Otec prasátek

Otec prasátek https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470/bmid_otec-prasatek-zVD-470.jpg 5 1372 119

Nadešel předvečer Svátku prasečí hlídky. * Je nápadný klid. * Sněhu je dost, červenek celá hejna, ozdobený stromeček za každým oknem. Je však absolutní nedostatek velkého tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje hračky... * Ten zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana ho musí najít nejpozději do rána, jinak nejen, že nikdo nedostane dárky, ale nevyjde slunce. A naneštěstí jsou jejími jedinými pomocníky havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. * A co je ještě horší, někdo leze komínem. Není to bába. Tentokrát má místo kosy pytel, ale je na něm něco smrtelně povědomého. * HO. HO. HO. * Šíří se podivné zvěsti. * A jestli se vám navíc kýve nějaký zub, buďte opatrní... Úžasná Zeměplocha, kniha 19., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Hogfather , 1996

petr_
07.01.2020 4 z 5

U této knihy bych tošinku v hodnocení ubral, protože mi asi unikla pointa. A nebo si ji budu muset přečíst znova.

david9690
29.12.2019 4 z 5

Celkem fajn kniha, lehký humor, docela zajímavý námět a čteno těsně před vánoci, takže to dodalu trochu té atmosféry. Co bych vytknul a vadilo mi to celkem dost, bylo že se to zcela nestrukturovaně proplétalo - paralelní děje se střídaly třeba po 2-3 větách a to přepínání kdo že to aktuálně hovoří a čí dějovou linku čtenář sleduje na mě působilo spíše rušivě než příjemně. A taky jako drobné mínus pro mě bylo, že se vůbec nevyznám v tradicích jež jsou s vánočními svátky spojené v anglo-americké kultuře a tedy chyběly mi souvislosti a někdy mi asi unikaly různé vtipné narážky a odkazy. Ale nebylo to vůbec špatně a přečetl jsem si to rád.

Welinie
14.12.2019 5 z 5

Skvělá takhle před Vánoci (✷‿✷)

zuzana4291
08.07.2019 3 z 5

Knihu jsem začínala číst na 3x. Nevím, proč, ale vůbec jsem se nemohla začíst. Když už jsem se začetla, tak opět jedna dějová linie byla dobrá (Smrť), ale ta druhá Mágové již tolik ne. Pro mě hodně nudné a zbytečné.

druzickaster
28.05.2019 5 z 5

Opět skvělá parodie. Epizoda v obchoďáku nemá chybu a přál bych podobné zážitky všem obchodníkům, kteří začínají s Prasečnicemi už někdy začátkem října. Dále potom, tolik známých postav v jednom dílu, který byl napěchovaný humorem nemělo chybu a do toho nakonec i krapet filozofie, prostě a jednoduše 5* a jde se na další díl.

Mergirus
14.05.2019

Ča-snač-aj je naprosto úchvatný, stejně tak bubáci a další obludy. Budu si muset taky pořídit jeden pohrabáč. Chudák Žlučoblij, jak mu rozumím. A myšlení Smrtě...co dodat, stále je to můj hrdina.

SydBarrett
03.05.2019 5 z 5

5* už jen za Časnačaje, který je nejlepším psychopatickým vrahem v dějinách literatury.

martina.culik
29.01.2019 3 z 5

Musím říct, že Zeměplocha prostě není mým šálkem čaje.
Příběh Otce prasátek se odehrává ve více dějových linkách - mě nejvíce bavila ta se Smrtěm a Zuzanou. Filozofické rozhovory mágů mně naopak moc nesedly a spíše zdržovaly od děje. Ani Časnačajovi a jeho najaté bandě jsem nepřišla moc na chuť.
Každopádně nápad a zpracování výborné a některé hlášky jsem si prostě musela zapsat.

Polinius
12.01.2019 5 z 5

Občas je potřeba použít i plné hodnocení.
Poslední knihy trpí na to, že se autor u jedné myšlenky zasekne a už ji neumí opustit. V této knize je také spousta myšlenek, ale autor plynule přechází od jedné paralelní linie k druhé a na konci se všechny linie propojí.
Pokud by se měla nějaká kniha(knihy) vystřelit do vesmíru jako velvyslanec pro jiné světy, tak bych určitě nevolil tuto knihu, ale alespoň citace z knihy by v raketě být mohla.

marili
09.01.2019 5 z 5

Po přečtení této knížky ze Zeměplochy jsem přesvědčená, že nejlepší postavou je Smrť. V knížce jsem našla spoustu problémů k našemu světu a to mě baví. "Vánoční" Noc prasečí hlídky si přečtu další zimu znovu, protože Otec prasátek v zastoupení je nejlepší. Ho Ho Ho!

MatoZu
22.12.2018 5 z 5

Nemám slov.
Četla jsem v rámci výzvy (knihu, kde se jedna z postav jmenuje jako vy) a vůbec nelituji. Od knihy jsem se nedokázala odtrhnout.

Žlučobij se svým nespravedlivým osudem, Smrť snažící se ze všech sil porozumět lidem, Zuzana odhodlaná zjistit co?, jak? a hlavně "PROČ zrovna ty?!", Časnačaj (čtěte prosím Ča-snač-aj!) a "upovídaný" krysí Smrť s ještě více ukecaným havranem - to byla podívaná!
Dějové linky s mágy mě popravdě nijak zvlášť nebavily, ale i oni dokázali být občas vtipní.

Nemůžu říct, že bych z knihy dostávala záchvaty smíchu, ale vtipu tam rozhodně bylo hodně. Bylo v ní taky bezpočet úžasných názorů a myšlenek. Moudra, která pronášel Smrť, jsem si někdy musela i několikrát za sebou přečíst. Rozhodně se ke knize ještě vrátím a jsem si jistá, že v ní najdu něco, co mi napoprvé unikalo...

PS: Doporučuji také film, dle mého názoru velice povedený!

MaxQ
19.12.2018 3 z 5

Pro mě asi nejméně uchopitelná kniha od Pratchetta. Spíše povídka rozvinutá do knihy odehrávající se během jednoho večera. I přesto je tam mnoho dalších postav a osudů, což na tak krátkém časovém úseku na mě působí... nekompaktně.

Atlantis
30.11.2018 4 z 5

K Otci prasátek mám lehce sentimentální vztah, který bude ovlivňovat i moje hodnocení. Dlouhé roky měla totiž tuto knihu v knihovně moje babička, která ji kdysi označila jako: "Jakási prasečina. Doslova." Já jsem ji tedy vesele ignoroval a až po delším čtení Zeměplochy mi podle stejně stylizované obálky došlo, že tato "prasečina" je vlastně jeden z dílů mé oblíbené série. Jinak jde o poěrně zdařilý díl, kde jde opět především o Smrtě a jeho lásku k lidem.

sarka9190
09.11.2018 5 z 5

Za mě plný počet, zatím jsem ohodnotila 3 Pratchettovy knížky a vždycky za 5, začínám od svých nejoblíbenějších:-) Tohle je pro mne s Grinchem, Krakonošem a lyžníky prostě vánoční klasika. Mému příteli Pratchett svým stylem nesedl, ale film má moc rád.

Pauvka
27.10.2018 2 z 5

Podle ostatnich komentaru jsem myslela, ze to bude supr kniha, ale me vubec nezaujala :/

whiolet
14.10.2018 4 z 5

Zvláštně praštěná knížka,která nebude šetřit vaše bránice. Pro mě to bylo nenáročné a fajn čtení.

medvídě
02.10.2018 4 z 5

Rozhodovala jsem se mezi 4 a 5 hvězdičkami, protože na 5 se mi to moc nezdálo, možná je to tím, jak tu někteří již přede mnou psali, že je to jeho slabší dílo. To já ale nemohu posoudit, je to má první knížka od něj.
Co ale mohu posoudit, má to originální děj i postavy a ten překlad k tomu vážně skvělý. Jsou jisté pasáže, které jsem si četla i 2x, jestli je to tam vážně napsáno a bavila se pokaždé.
Takže, pokud hledáte knížku s trochou napětí, ale hlavně vykreslenými situacemi, neuděláte chybu, když si vezmete tuto.
Velmi mě překvapily i narážky na jiná literární díla - třeba Letopisy Narnie nebo v této době velmi oblíbené Čas čarodějnic (nebo mi to alespoň připomněly). Možná vše nebyl záměr, ale viděla jsem to tam.
Před čtením jsem viděla spíše častěji filmovou verzi, která se mi velmi líbila, i když teď myslím, že tam provedli nějakou tu změnu v ději.

Gedzita
17.09.2018 5 z 5

Joo, to byly časy, měla jsem před maturitou a tohle se mi dostalo do ruky... Místo šprtání jsem zhltala půlku Pratchetta a nechápu, jak jsem tehdy odmaturovala. Totální srdcovka. Víla zubnička aka pan Banjo je nejvíc!

Alíša236
15.09.2018 3 z 5

Pro mě tentokráte trochu zklamání, četla jsme ji nezvykle dlouho a na pokračování. Budu si muset dát od Zeměplochy na chvilku pauzu.

Morgause
30.08.2018 5 z 5

Jak já se vždycky nasměju a pobavím, když děda Smrť dělá ostudu (a tentokrát pořádnou)! Ke skvělé zábavě se ale jako u Pratchetta téměř vždy přidávají inteligentní názory a zajímavé myšlenky, třeba co se stane, když staří bohové začnou vykonávat nové funkce.