V šedých tónech

V šedých tónech
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363677/bmid_v-sedych-tonech-xw5-363677.png 5 3798 3798

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Ale jednoho večera k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně nenechat se zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům podaří jejímu otci je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Between Shades of Gray , 2011

d.a.s.a
09.06.2015 4 z 5

Kniha je poutava, precetla jsem ji jednim dechem...jazyk je jednoduchy, odpovidajici vypraveni 15ti lete divky. Co dokaze udelat clovek cloveku je otresne. V Litve jsem rok zila a myslim, ze nenavist k Rusum v lidech hluboko pretrvava. Takoveto veci je totiz opravdu tezke odpustit. Autorka nesla ani u jedne z postav do hloubky, konec knihy useknuty..az tak, ze jsem si porad myslela, ze prece jeste neco prijde..ale uz nebylo nic..skoda, proto 4 hvezdy.

Marika Vanova
09.06.2015 5 z 5

Neuvěřitelné osudy lidí, kteří se ničeho nedopustili, snad jen toho, že se holt narodili a žili v zemích, které někteří prostě chtěli zrušit, předělat k obrazu svému. Tuto historii opravdu neznám, až mě to děsí, co je všechno možné zamlčet před světem.
Kraťoučké kapitolky byly přímo návykové, jak už někdo níže zmínil a musela jsem číst dál a dál a ještě jednu a ještě...

Kula
04.06.2015 5 z 5

Za mě výborná kniha pro všechny, kteří mají pozitivní vztah k historicko-politické literatuře 20. století. Velmi prostě a přitom působivě podané svědectví o životě litevské intelektuální elity pod Sověty, pro mě málo známá historie. Život pod útlakem není literárně nové téma, přesto ve mně Linin příběh bude ještě dlouho rezonovat.

pocketka
02.06.2015 5 z 5

Svým způsobem nádherná kniha. Příběh, který popisuje je neuvěřitelný, otřesný, násilný, nechcete ho dále číst a zároveň se nemůžete dočkat další stránky a vědět, jak bude pokračovat. Líbilo se mi, že kniha byla psaná velmi krátkými kapitolami, líbil se mi styl psaní, prostě vše... Souhlasím s jedním názorem psaným níž - bylo by fajn, kdyby kniha byla sem tam doplněna obrázky Liny.
Určitě krásný příběh, ke kterému se budu zajisté nejednou vracet.

Margarete
01.06.2015 5 z 5

Krásná kniha o otřesných, šílených a děsivých událostech v pobaltí, které pro mě dosud byly velkou neznámou. Přesto jsem ráda, že jsem knihu přečetla a mohla tak poučit další lidi,kteří o tomhle teroru neměli ani nejmenší ponětí. To jak je kniha napsána vás nutí pokračovat a pokračovat a sledovat osudy mladičké Liny a její rodiny.

anibeni
20.05.2015 5 z 5

Vlastně vůbec nevím, jestli správně dávám plný počet hvězdiček, protože ta kniha byla hrozná, děsná a šílená.... ale ne tím, jak byla napsána, ale svým obsahem, svým svědectvím o době a skutcích, které se staly daleko na Sibiři... Bože jak já jsem během celého čtení nenáviděla sověty.... nemám ráda tyhle příběhy dle skutečných událostí, protože jsem cíťa a prostě to nedávám, , ale stejně jako jsem kdysi seděla u filmu o genocidě v Africe, od kterého jsem se hrůzou nemohla odtrhnout, tak stejně tak jsem byla nyní přikována k židli, ze které nebylo možné vstát...
Ta kniha je opravdu hrozná, ale takovým tím "svým" způsobem... Tím čtenářským je vlastně skvělá, byť s příchutí trpkosti...

morava
19.05.2015 5 z 5

Co na tuto knihu rict ? Jsem narozena v roce 1972 a teprve ted se docitam v knize, ktera ke mne prisla nahodou o udalostech, o kterych by meli vedet vsichni. Nemam slov, tolik utrpeni, ponizovani, a mrtvych jen z duvodu, ze to tak nekdo potreboval ?
Lina se mi jako postava libila svou povahou a svym vytvarnym talentem a v neposledni rade svou laskou ke kniham.Skoda, ze nebyla kniha ilustrovana obrazky, ktere Lina kreslila po celou dobu tohoto pribehu. A co dodat na zaver ? Urcite si knihu prectete a doporucujte i dalsim.

NikaV
19.05.2015 5 z 5

Napínavá a poučná kniha o pro mne dosud neznámé kapitole z dějin (nejen) litevského národa. Jsem ráda, že mne k jejímu přečtení dcery přivedly.

Siraelxy
16.05.2015 4 z 5

Panebože....všechno co bych napsala by bylo málo.... Přečtěte si ji.
Více zde: http://siraelxy.blogspot.cz/2015/05/ruta-repetys-v-sedych-tonech.html

kristynyli
12.05.2015 5 z 5

Tato knížka se mi velice líbila, a přečetla jsem ji takřka jedním dechem. Neměla jsem v první chvíli ráda Kreckije, ale jakmile jsem zjistila, že rodině pomáhá, hned mi byl blíže. V nějakých částech mi ho bylo dokonce i líto. Jedním slovem byla kniha fascinující. :)

AnetK
06.05.2015 5 z 5

Všichni se učíme o Holokaustu. O studentu Janu Opletalu. Kdo však ví o teroru, jenž nastal v pobaltí? Druhou světovou válku jsme probírali před pár měsíci (jsem ve druhém ročníku na SŠ) a o tomto tam nebyla jediná věta. Jen rychlá zmínka o okupaci Norska, Dánska, Belgie. Pobaltské státy tehdy tvrdě doplatily na sovětskou politiku a ani teď více než 60 let poté se o tom nemluví.

Jinak příběh je psán velmi realisticky, znázorňuje bolestnou naději a víru v lepší zítřky. Z Linina pohledu vyplývá, jak neočekávané tehdy zásahy NKVD byly a jak kruté zacházení byli lidé z "podřízených" ras/národů nuceni snášet.

baja
28.04.2015 5 z 5

Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, přečteno jedním dechem. O této části historie se tolik nepíše, ani nemluví...

VČJKR
20.04.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. I když nemám ráda válečné romány, tímto jsem byla doslova unešena. Rozhodně doporučuji!

Podrobnější recenze zde: http://alittlepieceofbooks.blogspot.com/2015/04/recenze-v-sedych-tonech.html

Rade
11.04.2015 5 z 5

Tak tahle knížka člověka hodně popadne za srdce. Trochu připomíná Krvavé jahody nebo Mělké sibiřské hroby, ale je mnohem osobnější, citovější, působivější. Nejhorší na tom je, že toto vše se dělo, že takto dopadly všechny tři svobodné suverénní státy – pobaltské republiky, nejprve v roce 1939 sovětská okupace a následně byly tisíce lidí odvlečeny do pracovních táborů na Sibiři, kde živořily celá léta za neuvěřitelných podmínek a jen hrstka se jich mohla vrátit, aniž by se v dalších desetiletích dočkali nějaké satisfakce… O osudu pobaltských republik tenkrát ani pes neštěkl a dnes? Kolik se o tom všeobecně ví, jak moc se o tom mluví?
Německá zvěrstva, koncentráky, srdceryvné scény, kdy se odlučovaly děti od matek, hromadné zabíjení ze strany nacistů, tak o tom se učí malé děti ve škole, točí se filmy, prostě jde o všeobecnou vědomost. Ale to, že to samé a v daleko větším měřítku se dělo za Stalinova režimu, že byla vyvražděna nejen ruská inteligence, ale stejně tak litevská, lotyšská a estonská, taky tatarská a další…, to zůstává stále tak trochu utajené. Víc takovýchto příběhů….

Danielka_1999
04.04.2015 5 z 5

tato kniha me pohltila hned od zacatku. Moc se mi libila, ikdyz se to s obsahem trochu vylucuje...
Uzasny namet a zpracovani :)

maruschka
31.03.2015 4 z 5

Strašně nerada dávám jen čtyři hvězdy, protože knížek s touhle tématikou, navíc cílených na mladší ročníky, není nikdy dost, ale: S jednoduchým stylem vyprávění jsem se smířila - přesvědčila jsem sama sebe, že je díky tomu příběh autentičtější (Lině je jen patnáct a výtvarný talent neznamená, že musí být zároveň nadaná i přes písmenka). Proti tomu ale šel fakt, že ve spoustě případů mi chyběly detaily, některé zmínky šly proti sobě a celkově jsem se nemohla zbavit pocitu, jako by příběh jen klouzal po povrchu. Jako by si autorka zjistila základní fakta a jen několik málo detailů, a pak z nich silou vůle "upletla" příběh. Přesto je téma natolik poutavé, že jsem se od knížky nemohla odtrhnout. O to víc mě mrzelo, že jsem si vlastně k nikomu neutvořila hlubší vztah, nikoho jsem neoplakala (a to pláču ráda a často). Občas mívám u knížek pocit, že mohly být o pár (set) stran kratší. Tady to vnímám přesně opačně. Knížka sice má cca 300 stran, ale hodně (krátkých) kapitol a po každé z nich zůstává často skoro celá stránka volná, takže v reálu je knížka možná o čtvrtinu kratší... Škoda, podle mě to chtělo důkladnější studium podkladů, pak by asi bylo snazší pustit nás k Lině a jejím blízkým blíž. K závěru příběhu. Ne, useknuté konce mi nevadí, ale tady to opravdu působilo, že autorce už došly síly. Nicméně i tak je jisté, že na Linu a Jonase nezapomenu...

sabanka
27.03.2015 5 z 5

Úžasný a velmi emotivní příběh . Obdivuji hlavní hrdinku Linu za její odvahu,neutuchající naději a spoustu dalšího.

Petra28
16.03.2015 5 z 5

Obálka je úžasná. Krásná, jemná, snová ... obsah proti tomu drsný, krutý, reálný.
Co člověk člověku dokáže udělat. Asi pochopím pro jídlo, bolest, utrpení. Ale jen tak, protože můžu?
Moc bych chtěla vidět obrázky ... táhnou se celou knihou .. to by byl opravdu zážitek.

natalie2171
14.03.2015 5 z 5

Tahle kniha mi možná navždy zůstane záhadou. Ne samotný děj nebo osud Liny a její rodiny, ale to jak se s tím Lina dokázala vypořádat, jak se s tím vypořádali ostatní a jak autorka dokázala tak úžasně zformulovat slova. Protože o některých pasážích bych já určitě psát nedokázala. Taky se mi líbil vztah Liny a Andriuse. Vyvíjel se tak pomalu a polehoučku a nemohla jsem jinak, než si je zamilovat.
Je fakt někdy hrozné, jak lidi a hlavně ty nevinné může potkat nenávratný a hrozný osud. Lina, která se vrazí domů jako 28 letá, vyzáblá na kost. Je fakt otřesné, zapřemýšlet nad tím, že nemohla chodit do školy, že už jí to navždy zůstane v hlavě a možná se jí to bude pořád připomínat. Dávám veliký palec nahoru, určitě knihu řadím mezi své další oblíbené knížky a 100% se k ní znovu vrátím.

bosorka
06.03.2015 5 z 5

Tak smutné, tak drsné, ale tak strašně silné. Příběh Liny, její rodiny a dalších Litevců, za války odsunutých do pracovních táborů, mě neskutečně vzal za srdce. Tahle část historie je asi neprávem opomíjena, odsunuta do pozadí, protože ji zastínila válka, a krutost, s níž se setkaly pobaltské národy z rukou Stalina, tak trochu zapadla. Knížka Ruty Sepetys připomíná, co se dělo a připomíná to moc krásnou formou, prostým psaním, které je zvláštně syrové a přitom tak trefné. Skvělé jsou prostřihy do "starého" života a to, že Lina i v prostředí, kdy byla nucena velice rychle dospět, je pořád jen patnáctiletá holka s jasnými názory i s adolescentním vzdorem. Láska, soudržnost, přátelství, obětavost, to vše je v nesmírně krutém příběhu, z kterého kromě toho utkví také zima, hlad, nemoci, násilí a nepochopitelná zloba.