Zloděj času

Zloděj času https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477/zemeplocha-zlodej-casu-477.jpg 5 877 68

Kniha nás provází dobrodružstvím starého známého Lu-Tze, uklízeče u mnichů historického řádu. Náplní jejich práce je starat se o Čas, který, jak všichni víme, je Zdrojem. Kdo lépe by zvládl uskladnit Čas a pak jej napumpovat do míst, kde se s ním plýtvalo, například pod vodou a také do míst, jako jsou velká města, kde naopak nikdy není času dostatek. Do kláštera Oi Dong přichází nový učeň - Lobsang. A zatím v Ankh-Morporku někdo jiný s obrovským latentním talentem získává velmi zajímavou nabídku. Pro mistra hodináře je to taková třešnička na dortu jeho celoživotní práce - totiž stvořit první absolutně přesné zeměplošské hodiny. Jak se práce na hodinách chýlí ke svému závěru, vlnění času dosáhne až do Oi Dongu a dva budoucí mniši, zatím však jen učni - čekatelé, jsou vysláni do Ankh-Morporku zachránit svět. Zatímco Lu-Tze, Lobsang a Zuzana Stohelitská bojují proti Auditorům za Historii Zeměplochy, Smrť kontaktuje své staré známé - čtyři jezdce Apokalypsy. Koneckonců není jeho prací zachraňovat lidské životy... Opravdový Konec světa si přece zaslouží pořádné sfouknutí svíčky. A kdo lépe by zvládl takový Konec světa než Smrť, Válka, Hladomor a Znečištění a dal tomu všemu takový krásný, hladký a důstojný průběh. Škoda jen, že ti zbylí tři si docela užívají svého důchodu a opravdu nechtějí být otravováni... Zloděj času představuje kompletní sbírku hrdinů, zbabělců, yettiů, válečníků a Ronnieho - pátého jezdce Apokalypsy (který od nich odešel těsně před tím, než se stali slavnými)... Úžasná Zeměplocha, kniha 26., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Thief of Time , 2001

petulka.sasanka
09.01.2017 5 z 5

Zloděj času je parádní čtení!!! Naprosto dokonalé je to číst v době, kdy cestujete přes časová pásma.

vajglik
15.10.2016 5 z 5

Při čtení Pratchetta není možné sáhnout vedle. Tuhle knížku už jsem četl asi pětkrát a pořád mě baví jako při prvním čtení.

Marysha
20.09.2016 4 z 5

Příběh se mi líbil, i když mi občas vadilo přeskakování mezi postavami. Slečna Zuzana mě obzvlášť bavila :)

thezelda
26.06.2016 4 z 5

První pravidlo: „Nikdy nejednej neopatrně, když stojíš tváří v tvář malému, holohlavému, vrásčitému staříkovi, který se usmívá.“

Pidgi
12.06.2016 4 z 5

Jako u všech Pratchettových knih ze Zeměplochy, tak i u této jsem se dosyta nasmál a zapomněl na neduhy všedních dnů. Moje oblíbená postava Smrtě (vlastně dvě, protože je tam i Krysí Smrť) je v příběhu PŘÍTOMNA (představte si zvuk jako když bouchne dubová rakev) a k tomu téma Času. Dokonalá kombinace. Nejde přestat číst, nejde nepřečíst. Je to tak trochu jiný pohled na Svět.

repli2dev
17.04.2016 3 z 5

Tahle kniha mě příliš neoslovila… některé pasáže celkem mě vtáhly, ale pak jsem se dostal spíš do toho, že mě hlavní postavy spíš jen tak tahaly a nějak to celé vyřešili a nic mi to celkem nedalo.

david5746
15.03.2016 5 z 5

Pokud není tato brilantní kniha absolutním vrcholem, tak se určitě k vrcholům celé ságy řadí. Děj dokonale propracovaný, super překlad příjemného vyprávění, chvilku jsem se nenudil a zblajznul to (nevím už poklikáté) jak malinu.

Benjiki
21.01.2016 4 z 5

Po dlouhé době jsem se pustil do Pratchetta a doplnil tak Sirovu poličku ve své knihovničce o další položku. Je to ten lepší Pratchett, to rozhodně. Navíc celá myšlenka, na které dílo stojí, je jak už to u Terryyho bývá, strašně moc chytlavá, strašně moc fascinující a přitom tak jednoduše logická. Co se postav týče, hlavní tahoun je rozhodně legendární Metař a jeho kult, plus JÁCHCITAKOVOUUČITELKU Zuzanka, kteří nechávají tentokrát Smrtě hrát trochu víc v pozadí. A Auditoři jsou jedni z nejlepších záporáků vůbec. 8/10

Komet
19.12.2015 5 z 5

Toto je pro mě jedna z nejlepších Pratchettovo knížek. Parádně pormyšlená, skvěle zpracovaná. Napínavý svižný děj, neotřelé myšlenky, vnitřní filozofie díla důkladně promyšlena. Nedokážu nic vytknout, i kdybych se snažil sebevíc.

Lolisha
23.08.2015 4 z 5

Kniha sa mi zo zaciatku tazsie citala, prislo mi ze Pratchett to uz prekombinoval...asi v polovici to zacalo byt napinave a dociatala som jednym dychom.
Filozoficka pratchettovka, treba sa trochu viac sustredit, ale moze byt :)

Mako123123
18.02.2015 3 z 5

Trocha ma to sklamalo. Skrátka už to nebolo ono. Ano fajn, bolo to filozofické, úsmevné atd... ale mám dojem že som čítal o zemeploche aj lepšie. Akcia pre akciu, plno vecí nevysvetlených, dej následoval další dej bez aspoň solídneho vysvetlenia alebo spojiva (nikdy to nebolo úplne normálne - práve preto mám tohto autora rád- má svoje charakteristické čaro písania) ale toto/táto konkrétne kniha mi skrátka nesadla. Zdôvodnil by som to asi tak že Terry má obrovskú fantáziu a je nesmierne ťažké ju opísať pomocou slov. On vidí svet zázrakov ale slová v tejto knihe už skrátka nestačia.Ten Lutzo-Lonsangovský predzáver bol zbytočne dlhý. Skrátka a dobre všetko alebo aspoň podobné som už čítal v predchádzajúcich častiach a toto ma neohromilo. Niečo podobné ako u predchádzajúcej časti: zmätené a pre čítajúceho málo vysvetlené. Napríklad Zuzanka vie/vidí vdaka ,dedičnosti, skoro všetko ale ja nie. Ona pochopí, lebo to vidí a sa s tým už ,,v budúcnosti,, stretla ale ja netuším o čom je reč, a podobné. Filozofické veci mi nevadia skôr naopak. ved filozofiu študujem a zároveň je to môj koníček ale toto bolo trošku ani nie tak filozofické (ako sa tu často vyjadrujete) ale skôr oplašené, detinské a naivné (v zmysle dôvodov, logických návezností a motívu konania postav) Napr: ako je možné že sa Kvik mohol dostať do Hodín-paláca, ale Smrť nie? Na akej povesti si Lutze zakladal ked v skutočnosti nič neurobil? Ramená viem robiť aj ja, aj ja viem machrovať a kecať aký som hustý ale očakávať že sa mi to prepečie je dosť naivné. Nie filozofické (i ked do istej malej miery) ale skôr detinské.
P.S:
Ešte že mám doma sériu o Mestskej Hliadke. Mrakoplaš bol Ok, Smrť (vrátane tejto knihy bol celkom fajn, niekedy lepší -najmä prvé časti, niekedy horší -tie posledné časti vrátane tohto) a ešte dokončím Hliadku. ... sa teším, ale budem si to šetriť :)

Kaštaka
09.10.2014 5 z 5

Já chci do třídy slečny Zuzany!
Bylo tam všechno co má podle mé mámy být ve správné knize: humor, románek, dobré jídlo a to vše okořeněno hlubokou myšlenku.

Túrin
08.10.2014 4 z 5

Příběh měl svoje kouzlo a rozhodně je to trochu "jiná" Zeměplocha, ale stále je to Zeměplocha (Anděl, který čekal na apokalypsu a nebyla úplně podle představ mě naprosto odrovnal :-D ), ale mohlo to mít o 100 stránek méně :) Bylo méně humoru a více "filosofie" :)

Aktenanka
22.09.2014 5 z 5

Mě se tato Pratchettovka líbila. Jiní zas byli opačného názoru. Tak nevím. Podle mě ale stojí za to si ji přečíst :)

Azizi
11.12.2013 5 z 5

Perfektná Zeměplocha ako napísaná pre mňa. Veľmi rada sa zaoberám vedecko-filozofickými otázkami typu ako dlho trvá prítomnosť a páči sa mi aj východná filozofia a zenové koany. Okrem iného má táto kniha aj množstvo veľmi vtipných nápadov. Či už citovanie z Cesty, potreba Hladomora "pauzírovať" práve počas apokalypsy a mnohé iné. Jednoducho dokonalá kombinácia.

makovec.h
25.10.2013 5 z 5

Bezpochyby ma nejoblibenejsi kniha od Terryho Pratchetta. Velmi doporucuji :)

BooksLucyKing
31.07.2013 5 z 5

Ze začátku jsem byla trochu zmatená, že co se tam nakonec bude dít, moc tam přeskakovaly scény a kde nic tu nic, ale vyklubala se z toho skvělá Prattchetovka.

lucifuk
19.02.2013 5 z 5

Keďže pracujem v hodinárstve, táto kniha sa ma bytostne dotýka :-). Jedna z najlepších Pratchettoviek.

helmiczka
02.12.2012 4 z 5

Veľmi netradičná Pratchettovka. A to je možno dobre. Také mám najradšej. Podobne ako u Muži ve zbrani, tu je v popredí príbeh.

Ďalej je tu trocha viac filozofie, a je tu predovšetkým menej pop-kultúrnych narážiek. Skrátka, vítaná zmena v zabehnutom, trochu nudnom, duchu. Áno, a koniec bol vydarený :-)

lanusinka
01.12.2012 4 z 5

Trochu vážnější nota, ale i tak pěkné...

Zeměplocha smrt

Terry Pratchett