Úzkosti a jejich lidé

Úzkosti a jejich lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428786/bmid_uzkosti-a-jejich-lide-ztx-428786.png 4 2069 576

Úzkosti a jejich lidé je naprosto bláznivá komedie o skupince rukojmích zajatých při prohlídce bytu. Neúspěšný bankovní lupič se uvnitř zamkne s přehnaně nadšeným realitním makléřem, dvěma morousy závislými na nákupech v IKEA, jedním potměšilým multimilionářem, smutnou starou paní, ženou v pokročilém stadiu těhotenství, otravným chlápkem a králičí hlavou. Nakonec to lupič vzdá a všechny propustí, ale když pak dovnitř vpadne policie, byt je… prázdný. V následné sérii zmatených výslechů všichni vylíčí svou verzi událostí a před čtenářem vyvstane klasická detektivní záhada: Jak se lupiči podařilo utéct? Proč všichni tak zuří? A hlavně — co se to dnes se všemi děje?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

Folk med ångest , 2019

evineckY
22.08.2021 4 z 5

Pravda o nás - blbcích :-)
Kniha o tom, že jsou ještě dobří lidé mezi námi a bavila se u poslechu audioknihy.

JointlieKat94
20.08.2021 5 z 5

Měla jsem teď trošku čtecí krizi, spousta plánů, stěhování a dovča.. tuhle knihu s sebou táhnu dobrý tři týdny a pořád nebyla chuť. Teď jsem jí přečetla asi za 4 dny, čtení po nocích.

Jak moc mě potěšila. Byla na jednu stranu hrozně smutná, pravdivá, ale na druhou vlastně šťastná, ulhana ale se spoustou krásných myšlenek.

"Pravda je, že kdyby lidé byli opravdu tak šťastní, jak to vypadá na internetu, netrávili by na něm sakra tolik času, protože ten, kdo prožívá krásný den, ho z poloviny nevyplácá na focení sebe sama."

Kniha se mi moc líbila a "zabila" mou čtecí krizi.
Doporučuji.

Luci-_-
19.08.2021 5 z 5

Myslela jsem, že si přečtu oddechovou knihu s trochou horšího humoru. Z knihy se vyklubala kniha, která mě donutila zamyslet se více než knihy k tomu určené. Opravdu povedená "pohádková" kniha u které se člověk nepřestává usmívat nad hloupým humorem.

"Lidé totiž potřebují i pohádky, alespoň občas"

NannyOgg24
12.08.2021 5 z 5

Krásná kniha, jako všechny od Backmana. Jeho příběhy mají větší hloubku než se na začátku tváří. Velmi se umí vcítit do jiných lidí. Doufám, že budou další knihy.

Tesset
09.08.2021 5 z 5

Rádoby nesmyslná šaškárna, která v sobě ale ukrývá hlubší myšlenky. Na tenhle styl si musíte zvyknout a buď ho oceníte, nebo si řeknete, že to byla totální kravina. No, já se řadím k tomu prvnímu. Našla jsem v tom dost.

"... prohlásit člověka za blbce je velmi lehké, pokud zapomenete, že být člověkem je většinou k zblbnutí těžké."

„Pěstovat mýtus kolem své osoby umí každý, pokud má na to dost hnojiva, takže jestli tráva na druhé straně plotu vypadá zelenější, asi bude plná sraček.“

"Všechny ty řeči o bio zemědělství a reklamy na volně pobíhající slepice a šťastná prasata... není ode mne mnohem neetičtější jíst šťastná prasata? Nebylo by lepší sníst prase, které prožilo strašný život, než prase, které si užívá podle hesla „carpe diem“ a má rodinu a přátele? Zemědělci tvrdí, že šťastná prasata mají chutnější maso, takže předpokládám, že počkají, až se prase zamiluje nebo až se mu narodí mláďata, zkrátka až bude úplně NEJŠŤASTNĚJŠÍ v životě, a pak ho střelí do hlavy a vakuově zabalí. Tohle že je etické?"

Mikako
08.08.2021 5 z 5

Nádhera...
Přečetla jsem to téměř na jeden zátah. Je to vlastně hrozně smutné, ale zároveň hezké, nadějeplnné čtení. Je zde spousta myšlenek, které jsem si musela zapsat, spousta krásných přirovnání v popisech... Jsem nadšená.
Myslím, že většina z nás si v tom něco najde.
Rozhodně doporučuji!

uzivatel3552
06.08.2021 5 z 5

No konečně! Po opravdu hodně dlouhé době kniha, která není předvídatelná od samého začátku. Smála jsem se, plakala jsem a hodně si uvědomila. Po dočtení jsem si musela dát pár dní odpočinku od knih, protože ve mě příběh stále dozníval.
Nemohu nic jiného než doporučit!
Byla to má první a určitě ne poslední kniha od pana Backmana.

sassenkka
04.08.2021 3 z 5

Tohle byla velmi zvláštní kniha. Krásně napsané, místy vážně vtipné, místy smutné. Nebyl to typ příběhu, který bych vydržela číst v kuse, spíše jsem se ke knize vracela. Ale rozhodně byla zajímavá. Závěr byl silný, možná až dojemný, nutil k zamyšlení.
Backman pro mě není snadné čtení, ale rozhodně stojí za to.

čemijka
02.08.2021 5 z 5

Čtete a říkáte si, "to jsou ale blbci", smějete se a díky krátkým kapitolám a lehkým perem autora postupně odkrýváte pohnutky a minulost lidí, kteří by se jen tak na jednom místě nesetkali. Vzhledem k převažujícímu humornému duchu díla, jsem nečekala, že mě konec, rozuzlení příběhu a nahlédnutí pod kůži našich rukojmí, individua, psycholožky a dua policistů tolik chytne za srdce. Pro všechny, kteří potřebují vzpruhu do života, kteří se potřebují nejen pobavit, ale i o životě se zamyslet.

Mateo67
02.08.2021 4 z 5

Už mám asi “přebackmanováno” a jsem zmlsaná. Musím si dát pauzu. Kdo již zná autora, hned od začátku začne přemýšlet, kdo je kdo, kdo s kým a co má společného, z koho se vyvrbí úplně někdo jiný a jak moc (a to si pište, že to bude opravdu mooooc) jsou všichni mezi sebou nějak propleteni. Přidejte k tomu dvě časové roviny a o zábavu na pár dní máte postaráno. A ono náhle ne. Prostředek se táhl a konec vypadal, že je v nedohlednu. Prožité osudy jednotlivých postav se vršily, zamotávaly, proplétaly a nějak nikde nekončily. A pak náhle, jako když se probudíte ze zmateného snu, vše se rázem vyjasní, rozplete a vy najednou posloucháte (čtete) poslední věty. 3* a 1* za brilantní načtení Otakara Brouska ml.
“Nikdy se nedozvíme, co si vzájemně způsobujeme a jak váš život ovlivňuje můj.”

VIVINKAR
02.08.2021 4 z 5

Moje prvotina od tohoto autora. Nalákala mě obálka a anotace.
Musím říct, že takovej bizár, jako na začátku, jsem dlouho, možná nikdy, nečetla.
Fakt to byla bláznivá jízda, kdy jsem se musela v textu občas vrátit, jestli jsem dobře četla.
Ve chvílích, kdy jsem nečetla, zaobírala jsem se myšlenkou, kolik času Backmanovi zabrala příprava, protože tohle vymyslet!
Konec mě trochu zklamal, tam už to bylo tak rozplizle fádní, ale jinak mě to opravdu bavilo :)!

Ophelie
01.08.2021 5 z 5

Moc hezká knížka, při které jsem se opravdu od srdce několikrát zasmála, ale i si poplakala dojetím. Čte se prostě sama ;) Krásné dílo, doporučuji.

l1l1lele
01.08.2021 4 z 5

Úžasná kniha plná na humoru, nečekaných situací i nadhledu. Vřele doporučuji.

michaela2338
01.08.2021 3 z 5

Začátek byl svižný, vtipný a břitký, výslechy svědků byly jako vystřižené z absurdního dramatu a uprostřed knihy dochází k zajímavému obratu. A pak se to rozplizne do melodramatu a závěr je cukrová vata. Kam se vytrácí autor, jehož mnohé knihy jsem si zamilovala?

bacouch
27.07.2021 4 z 5

Nic se ti nesmí stát.
Ne, co to povídám-
Vše se ti musí stát.
A musí to být zázrak sám.
(B. Malmsten)

triatlet
26.07.2021 5 z 5

"Pravda? Pravda o tomhle všem? Pravda je, že to byl příběh o lecčem, ale hlavně o nás blbcích. Protože i my se snažíme, jak nejlépe umíme" (s. 365)

Backman umí vyprávět a uvažovat o životě. O tom mě přesvědčil už v Medvědíně. Navenek román působí, že je o hokeji, ale je především o životě.
Úzkosti a jejich lidé bych nedoporučoval číst jako první knížku od Backmana. Zpočátku jsem tápal, co a jakým způsobem autor naznačuje. Ještě před prvním policejním výslechem jsem si říkal, že to je absurdní příběh a slušelo by mu divadelní zpracování.
Postupné odhalování mě nepřestalo překvapovat. Bavil jsem se, jak si autor dokáže s čtenářem hrát.
Postavy, včetně individua, mi přirostly k srdci.

ČV 2021 - kniha, která je vyprávěna retrospektivně.

Péťa1950
26.07.2021 4 z 5

Pro mě nový autor. První jsem četla " A každé ráno je cesta domů delší a delší "."Úzkosti "jsou druhá. S nadsázkou a vtipem podaná vážná výpověď o lidech, jejich láskách, úzkostech, radostech. O tom, co nám ovlivnilo život a my se s tím těžko vyrovnáváme, o hledání cesty jednoho k druhému. Zkrátka o životě. Zasmála jsem se a konec mě dostal. Přečtěte si. Pro mne nejlepší, co jsem v posledním roce četla. Už budu s hvězdičkami více šetřit.

stejsdan
25.07.2021 5 z 5

Krásná kniha.
Na první pohled neuveřitelný příběh, ale víme, co život dokáže... Já si taky docela dlouho myslela, že stačí poctivě pracovat, nelhat, nekrást, pomáhat druhým atd,... ale život je mnohem složitější a nespravedlivý, staví nás do težkých situací, které jsme nezavinili, musíme se rozhodovat, abychom neublížili...
Bavila jsem se moc, bylo to vtipné a přitom plné ponaučení do života. Prostě moc fajn.

motovidlo
23.07.2021

Mám veľmi rada Backmanove knižky. Smutno-vtipno-láskavé, vždy však zanechajú dobrý pocit, že s ľudstvom to zatiaľ nebude až také zlé.

Falda
20.07.2021 3 z 5