Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/183310/bmid_valka-s-mloky-DrJ-183310.jpg 4 4103 469

Slavná antiutopická sci-fi z roku 1936 pojednává o rase inteligentních mloků, kteří se napřed nechají využívat jako levná pracovní síla, ale po čase se jejich populace přemnoží a začne lidstvo ohrožovat. Jelikož mloci nemůžou žít na souši, postupně likvidují pevninu a rozšiřují své mořské teritorium. Lidé je přitom stále zásobí nástroji a zbraněmi, ačkoliv vědí, že je mloci plánují zničit. V rozpínavosti národa mloků lze vidět paralelu s politikou Třetí říše a jejich teorií o Lebensraumu. Autor ponechal v knize záměrně otevřený konec.... celý text

Odehnalka
04.10.2014 5 z 5

"Člověk by křičel, když se tak na to kouká." Věta z poslední kapitoly knihy dokonale vyjadřuje to, jak jsem se cítila během čtení. A člověk trne hrůzou, když vidí, jak je kniha neustále aktuální. Bez váhání všechny hvězdičky, bez váhání doporučuji.

Inozuka
01.10.2014 5 z 5

"Vy jste nás chtěli. Vy jste nás rozšířili po celém světě. Nyní nás máte. Chceme s vámi vyjít po dobrém. (...) Budete pro nás pracovat. Bez vás bychom nemohli odklidit staré pevniny. Hallo vy lidé. Chief Salamander vám jménem všech Mloků světa nabízí spolupráci. Budete s námi pracovat na odbourání vašeho světa. Děkujeme vám."

Je až mrazivé, jak je Čapkova Válka s mloky stále aktuální. Hned mě napadla spojitost s událostmi na Středním východě a současnou ofenzívou Islámského státu či v minulých letech Talibanu. Kdo že jim to nejdříve dodával zbraně? Obecně se říká, že Válku s Mloky napsal Karel Čapek pod dojmem sílícího fašismu, což je v ní jasně patrné, ale lze v ní najít i hodně dalších rovin, ať již zamýšlených, či nikoliv, ve kterých podrobuje autor kritice (satirickému posměchu) celou společnost a její kulturu a politiku. Ve Válce s Mloky silně rezonuje například ekologické poselství o narušování ekosystémů. Tedy téma důsledků technického a vědeckého pokroku, jež si lidstvo začalo připouštět až o dobrých 40 let později. Jako taková je Válka s Mloky i přes svůj zvláštní styl (zvlášť prostřední pasáž se nečte zrovna lehce) hodna pozornosti. A myslím, že ještě hodně dlouho v ní budeme poznávat naši současnost.

cervec
25.09.2014 5 z 5

Ukradkem jsem se vsiml, ze okouzleni a radost z hyperrealizmu teto knihy muze sdilet jak skolak v USA (nekde to meli jako povinnou cetbu, cemuz se - vzledem k jeji urcite rasove necitlivosti - trochu divim), tak napriklad veteran z vietnamske valky, kde knizku dostavali s proviantem... Takovy zaber (obzvlaste, zatvrzeleho milovníka teto kniky) potesi :)

candie254
22.09.2014 3 z 5

Myšlenkově je ta kniha brilantní, ale nějak jsem se do ní nemohla pořádně začíst.

Janissek007
29.07.2014 5 z 5

Kniha naprosto úžasná, jen mě zaskočil konec. Kdože byl nejvyspělejší, nebo vůdce mloků??? Něco takového jsem čekala, ale nemohla jsem uvěřit.
Kniha je i to vzhledové stránce moc pěkná.

lucie.8
14.07.2014 5 z 5

Skvělá kniha, nejvíc se mi asi líbil popis událostí pomocí novinových článků (i v jiných jazycích) a vědeckých studií.

peterkovasona
28.06.2014 2 z 5

Nevím proč, ale nemůžu tomu přijít na chuť.

Petrstik
21.06.2014 5 z 5

Skvěle, na svou dobu napsaný scifi román, s barvitě vylíčenými postavami.

Kolaloka
26.05.2014 4 z 5

nejsem sice příznivkyní fantasy knih, ale tohle mě prostě chytilo. obdivuji autorovu fantazii - to, jak promyšleně popisuje i ty nejdrobnější detaily - rozmnožování mloků, novinové články, články v cizích jazycích... až má člověk pocit, že to vše musí být pravda - něco takového se přece nedá vymyslet!
co mě ale dost rušilo byly poznámky pod čarou, často i přes celou stránku. člověk pořád musel přetáčet stránky tam a zpět a to docela rozbilo plynulé čtení...

LadyAnn
15.05.2014 5 z 5

Pro mě zatím nejzajímavější Čapkovo dílo. Při čtení jsem zažívala příjemně mrazivé, až skličující pocity. Kniha má nepopsantelnou atmosféru, příběh je stále aktuální. Zatím jsem se neodvážila ke čtení vrátit, abych si "nezkazila" první dojem, který ve mě Válka s mloky zanechala.

jan.svancara
25.04.2014 2 z 5

Pro mě osobně lehké zklamání. Dočetl jsem celou knihu, protože jsem doufal, že nakonec děj přeci jen nabere spád, ale nenabral (více viz http://jansvancara.cz/valka-bez-valky/).

Phoenix16.cz
18.04.2014 5 z 5

Mloci jsou zatím nejlepší knížka, která se mi od Čapka dostala do ruky. I když není nijak zvlášť akční, stále se něco děje, i když autor zrovna popisuje názory jednotlivých vlád. Zpočátku jsem se obávala toho, že kniha byla napsána před osmdesáti lety a v dnešní době už nemá čtenáři moc co říct. Ve skutečnosti je to naopak. I takto stará kniha je úžasným odrazem společnosti a troufám si říct, že i té dnešní. Za těch osm desítek let se zas tak nic nezměnilo. I dnes máme skupiny lidí (mladších), kteří jdou slepě za tím, co je moderní, jiné (starší), kteří jsou konzervativnější a novotám nerozumí. A především lidskou chamtivost, kdy jsou určití lidé ochotni prodat půdu pod nohama, dokud má ještě nějakou cenu a dá se na ní vydělat. Na konci knihy autor sice nad lidskou společností hůl vyloženě neláme, dává jí šanci přežít, ale za jakou cenu?

LittleMonste
01.04.2014 2 z 5

Celkem přesně si pamatuji jak jsme na základní škole v literatuře četli úryvek z téhle knihy. Neuvěřitelně mě to zaujalo tím způsobem, že jsem si chtěl dílo Čapka přečíst...a teď jsem se k tomu konečně dostal. A můj názor? Obrovské zklamání, omlouvám se, ale tohle bylo utrpení každou stránkou, styl psaní mi nesedl vůbec a zajímavých je (pro mě) max. posledních 30 stránek. Never more...
Hodnocení - 35%
Přečteno - 1x

Warronika
28.02.2014 5 z 5

Brrrrrr.....No co na to říct. Moc se mi to líbilo! Ostatně jako zatím vše od K. Čapka.

ellaella
10.02.2014 5 z 5

Skvělá kniha! Moc všem doporučuji!

Kapis
04.02.2014 5 z 5

Výborná kniha, celý ten stručný styl, novinové výstřižky, opravdu geniální, jedna z nejzásadnějších českých knih. Čte se sama a po otevření se už nedá zavřít. Líbila se mi i komiksová adaptace v prvních Kometách, kde jsem se k tomuto příběhu vlastně dostal poprvé.

borsalino_csfd
25.01.2014 5 z 5

Úžasná kniha, kterou jsem skutečně objevil až po třicítce a která ani po těch mnoha letech od napsání, neztratila nic ze své naléhavosti a poslání. Přestože jazyk je už trochu zastaralý, některé pasáže jsou trochu těžké na čtení, pořád stojí za to knihu přečíst.

Melanka
12.01.2014 5 z 5

Dokonale napsaná kniha a tak dnešní!!!

xxtom
12.01.2014 5 z 5

Vynikající kniha, přečetl jsem jí jedním dechem. Je psaná zajímavou formou, která nutí i přemýšlet.

Luxiee Axony
27.12.2013 4 z 5

Jsem absolutní anti-scifista. Musela jsem se přemáhat vzít knihu do ruky. Ale věděla jsem, že nám tam jistě pan Čapek zanechá nějaké poselství. Občas co se týká těch vědeckých popisů, tak jsem se musela hodně přemáhat, ale celková pointa a význam příběhu je opravdu hodně zajímavý a hodí se i na naši dobu. A doporučovala bych přečíst hlavně kvůli celkové myšlence díla :)
Musím také ocenit promyšlenost příběhu a celkové detaily, které se v knize o mlocích objevují.