Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2070 576

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

Peyka
31.03.2021 4 z 5

Taková krimi naruby. Backman opět nezklamal! I když tak do třetiny jsem si říkala, co to je za ujetinu. Kniha byla tak "blbě" napsaná, že už i já jsem si přišla jak blbec. Ale Backmanův "vidlácký" humor přešel ve filozofické polemizování o našich běžných životech, a jak každý náš krok může ovlivnit koloběh událostí ostatních lidí. Ta česká obálka je opravdu hodně morbidní, ale výstižná.

Kniha je geniální. Dovedla bych si ji představit jako divadelní inscenaci. Publikum by čůralo smíchy, nechápavě civělo a slzelo do kapesníčků. Za mě literární zážitek, obrovsky nabitý emocemi a morálním poučením, tak jak jsem u pana Backmana zvyklá.

andrea7191
23.03.2021 5 z 5

Velmi nápaditá kniha. Nebýt obálky, asi by mě nezaujala a nečetla bych jí. Slovní obraty velmi, velmi vtipné a děj.... no.... zajímavý, lehce zamotaný a i přes to že v podstavě celý děj se odehrává v bytě (až na pár výjimek), tak rozhodně nijak neupadá a nevadne. Naopak. Skvělá oddechovka.

dachi
21.03.2021 3 z 5

Na to jak to měla být sranda, mi to tak vtipné nepřišlo. Jo chvilkama se něco objevilo, ale že by to bylo tak zábavné. Osudy lidí velice smutné a depresivní. Hvězdičky dávám za vypravěčský styl a překvapivý konec.

petkasable
20.03.2021 4 z 5

Na knihu mě nalákala obálka a anotace. Moc jsem se nasmála. Začátek byl trochu slabší a trvalo mi, než jsem se začetla. Občas mi dělalo problém vyznat se v příběhu a postavách. Nakonec mě ale kniha bavila a ten konec jsem vážně nečekala. Vše bylo do sebe zapletené a promyšlené. Určitě si přečtu od autora další knihu.

Pardubák_One
19.03.2021 4 z 5

Veľmi pekná kniha. Zo začiatku neviete či sa jedná o komédiu alebo drámu, lebo autor má trošku iný spôsob rozprávania príbehu ako sme väčšinou zvyknutý. Po prečítaní si uvedomíte, že úzkosť je v každom z nás, len sa jej netreba poddať. Toto je kniha ktorá vás jednoducho núti pri čítaní uvažovať a zamyslieť sa nad tým ako žijeme...

Allys
19.03.2021 5 z 5

Krásny príbeh, pri čítaní ktorého som zažila asi všetky možné emócie od hlasného smiechu až po slzy. Anotácia je značne nepresná - určite to nie je "naprosto bláznivá komedie" a tým pádom chápem nižším hodnoteniam od ľudí, ktorí ju čakali a nedostali.

Štýl písania je veľmi osobitý, na začiatku pôsobilo preskakovanie v deji zmätočne, ale keď sa čitateľ zorientuje v deji je to úžasná jazda so zaujímavými životnými príbehmi ľudí, ktorí sa dostavili na prehliadku bytu. Väčšina z nich je síce od začiatku nesympatická, ale autor dokáže tak skvelo podať charakter postavy, že ku koncu som už súcitila s každým :-)
Na prvý pohľad úplne odlišné osudy sa v priebehu deja krásne, nenásilne prepájajú. Kniha je plná dôverných rozhovorov medzi ľudmi, ktorí vedia, že sa už nikdy znovu neuvidia - o to viac sú k sebe úprimnejší . Policajti boli taktiež skvelí, obdivovala som ich trpezlivosť so svedkami :-D
Myslím, že aspoň v kúsku príbehu sa nájde každý z nás. Kniha je plná veselosti, smútku, krehkosti, reálnosti - napriek absurdnej situácii, v ktorej sa hrdinovia ocitli.
Príbeh je plný myšlienok o živote, o postoji k ľuďom okolo, k našim životom a o ľudskosti, ktorá sa miestami pomaly vytráca. Záver je úplne skvelý.
Kniha vo mne zanechala hlboký dojem a určite odporúčam každému. Rada sa k nej v budúcnosti vrátim :-)

jasmina.kralova
18.03.2021 5 z 5

Musím přiznat, že mě v prvé řadě nalákala a obálka a název knihy. Naštěstí jsem se nespálila a obsah nezklamal. Stejně svěží, rychle ubíhající příběh plný humoru, ale i překvapivých zvratů. Rozhodně se vrhnu i na autorovy další knihy.

Dreamal
18.03.2021 5 z 5

Za mě úplně skvělá kniha, moc ze severské literatury jsem zatím nepřečetla, ale to, co už ano, jsou samé perly. Tahle ale vyniká, hra autora se čtenářem mě moc bavila, převracení žánru krimi potěšilo...

esma
16.03.2021 4 z 5

V malém městečku v jednom malém bytě rozehrál autor grotesku o životě. V rychlém sledu se střídají komické i vážné situace a vzniká chaos, ze kterého postupně rozplétáme jednotlivé příběhy.
Naše životy jsou plné ztrát: ztrácíme lidi, jistoty, přesvědčení i sebevědomí, a to v nás vyvolává smutek, nejistotu a úzkost.
Ale jsme bojovníci a snažíme se to nějak zvládnout, a tak je tato kniha také o soucitu, lásce a naději, že bude líp.

Lucie__
16.03.2021 2 z 5

Bohužel za mě ne, kniha se mi nelíbila. Často se u knih od Backmana píše, dle hodnocení zde na Databázi, začátky slabší, konec super, myšlenka dobrá. Já bohužel vydržela - dočetla od tohoto autora pouze dvě knihy až do konce. Tato, Úzkosti a jejich lidé, je jedna z dalších odložených. Nevydržela jsem, vůbec mě to nebaví.

Petass
15.03.2021 5 z 5

U Frederikových knih už jsem si tak nějak zvykla, že se nahlas směji a vzápětí mi tečou slzy jak hrachy. Autor je neskutečný manipulátor, zavede si své čtenáře, kam potřebuje a pak na ně vybafne. :) Ale naučil mě, že lidi nemám soudit, dokud je nepoznám... A že je třeba "zasadit jabloň, i když zítra možná bude konec světa"... a proto se na něj nezlobím, právě naopak! Tahle kniha je bláznivá, možná pro někoho předvídatelná, možná i absurdní, ale také je krásná a pravdivá. Každá z postav pro mě ožila a každý z osudů mi něco předal. Pochvala také brilantnímu překladu! Doporučuji!

evacerna18
14.03.2021 4 z 5

Kniha víceméně splnila moje očekávání. Už od prvních stránek bylo jasné, že autor má s úzkostí osobní zkušenost, kterou se mu podařilo zachytit opravdu skvěle. Hvězdičku odebírám za příliš bláznivý děj a nepříliš povedený, utahaný a předvídatelný závěr.

LucySmile
13.03.2021 3 z 5

Příběh byl úsměvný, ale zároveň něco, co by si měl člověk po přečtení odnést. Měla jsem dost problém vyznat se v postavách a většinu příběhu mi to nedávalo moc smysl. Konec je oproti tomu naprosto skvělý.

Mikik
12.03.2021 5 z 5

Ta absurdita celé úvodní situace mě opravdu nadchla. Příběh lehce plyne, někdy smutně, někdy zase veseleji , ale rozhodně pro fanoušky tohoto autora je nutnost si jej přečíst. Asi se mi z autorových knih zatím líbila nejvíce. Vše krásně provázané, napojené na sebe a ten konec? Pohlazení pro duši.

Blondebookdevil
12.03.2021 5 z 5

Moje první pořádná audiokniha, kterou jsem poslouchala v aplikaci Audiotéka. Knížka od švédského autora není takovou novinkou, avšak loni jsem ji viděla hodně a často, takže jsem se těšila, čím mě překvapí.
A úplně vším! Příběhem, postavami, dialogy anebo krátkými zamyšleními nad životem, v nichž se každý z nás najde. Autor se dokáže neskutečně vtělit do postav a vkládá jim do úst peprné dialogy. Také si samozřejmě hraje se čtenáři a dokáže humorně pojmenovat každodenní problémy.
Krátce o zápletce - skupinka zájemců o byt jde den před silvestrem na prohlídku. Kousek od tohoto bytu se odehraje trošku zpackaná loupež banky a lupič se omylem octne v bytě a najednou jsou zájemci jeho rukojmími. Když je policie po nějaké době osvobodí, zjistí, že po pachateli není ani stopy...
Nenechte se zmást, kniha je bláznivá a zábavná, žádná detektivka, jak se na první pohled může zdát. Dlouho jsem se u příběhu tak nebavila a nesmála jako u Úzkostí. Každopádně, to co chci nejvíce vyzdvihnout, je audio verze této knihy, protože Otakar Brousek mistrně mění hlasy spousty postav a celému příběhu dodává korunu a činí ho ještě vtipnějším. Běžte do téhle knížky, nebo lépe - do audioknížky. Protože úzkosti mají spoustu nás, lidí, a každý si z toho něco odnese.❤️

Malonida
10.03.2021 5 z 5

No jo, na začiatku knihy som si myslela, že to bude komédia o blbcoch, moste a prehliadke bytu. Je vtipné ako si občas človek predstavuje, že bude kniha vyzerať a nakoniec sa z nej vyvŕbi dokonale poprepletaná duchaplná story. Dojemná a zároveň nesmierne humorná knižka, ktorú sa oplatí si prečítať. Prvá, ale rozhodne nie posledná kniha od autora. Zase raz vďačím čtenářske výzvě za objav, ktorý ma v dobrom slovazmysle ovplyvnil.

Sallka
09.03.2021 5 z 5

Za ty negativní komentáře si dejte facku.

Martiiiik
02.03.2021 5 z 5

To jsem se zase jednou nasmála :-) skvělé.. moc se mi líbí, že nikdy nevíte co se stane, nedá se to ani zdaleka vytušit a pak přijde překvapení.. a i přes humor a často absurdní situace je zde vážná životní pravda.. autor je prostě skvělý a už se těším na další knihu ;-)

Evišťátko
28.02.2021 5 z 5

Skvělé, skvělé, a ještě jednou skvělé!! Bavila jsem se, dojímala, strachovala....První kniha od autora a věřím,že ne poslední!

Edda18
28.02.2021

Smát se, brečet, koukat jak blázen, přemýšlet, souhlasit, nesouhlasit, zažít překvapení, něco vytušit, v neposlední řadě obdivovat překlad, to všechno mi tato kniha dala a já s vděkem přijímám.

humor švédská literatura tajemství

Fredrik Backman