Stráže! Stráže!

Stráže! Stráže! https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459/zemeplocha-straze-straze-459.jpg 5 1944 204

Jakýsi tajemný noční tvor mění obyvatele Ankh-Morkporku v něco, co silně připomíná tablety živočišného uhlí. A tady začíná obtížný úkol kapitána Elánia, velitele Noční hlídky městské stráže. Ve městě plném zmatků, tablet živočišného uhlí, tajných spolků a bláznivých chovatelek draků pátrá kapitán a s ním muži hlídky – seržant Tračník, desátník Nóblhóch i nově příchozí svobodník-čekatel Karotka – po stopách vedoucích k rozřešení celé záhady.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Guards! Guards! , 1989

Blekmun
25.01.2016 5 z 5

Pravdepodobne jedna z najlepších vecí, aké Terry napísal.

"Já si vždycky myslel," prohláil monarchista a s výrazem muže, který se chystá někoho obdařit zásadní moudrostí, si začal nacpávat dýmku, "že hlavní problém, když je jeden králem, je v tom riziku, že se vám opíchá dcera."
Rozhostilo se zamyšlené ticho.
"Pak usne a bude spát sto let."
"Aha" oddechli si s nesmírnou úlevou ostatní.
"A pak je tady to trápení s hrachem," dodal.

Je tu toľko šplechov a pamätných myšlienok v spojení s cynickým zmyslom pre krutú realitu neústupnej každodennosti, že je to nadpriemer aj u Pratchetta samého a dá sa tým vo vlaku poprskať od smiechu nejedného spolucestujúceho.

"Měli ty zvláštní, zamyšlené výrazy lidí, kteří (...) vědeli, že zatímco se můžete spolehnout na hrdiny, krále a v nejhorším na bohy, na přitažlivost a hlubokou vodu se můžete spolehnout OPRAVDU."

Možno to v závere chcelo nejaké rafinovanejšie rozriešenie príbehu, ale ja stále vravím, že ten príbeh u Pratchetta nie je to, kvôli čomu sa to primárne číta.

"Mohl by to být docela nevinný kolemjdoucí, pane," utěšoval ho Karotka.
"Cože? Tady v Ankh-Morporku?"

Ignis
07.01.2016 5 z 5

Podle mě jeden z nejlepších dílů Zeměplochy (spolu s Mortem, Soudnými sestrami a Čarodějkami na cestách - tam bych se asi nedokázala rozhodnout o pořadí).

eliska2669
05.01.2016

Předtím jsem od Pratchetta četla jenom "Barvu kouzel", a ta mě tak k smrti unudila, že jsem na T.P. málem do smrti zanevřela, kdybych nedostala tuhle knihu a tak hrozně moc si neoblíbila S. Elánia... Konečně jsem pochopila, co na tom lidi vidí. Teda, trochu mě štvali draci a Sibyla, ale byla i vtipná, tak co už. A nejlepší ze všeho bylo věnování na začátku, bylo tak krutě pravdivé...

marmota-b
04.11.2015 5 z 5

Myslím, že jako recenze by nejlíp posloužil momentální stav mého výtisku... Jsem na knížky obvykle velice hodná, v rámci možností. Oslí uši to tudíž nemá, polité to taky ještě není; ale vzhledem k tomu, že to svůj knižní život započalo jako brožovaný výtisk, desky už slouží jako záložka... a pohromadě to drží, protože jsem hřbet láskyplně přelepila.
Asi se nebudete divit, když dodám, že Knihovník je jedna z mých nejmilejších zeměplošských postav. Mágy moc nemusím, ale Knihovník je k nezaplacení a tady dostává docela slušný prostor. A Hlídku mám taky dost ráda, právě kvůli téhle knížce, kterou to všechno začalo.
Je to přesně ten Pratchett cynický a přece optimistický, jako většina jeho nejlepších postav, mezi něž velitel Elánius rozhodně patří. Mám vlastně tuhle stránku jeho knížek ještě radši než humor - nebo spíš, mám jeho humor radši, když pracuje ruku v ruce s tímhle.

market8239
18.09.2015 5 z 5

Rozhodne ta nejlepsi kniha jakou jsem od pana Pratchetta cetla.Rozesmala me hned na prvnich stranach.Proste kniha, ktera by nemela chybet nikomu kdo cte fantasy!!!!

kniper
08.09.2015 4 z 5

Moje téměř první setkání s mistrem Terrym, kterému jsem dlouho odolával.. a kupodivu nedopadlo tak špatně. Občas se mi zdál děj trochu překombinovaný a někdy to celé působilo z prstu cucacím dojmem. Ale je to neuvěřitelně čtivé. Jen těžko jsem se odtrhával.

Dawid
31.08.2015 4 z 5

Zatial prvá kniha od Terryho Pratchetta, ktorú som prečítal. Koment na zadnej časti obalu mal pravdu : " Nejlegračnejší a nejpodivuhodnejší fantasy v této i jakékoli jiné galaxii".
Myslím, že členovia Nočnej hliadky sa stali u mňa borci na Zemeploche. Ak sa budem chciet znova zabaviť, určite siahnem znova po tejto knihe a dufam, že nielen po tejto.

Sklenička
21.08.2015 5 z 5

Autor se skvěle navezl do tajných spolků a jejich údajného úsilí ovládnout svět :-) Jinak klasika.

Rita55
31.07.2015 5 z 5

Pana Pratchetta jsem objevila díky kolegyni, která mi půjčila ke čtení právě "Stráže! Stráže!" - od té doby miluju celou Hlídku i další svérázné postavičky z Ankh-Morkporku...
Zkoušela jsem se začíst i do dalších sérií, ale Hlídka je pro mne jednoznačně ta nejpovedenější, i když ani Čarodějky nejsou špatné...

luthien
12.06.2015 5 z 5

"Skutečně dobré knihkupectví není vlastně nic jiného než vylepšená černá díra, která umí číst."
Úžasná kniha, dráček Errol nemá chybu :D

notburga
11.06.2015 5 z 5

Lady Berankinová nemá chybu :) A nedoporučuji poslouchat ani u vaření. Jednou jsem si smíchy rozbila čelo o skříňku a podruhé pocukrovala míchaná vajíčka :))

Richie1
20.04.2015 3 z 5

Trochu jsem se obával, že se mi kniha nebude líbit, protože tento druh humorné literatury příliš nevyhledávám - ale nakonec mám z knihy vcelku dobrý pocit, líbila se. Sice mě to neláká zkoušet další pratchettovky, ale už aspoň chápu, proč je tolik čtenářů z jeho knih tak nadšených. 65%

Kraken84
02.04.2015 4 z 5

Po úžasném Carpe Jugulum - trochu pokulhávající díl. Děj se točí okolo - jak přivolat draka a odvíjí se od toho, co drak udělá/al. Myslím, že tak děj přichází o výpravnost. Hlídka, podle mého názoru, jsou odvarem mnohem zajímavějších čarodějek, proto jsem se rozečetl až na stránce 273. Na konci je zajímavé jak dokáže představa postavy brečící smíchy, rozbrečet smíchy :)
- Kniha je dobrá, napínavá a vtipná. Asi jen postrádám pannu, matku, bábi a stařenku...

Alix
24.02.2015 5 z 5

Jediné, čeho lituji je to, že si nedokážu tuto knížku přečíst v originálu. Ale myslím, že Mistr Kantůrek, překladatel, snad ten originál i přebil.

shmaic
24.02.2015 5 z 5

Je celkem nebezpečné poslouchat to v autě za jízdy, bolebřich je zákeřný. Nevím, jestli je lepší tohle nebo Pyramidy, já se bavil u obou stejně. Některé pasáže se dají opakovat pořád dokola a pokaždé v tom najdete něco nového.
Také stojí zato představovat si dané scény naživo, člověku se pak podlamují kolena. Miluji Zeměplochu, chtěl bych tam bydlet jako pozorovatel a zapisovatel:-)

DraXitko
10.02.2015 5 z 5

Zeměplocha a draci? Perfektní kombinace. Asi zatím nejlepší Zeměplocha co jsem četla.

grillica
15.01.2015 5 z 5

Pratchett opět nezklamal! Zatím u mě soupeří o první místo s Muži ve zbrani, draky ty já můžu a zase jsem se smála nahlas, skvělý skvělý skvělý! Elánius je super, ale Karotka je prostě nejlepší, nejprostší, nejbezelstnější ňouma se srdcem na dlani. Z Pratchetta znám zatím jen sérii o hlídce, trochu se bojím začít nějakou jinou, abych nebyla zklamaná, to snad ani nemůže být lepší:)

dobroslav9182
09.01.2015 5 z 5

Moje nejoblíbenější Pratchettovka. První setkání s členy Noční hlídky je skvělý zážitek. Kapitán Elánius, který je častěji na šrot než na nohách, nový člen, téměř dvoumetrový trpaslík, který nechápe význam slov jako nadsázka, či ironie (ale zatraceně rychle se učí) a, samozřejmě, Lauer a Hardy Zeměplochy - Alfréd Tračník a Noby Nóblhóch. Do toho vmíchejte tajemné bratrstvo, lady Berankinovou a její útulek pro dráčky a řádnou dávku britského humoru a není co řešit. Vřele doporučuji všem, co mají rádi humor, fantasy a draky.

lenka1095
02.01.2015

Pratchett, netřeba komentář :)

stopař
26.12.2014 5 z 5