Ve stínu apokalypsy

Ve stínu apokalypsy https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390164/bmid_ve-stinu-apokalypsy-weG-390164.jpg 4 179 41

Každá civilizace věřila, že jednou přijde její konec – vrátí se bohové a všechno se rozpadne v prach. Tenhle strach zůstává i v dnešním člověku, a možná proto po celém světě patří knihy s tématem apokalypsy a života po ní už desítky let mezi nejúspěšnější. A je jasné, že tahle antologie se mezi ně zařadí, protože v ní najdete přední české autory fantastického žánru, kteří se vydali vstříc invazím mimozemšťanů, zmutovaným virům, zdrcujícím válkám či klimatickým změnám. Jan Kotouč přináší prequel ke své populární sérii o alternativních dějinách českých zemí, Dalibor Vácha vám ukáže, jak by vypadala invaze vojsk Varšavské smlouvy do USA, Petra Lukačovičová vás přenese do občanské války v Praze, Míla Linc vám představí hrůzy morové rány, Petr Stančík nabídne až detektivní historku ze světa, kde se biologická i robotická evoluce údajně ignorují, František Kotleta vás zase přesvědčí, že s invazí mimozemšťanů se dá bojovat jenom pořádnou dávkou humoru, šílenství a… Nechte se překvapit, protože to zdaleka není všechno! Zkrátka a dobře, apokalypsa ještě nikdy nebyla tak barevná jako v téhle antologii! Do antologie přispěli: Martin D. Antonín, Roman Bureš, Oskar Fuchs, Markéta Klobasová, František Kotleta, Jan Kotouč, Míla Linc, Petra Lukačovičová, Julie Nováková, Petr Schink, Kristýna Sněgoňová, Petr Stančík, David Šenk, Dalibor Vácha, Hanina Veselá... celý text

JerryDexter
27.09.2019 4 z 5

Po téhle antologii jsem koukal už dlouho, ale odrazovala mě vysoká cena. Ani teď, po tom, co jsem ji dočetl, si nejsem jistý, jestli za těch 550kč stála. S jednotlivými povídkami to u mě bylo tak půl na půl. Některé byly úžasné a jiné mě zase neskutečně nudily. Kód Zeta, Hltač kostí, Čtyři Králové, Dlouhá noc na Japetu, Sliby se maj plnit, Po Velké bouři, Caput mortuum. Tyhle byly za mě nejlepší. Trochu mě zaráží hromada chyb. Opakujici se slova, pravopisné chyby, chybějící písmena. Nejvíc asi v povídce Františka Kotlety. Trochu mi to připadá, jako by povídky neprošly žádnou redakturou. Ale jinak... Ne, těch peněz nelituju. Jdu si koupit Ve stínu říše.

lachtan77
14.09.2019 5 z 5

jako vždy perfektní je úplně jedno kdo kterou povídku napsal. Všechny byly super

cori
13.09.2019 3 z 5

Když jsem po přečtení knihy přemýšlela, jakou z popsaných verzí apokalypsy bych si vybrala, kdybych musela, zvítězil pro mě svět alternativního Českého království z povídky Jana Kotouče Po Velké bouři, neboť zde obyvatelé Čech čeká velká budoucnost.
Pro mě nejlepší práce Po Velké bouři, Nemesis od Romana Bureše a Muž, který psal dopisy od Dalibora Váchy.
Viz mé komentáře u jednotlivých povídek.

rimar
21.08.2019 4 z 5

Tuhle knihu jsem otevrel nateseny z predchoziho dila - ve stinu rise a byl jsem zklamany. Na par dobrych povidek zbytek slabsi. Treba Bures na ktereho jsem se tesil docela zklamani protoze jeho povidka zde je dost podobna Den jako kazdy jiny od Fabiana. Naproti tomu treba Fuchs, Kotleta super. Precteni nelituju ale neposadilo mne to na zadek. Preci jen ta apokalypsa je dost pouzivane tema a neco noveho se zde hleda tezko oproti predchozimu tematu.

Patapuf
25.07.2019 4 z 5

Tak tahle kniha mi celkem rozšířila obzor.... netušil sem, že je tu tolik slušných českých autorů postapo... za mě příjemné překvapení... určitě stojí za přečtení a milovníkům konce světa určitě udělá radost....

Bublinka.
23.05.2019 4 z 5

Trochu jsem se tady zasekla, něco přečetla a pak asi na měsíc odložila, než jsem se dokopala tuhle antologii dočíst. Jedno téma, 15 autorů, takže kvalita a čtivost různorodá. Ale že by bylo něco vyloženě špatné, to se říct nedá i když některým by neuškodilo méně stran. Každopádně někteří mě zaujali a rozhodně si od nich seženu ke čtení něco dalšího.

Tahle sbírka má opravdu co nabídnout, dostanete prvky fantasy, ale i čistokrevné sci-fi; příběhy středověké, ale i futuristické, na Zemi i ve vesmíru, v Čechách, v Americe, ale i v mrazivé pustině. A trochu sexu taky.

Nejvíc mě bavily povídky Caput mortuum, Pro pár krys šel bych světa kraj, Po Velké bouři a Zákon smyčky.
Naopak nejmíň Střep, Dlouhá noc na Japetu a Barva smrti.

pavel.2
21.05.2019 1 z 5

Nedočteno, zklamán jsem chtěl odložit, ale s ohledem na zdejší vysoké hodnocení jsem se ale rozhodl pokračovat... Tak se mi zdá, jestli autoři nedostali omezení na třeba 10 normostran - některé povídky jsou výseky, jiné zase směs šotů... Takže některé povídky vypadají nadějně, ale jsou useknuté (což mě štve), jinými se zase proběhne tak rychle, že přes zajímavý nápad nebo atmosféru jsou pak o ničem (a to mě taky štve).

Devět životů - 0*, připomíná mi zadání školní slohové práce na téma kočky, 1. světová válka a mýty a nějak to smotejte dohromady.

Pro pár krys šel bych světa kraj - 5*, dost jsem se pobavil. Napsáno chytlavě a vtipně.

Křižáci jdou do nebe - 1*, tak nějak v podobném stylu jako první povídka. Aspoň to není tak rozsekané, možná by mě to chytlo víc kdyby to bylo postapo a ne fiktivní historie

Muž, který psal dopisy - 2*, celkem zajímavá zápletka a místo, ale nic se z toho nezrodilo.

Nemesis - 5*, dobrá atmosféra, příběh se krásně posouvá, závěr jak má být

Čtyři králové - 3*, četlo se to dobře, ale vcelku o ničem: skupina lidí doručuje balík, musí přeplavat Vltavu, k tomu pár záporáků, zranění a konec. Jako by někdo vzal román, z něj kapitolu 4, tu pojmenoval a vydával za povídku... V ČR se To stalo, teď je Praha skomírajícím městem ruin, a tečka. Trochu málo...

romusak
15.05.2019 5 z 5

Jako udatný čtenář můžu bez bázně a hany prohlásit, že tato ANTALOGIE, ano psaná velkými písmeny, je opravdu epochální a není to jen nakladatelstvím.

Jeden z nejlepších českých výběrů, který jsem za poslední roky , který jsem měl ve svých knihchtivých prackách. Jedna bomba za druhou, občas proložená menší bombičkou.

Však jsou to také převážně moji oblíbení autoři a někteří z těch, které jsem neznal, mile překvapili.

Gratuluji pánům Kotlebovi a Hokrovi ke skvělému výběru. Tak a teď si můžu tiše pomlaskávat a těšit se, že pokud vyjde v příštím roce další podobná antalogie, budu už blahem i chrochtat!!!

Moje hodnocení povídek je v sekci povídky, jak také jinak, že ....

Ronnie68
04.05.2019 5 z 5

Tahle kniha plná povídek se mi líbila .. je pravda, že některé příběhy pro mě byly slabší ... ale většina mě bavila .. tak proto dávám 5*

kubrus
29.04.2019 4 z 5

Bylo to o něco lepší čtení než Ve stínu říše. Spousta povídek mě opravdu bavila. Některé sice byli slabší, ale převažovali ty dobré.

Toriel1
04.04.2019 3 z 5

Moc pěkná sbírka, jen co je pravda! Nejvíc se mi líbily povídky od Romana Bureše a Leoše Kyši. Jinak jsou ale ve sbírce bohužel i kousky, které dost sráží celkový průměr. Jako asi vůbec nejméně dobrá mi přišlo Devět životů od Markéty Klobasové. Nicméně už se velmi těším na druhý díl ve Stínu Říše, už ho mám objednaný.

Sváťa3
19.03.2019 4 z 5

Povídky mě bavily. Hlavně je dobré, že se zde seznámíte s českými autory. Já se například těším, až si přečtu knížky od pana Romana Bureše.

elenai
08.03.2019 4 z 5

Postapo tematiku já můžu, a proto bylo jasné, že se k této antologii dříve či později přichomýtnu. A nepřestávám zírat, co ti naši spisovatelé a spisovatelky dokáží z tohoto tématu vytěžit. Zázračné české tužtičky! Většina povídek byla velice dobrá, pár skvostných a několik (dle mého subjektivního názoru) méně zajímavých. Ale tak to u antologií bývá. Nemyslím si, že vždy všechny povídky danému čtenáři sednou. Takže za počin by to bylo za pět hvězd, z hlediska čtenářského dávám hvězdy čtyři.

dpxcz
07.03.2019 4 z 5

Další povídková antologie z dílny dua Hork/Kyša baví. Povídky jsou vyvážené, u mě se většina pohybuje na rozmezí tří a čtyř hvězdiček z pěti. Rozhodně bych chtěl vyzdvihnout povídku "Nemesis" od Romana Bureše, která je jednoznačně největší ozdobou této antologie a svou atmosférou s přehledem a definitivně drtí všechny ostatní povídky a to včetně té Kotletovy. Že Roman Bureš umí a je čerstvým větrem v české fantastice, už dokázal svou trilogií "Propast času", kterou také vřele doporučuji přečíst.

kure91
17.01.2019 4 z 5

Devět životů - povídka mě moc nezaujala, koncept celého konfliktu na pozadí Velké války mi přišel takový podivný, ale budiž. Jedni jdou proti druhým, ale nakonec nevyhraje nikdo. 3*

Pro pár krys šel bych světa kraj - jo, tohle mě hodně bavilo, odlehčený styl, hlášky, postavy podle žánrových schémat (většinou), ale fungovalo to a prostě pecka. Děj se točí kolem v podstatě banality, když Rekus Nepřemožitelný jde zabít pár krys, ale vše se lehce zvrtne. 5*

Křižáci jdou do nebe - zde se opět vracím k menší nespokojenosti, zasazení do historie bylo skvělým krokem, samotná zápletka mi přišla trošku jednodušší, ale za závěr si to 4* zaslouží. Shodou okolností jsem teď rozkoukal Westworld a trošičku jsem tam nějaké odkazy viděl. I když to byla mí projekce děje seriálu do povídky a v reálu tam nic takového nebude.

Muž, který psal dopisy - luxusní nápad s prostředím, ve kterém se povídka odehrává, ta atmosféra z toho přímo sálala. Československé (a další jednotky RVHP) válčí v Americe, jaderná válka, vše jde do kelu. Jak se s tím kdo vyrovnává z řad vojáků? Atmosféra za plný počet, děj a rozuzlení mi však tak špičkové nepřišlo - 3,5*

Zákon smyčky - ač se mi to po přečtení nezdálo, tak s menším odstupem musím říct, že tohle bylo fakt dobré. Voják a jeho řekněme nemessis, muž snažící se uniknout osudu, kterému nelze uniknout (Kdo má viset, ten se neutopí, i kdyby bylo vody nad šibenici). Rozhodně

Kód Zeta - Kotleta nezklame. V podstatě postapo nebo možná takové právě probíhající apo, kde se vědci snaží nalézt vir, který nebude emzakum chutnat. Jak je u Kotlety zvykem, dej pěkně odsýpá, nechybí nějaký ten koitus (ten tu mimochodem má důležitou roli pro děj) a přítomny jsou i mrtvoly. To vše v postapo kabátku Prahy, závěr je fakt pecka a dostal mě. Zalít smiláky. Jasných 5 *

Nemesis - budu se opakovat s hodnocením o dvě povídky před, ale ta atmosféra, tady bych si dovedl představit celou knihu. Když jsem si ještě při čtení vzpomněl za video k Show must go on v cover verzi od 2cellos (https://www.youtube.com/watch?v=L051v3NC0F4), tak prostě luxusní chuťovka. Krásně popisuje atmosféru nevyhnutelného a ukazuje, co by s tím lidé v té situaci dělali. 5*

Čtyři králové - zajímavé, povídka na mě působila dost civilně, nastiňovala zajímavý koncept České republiky, jen mi (chápu, že to v rámci povídky není možné) trošku haproval kontext a postoje okolí vůči tomu, co dle všeho bylo lokální. 4*

Po Velké Bouři - sakra, už od přečtení znovu vydaných Drnkových "Žáb" (tj. knížky s 1938 v názvu) vím, že mám slabost pro příběhy, kde se Čechům daří a jsou po vojenské stránce úspěšní. Povídka sledující prapočátky pozdějšího Česko-slovenské království mě bavila, sice byla možná lehce nadnesená či naivnější, ale nevadí. Mám docela chuť si přečíst obě České země. 5*

Dlouhá noc na Japetu - tak tohle byla chuťovečka. Skupina astronautů se snaží zjistit, co se stalo na opuštěné základně. Dvě časové roviny a hodně hutná atmosféra v průběhu jedné noci na saturnově měsíci Japetu. Zajímavý děj, rozuzlení lze lehce odhadovat z prolínání časových rovin, ale nevadí. Jasných 5*
Střep - jo, tady jsem si opět vychutnával atmosféru, navíc prostě zasazení do světa po atomové válce mě vždy nějak zaujme a zabaví. Hrdina povídky vyráží do zbytků určitého města, kde by měl narazit na zásoby, ale při tom narazí na mrakodrap obydlený podivným společenstvem dělajícího podivné věci. 4*

Hltač kostí - tohle mi nesedlo, nějak jsem se nedokázal myšlenkově vžít do světa, který fungoval po nějaké velké potopě (?) a byl obydlen podivnýma kreaturama. Oproti jiným povídkám ve sbírce jsem se tu nedokázal dostat do atmosféry, nějak mě nezaujaly ani postavy a celkově mi povídka přišla mnohem delší, než zbytek - 3*

Caput mortuum - některé nápady se mi v povídce líbily, třeba Sprastahmor či samotný svět, kde dle všeho rostliny braly inspiraci od Trifidů, ale povídka samotná o vyšetřovateli a jednom zločinu mi přišla taková slabší a prostředí zasazené do období po apokalypse už to zachránit nedokázalo. 4*

Barva smrti - asi podobně jako u Caput mortum, moc mě povídka nesedla, nápad lidstva bojujícího proti rychle se šířícím houbám byl zajímavý, ale samotný děj povídky o snaze dostat se k jedné osobě, která může držet klíč k řešení celé situace, mi přišel takový slabší. Ale za úplný závěr musím alespoň tu jednu hvězdičku přidat. 4*

Sliby se maj plnit - v povídce se prolíná více dějů, které spějí ke společnému rozuzlení, které mě však moc nezaujalo. Celkově mi povídka moc nesedla, nějak jsem si nedokázal postavy oblíbít co jim alespoň fandit. Takže 3*
----
Suma sumárum když to sečtu a podělím, tak mi antologie vychází na 4*

houston
15.01.2019 2 z 5

Osobně z tohoto pokračování antologie Ve stínu Říše příliš nadšený nejsem. Jde o podstatně slabší knihu, která patrně vznikla jen proto, že nakladatelství chtělo těžit z úspěchu prvního dílu. Povídky sice nejsou špatné, ale něco tomu všemu prostě chybí, většina z nich je taková mdlá, a člověk se těžko brání pocitu "toto jsem už někdy četl." Nicméně i zde se najde několik kvalitních věcí.Za vypíchnutí stojí zejména povídky Romana Bureše a Petra Stančíka, pan řezník Kotleta mě tentokrát příliš nezaujal. Jako nejslabší vnímám povídka Petra Schinka, která mi přijde jen jako braková vykrádačka klasické herní série Fallout.

Eyghon
14.01.2019 5 z 5

Podle mě nejlepší sbírka povídek za poslední roky. Žádná povídka není vyloženě slabá a některé jsou vynikající. O třídu převyšuje svou předchůdkyni Ve stínu Říše.

Jacinda
10.01.2019

Roman Bureš mi připravil jedno velmi nepříjemné ráno, když jsem udělala tu chybu a přečetla si jeho povídku před spaním. Pak jsem v polospánku prožila pár značně děsivých minut spojených s jeho výborným leč děsivým příběhem. Na pár stránkách nádherně zpracovaná hrůza a děs, u pejska se mi i zamlžily oči. Tenhle konec světa prostě nikdo nechce. Druhou povídkou, která mi utkvěla v paměti, byla bizarní alegorická směs Martina D. Antonína, jež v určité chvíli dosáhla takové absurdity, že už to člověk ani nevnímal. V zásadě se jedná ale o výborné dílo skrývající spoustu náznaků a podtextů (možná jsem si je i sama vybájila) a mě se jeho zamyšlení nad apokalypsami opravdu líbilo. Rozhodně nejoriginálnější příběh.

NemmamSlov
31.12.2018 3 z 5

Niektoré poviedky na vysokej úrovni a našli sa tam aj diela, ktoré boli strata času. Vždy sa mi anatológie zle hodnotili, ale určite musím spomenúť poviedku Františka Kotletu a poviedku Petri Lukačovičovej. Tieto dve diela boli najlepšie. Pri čítaní sa normálne stránky strácali pred očami. Napriek tomu sa mi táto zbierka zdala a čosi slabšia, ako Ve stínu ríše.

midloch
13.12.2018 5 z 5

Pro mě ještě lepší antologie než předchozí Ve stínu říše. Povídky mi přišly čtivější, nebylo vyloženě špatných kousků. Většina povídek je naplněná ať již zoufalstvím, zmarem, nebo beznadějí post/apokalyptického světa, což výborně vytváří atmosféru povídek. Ale popořadě (pokusím se moc nespoilovat, ale za nic neručím :-) ):

1. Devět životů / Markéta Klobasová
Na pozadí apokalypsy v podobě Velké války se odehrává příběh o boji s nadpřirozenou bytostí, který po pár stránkách čtenáře pohltí. Nemá kladných postav a zmar prostupuje celou povídkou. Urban fantasy historie dvou světových válek. 4,5/5

2. Pro pár krys šel bych světa kraj / Martin D. Antonín
Jediný slabší kousek celé antologie. Fantasy svět, čemuž moc neholduji. “Humor”, který mě nerozesmál. Pro mě nemastné a neslané, ale věřím, že jiným čtenářům bude povídka sedět. 2/5

3. Křižáci jdou do nebe / Míla Linc
Paráda, alternativní historie jak vyšitá. Dýmějový mor pustoší české země, lidé věří, že za to mohou čerti, ale nakonec je to vše jinak a závěr tomu nasadí korunu. 5/5

4. Muž, který psal dopisy / Dalibor Vácha
Jaderná válka východního bloku proti USA a v ní českoslovenští vojáci na východním pobřeží USA, zoufale toužící po kontaktu se svými rodinami, což je přivede do spárů jednoho stvoření. Povídka čtivá, nevyčnívá nad ani nezapadá pod průměr. 4/5

5. Zákon smyčky / Oskar Fuchs
Tohle mě hodně bavilo. Prokletý dánský voják svádí den co den boj se svým nepřítelem. Rozuzlení mě vážně pobavilo. Kdo má viset, ten se neutopí. 5/5

6. Kód Zeta / František Kotleta
Tak tohle byla řádná Kotletovka, břitký humor, akce, troška erotiky. Nejvíc pobavily postavy prof. Zlatníka, doktorů Křupky a Šrámka a jejich asistentky Jeleny. Pobaví to ale nejspíš jen ty, kdo znají předlohy postav osobně. Každopádně, velmi dobré. 5/5

7. Nemesis / Roman Bureš
Hodně syrový příběh o přicházejícím konci světa a lidech jež se s neodvratným koncem vypořádávají. 4,5/5

8. Čtyři Králové / Petra Lukačovičová
Povídka jež se odehrává v postapo Praze, Vltavou teče toxický sajrajt. Ulice jsou plné gangů a magorů a v nich pracuje skupina kurýrů, která má za úkol doručit důležitou zásilku. Čtivé se slušným příběhem. 5/5

9. Po Velké bouři / Jan Kotouč
Alternativní historie z doby kolem konce třicetileté války. Postapo svět je zde nastíněn jen okrajově, ale za vzniklé situace, kdy Rakousko nemá císaře se dějiny českých zemí ubírají prostě jiným směrem. Rád si od autora prečtu něco víc z jeho cyklu o velké bouři. 4,5/5

10. Dlouhá noc na Japetu / Julie Nováková
Jedna z nejlepších povídek v antologii. Svět je v řiti, lidé se snaží kolonizovat vzdálené objekty sluneční soustavy a na Japetu se dostávají do problémů. Hororová povídka s parádní atmosférou o boji o vlastní přežití. 5/5

11. Střep / Petr Schink
Povídka jak vystřižená ze světa mého milovaného Falloutu, na který se autor odkazuje i v úvodu. Boj proti zmutovaným zmetkům. Prostě parádní akční kousek. 5/5

12. Hltač kostí / Hanina Veselá
Zajímavá povídka ze světa, který ovládla podivná stvoření a zbytky lidí přežívají v mrakodrapu, kam na ně nové zvířecí druhy nemůžou. Na můj vkus tam bylo přespříliš slovanských postav (na to že se povídka zjevně odehrávala mimo Evropu), ale jinak to bylo velmi dobré počtení. 4,5/5

13. Caput Mortuum / Petr Stančík
K tomuhle jsem přistupoval s obavami. V poslední antologii mě Stančíkova povídka vůbec nebavila a tak jsem doufal, že tentokrát to bude lepší. Bylo, a to výrazně. Postapo krajina středních čech, detektivní příběh a na pozadí intriky mezi frakcemi usilujícími o moc. 5/5

14. Barva smrti / David Šenk
Další podoba apoklaypsy. Houba, která přiletěla z kosmu a žere veškeré dřevo a lidé se snaží proti ní bojovat. Lehce se to čte ale nijak výrazně povídka nevyčnívá. 4/5

15. Sliby se maj plnit / Kristýna Sněgoňová
Závěr knihy patří povídce, kde rezonuje hlavně morální dilema jedné z postav na pozadí světa, který obsadil přerostlý hmyz likvidující lidstvo. Lehce nadprůměrná povídka, velmi dobře napsaná a čtivá. 4,5/5

Průměr hodnocení: 4,5 takže jednoznačně pět hvězdiček za celou knihu.