ke konkrétní generaci, ko ví. na mě spíš působí jako vynuceně rozvinutá studentská etuda a ani druhý završený pokus mi nedal prozřít. důrazně nedoporučuju, obávám se že jde jen o jakýsi pokus vyzdvihnout červenou knihovnu z marasmu brakových žánrů (v tom případě zřejmě úspěšný)

Terry11
27.11.2013

Když já je tak skoro všechny chápala a nevěděla, komu z těch tří vlastně fandit.

zvrhlor
01.10.2013

Pokud máte zmatek v postavách,pak je docela dobré vyslechnout seriál ČRo.Tam jsem nic zmateného nepocítil.

Domuly
27.09.2013

Knihu jsem četla neuvěřitelně dlouho. Za normálních okolností bych ji jistě odložila, ale stále jsem doufala, že to bude lepší, a že národní americký klenot prostě dočíst musím. No ani v 3/4 se nic nekonalo a ani konec nebyl bůh ví co. Přišlo mi, že ani ty postavy nebyly dobře vykreslené + tam bylo ohromné množství příjmení a byla jsem ráda, že si pamatuji hlavní postavy. No, pro mě velké zklamání.

katajanci
26.09.2013

Mám z toho takový smíšený pocit, i přes to, že mě příběh ne úplně bavil, jsem se vždycky těšila, až si najdu čas a zase se k němu vrátím. Celou dobu jsem tak nějak čekala, kdy se něco stane a ono pořád nic, a všechno tak nějak pomalu vplynulo do konce, kde bylo ale všechno (nikoliv najednou ale opravdu plynule) jinak než na začátku. Každopádně Fitzgeralda ještě určitě někdy zkusím.