Velký Gatsby

Velký Gatsby https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/164499/velky-gatsby-164499.jpg 4 4444 596

Velký Gatsby je nejznámějším a nejúspěšnějším románem Francise Scotta Fitzgeralda. Román zasazený do kulis amerického jazzového věku se dočkal nadšeného přijetí u několika čtenářských generací. Příběh pohádkově bohatého Jaye Gatsbyho a jeho nenaplněné lásky ke krásné Daisy Buchmananové se odehrává na pozadí bouřlivých večírků na Long Islandu v době, o které New York Times psaly, že "celá země pila gin a sex byl národním koníčkem". Dokonale vykresluje uvolněnou atmosféru Ameriky zlatých dvacátých let. Velký Gatsby se právem řadí mezi klasická díla světové literatury dvacátého století.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Dokořán

The Great Gatsby , 1925

Koka
08.05.2013 3 z 5

Umístění této knihy ve světové literatuře ("klasika") nějak nesdílím. Důvod tohoto mého pocitu mi léta po přečtení napověděla až scéna z Formanova filmu Muž na Měsíci, když Andy Kaufman - aby "potrestal" publikum, mu čte z Gatsbyho. Z toho jsem vyrozuměla, že postavení této knihy v americké literatuře je podobné postavení naší Babičky - národní klenot, jehož nesmírnou hodnotu už málokdo chápe, ale nadále zůstává nedotknutelný.

Peter.S
19.04.2013 4 z 5

Veľký Gatsby. Po pravde toto dielo zanechalo vo mne mierne rozpaky. Príbeh tajomného pána Gatsbyho, ktorý ohuruje svoje okolie bohatstvom a švihackym životným štýlom za ktorým sa ukrýva záhadna minulosť. Francis Scott Fitzgerald v tejto novele opisuje život hornych desat tisíc, velkolepých večierkov v zlatej ére jazzu a prohibicie . "Kto vlastne je ten Gatsby"? Otázka ktorá sa nesie celým príbehom. Skvelo napísaný príbeh, pre mňa osobne trochu ostal sklamaním, po zistení, kto naozaj ten Gatsby je a ako sa veci skutočne majú. Snáď niekedy v budúcnosti dám tejto knihe ešte jednu šancu .

kniholka
16.04.2013 3 z 5

Něco na tom je. Jenže je to tak šikovně ukryto, že to skoro není k nalezení...Konec nadchne, ale to předtím je jen blížení se k němu...

lazy_skin
26.12.2012 4 z 5

zvláštní až poetický způsob popisu krajiny a prostředí...zvláštní popis situací plných velkých gest ležérním až ledabylím způsobem, který přesně odpovídá všeobecně rozšířenému popisu té doby...někomu to možná příjde nudné, ale přitom je to plné emocí...jen to chce číst pozorně a vnímat autorovy myšlenky...

stilgar1
19.08.2012 3 z 5

Ačkoliv se Fitzgeraldův Velký Gatsby umístil na druhém místě ve známém žebříčku Modern Library (http://www.modernlibrary.com/top-100/100-best-novels/), mě osobně jeho poselství silně minulo. Jak je tedy možné, že se umístil tak vysoko? A jak je možné, že tomuto umístění vůbec neodpovídá hodnocení uživatelů této Databáze knih? Vysvětlení je podle mě jednoduché - plyne z toho, že se jedná o žebříček americký. Odráží tedy jiné čtenářské preference, než s jakými se můžeme setkat v českých končinách.

To však není jediným problémem. Ve zmíněném žebříčku se nachází spousta knih, které dokážou velmi zaujmout i čtenáře ne-amerického, a které mají zde na databázi odpovídající hodnocení (příkladem může být kniha umístěna na prvním místě - Joyceův Odysseus ...kniha, který je až diametrálně odlišná od Gatsbyho). U Gatsbyho jde ovšem o něco zcela jiného. Oproti jiným knihám v tomto žebříčku totiž odráží typické rysy americké společnosti, resp. typické rysy americké společnosti první čtvrtiny dvacátého století. Kdyby Fitzgerald zůstal pouze u toho, mohl by být Gatsby ještě sympatický. On však nepůsobí nestranně, ale tyto rysy naopak oslavuje. Velký Gatsby proto působí jako nemístné zveličování a oslavování tzv. "Amerického snu", přičemž se tváří, jako by se jednalo o jediný relevantní sen. Fitzgerald se proto ani nesnaží jakýkoli jiný zmínit. Celý lidský život je tak redukován na pachtění se za jeho naplněním, což je pro mě (a nejen pro mě) naprosto nepřijatelné.

Jsem nesmírně rád, že je naše myšlení stále natolik odlišné, že takovou oslavu nepřijmeme (ačkoliv se domnívám, že některá různě dlouhá období ve dvacátém století u nás přetékala vírou v tentýž sen).

Dodatek (z 25. 8. 2012): Po zhlédnutí Cukorova filmu Holiday (1938) ve mně pocit nechuti k dílu Velký Gatsby ještě vzrostl. Mám pocit, jako by byl tento film úmyslně vytvořen v kontrastu ke Gatsbymu, a to ve své kritice "amerického snu" a také jeho zastánců, jejichž snaha vše redukovat na tento "sen" může být pro mnohé až krajně zničující. Takže doporučuji! :-)

Kamčulka
13.06.2012 4 z 5

Kniha, která vypovídá o dekadentní společnosti 20 let minulého století, době a společnosti, ve které se spisovatel pohyboval. Otevřeným způsobem popisuje úpadek mladé generace zbohatlíků, která dlouhá léta pro zbytek společnosti vystupovala jako generace ctící staré hodnoty. Výborným způsobem je znázorněn rozdíl mezi Nickem Carraway, jakožto chlapce ze střední vrstvy a Jay Gatsbym, Daisy a ostatními, kteří žijí úplně jiným životem. Síla peněz, moci a tzv. "svobody", které se nikdo nedokáže vzdát, prostupuje celou knihou. Spisovatel dokáže nenásilnou formou přiblížit dobu, o které píše. Čtenář má pocit, jakoby s postavami flámoval a žil jejich "bezstarostné životy". Kniha je určena čtenářům, kteří se chtějí dovzědět o tzv. ztracené generaci, která byla ovlivněna 1. světovou válkou a neměla co ztratit. Žila na plno, jakoby jí čas vypršel. Povrchnost a pokroucené hodnoty jsou silnými prvky, které se spisovatel snaží vylíčit.

lolle2311
28.05.2012

Tuto knihu buď lidé s hnusem odhazují do kouta a nebo milují. Já ji miluju. Nepřijde mi nudná, ba naopak, baví mě! :)

Skip
07.04.2012 3 z 5

Nějak nevím, co si o této knize myslet. Nebyla špatně napsaná, naopak se četla velmi dobře, ale její obsah mi nějak ne a ne něco říct. Vyšší společnost na východě USA někdy ve 20. letech minulého století, velké večírky, tlachy o ničem, znuděnost... Autor se zřejmě pokusil o jakousi kritiku, místy možná až satiru, ale neubránil jsem se kolikrát dojmu, jako by sám záviděl a chtěl patřit někam jinam, ač mu ta společnost spíš připadala odporná, možná odporná a lákavá zároveň. Měl jednotlivé charaktery dobře odpozorované, to určitě ano, ale co to hraje se čtenářem za hru? Kdo ví, ale sem tam je mu až moc vidět do karet a tím se odhaluje jeho neupřímnost.

eraserhead
03.04.2012 3 z 5

Valná většina literárních příběhů, které jste kdy četli, je něčím zajímavá, respektive obsahuje něco, pro co je Vám okamžitě a naprosto jasné, že si právě pro to zasloužili být napsáni a že právě proto je čtete. Velký Gatsby to nemá. Nebo jsem to v něm neobjevil. Přesto je to zajímavý a čtivý příběh o strastech (mezi)lidských vztahů, o jejich povrchnosti, prchlivosti a podivnosti. Plejáda rozličných charakterů se svými klady i zápory se střetne v prostém a jednoduchém příběhu plynoucím jako voda a zdánlivě se bezúčelně pohybujícím z nejasného bodu A do ještě nejasnějšího bodu B, který je vyprávěn stejně lehce, jednoduše a jakoby ležérně. Na první pohled to prostě není strhující četba, vaše pozornost je poutána na tady a teď a moc jsem dopředu nepřemýšlel jak to asi skončí, protože to teď bylo aktuálně zajímavé a nevyvolávalo to ve mně neodolatelnou chuť dozvědět se, jak to skončí. Tohle všechno by mohlo být negativním hodnocením knihy. Jenže jejím velkým pozitivem a krásou je, že tomu tak prostě není. Zvláštní příběh. Neobyčejný, přitom poměrně všední, lidský a na první pohled nezajímavý. Ale jen na ten první.

v-andrea
10.03.2012

Knížka se mi velmi líbila, i když se tam, jak někteří říkají, nic moc nedělo. Nevadily mi ani občasné popisy, které já osobně nemusím. Příběh jsem prožívala spolu s Nickem a dalšími a velmi se mi líbil styl, jakým je kniha napsána.

raisen
13.02.2012

Hodně lidí říká, že je tato kniha nudná, nic se tam neděje, jen vlastně konec je fajn. Mně se zaujala, docela jsem se sžila s hlavním postavou, s představou té doby, toho hnusného luxusu, povrchnosti a odcizení. Měla jsem z této knihy melancholický pocit.

Vera Silent
03.01.2012 5 z 5

I mne tahle Fitzgeraldova kniha chytla. Neni to prehnane tluste a je v tom krasne vystizeno pozlatko te doby, pod kterou je jenom nechutnost. Clovek je hned na strane Nicka a postupne s nim meni nazor i na veci okolo (treba Daisy nebo Jordan). Je to dekadentni a pravdive.

WEIL
16.08.2011

Pro mě jeden z nejlepších románů, který jsem kdy četl.

LilyFair
07.08.2011 1 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem si v posledních měsících oblíbila povinnou četbu, tahle mě naprosto zklamala. Příběh se mi zdál jaksi naprosto neoriginální a !neskutečně! chaotické.

Kvothe
02.04.2011 3 z 5

Fizgerald a jeho Gatsby mě zklamal, ale možná to bylo tím, že před ním jsem četl jakousi naprosto lehce čtivou knihu a Gatsby mi pak přišel prázdný a nudný. Není to špatná kniha, ale nijak mě nazaujala.

Domenica
03.03.2011 5 z 5

Konec knihy byl opravdu dobrý, ale jinak se tam toho zase tolik nedělo. Přesto mám tuhle kniho hodně ráda.