Velké maličkosti

Velké maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1331 1331

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things , 2016

kalinkacz
10.02.2018 5 z 5

Jodi je pro objev loňského roku! A nakonec se právě tato kniha stala mojí nejoblíbenější od ní! Otázky rasismu mě vždycky hodně zajímaly a tady je toto téma zpracováno jak z pohledu oběti, tak z pohledu druhé strany... Kniha byla šíleně čtivá a já ji nedokázala odložit a hned potom jsem se pustila do autorčiny další knihy, což se mi moc často nestává! Moc a moc doporučuju!

Petra1420
09.02.2018 5 z 5

Moje třetí přečtená kniha od Jodi Picoult a opět skvělá. Moc se mi líbí, že se autorka nebojí psát o vážných tématech, o kterých se běžně nemluví a nutí nás k zamyšlení. Od knihy se mi jen těžko odtrhávalo a kolikrát mi bylo až zle při pomyšlení, že se takové věci reálně dějí. Knížka rozhodně stojí za přečtení a hodně ve vás zanechá.

Kamienkova33
06.02.2018 4 z 5

Toto moja prvá kniha od autorky, ale určite nie posledná, už mám v poradí ďalšie :-) Trošku som sa bála tej témy, či to nebude priveľmi ťažké čítanie a teoreticky aj bolo. Prakticky - kniha sa čítala dobre a jednoducho, mala spád a bola dobre písaná. Niekedy mi zdvíhalo tlak, niekedy dokonca aj z obvinenej Ruth. Najsympatickejšia mi bola jej obhajkyňa, často som si povedala, že presne toto by som urobila/povedala ja. Román určite odporúčam :-)

Kiki22
02.02.2018 4 z 5

(SPOILER) Strašně dlouho jsem se těšila, až si tuto knihu budu moct přečíst! Nicméně nakonec jsem z ní nebyla tak unesená jako třeba z Času odejít. Něco tomu chybělo, nebo přebývalo, nevím. Určitě je třeba ocenit, že se autorka pustila do tak obtížně uchopitelného tématu, že se pokusila vniknout do světa Afroameričanky (vlastně se mi moc líbilo, že vylíčila obě možnosti - jak Ruth, která se snažila zapadnout, tak Adisu, jež se plně sžila s rolí utlačované černošky) i rasistického vzteklého bílého muže. Nejvíc mi ale nakonec byla symatická právnička Kennedy, která ať se snažila sebevíc, vždycky Ruth nebylo něco po chuti. Právě to mi možná vadilo, Ruthtino chování mi mnohokrát přišlo velmi přitažené za vlasy, nedávalo mi smysl, ale třeba je to právě tím, že jsem se do ní nedokázala vcítit. Vítala jsem pak ty pasáže, kdy si Kennedy zkusila žít její život (kontroly v obchodě nebo návštěva černošské čtvrti). U pasáží s Turkem a Britt jsem jenom nevěřícně zírala na to, že takoví lidé vůbec jsou a co mohou páchat. Zamyslím-li se nad tím, tak mi také vadil velmi rychlý konec - soudce se omluvil za příkoří, která se Ruth stala, Turk úplně otočil a stal se z něj lidumil, no nevím, i když autorka píše, že se toto prozření zakládá na realitě, pro mě bylo neuvěřitelné.

Mikako
28.01.2018 5 z 5

Po dočtení ve mně něco zůstalo. Neumím to něco popsat. Kniha je dočtená a já nemám slova.
Rozhodně jí zařadím mezi ty, které doporučuji.
A Jodi za to něco moc děkuji.

putpuda
28.01.2018 4 z 5

Stále aktuální téma rasismu....líbilo se mi to, Jodi to prostě umí. Ale i přesto mi u této knihy něco chybělo. Nevtáhla mě tolik jako Až na konec všech dní (ta u mě vede;)) nebo Desátý kruh.
Ale určitě můžu doporučit ;)

inkatenysek
28.01.2018 4 z 5

Jak jsem již mnohokrát všude možně prezentovala, Jodi je mou nejoblíbenější autorkou. I proto by si někdo mohl myslet, že ji budu stranit a psát tady jen samé chvalozpěvy. Ale nebude tomu tak. Ke každé knížce a autorovi se snažím přistupovat stejně a nezaujatě. Jinak tomu není ani u Velkých maličkostí. Je to opět jedna z loňských knížek, u kterých mám smíšené pocity. Je velká svým tématem a jeho propracováním. Klobouk dolů před Jodi, že si vybrala rasismus jako téma své knihy a jak mistrně ho zpracovala. Opět mě nadchla i psychologie jednotlivých postav, to že se autorka nevěnovala jen jejich současnému životu, ale že čtenáře zavedla i zpátky do jejich minulosti, takže se každý mohl dozvědět o tom, jak Ruth vyrůstala a dospívala nebo o tom, jak se z Turka stal rasista a jak s tchánem rozvíjeli svou organizaci. Bohužel ale musím napsat, že se úplně nenaplnila má očekávání od této knihy. Po posledním románu, Času odejít a po všech úspěších v zahraničí, jsem od Velkých maličkostí čekala přece jen o trochu víc. Domnívala jsem se, že tam bude opět nějaký ten WAW zvrat, kvůli kterému si sednu na zadek. Zvratů tam sice bylo hned několik, ale žádný z nich na mě tolik nezapůsobil. Chvilkama, hlavně u pasáží o soudním procesu, jsem se celkem i nudila. Přesto však její přečtení doporučuju. Člověk z ní má sice trochu depresi, protože je až neuvěřitelné, jak někteří jedinci dokáží druhým ublížit, člověku je z toho až moc smutno, ale naštěstí ještě stále existuje spravedlnost. Jedná se o náročnou knížku, která si vyžaduje čtenářovu plnou pozornost a nad kterou je nutné se zamyslet.

jajinka111
23.01.2018 5 z 5

Tak za mě určitě ano. Opět výborná kniha se zajímavým námětem.

intelektuálka
22.01.2018 5 z 5

Knihy této autorky jsou u mne vždy na 5 hvězd - pro závažnost témat, pro znalost popisovaného prostředí - tady je to medicína a porodnictví.

Ruth je kvalifikovaná a zkušená porodní sestra, podílí se na příchodu nového života na svět, ale je to málo pro toho, kdo nemá rád barvu její kůže.....
Moje další kniha o nadřazenosti ras a lidském neporozumění. Obsahuje spoustu myšlenek, s kterými souhlasím a kterými bychom se měli zabývat...

"Ne vše, čemu čelíme, můžeme změnit.
Ale nezměníme nic, čemu se nepostavíme čelem".

katy238
21.01.2018 5 z 5

Kniha, ke které se mi vracelo těžko. Kniha, při jejímž čtení jsem cítila stud. Kniha, která mi ukázala, jak jiný může být svět někoho, kdo se narodil jiný. Jiný než bílý. Kniha, od které jsem se nemohla odrhnout. Neuvěřitelné čtení o každodenních bojích a překážkách. O boji, který nikdy neskončil. Jodi opět předvedla vynikající autorskou práci.Nepříjemně uvěřitelná kniha o zlých pohledech, předsudcích a svírání pěstí. Příběh každému nastaví zrcadlo a donutí se ho zeptat: "Jednal bych jinak?" Máte odvahu, odpovědět si na tuto otázku upřímně?

Lokina
20.01.2018 5 z 5

Asi si budu muset přečíst další knížky od Jodi Picoult, protože Velké maličkosti mě přesvědčily, že je to výborná spisovatelka, která se nebojí psát o kontroverzních věcech.
Kniha byla i přes svoji délku neuvěřitelně čtivá, atraktivní a emocionálně silná. Když jsem se dostala k částem popisující soudní přelíčení, bála jsem se, že by mě to mohlo nudit, ale naopak to mělo spád a nutilo mě to pokračovat ve čtení.
Kniha vypráví příběh o Ruth coby vynikající porodní asistentka, která má dům v dobré čtvrti a syna jedničkáře. Najednou ale přijde zvláštní nařízení a její život se zhroutí jako domeček z karet. I když jsem soucítila s Ruth, někdy mi přišla trochu arogantní. Turk mě vytáčel svými neustálými řečmi o nenávisti, nadřazenosti bílých, proto mě překvapilo, jako to s ním dopadlo, i když poslední kapitola s ním byla mírně zidealizovaná, ale proč ne.
Knihu velice doporučuji, určitě vás nezklame.

Ivana_1987
20.01.2018 5 z 5

moc hezká knížka, velmi dobře napsaná, velmi zajímavý příběh

harena
20.01.2018 4 z 5

Od Jodi Picoult se mi líbily zatím všechny knihy. Vybírá si zajímavá témata a tady se zaměřila na rasismus v Americe. Jako vždy píše skutečně čtivě, ke konci je to jedno překvapení za druhým. A už název knihy "Velké maličkosti" přesně vystihuje , o co v tomto příběhu jde. I když ta poslední kapitola mi připadala také "přeslazeně hollywoodská" - jak píše tady čtenářka avaya.
"Svědci přísahají u soudu na bibli, že budou říkat pravdu, celou pravdu a nic než pravdu. Ale lži vzniklé z toho, že něco neříkáte, jsou stejně špatné jako vyřčená lež."

Petbe
19.01.2018 3 z 5

Mám Jodi Picoultovou ráda, ale u této knihy mi chybělo napjetí tak jak u některých ostatních jejích knih.

e-Lisbeth
19.01.2018 3 z 5

Tři hvězdičky za "rasismus za každou cenu", za nesympatické postavy a dost přitažený závěr.

whiolet
18.01.2018 5 z 5

Opět další kniha, této skvělé autorky, která vás přinutí zamyslet se nad společností kolem vás.
Příběh se četl dobře, postavy nebyly nudné, a každá měla svůj názor na věc, o to byla kniha zajímavější.
Super čtení.

SakuraLuci
18.01.2018 5 z 5

Jodi je pro mne paní spisovatelka. Klobouk dolů, zase velice zajímavě pojatá kniha

zetikova2364
14.01.2018

Skvělá.Hltala jsem každou stranku.Nešlo přestat číst.

Adriana.82
13.01.2018 5 z 5

opět výborná .... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Janinka.V
12.01.2018 5 z 5

Tohle pro mě byla hodně silná kniha. Nemohla jsem se odtrhnout. Měla jsem z ní ze začatku strach a dlouho přemýšlela, jestli si ji přečtu. Znechuvovalo mě extremní chování a myšlení Turka, až jsem si říkala, jestli se toto opravdu ve světě ještě děje. Teď budu dlouho přemýšlet nad tímto tématem a celkově nad knihou a bojím se, že mě ostatní knihy zklamou. Jodi je skvělá spisovatelka a timto dílem to jen utvrdila.

soudní procesy rasismus

Jodi Picoult