Vejce a já

Vejce a já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24434/bmid_vejce-a-ja-MKB-24434.jpg 4 2862 565

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Vyšehrad

The Egg and I , 1945

Nikuskaaa
26.06.2015 5 z 5

Vtipná knížka u které jsem si odpočinula.

petunkav
24.06.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Krásně humorně zpracovaná, opravdu se u ní dá zasmát. Autorka popisuje velice těžký život plný práce, nesnází a těžkostí, které sama prožívá. Měla jsem při čtení pocit, že bych raději měla jít něco dělat - než jen sedět a číst si!!!

Damato
09.05.2015 5 z 5

"Moc se s tím nepiplejte, mužští sežerou všechno.Čuňata"
Taky jsem měla takovou bábinku-moje babička byla taky trpělivá,netrpělivá, laskavá, přísná,vtipná, smutná, moudrá, pošetilá, pověrčivá, pobožná, předpojatá a hlavně taky byla moc milovaná. Druhá moje babička ta to je přesně popis "drahébabičky" z knížky. A samozřejmě jsem ji v dětství taky milovala, naučila mě mít ráda knížky, Výsledek výchovy mých babiček je naprosto stejný, jako popisuje Bety- jeden den vytírám štvíry v linoleu a jsem schopná uvařit "majstrštyk", že by i Retigová zaplesala- druhý den se klidně projdu doma v botech a obědu uvařím něco rádoby podobno jídlu, ale jíst se to nedá.....

Palele
28.04.2015 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla už před pěknou řádkou let, ale vzpomněla jsem si na ni velmi jasně relativně nedávno a znovu po ní sáhla. Nejsem zemědělský typ, ale byla jsem okolnostmi nechtěně donucena jeden den hlídat malou farmu. Mým jediným úkolem bylo ráno vypustit drůbež, nasypat jim připravenou stravu a večer je zase zavřít - s tím, že jsou zvyklí si sami zalézt do budovy a já jenom zavřu dveře. Jak prosté. Jenže večer mi chybělo deset perliček i s kohoutem. Už se nikdy nenašly. Proto vím, že komu není shůry dáno, ať se ani nepokouší. Milá Betty, jak dobře ti rozumím.

Barbastelle
18.04.2015 4 z 5

Vejce a já je důvod, proč dát na babiččiny rady, moje babička má totiž vkus a když mi doporučila tuhle knížku, nešlápla vedle.
Bylo to fajn. Ten humor mě baví. A škoda mých ideálů o životě na samotě, které knížka strhává. =)

natalie8531
16.04.2015 4 z 5

Díky autorce jsem si připadala jako pořádný lenoch. Když si představím ten život na samotě, kde skoro nic nefunguje, určitě to ve mně budí respekt! A za nic na světě bych nechtěla takové sousedy..už při pomyšlení na ně se mi dělala husí kůže.Brr. Vtipně napsaná kniha, určitě jen doporučuji.

martina7618
12.04.2015 5 z 5

Betty, ani si neumíš představit, jak moc jsi mi touto knihou pomohla, když jsem přijela na finskou samotu coby au-pair do sektářské rodiny se sedmi dětmi (z nichž jedno mělo Downův syndrom), kde jedinou mou spřízněnou duší byl jejich pes (ale i ten byl "ňákej divnej"), kde se ze mně stala ze dne na den super hospodyně (protože co jiného mi zbývalo), naučila se žehlit oblečení bez žehličky, mluvit beze slov a vařit pro deset hladových krků, rozdělávat oheň v sauně, řídit sněžný skůtr, kuchat čerstvě zabitá zvířata a přesvědčila se, že nikdy nemůže být tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř.

Marika Vanova
07.04.2015 5 z 5

Sice jako audiokniha, ale výborné. Hodně jsem se nasmála a jsem spokojená i s přednesem Jaroslavy Adamové.

anna8979
01.04.2015 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Vtipně popisovaný příběh ženy. Úplně ze života. Moc se mi líbila a doporučuji ji prakticky kažrému

Gooverka
31.03.2015 3 z 5

Moc hezky napsaný příběh o zajímavé farmě a sousedech z hor. Vyprávění se mi moc líbilo a hlavní hrdinka mi byla sympatická. Hodnotím ale jako průměr, i když ve své době musela být kniha na vrcholu.

carolinek96
14.03.2015 5 z 5

Tato kniha se mi velmi líbila, oslovil mne podobný náhled na svět jako má (měla) autorka. Přečteno za chvíli, fakt super ;-)

Michi.01
27.02.2015 5 z 5

Četla jsem už před deseti lety a teď jsem se ke knize vrátila a jsem znovu nadšená. Miluji autorčin smysl pro humor!!!

kvenez
21.02.2015 5 z 5

Jako vždy Betty nezklamala, vtipné, nevšední, břitké :)

Ronny
18.02.2015 5 z 5

Klasika ze života!! Dá se číst znovu a znovu!!

povi
18.02.2015 5 z 5

Chtěla jsem si tuhle knížku přečíst před patnácti lety, když mi bylo třináct a moje maminka mě od toho odradila - jsem ráda. Vejce a já je knížka pro ženy, který už si něčím v životě prošly, nejlépe manželstvím, je psaná s ohromnou nadsázkou, ironií a humorem, což mě naprosto dostávalo. Hlavně historky o debilním sporáku a ještě debilnějším manželovi, já bych teda Boba hnala za sedmero hor :-D Nicméně, su dítě z dědiny, město nesnáším, musím tu zatím žít, takže v průběhu četby mě přepadala obrovská touha sbalit si igelitku, popadnout děti a jít bydlet na farmu.... Jen ty slípky bych asi neměla :-D Přemlouvala jsem k tomu manžela a nechtěl - škoda. Třeba si dá říct za pár let, až budu číst knížku znova :-) Knížka je skvělá, vtipná a trošku hořkosladká, má u mě pět hvězdiček :-)

bookcase
16.02.2015 5 z 5

Úžasná a nezapomenutelná knížka.

akdar72
13.02.2015 5 z 5

Velmi milé a úsměvné čtení s krásným popisem krajiny a osob. Když jsem ji četla před více než dvaceti lety poprvé, soucítila jsem s ní a nenáviděla množství zavařenin, zeleniny a ovoce, samotu, drsnou přírodu ... Dnes jsem jí vše záviděla...

Rade
11.02.2015 5 z 5

Úžasná kniha mého mládí, neobyčejně vtipná a mnohokrát čtená.

Hanule_bambule
11.02.2015 2 z 5

Kniha mě zklamala...asi protože jsem čekala výbuchy smíchu, ale to se nestalo.

Koka
30.01.2015 5 z 5

Po dlouhých letech jsem si znovu "střihla" drahou Betty a musím konstatovat, že mě zaujala a bavila ještě mohem, mnohem více, než když jsem jí četla poprvé, v letech mého počínajícího mládí. Vypravěčský talent, vtip, schopnost podat přímo hrůzné situace s nadhledem, vykreslit je věrně a současně i trochu je bagatelizovat, nelitovat se - to všechno jsou atributy, které dělají tuto knihu výjimečnou. Její první kapitoly o dětství a mládí mi připomínají oblíbený Tymián Marcela Pagnola, ale ty další jsou už z tvrdšího materiálu, včetně jakýchsi až sociologických postřehů o zvycích, rituálech a vrozené i vynucené omezenosti farmářských žen, o absurdním postavení Indiánů včetně jejich postupné totální degenerace (jak se o tom úžasně píše i v knize Čarování s láskou).
Myslím, že tato kniha patří do zlatého fondu i díky tomu, jak je její příběh svázán ze svou dobou a prostředím, a přesto vypovídá o něčem nadčasovém, velmi lidském a vesměs - ve všech kulturách a dobách -pochopitelném.

(Nemohu se ubránit dojmu, že anotaci k zdejšmu vydání z roku 2008 od vyd. Argo psala nějaká žákyně 6. třídy ZŠ do svého pečlivě vedeného čtenářského deníku. Zasloužila by si za to jedničku, ale rozhodně ne zveřejnění na Databázi knih.)