Krásní a prokletí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha zachycuje život předprvoválečných amerických zbohatlíků – jejich pozvolný rozpad alkoholem, zahálkou a sebezahleděním ústící v konečné vystřízlivění z opojení "americkým snem". Anthony Patch, Maury Noble a Dick Caramel jsou typickými zástupci těchto zbohatlíků. Vystudovali prestižní americké univerzity a díky svým rodičům mají solidní finanční zázemí. Proto se nijak nehrnou do práce, chtějí si hlavně užívat mládí a peněz, které oni sami nemusí vydělávat a veškerý svůj čas utápí v alkoholu a snobských, rádoby intelektuálních dialozích....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/123982/krasni-a-prokleti.jpg 4.266
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

The Beautiful and Damned, 1922


více info...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Krásní a prokletí

KateTheBlogger
15.08.2018

Velkého Gatsbyho bych mohla číst pořád dokola, bohužel to stejné nemůžu říct o Krásných a Prokletých...knížka se mi četla pomalu a dočetla jsem ji zejména proto, abych zjistila, jak vlastně skončí.

kkubelkova
15.08.2018

Tahle knížka je svým způsobem zvláštní. Ze začátku jsem si myslela, že to ani nedočtu, jelikož mě to vážně hodně nudilo, ale potom (asi po 100 stránkách) mě to vtáhlo do děje tak moc, že jsem se od toho nemohla odtrhnout. Charaktery postav mi připomínaly postavy v knize Velký Gatsby, ale to je jen můj názor. Vztah mezi Glorií a Anthonym byl jako na houpačce a to se mi moc nelíbilo, chvílemi se Anthony choval, s prominutím, jako idiot. Každopádně děj se mi moc líbil a proto dávám 5 hvězdiček.


Balrog
24.04.2017

Hodnotím, aniž jsem dočetla - nedospěla jsem ani ke čtvrtině, prostě jsem to nedala. Charaktery postav mi byly strašně nesympatické, úplné prázdné nádoby, se kterýma bych v životě neztrácela ani minutu. Tak jsem se nakonec rozhodla, že neztratím čas ani čtením o nich. Myslím ale, že na gymplu by se mi to moc líbilo.

Kylar-S
10.11.2014

Tuto knihu považuji za knižní skvost. Nejenže perfektně zobrazuje "americký sen" dané doby, ale je také propletena neuvěřitelnými filosofickými myšlenkami, hlavně v podobě Mauryho Nobla. A ačkoli se to zdá neuvěřitelné, nejvíce jsem se ztotožnila hlavně s postavou Glorie. I když je vykreslena jako pouze do sebe zahleděný člověk toužící po majetku a životním standardu, na který je zvyklá, má tato postava mnoho rovin a má co nabídnout. Všechny postavy nabízí jak kladné, tak záporné charakterové vlastnosti. Není zde dobra ani zla. Vše se stírá. Je to až příliš lidské. Osudy dvou hlavních postav, jež se bezmezně milují, ale zároveň se ničí navzájem. Pocity z knihy se velmi těžko popisují, tohle se prostě musí zažít. Jako bonus má kniha velmi bohatou slovní zásobu a spousty květnatých vět.

Kamčulka
18.06.2012

Kniha, která byla psána v době, kdy FSF nemohl vědět, jaký bude jeho osud. Jakoby si svůj osud v knize napsal. Čtivou formou napsán rozpad dvou lidí, kteří nemohli být bez sebe, ale když byli spolu, tak se navzájem ničili. Peníze vládnou světem a v této knize obzvláště. Hlavní postavy můžou být čtenářem nenáviděné, i z toho důvodu, že měly vše, ale stále to bylo málo. Výborně popsána doba "jazzová", kdy je člověk s hlavními hrdiny na flámu nebo prožívá kocovinu. Úpadek morálky a sebeúcty, kdy ani jeden si nechce přiznat, že klesli na nejnižší dno a je třeba udělat něco pro to, aby se to změnilo. Lepší setrvat v nicotě, než se snížit "k prach obyčejné práci".