Válkotvůrci

Válkotvůrci https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245615/bmid_valkotvurci-245615.jpg 4 295 64

Budou války vyhrávat hráči počítačových her? Je znalost genetiky darem, nebo prokletím? Je nadřazenost známkou božství? V patnácti Sci-fi povídkách českého novináře a spisovatele Leoše Kyši se to znepokojivými otázkami jen hemží. Odpovědi jsou ale děsivější. Všech patnáct povídek zdramatizoval Český rozhlas, stanice Leonardo a odvysílal v pořadu Nula-jednička. U každé tedy najdete odkaz přímo na audio podobu. Tím se tenhle e-book stává doslova multimediální záležitostí.... celý text

MartinProtschke
02.09.2020 5 z 5

Dobře, že se Válkotvurci dostali na papír. Začátky prý bývají těžké,ale mě se tahle raná tvorba líbila

Marketplace
29.08.2020 5 z 5

Perfektní, čtivá, plná povídek. Další super Kotletovka, která určitě zaslouží 5*. Povídky mají spád, zajímavý děj a jako autorova prvotina se kniha čte moooc dobře.

LukBook
12.08.2020 5 z 5

Mě se Válkotvůrci líběj. Jasně, není tam prostor na nějaké výrazné rozvinutí postav a dějů, protože povídky jsou většinou hodně krátké. Ale nabízejí řadu zajímavých někdy až mrazivých myšlenek o tom, jak by to v budoucnosti mohlo vypadat. A nechybí tam autorův rukopis. Leoš Kyša alias František Kotleta prostě umí vymyslet zajímavé příběhy

LussyP
09.08.2020 5 z 5

4,5 hvězdiček.

Zajímavé, vtipné a přesto k zamyšlení. Moc se mi knížka líbila, obohacení o ukázky z další tvorby pro zaujetí byly zajímavý doplňek. Za mě rozhodně nejlepší povídka Válkotvůrci, klidně bych ji měla jako samostatnou a mnohem delší knihu.

martin6849
12.07.2020 3 z 5

Vcelku banální povídky, které se jednoduše čtou, ale většinou nemají žádnou hlubší myšlenku. Takže takový solidní průměr.

Terva
07.07.2020 5 z 5

Na vaší planetě si dělejte, co chcete,
ale s takovými móresy
máte vstup do vesmíru
zakázaný do odvolání.
(Velký test)

Ano, pan Kotleta má pravdu. Já patřím mezi tu skupinu, co nesnáší elektronické knihy. A nečtu je ani zadarmo. Sice jsem si Válkotvůrce během C-19, kdy jej Epocha poskytla e-bookfree, stáhnul, ale hrozilo, že je nikdy číst nebudu. Na papíru je zkrátka něco cosi solidního, neměnného. Naštěstí po covidové krizi vyšli Válkotvůrci knižně. No a teď, po dočtení si s nimi konečně můžu podložit ten klavír, jak to pan Kotleta navrhuje v úvodu této sbírky.

Citát: Zasekli se tramvaje. Neotvíraj se. (Vypnutí)

Ke všem povídkám je přidán malý dovětek formou epilogu a vysvětlení, proč a jak a nač. Dozvíte se některé detailní pohnutky, které třeba vedli k napsání té a té povídky, zjistíte, která byla první a nebo, která je nejnovější. Prostě další vyčerpávající informace, pro ty, kteří to buď maj rádi a nebo to vyžadují. Čtení je tu tedy spousty.

Citát: Naše tajemství nesměli ostatní bohové znát. (V pomerančové zahradě)

Z některých povídek se dá vytušit, že se pan spisovatel buď bojí stáří a bude se ho snažit oddálit a nebo nemá rád důchodce a tím svým vtipným humorem se jim vlastně vysmívá. Příběhy z Planety důchodců Penzion jsou zde hojněji zastoupené, než jiné. Až mám pocit, že napsat celou knihu na toto téma by nemusel být zas tak špatný nápad. Kdo by ještě ve sto pěti letech nechtěl být aktivní a na důchod se cítit příliš mladý, že jo?

Citát: A pak, když je vám sto pět, tak konečně můžete do řádnýho důchodu. (Důchod)

Dá se v podstatě říci, že první polovina povídek, tedy devět kusů jsou dobré až parádní. Jejich hodnocení se motalo na čtyřech až pěti hvězdách. Druhá půlka je již trochu slabší, dokonce jsem tam hodnotil a jen dvěmi hvězdami. Nejlepší povídkou v tomto svazku bych označil „Výjimečný trest“, má dobré téma a perfektní pointu. Nejhorší povídka pro mne byla ta poslední. Je podle ní dokonce pojmenovaná i celá sbírka. Válkotvůrce je zároveň i nejdelší povídkou v tomto svazku. Mě nesedla.

Citát: Může začít den hůř než kocovinou a hovorem z blbcem? (Válkotvůrce)

Ke všem osmnácti povídkám jsem napsal krátké komentáře, přidal nějakou tu malou ochutnávku nebo citát, v některých případech i obojí. Všechny jsem doplnil i samostatným hodnocením. Vše najdete v sekci „povídky“ u této knihy a nebo na mém profilu a to zde:

Je fakt, že jsou to vesměs velmi povedené povídky. Málokdy se sejde v jednom svazku tolik vyrovnaných příběhů. K zamyšlení nás však vede fakt, že se pan Kotleta chlubí, že mu některé povídky schválil i sám bůh Jiří Kulhánek. Já bych možná myšlenku trochu rozvinul a zamyslel se nad tím, proč ho ještě pan Kyša vězní ve svém sklepě někde v Bruntále. A zároveň se ptám, nenapsal některé povídky i sám zavřený? Za pár sucharů a kozí mlíko, by to byla dobrá výslužka.

Citát: Zítra změním svět. (Genetický zločinec)

NemmamSlov
20.06.2020 4 z 5

Kapitán Kriegl, velitel výcviku českých dobrovolníků Vesmírné flotily, nám vždycky říkal, že prežití v boji je v podstatě věc náhody.
„Znám tucty debilů,“ pronášel vždy před nastoupenou jednotkou, „kteří měli štěstí a přežili desítky bitev, a znám tucty dokonalých vojáků, jež zabila první zbloudilá včelka letíci náhodou okolo. Samotné štěstí ovšem nestačí. Dobrý debil je ten, který jej dokáže chytnout za pačesy a nepustit, ani kdyby mu za to slibovali virtuální sex s princeznou Hortenzií.“

Už v predslove autor upozorňuje čitateľov, že príbehy sú skôr kyšovky, a nie kotletovky. A samozrejme sú to autorové začiatky, tak by som to nehodnotil až tak kriticky, aj keď sa mi poviedky zdali celkom vydarené. Prvá poviedka je hneď venovaná COVIDU 19, čo bola jedna s tých najlepších. Sú to fakt mini poviedky, až na posledné dve, ktoré sú o čo si roziahlejšie. Planéta Penzion bola najlepšia, myslím tu druhú, keď že boli dve, kde planétu napadli piráti a skupina veteránov na dôchodku sa rozhodla, že si zaspomínajú na staré časy. Toto dielo bolo najbližšie ku kotletovej polovičke. Kde nechýbal humor, krv a lietajúce vnútornosti. O sexe asi nebude reč, keď že sa jedná o chlapov vo vyšej vekovej kategórie. Som rád, že to vyšlo aj v papierovej verzii, keď že si vytváram vlastnú knižnicu a nie som fanúšik e-kníh.

adevr
06.06.2020 4 z 5

Delší příběhy jsou sice o fous lepší, ... to protože jsou mnohem víc rozpracovány, ale i tak je znát výborná autorova fantazie. A třeba povídka Velký test, tak té to vyloženě ,v takovém formátu, sluší.

lassse
05.06.2020 3 z 5

Kniha jednohubek. Anebo spíše soubor povídek, které by si zasloužily více rozvést.

fes
05.06.2020 2 z 5

Většinu povídek jsem slyšel už dávno v rozhlasové podobě a musím říci, že tehdy mne vůbec nebavily. Určitě to bylo i načtením jakýmsi nezkušeným, ba špatným amatérem.
Teď se mi najednou čtou dobře. Ne že by nějak extra vynikaly nad jiné české autory, ale dobrý průměr snad ano.

wiedzmin88
30.05.2020 5 z 5

Většina povídek je ... prostě excelentních! Mají vtip, akci, skvělou čtivost a hlavně i nějakou myšlenku. A to vše na tak malém prostoru.
Spolu s Poutníkem z Mohameda a Pádem Alláha rozhodně nejlepší Kotletova (Kyšova) literární práce.

orson
20.05.2020 5 z 5

Skvělé povídky, originální, vtipné, s pointou. Jasně, byly tam i slabší kousky, ale těch bylo opravdu jen pár.

Lenka.Vílka
28.04.2020 3 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst, tak mě mrzelo, že první vydání nejde sehnat. Proto mi udělalo radost, když jsem si přečetla, že vyjde znovu a bude dokonce zadarmo. Tedy, já bych si jí jinak půjčila v knihovně, ale znáte to. Když je něco zadarmo...

"Povídky" jsou značně nevyvážené. Některé lepší, některé horší, některé až skoro průs..čík toho, co zůstalo v šuplíku. Asi. Až tak autora nežeru. Proč povídky v uvozovkách? Protože to jsou spíš takové myšlenky, které by šly rozepsat do povídky, a potom bych byla spokojená. Skutečných povídek je tady pomálu.

Ukázku ze Spadu v takovém počtu stran neberu jako něco špatného. Přeci jenom i Spad je teď zadarmo jako audiokniha...a taky z povídky Kód zeta. Ukázka povídky? To je hustý :D a taky je tady ukázka z knihy Underground.

Oceňuji, že vyšlo znovu kvůli zlepšení nálady v blbý době. To je fajn. Ale možná by bylo lepší už to neopakovat. Jak vydání tak koronu (jsem to dnes vtipná, že?), protože si nejsem, zda se mi povídky od autora prostě jenom nelíbily nebo je neumí. Asi je umí, když i vydyvatelé ho v tom podporovali (čtu předmluvy), ale za mě opravdu ne. No...a taky ještě jednou ne. Ať si klidně píše novely(ty), což je délkou vlastně jeho normální kniha. V tom je dobrej. Myslím, že bych knihu zdrbla víc, kdyby vyšla z jiného důvodu. Tj že to je nový materiál.

tonysojka
22.04.2020 1 z 5

I když se mi kdysi Alláhův hněv a Poutník z Mohameda líbily,tak další díla Kyšokotlety mě naprosto míjejí.

Jaruš7
17.04.2020 5 z 5

Vize s extrovním přesahem.
Tímto souborem povídek se autorův talent odhalil dokonale.
Skvělý a záslužný tah prezentovat zdarma oceněné povídky, pro fandy dárek hodný srdečných díků !!!!!!!!
Titul knihy je názvem jedné z povídek a to excelentní, co do údernosti na podstatu obav, strachu a zloby.
Citace :" Včera v noci malá přestřelka. Pět mrtvých z Romské islámské armády, dva z Křesťanské armády, tři mrtví z Árijské brigády a dva zranění němečtí vojáci mírových jednotek."
Jedna velká fajnovost.

Artinka
14.04.2020 4 z 5

Povídky se od klasické Kotletovy tvorby liší, ale to nikoli ve špatném slova smyslu. Námět většiny z nich mi připomínal mou oblíbenou sérii Black Mirror - budoucnost né zas až tak moc vzdálená a né zas až tak moc nepravděpodobná. Ale svým stylem lehce zvrácená a nepovedená. Jako bonus je u každé povídky kratičký autorův komentář "ze zákulisí". Nemohu hodnotit jinak, než kladně!

PetrCepek
09.04.2020 2 z 5

Říká se, že nejlepší věci jsou zadarmo. To ovšem ani omylem neplatí pro tuto bezplatně nabízenou sbírku slohových cvičení na úrovni osmé třídy základní školy, z nichž každé je doprzněno úplně zbytečnou nezajímavou předmluvou. S Kotletou nemají Válkotvůrci společného ani "ň". Pokud však chtěl šéf veleúspěšného projektu "František Kotleta" /v rámci něhož během uplynulých necelých deseti let vyšlo 28 (!) vesměs skvělých knih/ Leoš Kyša čtenářům zdarma ukázat, jak mizerně dřív psával (a možná stále ještě píše), má na to samozřejmě plné právo.

Enforcer
07.04.2020 4 z 5

Zpočátku několik slabších snad ani ne povídek, které se navíc dost vymykají tomu, co si dnes asi představíme pod pojmem Kotletova tvorba, postupně však kvalitní kousky přibývají a sbírka dostává spád. Zadarmo určitě dobré počtení.

Rolada88
07.04.2020 4 z 5

Nějaké povidky dobrý nějaké horší noo co dodat 70% . Spad sem četl celý to sem přeskočil a nějaký zbylé povídky mi taky připomínali úryvky z knih .

dvding
02.04.2020 5 z 5

Výborné povídky, kterou jsou sice krátké, ale neskutečně mne zaujaly.
Přirovnal bych je k TV sérii Black Mirror z Netflixu. Jestli bude kniha někde k dispozici, určitě kupuji do sbírky.