Vejce a já

Vejce a já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24434/bmid_vejce-a-ja-MKB-24434.jpg 4 2867 2867

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Vyšehrad

The Egg and I , 1945

Makyta
25.07.2014 2 z 5

I já jsem si přečetla knihu spíše proto, že mi byla doporučena. Možná právě kvůli doporučení jsem čekala více a byla jsem pak zklamaná.

Koňadra
23.07.2014 5 z 5

Tá neopozeraná schopnosť si urobiť sama zo seba terč úsmevnej kritiky. V detstve nám to otec predčítaval, akosi mu nešli rozprávky a nám to fakt nevadilo. Asi najvýstižnejšie adjektíva sú : milé a úsmevné.

ritz
22.07.2014 5 z 5

Moje oblíbená knížka, takové pohlazení na duši.

Mona.Lisa
15.07.2014 2 z 5

Přečetla jsem si jí na doporučení,že je to výborná kniha,vtipná atakdále..... uznávám že hlavně popisování domáctnosti Kettlových mě bavila,ale celou knížku jsem tak nějak počítala stránky do konce,což nikdy neznačí nic dobrého, jednoduše řečeno mě kniha moc nebavila a byla jsem zklamaná.....

spookee
15.07.2014 4 z 5

Knížka zahřeje, pohladí na duši, povznese nad běžné problémy a pokaždé, když v tichosti domova sakrujete nad tím svým klukem/chlapem/mužem přesvědčí vás o tom, že není nejhůř, protože jste ještě nechovaly slepice :) Krásně napsané, realistické, čtivé

Fairiella
18.06.2014 5 z 5

Ta kniha se čte sama, příroda ožívá a hodnotí Betty v jejím pachtění; jste vhozeni do jejího nitra a je to - ne hořkosladké - spíš hořkovtipné. K téhle knize se vždycky ráda vrátím.

lea6493
18.06.2014 5 z 5

velice vtipná kniha :) moc mě bavil styl a humor paní spisovatelky :)

Modrina
30.05.2014 1 z 5

Je to neuvěřitelné, ale mně se tenhle literární klenot prostě nelíbil. Dočetla jsem to jen silou vůle, knihu Co život dal a vzal jsem vzdala po pár stránkách.

BellC
12.05.2014 4 z 5

Pokud hledáte knihu na dovolenou k moři, která by vám měla vyplnit čas mezi snídaní a obědem, je to rozhodně správná volba. Nic zásadní mi do života nepřinesla, ale místy jsem se i pobavila a řemeslně velmi dobře zvládnuté. Proto 4 hvězdy

AlisonGross
25.04.2014 5 z 5

Tohle se dá čís několikrát a vždy se pobavíte. V naší rodině si tuhle knihu vezme do ruky čas od času každý

pavlina9305
11.04.2014 5 z 5

Člověk musí být asi v určitém věku, aby ho kniha oslovila. Knihu jsem poprvé začala číst když mi bylo 22, a po pár stránkách jsem ji odložila, a říkala si, jak tohle někdo může číst. Je to pár dní, co jsem ji začala číst znovu, překonala obavy, že jí zase odložím, a jen si namlouvám, že mě něco takového bude bavit, a po pár stránkách jsem se poprvé usmála, :-) hi hihi, a najednou ani nevím jak jsem byla začtená, do krásného vyprávění paní Betty, při cestě do práce v MHD jsem se chechtala, cítila vůni lesa, spáleniště, ostružin, a jindy zase zabijačky, a slepičinců.. Výborné čtení, oddychovka, zasmála jsem se, a kdo má alespoň nějakou fantazii, a představí si Betty jak prchá před medvědem, tak se jistě bude chcechtat taky. Každopádně, bych řekla, že více osloví ženy, které už za sebou něco mají , než-li mladé teenegerky, které o životě ještě moc nevědí. :) Přečetla jsem ji jedním dechem, a věřím, že se k ní nejednou vrátím. Doporučuji .

Zuzi*
04.04.2014 5 z 5

Chvilku mi trvalo než jsem se do ní začetla, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Výborná kniha, která posílá dobrou náladu.

Kaety
31.03.2014 5 z 5

Perfektní, vždy mě rozesměje. Doporučuji.

Dáma s hrnstjm
26.02.2014 5 z 5

Ironie a sebeironie přesně v té podobě a míře, která je mi vždycky sympatická! Kniha mě velmi mile překvapila: téma a prostředí zajímavé (aspoň pro mě), humor mi sednul (narozdíl od jiných uživatelů, jak tak koukám na hodnocení a komentáře...), postavy svérázné a neobvyklé, jazykově zajímavý překlad. Nenudila jsem se ani chvilku!

Konvalinka64
22.02.2014 5 z 5

Moje nejmilejší-četla jsem již několikrát,vždy ve vypjatých situacích-krásné a milé čtení..

aneleh18
12.02.2014 5 z 5

Tak dobré a zároveň kvalitní čtení! Knihu jsem četla snad již pětkrát a stále mne baví. Dobrá zábava na dovolenou, ale i pro stresové chvíle, které dokáže zmírnit.

niika
11.02.2014 5 z 5

Kniha mě zaujala a taky pobavila. Určitě správné čtení na uklidnění před spaním. Příběh o oddané manželce, schopné hospodyni, ale zároveň inteligentní ženě. Betty se sice snažila udělat pro manželovo štěstí cokoliv a dle mého se s tím po dlouhý čas vyrovnávala skvěle, ale i jí došlo, že JEHO štěstí nemusí být nutně JEJÍ štěstí.
Od autorky jsem četla ještě i co Život dal a vzal, však Vejce a já je lepší.
Vhodné číst, když se člověk potřebuje uklidnit či odreagovat.

Ben Nevis
13.01.2014 3 z 5

Už dříve jsem četla Co život dal a vzal a slyšela jsem, že Vejce a já je nejlepší. Buď jsem neměla správnou náladu nebo mě opustil smysl pro humor, ale Co život dal a vzal mi přijde zajímavější.
Ze začátku se Vejce tváří jako neutuchající fňukání nad tím, jak se vzdělaná městská dívka ocitla v Balíkově a všechno tam bylo špatně včetně práce, sousedů a manžela. Zhruba ve čtvrtině se to však zlomí a Bettino vyprávění je vcelku optimistické. Najednou zvládá i péči o dítě, výlety a návštěvy sousedů.
Na nikom nenechá nit suchou, včetně sebe, a tak můžeme škodolibě číst o tom, jak je Betty nešikovná, její manžel nechápavý, sousedé hloupí nebo líní a Indiáni tvoří skupinu místních nepřizpůsobivých. Škodolibou radost nad cizím "neštěstím" (nic vážného se tam nestalo, takže o neštěstí nejde mluvit, navíc slepičí byznys nevzdali) jsem nepociťovala, spíš mi bylo Betty líto.

bookemma
07.01.2014 5 z 5

Kniha pro mě byla oddechovým zábavným čtením, kdy jsem si uvědomila, že ne vše, co se kdy stane lze ovlivnit. Užasla jsem nad tím, co byla Betty ochotna vytrpět pro svého manžela, pro jeho štěstí. Zároveň mi však tento názor připadal dosti zastaralý. Pocit emancipovanosti jsem při čtení rozhodně neměla. Přesto je pro mě kniha srdeční záležitostí.

marwinmh
24.11.2013 3 z 5

Kniha mě trochu zklamala, až tak moc jsem se během jejího čtení nepobavila, spíš jsem žasla, co všechno je hlavní hrdinka schopna snést pro splnění snu svého muže. Opustit "civilizaci" a veškeré její vymoženosti jako je především tekoucí teplá voda a splachovací záchod v místnosti, to je obdivuhodné :-) Ale jinak příjemný náhled na život na slepičí farmě.