Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/343486/bmid_valka-s-mloky-ECX-343486.jpg 4 4100 469

Karel Čapek svůj světově proslulý román Válka s mloky napsal v roce 1935. Díky své schopnosti citlivě reagovat na dění ve společnosti a ve světě, si zřetelně uvědomoval nebezpečí nastupujícího fašismu a jeho destruktivní ideologie. Přestože Karel Čapek před Adolfem Hitlerem a jeho vzrůstající moci neustále varoval a burcoval, jeho slovům málokdo věřil. Knihu Válka s mloky lze považovat za literární vyjádření autorových obav a strachu z reálné hrozby další světové války. Jak dneska víme, jeho obavy se naplnily a fašisté v čele s diktátorem Hitlerem, které Čapek ve svém díle vyobrazil jako mloky, rozpoutali celosvětový válečný konflikt, který přinesl smrt, utrpení a zkázu milionům lidí. Autentičnosti románu napomáhá autorova schopnost měnit styl psaní, fiktivní novinová část, či použití neexistujících jazyků. Ačkoliv má Válka s mloky některé atributy sci-fi žánru, stal se tento román mementem varujícím před hrozbou lidské lhostejnosti, fanatismu a touhy po moci.... celý text

mdracek
11.07.2015 5 z 5

Velice originální myšlenka o světové apokalypse, a také moje první kniha od Karla Čapka. Dokonale vystihl vývoj a reakci lidí na problém tohoto typu, až neuvěřitelně přesně to dokázal domyslet do důsledků. Věřím, že se stane jedním z mých oblíbených autorů...

woodward
20.06.2015 5 z 5

Moje nejoblíbenější Čapkova kniha, i když i po několikátém čtení člověku naskakuje husí kůže. Snad nejvýmluvnější je nenápadná scénka, kdy po založení Mločího syndikátu spolu mluví dva bafuňáři, jeden má nějaké pochybnosti, jestli ten obchod s mloky je správná věc a druhý mávne rukou, že jsou to zbytečné řeči. "Mloci jsou mloci" povídá. "No, před časem se říkalo, že negři jsou negři" na to ten první. "A nebyla to snad pravda?" uzavírá druhý.
Zajímalo by mě, jestli v polistopadových vydáních odstranili cenzorské zásahy z bolševických dob. Například v poslední kapitole, když pan Povondra rekapituluje, které země už mloci potopili pod hladinu moře, v totalitních vydáních chybí věta: "I na Rusko si troufli; a taková to byla veliká země, to Rusko."
Pět hvězdiček je zcela na místě.

Makovník
13.06.2015 4 z 5

Kdo by to byl řekl, že se já, milovník knih Dana Browna a spol., budu bavit i u tohoto klasického díla Karla Čapka?

cukrovka
29.05.2015 3 z 5

Knihu jsem dočetla jen kvůli dceři, která ji potřebovala jako povinnou četbu k maturitě. Vůbec jsem se do ní nemohla začíst, počítala jsem každou stránku i když myšlenky autora jsou zajímavé a stále aktuální. Lidé jsou nepoučitelní a ženou se plnou parou do své vlastní záhuby.

montana
24.04.2015 5 z 5

Opravdu nadčasově napsáno. Originální využití novinových výstřižků, lehce čtivé, ale ne na úkor myšlenky. Pořád neskutečně trefný popis lidstva, až je vcelku děsivé, že platí i o 80 let později. I když jsou občas samozřejmě postupy států a hlavně hrdost Anglie docela humorné.
Trochu zklamáním je pro mě uspěchaný a ironizující závěr v podobě autorovi samomluvy. Ke zbytku knihy mi moc nezapadá.

oli.cvancarka11
13.04.2015

Upřímný, ničím nepřikrášlený a neskutečně výstižný popis typického lidského chování, aneb zničme se sami naší vlastní naivitou o tom, že jsme páni všeho. Můžu říct, že jsem možná ke konci díla mlokům docela fandila :D

Lily28
03.04.2015 4 z 5

Nadčasový príbeh, ľahké čtivé a celkom zábavné čítanie. Krásne vyriešené graficky.

KS-Jerryn
20.03.2015 3 z 5

Čtivá a autor ji napsal originální formou (novinové články atd). Ale válka bez pořádné války je nuda. Vím, jaký asi byl autorův záměr, přesto mi přijde, že kniha je takový popis historie mloků.
Že bych byla nadšená to ne, ale celkem lehce se čte.

katty.k
12.03.2015

Nadčasové dílo, ve kterém se neodráží jen ohrožení nacismem ze života autora, ale můžete si do něj promítnout vlastní život a tvorbu. Úžasným nápadem a příjemným zpestřením jsou úryvky z různých novin a časopisů, které jsou ve 2. části knihy. Musím říct, že mě ze začátku trochu mátly, ale pak jsem si na ně zvykla. Celkový dojem z knihy mám dobrý. K.Čapek píše poutavě a umí čtenáře vtáhnout do děje.

lucifuk
04.03.2015 4 z 5

nadčasové!

dva.v.1
21.02.2015 5 z 5

"...hej vy lidé vy jste nás chtěli ! ...!
jak nadčasové!
jak velké memento !!

R.E.M.
19.02.2015 3 z 5

Jak se z těch milých, ťapkajících a pracovitých zvířátek staly takové agresivní a bezcitné potvory? Jak se ten poklid a prosperita změnila v děsivé ticho před bouří? Je děsivější chování mloků nebo některých lidí?

Přestože jsem měla nepochopitelné předsudky, kniha mě velmi mile překvapila. Jsem ráda, že nemusím měnit svůj názor „Karel Čapek mě zatím ani jednou nezklamal“.

Jen pro pořádek - opravím jednu malinkou nepřesnost zapsanou v knize. Boleslav Jablonský byla "holka". Více viz Diskuze.

lenkaknel
26.01.2015 5 z 5

Dílo s velkým D. Při čtení jsem měla až skoro děsivý pocit aktuálnosti.

raadyo
20.12.2014 5 z 5

Úžasná a neuvěřitelná kniha, ve které se musí číst i mezi řádky.

opic 12
10.12.2014 4 z 5

J.van Toch,Salamander Andrias Scheuchzeri,Pan Povondra. Velmi známá kniha Karla Čapka,toto vydání navíc s perfekt ilustracemi A.Borna,kterou jsem si nemohl nechat ujít. Napsaná opravdu zajímavou,z doslechu,atmosféricko,dokumentární,třetí osobou,jako,když si dva povídají na lavičce.Vyjimečná forma psaní i sdělení o nenapravitelnosti,nekonečně stejných chybách a nevyhnutelnosti náhod.
Pan povondra to bere na sebe.

wooloong
22.11.2014 5 z 5

Četla jsem ji kdysi na základce jako povinnou četbu a tenkrát jsem nedokázala ještě vnímat ten morální, politický a filozofický přesah. Prostě mě zajímali ti Mloci.

Koňadra
03.11.2014 5 z 5

Čapka proste Čechom závidím. Bez hanby. Válka s mloky výborná kniha, nadčasová, so svojou neopakovateľnou atmosférou. Patrí medzi moje najmilšie.

KnihomolkaM
01.11.2014

Kniha není tak čtivá, tak lehce napsaná jako R.U.R., ale i přesto se mi moc líbila. Je tu potřeba větší soustředěnost na různá neobvyklá slova, ale to to by přece jinak nebyl Čapek. Jak miluji jeho obrovskou, košatou slovní zásobu! Některé pasáže, formou novinových článků, se mi nečetly moc dobře. Je ale pravdou, že jsem měla k dispozici jedno z nejstarších vydání. Některé "vysvětlivky" se tak protáhly až na několik následujících stran, přičemž nahoře pokračoval v úzkém proužku další text. Ne vždy se mi tedy dílo jevilo jak přehledné. Nicméně hezká kniha.

martinstefko
28.10.2014 5 z 5

Karel Čapek ukazuje, jak byl nadčasový ve svých myšlenkách, ale i v tom, jak psal. I když toto vydání rozhodně není dokonalé a potřebovalo by opravit hodně formálních chyb, tak je pořád vidět, jak skvělým autorem Čapek byl, nemluvě pak o tom, že se mu skutečně podařilo proniknout pod povrch společnosti a kritizovat ji způsobem vskutku neotřelým.

Sakulnikov
06.10.2014 5 z 5

Nabízíme vám něco lepšího než mír. Nabízíme vám obchod. - problém je, že všichni na to vydělávali a dělali by chybu, kdyby se na vlně rozvoje společnosti nesvezli. To, že to vede ke světovým válkám ... Ale kdyby to nebyl obchod, tak by si lidé našli jinou záminku.