Vejce a já

Vejce a já https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24434/bmid_vejce-a-ja-MKB-24434.jpg 4 2867 2867

Slavný autobiografický román popisuje se značným odlehčením život na slepičí farmě, kterou s manželem Bobem založili a zvelebili - v civilizací nedotčeném, panenském koutě severozápadní Ameriky. Život v primitivních podmínkách a s nelaskavým manželem nebyl pro ženu zvyklou na město uspokojivý. Kniha je odrazem prvního manželství americké spisovatelky, která své nepříliš šťastné manželství na zapadlém venkově zažehnávala tím, že o něm s humorem psala. Kniha se po svém vydání v roce 1945 stala okamžitým bestsellerem a brzy byla přeložena do většiny světových jazyků. Sarkasmus autorky se trefil do všeoebecné nálady panující těsně po válce.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Vyšehrad

The Egg and I , 1945

Anre3
07.03.2013 3 z 5

Knižka mě trochu zklamala, čekala jsem od ní víc. Za začátku jsem se musela přemlouvat, abych ji neodložila.

BARBARRKA
05.03.2013 5 z 5

Betty MacDonald je (byla) především nedostižná ve vytříbeném vyprávění o všem, co život přináší. A že jí a její rodině toho přinášel dost a dost a nebylo to vždy lehké břímě....... Nadnést se nad všechny svízele, neúspěchy a potíže všeho druhu s takovým humorem umí opravdu málokdo. Dovedu si představit vylíčení takových životních situací někým jiným: mohlo by z toho vzejít hodně depresivní povídání o nelehkém dětství, problematickém dospívání a nakonec o nesnesitelných slepicích, záludných petrolejových lampách, ne zrovna ideálním manželovi atd. Ale jen žena jako Betty MacDonald to vše podá tak, že podléháte nekontrolovatelným záchvatům smíchu, přesto, že si velice dobře uvědomujete, že zrovna vám by v mnohých situacích asi do smíchu nebylo. Nedám na tuhle knihu dopustit už dlouhé roky a když se mám na nějakou dobu vzdálit z domova, beru si ji s sebou. Mám sice od jisté doby nedůvěru ke slepicím a v době, kdy jsem také žila na venkově, jsem bedlivě sledovala naše sousedy...asi zda najdu nějakou podobnost. Ano, jsem zřejmě poznamenaná touhle knihou a jsem za to ráda.

hankapimi
28.02.2013 5 z 5

ˇUžasná vtipná kniha, u které se dokážu nekontrolovatelně smát nahlas. Betty líčí zábavně pobyt městsky vychované dívky, která se ocitne jako novomanželka na odlehlé slepičí farmě. Její marný boj se slepicemi, vejci, umíněným Sporákem, zavařováním, udržováním domácnosti v "polních" podmínkách a okolními svéráznými sousedy, s nimiž chce po dobrém vycházet, neboť nikdo jiný na míle daleko není...Vždycky, když mi bylo v životě těžko, sáhla jsem po tomto skvostu, psaném humorným a ironickým způsobem, plným laskavého porozumění pro lidské slabosti. Vracím se ke knize častokrát a vřele doporučuji !

Simuše
20.02.2013 4 z 5

Vejce a já sem četla někdy na konci minulého léta, ještě si živě pamatuji, jak se mi zželelo Betty během těch strastiplných a chladných zimních dnů strávených na slepičí farmě. Jedinečnost této knihy je práve v tom, jak trefně dokázala Betty MacDonald přeměnit Bettyin lopotný osud plný vajec a slepic v komedii a vtisknout jí ten neopakovatelný humor.

EJKA
17.02.2013 5 z 5

Tuto knížku jsem četla před lety a moc se mi líbila.

Patlalca
07.02.2013 3 z 5

Mojí kamarádce přišla kniha humorná, ale já jsem spíš nad nástrahami osudu brečela. Kniha je jinak pěkná a čtivá.

fanciulla
06.02.2013 5 z 5

To je presne ten druh kníh, ktoré mám rada. Je to zo života, je tam humor a nadhľad, neuveriteľná prehliadka prapodivných postavičiek obývajúcich odľahlý kút Ameriky.

Pre Semish: do šesťdesiatky mi chýba ešte 25 rokov.

Kate.S
04.02.2013 1 z 5

Ne, nebavilo mě to. Občas jsem se pousmála, alejak dlouho mi trvalo, než jsem tuto knížečku přeloukala! Hrůza. Bohužel,na mě se se tu autorka příliš soustředí na popis a to je to, u čeho jsem skoro usínala.

farinka
10.01.2013 5 z 5

Mám ráda takové knihy,škoda jen,že jich nestihla napsat víc.Obdivuji nadhled,ironii,ale vše už tady bylo řečeno.

hortenzie
03.01.2013 5 z 5

Semish tuto knihu asi nepochopil?! Já jsem ji četla ve věku 20 let (ne tedy 60+ - i když, máte něco proti starším ženám? - nemáte babičky?) a ohromně jsem se bavila. I když jsem obdivovala Betty, že tam tak dlouho vydržela! Kniha rozhodně stojí za přečtení. Osobně mám raději Co život dal a vzal, ale Vejce je vtipnější.

Valentine
22.12.2012 5 z 5

Vtipné, chytré, čtivé, ironické. Zkrátka a dobře bezvadné čtení :)

Kelíns
06.12.2012 5 z 5

Betty měla velký dar, uměla skvěle psát. Nemyslím se ovšem, že jde pouze o oddechovou literaturu. Pod tou vtipnou vrstvou se schovávají hlubší myšlenky. Ty dokazují o tom, že když někdo po něčem usilovně pracuje- dokáže se přizpůsobit.

DarkFireflies
30.11.2012 3 z 5

Vtipná, oddechová knížka, psána s lehkým a nenáročným humorem. Líbila se mi, každopádně, není to můj šálek čaje, takže jsem se chvílemi u popisování autorčina života i trošku nudila.
Každopádně, kniha pěkná, přemýšlím nad tím, že si časem přečtu i pokračování. :)

Maica
25.08.2012 5 z 5

To jsem se nasmála. Autorka se na věc dokázala dívat s úžasným nadhledem a i z největší katastrofy udělat v knize ohromnou legraci.

hannah2000
21.08.2012 5 z 5

Nádherná oddychovka, vždycky mi spraví náladu. Děj je sice z minulého století, ale podstata života vdané ženské stále zůstává... :-)

Aimee1
01.07.2012 5 z 5

Vtipné je, že jsem si během studií přivydělávala jako knihovnice a v životě, když jsem tuto knihu zakládala do regálu, by mě nenapadlo si ji přečíst. Až teď před státnicema jsem si přečetla v jednom výzkumu, že Vejce a já je údajně nejoblíbenější knihou českých čtenářek. Nemohla jsem tomu uvěřit - dokonce mě to rozčílilo! Ta kniha byla věčně vypůjčená, pořád zamluvená, ale už jen její minimalistický název Vejce a já mě opravdu odrazoval. Rozhodla jsem se jí tedy přečíst a s pocitem studu se zařazuji do dlouhé fronty fanynek Betty MacDonaldové - jak vtipně poznamenala moje dlouholetá kamarádka a spolužačka v jednom: "Je to ženská bible, jak uspokojit chlapa. Mám ji doma na nočním stolku." A co je nejhorší, začínám jí věřit :) Tudíž vřele doporučuji, a to obzvláště těm zarytým odpůrkyním jakou jsem byla já :)

Alca007
30.06.2012 4 z 5

moc se mi knížka líbila - přečetla jsem i další dvě volné pokračování - ted dočítám čtvrté.
Za sebe doporučuji.

Carrissa
04.04.2012 2 z 5

Trvalo mi snad půl roku, než jsem tuhle útlou knížku dočetla. Ze začátku byla občas vtipná, ale ke konci už mě jen rozčilovala. Prosté popisování děje, které ani nejde chronologicky. Pořád dokola to samé - jedna sousedka uklízí a druhá je bez peněz zato s neschopným manželem, Betty chybí kultura, nemáme vodovod... Chápu, že mojí mamce se to líbilo, ale skoro od začátku jsem měla dojem, že dnešním dvactáníkům už kniha nemá co dát.

Lusssiana
31.03.2012 5 z 5

super knížka, četla jsem již nekolikrát a vždy mně překvapí něčím novým.

st.me
04.03.2012 5 z 5

Dávám pět hvězd! A to protože, jsem hledala odpočinkovou, nenáročnou a vtipnou četbu a to mi tahle knížka splnila na 100%. Během čtení jsem se koliktrát zastavila a divila se autorce, že se nesbalila a prostě z farmy neutekla, protože já na jejím místě bych už byla za humnama. Její život nebyl život, ale otročina.
Hlava mi nebrala jestli ty skutečně nezáveděnihodné situace brala opravdu s takovým nadhledem nebo jako většina lidí měla nervy v kýblu.
Ale její vyprávění mi přišlo upřímné a srdečné, jako by mi ho říkala dlouholetá kamarádka.