Valis

Valis https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12690/valis-12690.jpg 4 127 23

Valis série

Jeden z nejkontroverznějších románů Philipa K. Dicka, na jednu stranu zatracovaný, na druhou stranu obdivovaný příběh o náboženské sektě, která nalezne svého Mesiáše. Co se stane, když jistá náboženská sekta tak dlouho hledá Mesiáše, až ho nalezne ve dvouletém dítěti jménem Sofie, která jim potvrdí, že celá zemská civilizace je odpradávna řízena inteligencí z vesmíru? Nastane konec světa? Román Valis je možné považovat za sci-fi, ale především je to zamyšlení nad věčným fenoménem – lidským hledáním boha.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Argo

Valis , 1981

Takub
24.08.2012 5 z 5

Jedna z nejzásadnějších knih 20. století. Všichni ostatní by si na tomto tématu vylámali zuby a zpřeráželi hnáty. PKD do toho šel po hlavě a v relativně lehké formě na plnou hubu řekl: Ano, Bůh existuje a jmenuje se VALIS. Vast Active Living Inteligent System. ...ale fajn, beru, kdo nezažil, nepochopí :D

MartyMcFly
21.08.2011 2 z 5

Sakra podivná kniha. Jak se říká v tom vtipu: "Nemusíte být blázen, abyste tu mohli pracovat, ale hodí se to.", tak u Dicka nemusíte fetovat, být schizofrenik a paranoik, pochopit takovou (autorovu) mysl jde i bez toho. Tady ne.

Když jsem četl Valis, už jsem za sebou měl cca 10 jeho knih. Autora jsem znal, měl velice rád. Valis ale zklamal. Tak divná a nepochopitelná, ale ne dobře podivná (protože takové mám rád), ale špatně. Přesně tak, celou dobu jsem měl pocit, že na další stránce to už pochopím, že zjistím o co v té zatracené knize sakra jde, ale ne. Nelogické, nepříjemné a k ničemu. Až po dočtení knihy a přečtení si anotace jsem si uvědomil, že to má mít nějaký příběh.

PKD ano, Valis ne.

A je to o mém nepochopení knihy, nebo o tom, že není co pochopit ? Třeba v tom ti šťastní (co to chápou) vidí (a chtějí vidět) více, než v tom je. Kdo ví, já tedy určitě ne.

JP
09.01.2011 5 z 5

Stěží popsatelná narkomanská hluboká paranoidní plíživá schíza, co ve výsledku dává docela dost smysl. A nebo ne, hehehe.

Méně nápadná, ale Dickova nejlepší, nebo jedna z nejlepších, knih. Málokdo se do ní dokáže ponořit a proto jsem rád, že jsem jeden z té menšiny (myslím, že za to vděčím faktu, že to byl Dick No.1, co jsem četl a jednak, že to bylo v období, kdy jsem s knihama začínal, objevoval je a čtení mě bavilo). Anotace mě okamžitě navnadila, stejně tak obálka a stejně tak fakt, že kniha je považovaná za kontroverzní a tak jsem si ji sehnal a poměrně rychle, teda na mě, ji přečetl a pak jsem se jaksi musel smát tomu, jak to vůbec editor dokázal takhle zjednodušeně říct, napsat tu anotaci prakticky jednou větou. Ano, vskutku je to o podivné náboženské sektě, která najde svého Mesiáše a ten jí prozradí, že život na Zemi je řízen inteligencí z vesmíru, ale to je tak osekané na kost a namalované barvičkami, že žasnu (a to v dobrém).

Dick to ale pojal poněkud jinak. Vše uskakuje schizofrenii a paranoie, které ovládají většinu jeho děl. Je to nepopsatelné, protože to jde poněkud hlouběji, než je u jeho ostatních děl zvykem... struktura tak nějak dává smysl, ale příběh samotný zároveň smysl nedává... a nebo obráceně... proto mají lidi problém se zpracováním tohohle materiálu... ale hele, kdo říkal, že čtení má být jednoduchá zábava? Pro mě je to de facto přesný opak. A už je to taky nějakej ten pátek, co jsem to četl, takže třeba budu moct být konkrétnější, až to přečtu znovu (a že k tomu dni opravdu vzhlížím).

Paradoxem je, že hodnocení Dickových knih jde stylem "jiný kraj, jiný mrav", někde je Valis považován za jeho nejslabší výtvor a nepochopitelný feťácký výplod. Na mě to udělalo dojem... a to není jen tak.