Valérie a týden divů

Valérie a týden divů https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15888/valerie-a-tyden-divu-15888.jpg 4 207 35

Básnicky pojatý "černý román", příběh odehrávající se na pomezí snu a skutečnosti.

timelady
11.06.2016 4 z 5

No já nevím... Nemohu říct, že by se mi kniha nelíbila, nicméně mi to místy přišlo až moc přitažené za vlasy a k nějakým pasážím jsem se musela vracet.

vlkcz
30.04.2016 4 z 5

Kdo, tak jako já, viděl nejprve Jirešův film (i když mám takový dojem, že jeho výslednou podobu ovlivnila víc Ester Krumbachová než režisér), bude asi trochu zklamán. Tím nechci říci, že kniha je špatná. Nemůže být, už jenom proto, že film je vcelku věrným přepisem novely. Ale přes nádherný jazyk a nezvyklý příběh prostě nemůže konkurovat vizuální dokonalosti filmu a neskutečné hudbě Luboše Fišera.

Jass
06.03.2016 4 z 5

Knížku jsem bohužel četla nadvakrát, a to s dost velkým odstupem. Nemůžu říct, že byla špatná, ale spoustu věcí mi tam tak nějak... vadilo. Většina věcí mi asi pravděpodobně nedocvakla kvůli té -asi půlroční- mezeře mezi první a druhou částí... Asi si to někdy budu muset přečíst znovu, a tentokrát najednou.

Palivo
11.02.2016 4 z 5

Vítězslav Nezval je nejlepší český spisovatel, pokud tedy nepočítám Halinu Pawlovskou - o tý mi mamka říkala, že prej taky píše dobře. To, že jsem nikdy nečetl Valerii jsem si tedy patřičně vyčítal a tak jsem se tuto chybu rozhodl napravit. Zakoupil jsem tedy jako správný hipster první vydání z roku 1946 a v přítmí mého kníru začal číst.

Jelikož o Valerii nikdy nic nepsali na Pornhubu nebo na fotbalových serverech, neměl jsem vůbec ponětí o čem to bude. Věděl jsem jen, že je to tak stará knížka, že je dokonce černobílá. Ve třicátých letech totiž ještě nebyly barvy (zdroj: Ottův slovník naučný). Byl jsem tedy velice zaskočen, když jsem zjistil, že Nezval v této knize vytvořil halucinogenní verzi Twilight, která se odehrává vokolo kurníku a hlavní hrdinka menstruuje jako o život. Takže krve je tam teda docela dost.

Nezvalova variace na gotickou hororovou pohádku je natolik ujetá, že jsem měl kolikrát pocit, že jsem na heroinu a nikoliv na záchodě, i když mnohdy jsou to velmi zaměnitelné pocity. Vše navíc šlape jako hodinky, protože Nezval (přesně podle mého gusta) neztrácí čas s popisováním toho, kdo má jaký kalhoty a kde si koupil boty a proč sedí a nestojí a kdy si naposled sedl a proč má rád jazz a jak to že ten tchoř mluví, jako debilové typu Murakami, a švihá jen to důležité. Dialogy jsou dosti strohé, rázné a tak akorát přitroublé. Jde vidět, že už tehdy myslel Nezval na moji mamku, aby s tím neměla větší problémy. Díky Slávku.

Celkově hodnotím knihu čtyřmi bludišťáky z pěti, protože na můj vkus skončila až moc pozitivně a také jsem se nikdy nedozvěděl, jak dopadla ta menstruace.

Bonusový bod získává vynikající hláška, kterou by měla končit každá romantická předehra: "A teď tě naučím hekat."

eraserhead
18.10.2015 5 z 5

S touhle knihou mám jeden jediný problém. Mrzí mě, že jsem jako první viděl filmovou adaptaci. Při čtení, které je sice i tak silné, to trošku ztrácí to kouzlo odhalování směřování příběhu. Protože je až neskutečné, kolik toho Nezval do útlé knížečky, psané velmis strohým stylem, dokázal nacpat. Tolik alegorie, tajemna, atmosféry, odkazů. Nádherně temný příběh o ztrátě dětských iluzí a přeměny dítěte v dospělého člověka. Jeden z nejlepších českých upírských příběhů.

IvaJakl
01.05.2015 5 z 5

Nezval mě velice překvapil a knížku jsem četla jedním dechem.

anthraxCZ
01.04.2015 4 z 5

Po přečtení celého básnického díla Vítězslava Nezvala zdá se mi jeho surrealistická tou nejsilnější. Praha s prsty deště, Absolutní hrobař a Žena v množném čísle jsou vrcholem poetické tvorby, Valérie a týden divů zase nádhernou prozaickou variací na surrealistické motivy a témata zmiňovaných sbírek. Za zhlédnutí stojí i nadčasový film Jaromila Jireše, jehož vizionářské, někdy hravé a lehce erotické scény stále vidím před očima.

asineDenisa
13.01.2015 3 z 5

Příběh, který neuchvátí, ale zároveň se neřadí k nejhorším. Vcelku čtivý příběh, znovu po knize však nesáhnu.
Zařadila bych ji k průměru, na který si po pár knihách zřejmě ani nevzpomenu.

Janek
27.09.2014 4 z 5

Takový pěkně rozdováděný Nezval. Jsem zvědavá na film.

Šárka_D
08.02.2014 4 z 5

Velmi zajímavé, poetické, fantaskní, stejně jako skvělý film.

Malefisto
06.02.2014 5 z 5

Skvělé, temné, mystické a snové :)...stejně jako film!

o-hara
17.11.2012 5 z 5

Krásná je také hudba z filmu od skladatele Luboše Fišera

honajz
06.07.2012 2 z 5

Ano, je to snové, ale taky až nepříjemně… úchylné.

Litta
25.05.2011 5 z 5

sNové
+ doporučuji film Jaromila Jireše (1970)

MarkétaS
17.03.2011 5 z 5

Perfektní variace na gotický román, je skvělé vidět, že v české literatuře je kvalitní a zároveň čtivá kniha.