Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/442137/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-zbo-442137.png 4 2060 574

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Host

Folk med ångest , 2019

fénix56
31.08.2022 5 z 5

Knihu jsem četla i poslouchala jako audioknihu v podání Otakara Brouska a musím říct, že ji "načetl" skvěle.
Je to typická "backmanovka" jsou v ní dojemné okamžiky i vtipné pasáže. Líbil se mi popis pracovního i osobního vztahu Jima a Jacka. Ocenila jsem, že Zaru spisovatel nehodnotil jen záporně. Rozhovory mezi Zarou a psycholožkou byly brilantní. A fandila jsem individuu. Prostě všichni měli své úzkosti. Nebo úzkosti měly své lidi?

monika_v_trapu
25.08.2022 5 z 5

Kniha o blbcích, jednom bytě, mostu a králíkovi. Proč ne? Měla jsem náladu na něco praštěnýho, u čeho se budu smát tak moc, až mě budou bolet všechny mimické a břišní svaly. Takže jsem sáhla po Backmanovi, který tohle všechno sliboval. Co myslíte, dostál svých kvalit?

Začátek mi svým stylem připomínal černé historky. Absurdní zdánlivě nevysvětlitelná scéna je nakonec naprosto logicky vysvětlena, i když o nic méně absurdně - dává to smysl nebo si spíš protiřečím? Hm...

Řeknu vám jedno. Smála jsem se? Rozhodně! Ale není to jen o tom, že se čtenář bude smát blbcův v knize. Ony jsou tu i témata, která jsou dost vážná a k zamyšlení (to já v knihách ráda). Uznávám, že občas vyvstanou z dost bláznivé a absurdní situace, ale o tom ta kniha prostě je, to už jsme si řekli na začátku.

Objevuje se tu hodně téma rodičovství, všechny trable a pochybnosti s tím spojené. To, že i rodiče jsou jenom lidi a mají právo dělat chyby - kolikrát chyby ne o moc praštěnější než dělají jejich pubertální děti. Vlastně bych to nazvala jako takovou vtipnou sondou do lidské společnosti, do trablů a úzkostí lidí a to všechno se řeší na pozadí jedné bankovní loupeže, kterou to všechno začíná.
Jo, a taky králíkem! Na toho nesmíme zapomenout!

punkgirl97
22.08.2022 5 z 5

Příběh pojímá nejprve o zpackané bankovní loupeži, pokračuje to tak, že individuum, které toto zpackalo, tak se dostává do bytu, kde je zrovna prohlídka. A tady to všechno začíná - setkává se skupina lidí, kteří jsou sice odlišní, přesto spolu dokážou najít společné témata k hovoru.

V mnohém je to hodně přikrášlené, tak jak to bylo by ve skutečnosti nešlo. Nicméně to vůbec nemění nic na tom, že se u toho nasmějete - místy jen usmějete pod vousy, ale někdy prostě vyprsknete, jak jsou některé situace trefné a sedí i na váš život.

Příběh se odehrává v několika časových rovinách, dozvídáme se minulosti některých postav z bytu, zároveň minulost i současnost policajtů Jima a Jacka, který tento případ řeší, ale i jsou zde pohledy, co se dělo, když všichni opustili byt. Je to krásně propletené a vymyšlené.

Jsem příběhem unešená. A vřele vám ho doporučuji. ️

IVANA143
19.08.2022 3 z 5

Nebolo to zlé, ale to poučovanie a humor mi tu prišli veľmi násilné. Všetkého veľa škodí. Keby to bolo trošku zjednodušené, nebolo tam toho toľko nad čím sa "máme" zamyslieť a zasmiať, myslím, že by to bolo lepšie. Otravoval ma sposob ako to bolo písané. Celý príbeh a hlavne koniec mi prišiel zbytočne zdĺhavý. Všetci sme už vedeli kto je lupič a čo sa s ním stalo, ale ešte sme si museli prečítať 50 strán ďalších morálných múdrostí, ktoré do nás autor aj tak vštepuje počas celej knihy. Tak načo to ešte predlžovať?? Oveho som hodnotila na 5 hviezdičiek, určite si ešte prečítam Britt-Marie, ale do ostatných kníh od autora sa asi púš'tať nebudem.

posvicmichal
16.08.2022 4 z 5

Backman píše primárně o lidech a příběh je v podstatě jen nástroj. Tahle knížka není výjimkou, ale z mého pohledu je to asi první kniha, kterou jsem od něj četl, kde ten příběh přece jenom to výborné zpracování postav a poselství, které kniha má, stahuje trochu dolů. I tak je to ale podle mě dobrá kniha a koupě rozhodně nelituji.

Hakate
15.08.2022 3 z 5

Velmi vtipná, humorná, zábavná bejkarna, s pěkným poselstvím a hlubokými myšlenkami. Není to tak výborné jako Ove nebo Britt, ale i tak je to dobré a vtipné.

KubaHanzelin
15.08.2022 4 z 5

První kniha od Backmana a rozhodně ne poslední.
Autorův styl psaní mi hodně sedl a proto mi v knize docházely stránky poměrně rychle.
Ale jinak je to kniha o blbcích, tedy o nás, lidech, všichni jsme strašná hovada se svými osobními, ať už uvěřitelnými nebo neuvěřitelnými příběhy, které jsou sice tak nepravděpodobné, ale přesto si říkáte.. sakra, to jsem celý já..
Tohle se autorovi povedlo a nebýt záseku příběhu uprostřed knihy nešetřil bych a dával bych plný počet. Tak třeba příště

Zuzvil
08.08.2022 4 z 5

Tato knížka má velmi netradiční a neotřelý námět a ten se mi tedy líbil velmi, velmi povrchně musím říct, že i obálka knihy je velmi vtipně vymyšlena a přitom při čtení dostane jasný smysl. Ze začátku jsem knihu četla na jeden nádech, v polovině jsem měla pocit, že bych klidně pár stran mohla postrádat a ke konci už to zase dostalo švih. Autor umí absolutně bravurně popsat charakteristiky jednotlivých postav včetně pocitů a emocí. Dovedu si úplně živě představit, že by kniha byla přenesena na filmové plátno nebo divadelní prkna. Za mě můžu určitě doporučit (ale Medvědín u mě zatím vede).

Romalu
05.08.2022 3 z 5

Byla to milá knížka, ale rozhodně jsem z ní nebyla unesená tak, jak někteří popisují. Půjčila jsem si, vrátila jsem a byla jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale znovu se k ní nevrátím.

evik196
04.08.2022 4 z 5

Já vám nějak nevím….. od F. B. Jsem přečetla všechny jeho knihy, miluju ho!! a tahle mi přijde nejslabší, pěkné myšlenky, řekněme i zajímavý příběh, no znova už tuhle slátaninu číst nemusím. Ale Oveho si ve své knihovně nechám navždy na nejčestnejsim místě!!

puczmeloun
24.07.2022 2 z 5

Tak nevím. Pro mě to byla sbírka nepravděpodobností, klišé, autorského tlačení na pilu, předsudků i stereotypů, předvídatelnosti, lidské otravnosti a samozřejmě úzkostí i jiných lidských potíží (to pravda titulek pravdivě slibuje v míře nikoli malé). Ano, potěšilo mě, že nezůstalo u jednoho zvratu, ale i když tento vývoj ke konci ubral míru předvídatelnosti, dostal naopak čtenář zase nášup nepravděpodobnosti. Nu, dobrá. Ani tady se mi Backman netrefil do chuti...

led.zep
21.07.2022 3 z 5

Autor velice chytře (neváhám říct až moudře) formuloval své životní postřehy týkající se mezilidských vztahů a pohnutek na pohled leckdy nepochopitelného člověčího chování; v tom spatřuji jeho mistrovství a zároveň těžiště knihy. Možná ale měl být spíš psychologem než spisovatelem, protože samotný děj je neskutečná, do nekonečna natahovaná slátanina: zhruba od poloviny jsem si po každé další přečtené stránce (obzvláště při pohledu na množství, které jsem měl ještě před sebou) povzdechl a čekal, jakého dalšího králíka z klobouku ještě vytáhne. Po slibném začátku přichází nuda, čtivosti by napomohl razantní prostřih, ale taková je holt doba.

Adell-ka
20.07.2022 5 z 5

Fredrik Backman má úžasnou schopnost napsat vtipný, ale zároveň dojemný příběh plný hlubokých myšlenek. Tohle bylo tak bláznivé, vtipné a trochu přitažené za vlasy, ale zároveň tak milé Příběh, který by se v reálném životě rozhodně neodehrál takto, přesto plný lidskosti, ohleduplnosti, porozumění a obětování Smekám před autorem a vřele doporučuji.

items
20.07.2022 5 z 5

Chaotické, vtipné, dojímavé, prehľadné, smutné, poučné, absurdné, ľudské...nádherné! Ďakujem za skvelý zážitok, pán Backman!

Emma27
18.07.2022 2 z 5

První kniha od autora,na knihu jsem se hodně těšila,ale asi jsem čekala něco jiného.Občas je to vtipné.

budejka
10.07.2022 3 z 5

Má první kniha od Backmana. Hlavně začátek pro mě byl dost trápení a způsob psaní mi pro mě nový, ale po chvilce tak jednotvárný. Pozitivem je, že chvílemi je kniha velmi hluboká i velmi humorná, to mi dodávalo to, abych knihu neodložila. Byla jsem zvědavá na rozuzlení zápletky. Některé postavy mi přišly velmi přitažené za vlasy.

m_pastorka
08.07.2022 5 z 5

Backman je proste srdcovka. Je to už moje 4. Kniha a jeho vykreslení postav a celého příběhu je geniální a velmi osobní. Během celého příběhu se bavíte a i když tak nějak po chvíli tušíte, kam by to mohlo směřovat, tak stejně čtete dal a čekáte, co vás ještě překvapí. Na začátku budete postavy ne úplně milovat a tukat si na čelo a trosku je i proklinat, ale postupem času si najdete svého oblíbeného blbec, který vám priroste k srdci. Jednoduše úžasné. Těším se na další.

SilviiM
07.07.2022 4 z 5

Ze začátku jsem nevěděla, jak knihu chápat a číst ji. Pak jsem na tím přestala přemýšlet a prostě četla. A bylo to super. Kniha byla opravdu dobře propracovaná. Hlavní postavy a jejich charaktery byly vylíčeny tak , jako by jste je znali osobně. Nechybělo tomu napětí, zápletka ani humor. Pan Backman jede :)

PPardinio
05.07.2022 4 z 5

F.Backman a jeho zajímavě uchopené a rozpracované postavy vždy pobaví. ÚZKOSTI jsou pro mě již pátou knížkou, kterou jsem měl možnost od tohoto talentovaného autora přečíst. Jednou za čas šáhnu po některém jeho díle opravdu rád, protože dokáže velmi dobře schovat vážná témata do odlehčeného děje. Postavy jsou lidské, vtipné, ale prostě se občas někdy chovají hloupě, podivně a nepochopitelně. Tento fakt mě u autora baví a zároveň v některých částech knih děsně štve. To je také důvod, že ani tentokrát nedávám plný počet hvězd. Za mě jde ale i tak o super čtení.

elifie
04.07.2022 4 z 5

Backmann jako vždy nezklamal :)