Vagíny a vetřelci: Pulp stories (limitované vydání 02)

Vagíny a vetřelci: Pulp stories (limitované vydání 02) https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/480332/bmid_vaginy-a-vetrelci-pulp-stories-limi-cnl-480332.jpg 4 137 137

Antologie fantastických povídek Krásky a vetřelci s limitovanou sběratelskou obálkou od kreslíře Dana Černého a humoristickým, původně pracovním názvem sborníku. Kniha obsahuje tento sběratelský přebal a spolu s ním také původní obálku s ilustrací Carlose Valenzuely. V prodeji je pouze 100 ks této varianty. Všechny knihy z limitované edice jsou podepsány editory Leošem Kyšou a Michaelou Merglovou. Vejdou mimozemšťan, Čech a Žmrnlub do baru a Čech řekne: „Co je, sakra, Žmrnlub?“ Ať je to cokoliv, v téhle knize to nenajdete. Na rozdíl od mimozemšťanů a Čechů. A Češek. A bojů mezi nimi. Tedy mimozemšťany a Čechy. A Češkami. Jak to dopadne, je jasné: Jsme přece Češi. Nevzdáme se. A pokud, bude přitom alespoň sranda. A taky hromada sexu. Nová antologie tuzemské fantastiky přináší to nejlepší, co se o střetu mezi mimozemšťany a lidmi dá napsat. S nádechem zlatého věku světové sci-fi a poctivou dávkou české a slovenské neomalenosti a schopnosti přijít s příběhy, při kterých se budete smát, bát, bavit i červenat. Čekají vás ostřílení autoři, krásky, krasavci, emzáci i hnusáci a jako bonus komiks o holkách z bombardéru, nacistech a létajících talířích.... celý text

chomic_pisek
17.01.2022 3 z 5

Já mám radši pohádky pro dospělé děti (jak to nazývá Ivo Železný v doslovu), zatímco sci-fi mě většinou nechává chladným. Možná proto mě spousta povídek z antologie příliš nenadchla. Ne tím, že by nebyly čtivé, ale bylo tam na mě moc laserů, čipů, umělých končetin, obrazovek a kdoví čeho všeho. Jednu povídku jsem ani nedočetl, protože Xenofil začal tak, že to bylo moc úchylný i na mě a nijak zvlášť jsem netoužil vědět, jestli a jak to hlavnímu hrdinovi klapne. Ale abych nebyl negativista, našly se tam kousky, které mě bavily hodně: Nemůže pršet věčně: zajímavý nápad; Jmenoval se Moše: perfektní démon, žádný desetimetrový monstrum s ohnivejma rohama, prostě jenom sarkastická ponožka; Krvavý: pěkná pohádka pro (úchylný) dospělý děti; Říkali mu Hurikán se mi líbilo zasazením do reálií ČSSR a díky tomuhle seznámení určitě zkusím Šedou a Kotleta na závěr byla sázka na jistotu. Příběh o Gerasimovi taky nemůžu hodnotit negativně, ale to byl spíš jen takovej špek pro fanoušky Legie, který lze bez znalosti ságy těžko ocenit v plný síle.

markinho962
12.01.2022 2 z 5

Docela propadák, jak já se těšil na bizarní povídky, plné rmzáků ve stylu Legie, ale tohle mě fakt zklamalo, takové zklamání jsem dlouho z knihy nezažil, musel jsem ji prodat dál, i když byla se 6 podpisy

Madla81
01.01.2022 5 z 5

Tak tohle je jedna znejvydařenějších sbírek české a slovenské sci-fi a fantastiky. Už u první povídky Romana Bureše jsem se nehorázně bavila a až na jednu povídku (Dostihy a sázky) mě všechny texty extrémně bavily. Sbírka je skvěle koncipovaná, mísí se tu jména známá s těmi ne příliš známými, zábavné kousky tu střídají povídky temné jako svědomí Andreje Babiše, to vše zahaleno dusivým oblakem sexu či jemným oparem pableskující romantiky. Každý (snad krom puritánů a jeptišek) si tu najde příběhy, které ho potěší, pobaví, či lehce znepokojí nebo vyděsí. Paleta příběhů je skutečně pestrá a nápady mnohdy opravdu bizarní. Já se bavila skvěle a přeju téhle sbírce jen to nejlepší. A jsem strašně ráda, že v tuzmeských vodách máme tolik fantastických spisovatelů a spisovatelek.

robin9739
19.12.2021 4 z 5

V této sbírce najdeme i s úvodem a závěrem celkem 19 povídek, což je pěkné číslo. Kniha má také 600 stránek a to není málo, ale v tomto případě to nevadí. Povídky mají příjemnou délku a díky své nápaditosti a různorodosti mě kniha neustále bavila a měl jsem ji přečtenou během pár dní. Antologie mají své kouzlo, pro mě osobně to je možnost, jak poznat nové autory a ti zaběhlí mají možnost prezentovat příběhy, které by normálně nikde nevyšli. Většina antologií trpí na velký rozsah kvality povídek, ani zde tomu není jinak. Většina povídek je zábavných a originálních, to ano ale co se týká kvality zpracování a vypravěčského umu, tam už jsou rozdíly markantnější.

Velmi mile mě potěšilo, že někteří autoři se vrátily do svých zaběhlých světu, nebo minimálně použili známé postavy z jiných knih.

Závěrem se jedná o zajímavou a zábavnou antologií, ve které jsme dostali průřez žánry od sci-fi přes fantasy až po krimi a horor. Najdeme zde spousty vtipných a popkulutrnich narážek nejen na minulost, ale i současnost. Autoři se při tvorbě těchto povídek neutrhli ze řetězu, oni rovnou skočili do černé díry lidské fantazie a tahají z ní ty největší bizarnosti, na které je vůbec člověk schopný přijít a to mě bavilo.

Bašťák
15.11.2021 4 z 5

Jo, koupil jsem kvůli povídce o Neffim jako fanda Propasti času. Nezklamala, ale že se v dalších dílkách dostanu až ke krátkým kalhotám Václava Havla jsem nečekal :-D úlet. Vtipný, drsný až úchylný, většina povedená, díky autoři...:D

MMM999
02.11.2021 odpad!

Pro mne těžké zklamání. Polovina příběhů v kvalitě středoškolského slohu, kdyby se to očistilo, kniha by byla skvělá.

LukBook
26.10.2021 5 z 5

Skvělá antologie plná akce a sexu. Užijte si nahé krásky, hnusné emzáky, hromadu mrtvol i napínavé zápletky.

John6900
09.10.2021 4 z 5

Tak nějak se mi zdá, že už je tady hrozně "překotletováno". Ať mrknu kam chci, všude jen Kotleta a doporučuje knihy od kohokoliv a valí se jedna povídková sbírka za druhou. Né že by to nefungovalo, ono je tam i spousta skvělých autorů, ale už mi to tak přijde. Hodíme tam Kotletu a ono už se to bude prodávat samo...

Každopádně na mě to zabírá a zatím asi i zabírat bude. Kotleta prostě umí, od něj a pár dalších je to vždycky taková hrozně chutná a odpočinková jednohubka.

No, tady většina povídek horší průměr, zbytek dost dobrý. Nejvíc mě asi potěšil Neffi a samozřejmě Kosek.

Ládja
06.10.2021 4 z 5

Asi jako u každé sbírky povídek/antologie, nějaká povídka lepší, nějaká horší, nějaká skvělá, nějaká na nic. Za, pro mě, skvělou černobílou obálku hvězdu navíc. Takže 4*, jinak prostě takový průměr. Neurazí, ale ani úplně neoslní. Někde bych si představil více erotiky a někde zas méně, občas zbytečné tlačení na pilu...

Maud22
05.10.2021 5 z 5

Mám ráda povídky. Antologie mi připomíná velkou bonboniéru v krásné krabičce (Musím se pochlubit, ano mám limitovanou edici s obálkou, na níž nahatý týpek svírá v ruce lahev nějakého moku, v podpaží má zřejmě bonbošku a v druhé vztyčené ruce třímá kytici a kráčí vstříc nějakému objektu touhy jiného druhu. Na to, že jsem to objednávala ve spěchu a netušila jsem, která ze tří obálek to bude, tak skvělá volba.). A není to fádní bonboniéra, ale báječná směs bonbónů, které mají každý jinou náplň. Šmákla jsem si. (Komenty jsou u jednotlivých povídek.)

FraGyver
03.10.2021 5 z 5

Antologie mám rád už z toho důvodu, že mě - konzervu - většinou přivede k alespoň jednomu autoru, jehož díla si pak záměrně vyhledám a rozšířím si tak "portfolio" čtených knih o další pisálky. A zde tomu není jinak. :)
Bohužel se obecně sbírky povídek špatně hodnotí jako celek a tato antologie je opět trochu jiná, než ty, co jsem zatím četl. Ať už díky jednotlivým sběratelským vydáním, díky komiksu, který tuto antologii půlí a nebo díky poměrně netradičnímu... doslovu?... který nás seznámí s trnitou cestou sci-fi v době, kdy fantastika neměla na růžích ustláno.
Prvně je třeba si uvědomit, že ač se jednotlivé obálky snaží navodit myšlenku, že v každé povídce půjde o sexuální eskapády s mimozemšťany, tak tomu tak není. Krásky jsou krásky pokaždé, sex taktéž, ale oni vetřelci se dají vyložit více způsoby a už první povídka od Heteši vám to dá jasně na srozuměnou. Pokud se tedy rozhodnete ignorovat už varování ve Varování na úvod. :)
Když bych měl hodnocení celku shrnout jako průměr hodnocení jednotlivých povídek, byl bych někde na 4,5/5, ale právě komiks a netradiční doslov Iva Železného převažují pro mě osobně to trojkové hodnocení nejslabší povídky a proto jako celek hodnotím plnou palbou.