V šedých tónech

V šedých tónech
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404028/bmid_v-sedych-tonech-FaI-404028.jpg 5 3788 3788

Přemýšleli jste někdy o tom, jakou cenu má lidský život? To ráno měl ten bráškův cenu kapesních hodinek. Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Ale jednoho večera k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně nenechat se zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům podaří jejímu otci je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

Between Shades of Gray , 2011

DarekDevil
02.11.2015 5 z 5

Kniha je velmi dobrá. Sice smutná, ale jak psáno v anotaci je to i kniha o naději a síle lidského ducha. No a Rusy netřeba komentovat, to byla za komunismu vždy pakáž a je jedno jestli tam byl Stalin, Lenin, Berija nebo někdo jiný.

Melindaaaa
27.10.2015 5 z 5

Výjimečně nádherná kniha o mimořádně tragickém období dějin. Příběh Litevské dívky, která si prožila velkou spoustu hrůz v pracovních táborech za druhé světové války, podobně jako tisíce dalších. Ruta Sepetys sepsala výjimečně truchlivý a děsuplný příběh, o to mrazivější, že je založen na skutečných vzpomínkách pamětníků tohoto temného období historie.
Odkaz na kompletní recenzi naleznete v záložce Recenze : )

11zuzik
26.10.2015 5 z 5

Začíst se do knihy už od první věty (vážně od první), tomu říkám umění autorky. Žádné přemáhání, člověk prostě nemůže přestat číst. Za mě jasných 5 hvězdiček a to ne jen pro čtivost, ale celkově kniha je neskutečná. Hned jdu hledat další knihy na toto téma.

LuckaH2
08.10.2015 5 z 5

Hodne silna kniha, nejednou mi vyhrkly slzy. Pri jejim cteni clovek zjisti ze nem pravo si stezovat na malichernosti, kdyz existuji lide co prosli takovymto peklem. Precetla jsem to jednim dechem za jeden den. Lide dokazali byt zrudami...

martiiinkajjj
04.10.2015 5 z 5

Smutná kniha, která Vás donutí k zamyšlení. Na toto téma bylo napsáno už mnoho knih a každá kniha je něčím jiná a zajímavá...určitě doporučuju :) za mě * * * *.

Jarda Burgan
29.09.2015 5 z 5

Zrůdná komunistická ideologie v praxi. Miluji knihy, kde není nutné se prokousávat 80 stránkami, než se něco začne odehrávat. Tato kniha to 100% splňuje.
90%

katerina8565
16.09.2015 5 z 5

Nádherná kniha. Přečtení mohu jen doporučit. :)

Kyta
12.09.2015 5 z 5

Jsem nesmírně ráda, že jsem tady narazila na tuhle knihu a ještě radši, že jsem měla tu čest ji přečíst. Vtáhla mě do děje prakticky hned na první stránce. Přečetla jsem ji jedním dechem a ani trochu se u ní nenudila. Příběh o krutosti, nenávisti, lásce i naději mě zasáhl, jak jen mohl, a mnohdy i natolik, že mě dovedl až k pláči. Nevěřila bych, že mě nějaká kniha dokáže tolik zasáhnout.
S Linou a všemi osatními postavami jsem soucítila od začátku do konce. Nedokázala jsem dělat nic jiného než kroutit hlavou nad vším svinstvem způsobém Sověty. Kniha mi otevřela oči a hlavně poukázala na to, čeho všeho jsou lidé schopní.
Říct, že se mi kniha líbila, by bylo trochu divné vzhledem k tomu, jaké věci se tam děly, ale rozhodně mě celým obsahem zaujala. Určitě se k ní nejednou vrátím.

Další kniha, kterou by si měli přečíst všichni.

hanajm
11.09.2015 5 z 5

Krásná kniha o hrozných věcech..

Petule5
24.08.2015 5 z 5

Jsem strašně ráda, že jsem si mohla tuto knihu přečíst, protože byla opravdu ohromující! Četla se mi dobře a velmi mě bavila.
Mohu jen doporučit :-)

Jiitush
31.07.2015 3 z 5

Autorka si vybrala zajímavé, netradiční téma a dodala mu příběh, který každého čtenáře dojme. Co mi však na knize vadilo, bylo to, jak byla napsána. Přišla mi strašně zkratkovitá a "stylisticky nevyspělá". Myslím, že téma mělo hodně velký potenciál a autorka ho nevyužila celý.

rašule
27.07.2015 5 z 5

Tak tohle je opravdu nelidské co s těmi dětmi, ženami, muži ,kteří toho meli fakt moc když většinou byli bez rodiny, daleko od domova...
Knížka se mi četla velmi dobře a rychle
Občas jsem byla trochu naštvaná na Linu ale většinou jsem zuřila na hlídače a vojáky... jak mohli mít takové srdce ...Nádherná knížka moc moc moc doporučuji

londonbook
23.07.2015 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, která mi otevřela oči. Vážně úžasný nápad, kniha splnila veškerá má očekávání. Skvěle se četla a potěšilo mě, že tam sice byl milostný příběh ale jen v pozadí. Nic kýčovitého. Opravdu mě tahle kniha zasáhla.

HDosoudilová
21.07.2015 5 z 5

Kniha mě naprosto uchvátila, až nemůžu uvěřit tomu, že se něco takového ve světě dělo (děje) a nikdo s tím nic nedělal. Obdivovala jsem hlavní hrdinku a neskutečně jí držela palce, občas mi i ukápla slza. Doporučuji!

Ivana11
13.07.2015 5 z 5

V knize je popsané kruté zacházení s lidmi v době stalinovského režimu, velmi zajímavé. Kniha se pěkně četla, mohu všem doporučit.

vikaa
07.07.2015 5 z 5

Téma gulagů a koncentračních táborů je mi opravdu blízké. Mám ráda knihy podle skutečných událostí, ale v tomhle případě jsem ráda, že se nejedná o autobiografii nebo o román skutečné Liny a její rodiny. Přestože si uvědomuji, že se takové ( a mnohdy i horší) příběhy odehrávaly, byla jsem ráda, že Lina nemusela opravdu prožít to, co prožila a že se jedná o fiktivní postavu. Obdiv a úctu autorce.

hlina
02.07.2015 5 z 5

Přistihla jsem se, že v některých momentech jsem ani nedýchala. Autorka neuvěřitelně poutavě popisuje skutečnosti, o kterých by člověk radši nic nevěděl. Vidět všechny ty události očima dospívající dívky je otřesné a kruté.
Tuhle knihu by si mělo přečíst co nejvíce lidí, aby už k takovým událostem nedocházelo.

Schwestrn
30.06.2015 5 z 5

Nádherná kniha. Seznámila nás s tématem, o kterém se moc nemluví...

Markét.t
23.06.2015 5 z 5

Stručně? Nádherná, dech beroucí, krutá...
Mohla bych o ní mluvit ještě mnohem déle, ale stejně bych nevystihla všechno.
Prostě si jí přečtěte, nebudete litovat!

d.a.s.a
09.06.2015 4 z 5

Kniha je poutava, precetla jsem ji jednim dechem...jazyk je jednoduchy, odpovidajici vypraveni 15ti lete divky. Co dokaze udelat clovek cloveku je otresne. V Litve jsem rok zila a myslim, ze nenavist k Rusum v lidech hluboko pretrvava. Takoveto veci je totiz opravdu tezke odpustit. Autorka nesla ani u jedne z postav do hloubky, konec knihy useknuty..az tak, ze jsem si porad myslela, ze prece jeste neco prijde..ale uz nebylo nic..skoda, proto 4 hvezdy.