Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394592/bmid_velky-gatsby-aUe-394592.jpg 4 4448 596

Velký Gatsby vyšel poprvé roku 1925. Za autorova života nebyl příliš populární, dnes však patří k nejznámějším a nejčtenějším dílům moderní americké literatury. Jazzová hudba, stejně jako příběh o vášni a tragické lásce je evidentně nadčasový. Roku 2013 vznikl nový, moderní český překlad Martina Pokorného. Ve stejné době přišla do kin hvězdná filmová adaptace. Zámožného, výstředního a poněkud záhadného Jaye Gatsbyho ztvárnil Leonardo DiCaprio, svůdnou Daisy Carey Mulliganová.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

The Great Gatsby , 1925

Anie94
20.10.2021 3 z 5

Knížka je to útlá, má jen něco kolem 160 stránek, takže jí přečtete za chviličku. Co se týče poselství tak knížka nebyla vůbec špatná, ale dějově to bylo hrozný. Autor tam suprově zachycuje atmosféru 20. let 20. století, kdy je krátce po Velké válce a obyvatelé New Yorku se bezstarostně oddávají nekončícím večírkům v domě Gatsbyho, kterého málokdo osobně zná. Je tam suprová atmosféra všudypřítomného alkoholu a jazzu (takový předchůdce pozdějšího sex, drogy a rockenroll). Hlavní hrinové mi vůbec nepřirostli k srdci, přišlo mi, že se příběhem jen tak zbuhdarma potácí. Je tam super popsané prostředí smetánky. Co se mi líbilo bylo to, že bylo krásně na příběhu vidět, že peníze Vám osobní štěstí nepřinesou. Příběh se mi i přes svou krátkost špatně četl vzhledem k použitému jazyku a jeho formě. Autor přeskakoval jako blecha a často se mi stalo, že mi unikali souvislosti. Dalo se tam najít pár krásných myšlenek, pár dobrých momentů, ale ve výsledku nic co by mě nadchlo. Celému příběhu chybí nějaké vyvrcholení, vše pluje tak nějak konstantně.

Peter74
18.10.2021 4 z 5

Úvod diela ma napínal, navzdory tomu, že som ju chcel odložiť. Nakoniec skončila prečítaná. Nedalo mi vcítenie sa do postáv, a ich vzájomných vzťahov. Osudov.
Napriek tomu, ako sa to skončilo.
Som hrdý, že je v domácej knižnici.

sidonka
13.10.2021 2 z 5

Nemohla jsem se do knihy vůbec začíst, místy jsem se ztrácela a dohledávala kdo je kdo, asi bych si jí sama nevybrala, přečteno v rámci čtenářského klubu

radimch
05.10.2021 4 z 5

"Otec mi vždycky říkal, než začneš někomu něco vyčítat, uvědom si, že ne každý měl v životě takové štěstí jako ty."
...
"Možná jsme všichni bez ustání stahováni k minulosti, jen se marně snažíme plout vpřed jako loďky proti proudu."

kyticka152
25.09.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila. Byla nenáročně napsaná, a pokud se člověk prokousal úvodem, hezky plynula. Doporučuji k přečtení!

vemrazik
22.09.2021 4 z 5

Myslím, že mi některé z hlubších významů knihy unikly, i tak se mi líbila. Moc bych nesrovnávala s filmem - obě díla jsou dobrá, ale každé příběh uchopilo úplně jinak. Líbí se mi střípky z historie, kterou nás nikdo neučil - horečka ohledně akcií a podobně.

jiri77
18.09.2021 4 z 5

Velmi povedená kniha, čtení mě bavilo a jsem rád, že jsem si knihu konečně přečetl.

AliStejsy
18.09.2021 1 z 5

Film jsem neviděla, s knížkou jsem bojovala, čekala jsem, že se to rozjede a pořád nic. Ztrácela jsem se v množství postav a po přečtení vlastně ani nevím, o čem ten příběh byl. Velké zklamání

Irsaf
10.09.2021 2 z 5

Tak teda za mě tahle knížka určitě nee...
Nečíst ji v rámci čtenářského klubu, vubec bych se do ní nepustila...

Jana512
07.09.2021 4 z 5

Pro množství osob jsem se těžko orientovala. Hlavní hrdina, neměl na lásku v životě moc štěstí. A když se mu podařilo dostat se na vyšší společenské postavení, snažil se sjednávat zábavu velkému množství přátel a vázal se na svou bývalou lásku, která už byla vdaná. Tak jej nakonec, až na jednoho, všichni opustili, když se dostal do maléru.

RealChad
07.09.2021 4 z 5

4 * dávám pouze za velmi silnou osobní vazbu k tomuto příběhu, k postavám a zejména k filmu, který byl výtečně zpracován (hl. role - L. di Caprio) Kdybych měl hodnotit čistě literární dílo - byly by to sotva 3 * s fousem. :-)

VladiKlaisner
03.09.2021 5 z 5

Kniha se po svém vydání okamžitě stála v Americe bestsellerem, chápu. Mě k ní dovedl až Hemingway ve svém Pohyblivém svátku.

Jizi
03.09.2021 4 z 5

Jedna z těch, jejichž obsah jsem se na střední škole naučila nazpaměť, v případě potřeby odříkala, a nikdy se k ní nedostala, protože knih je mnoho, času málo a přeci vím, o čem to je. Jistě, zásadní dílo, kánon, jasně, ale tak třeba jednou.
A když to jednou nastalo, zjistila jsem, že stejně jako v případě tolika jiných zásadních děl, jejichž obsah je předmětem převyprávěnek v hodinách literatur, ta kniha je vlastně o něčem trochu nebo možná docela jiném.
Je to svědectví o sílícím antisemitismu a přetrvávajícím rasismu, o tom, jakým způsobem se ve dvacátých letech nahlíželo na ženy (Mlč a buď krásná, jo?) i o tom, jak tehdy vypadal život, vztahy a mateřství v bohatých kruzích. Některé věci se - naštěstí - změnily, jiné, jak už to tak chodí, ne. Povrchnost smetánky, která se poflakuje od ničeho k ničemu, je, zdá se, věčná. Stejně jako marnost snahy oslnit někoho, kdo už je slepý, patetické zoufalství neopětované lásky a ochota obětovat všechno pro ty, kdo to vezmou jen jako další samozřejmost. Dobře nám tak.

Jurajovamaka
01.09.2021 5 z 5

Kniha Veľký Gatsby ma nadchla. Nadčasový romantický príbeh v medzivojnovom období s tragickým koncom nikdy nič nepokazí.
V knihe je všetko ... láska, ideály, sklamanie, mamon, pokrytectvo, zbabelosť....napísané majstrovským perom
Dielo má úspech celkom zaslúžene.

Hermiona419
16.08.2021 4 z 5

Kniha byla hezká, ale sem tam byly pasáže, které se příliš táhly a kterým jsem moc nerozuměla. Asi jsem čekala něco víc, ale i tak si myslím, že je to velmi povedená kniha s hezkým ač smutným dějem.

Artim
04.08.2021 5 z 5

Kdyz Fitzgerald sepsal tuto novelu,stala se v Americe okamzite bestsellerem.
Film uz jsem videl a vcelku se mi libil,ale ze by to byla takova pecka?
Precetl jsem si tedy knihu (hodila se i do vyzvy,proc ne).
Co me okamzite nadchlo,byly metafory,kterymi autor nesetril a dotvarel jimi krasne kontrast popisu nabliskane avsak povrchni spolecnosti 20. let na vychodnim pobrezi USA. Popis prvniho vecirku u Gatsbyho stal za to!
Nick,vypravec a autor v jedne osobe tak postupne odhaluje charaktery jednotlivych postav a nechava je rozehrat pribeh,ve kterem lze spatrit obraz spolecnosti te doby. Paradni prace!

marrie5227
04.07.2021 3 z 5

(SPOILER) Upřímně jsem od knihy čekala víc. Skvělý film s Leonardem DiCapriem mne na knihu dokonale nalákal, ale po přečtení jsem nijak nadšená nebyla.
Příběh příjemný, ne moc dlouhý, ale ani jsem nepostřehla smrt hlavního hrdiny.
Každopádně jde o klasiku a v knihovničce ji nechávám. Pořídila jsem si i jiná díla od F. S. Firzgeralda a tak jsem zvědavá, jaká budou.

kajka.bhlv
15.05.2021 4 z 5

Film mám velmi ráda a chtěla jsem si přečíst i knihu, protože je to trochu jiný žánr, než to co normálně čtu. Kniha byla příjemně vedená, nic nepřetvařovala a prostě vyprávěla příběh, který se stal. Moc hezky se četla, i když ze začátku jsem měla trochu problém se soustředit. Každopádně určitě jedna z mých oblíbených.

Marfulka007
14.05.2021 4 z 5

Musím říct, že ze začátku jsem se do knihy nemohla vůbec začíst a na to jak je tenká, jsem ji četla neobvykle dlouho. Hodně se mi do ní proplétal film (který jsem viděla několikrát a mám ho moc ráda), což mě rozptylovalo. Nakonec jsem se ale začetla a druhá polovina už mi odsýpala. A řekla bych, že mi kniha odkryla části děje, které jsem ve filmu nikdy nezaregistrovala kvůli soustředění se na kostýmy a celkový obraz.

VeDny
11.05.2021 5 z 5

Jedna z mých srdcovek. Od FSF jsem četla vesměs všechno, ale Gatsby je nejuchopitelnější, nejzajímavější a film je taky skvělý. Četla jsem ho roky zpátky, ale dodnes si sem tam vzpomenu na nějakou pasáž a usměju se. Z nějakého důvodu se velmi často přistihnu, jak přemýšlím nad tím billboardem u trati s těma velkýma očima. Plno krásných detailů. Silné emoce, čtivé dialogy. Prostě krása. Doporučuji všem. Obzvláště pak těm, kteří váhají, kterou knihu od autora číst jako první. Tuto!