Nohy z jílu

Nohy z jílu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472/bmid_nohy-z-jilu-mt2-472.jpg 5 1143 88

Kdo vraždí neškodné starce? Kdo se pokouší otrávit Patricije? V době, kdy podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, připadne Městské stráži nelehký úkol vystopovat neviditelného vraha. Možná, že něco vědí golemové, ale tihle vážní tvorové z hlíny, kteří pracují celé dny a noci a nikdy nikomu nezpůsobili ani ty nejmenší potíže, najednou začnou páchat sebevraždy. Ne že by Hlídka neměla dost svých vlastních problémů. Tak jsou tady například potíže s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí, desátníkem Nóblhóchem, jehož posedne noblesa a kamarádíčkuje se s hóch společností, a pak ten trpasličí nováček. Něco s ním není v pořádku. Je na něm každopádně něco divného. Když nic jiného, tak jeho náušnice a oční stíny. Komu se dá důvěřovat, když jsou ulice plné lidí, stíny plné spiklenců a všechny stopy ukazují špatným směrem? Vrchní velitel Hlídky sir Samuel Elánius zjistí, že pravda se vůbec nemusí ukrývat v pochmurných a temných ulicích nočního města. Úžasná Zeměplocha, kniha 20., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Feet of Clay , 1996

puczmeloun
22.01.2021 5 z 5

U Pratchetta už se člověk musí opakovat, ale to, co by jinému spisovateli stačilo na několik knih, je tady koncentrováno do neuvěřitelné jízdy jednoho příběhu. Dobrý detektivní příběh s velmi povedenou slovní hříčkou na konci (Cha-cha...), spousta vážných témat přetvořených do více než stravitelné formy (co by za to dali někteří bojovníci za svobodu, genderovou rovnost či integraci) a klasická nálož nekončících vtípků, running joků ("upírova zaměstnání" či "Řiťčiny proměny"), kulturních odkazů a neuvěřitelně přesných poznámek směřovaných do všech stran (od náboženství přes televizní vyšetřovací seriály po metody Sherlocka Holmese)...

Po mírně slabších Mužích ve zbrani (na Pratchetta :) jsou Nohy z jílu zase tak skvělé, jako Stráže! Stráže!. A ani tolik nevadí, že se to vrací k podobným tématům a zápletka zase hledá to stejné. Jen tentokrát na druhou (každý má právo na krále, že). A vzhledem k náloži zábavy díla samotného jsem si velmi užíval i intepretaci Jana Zadražila. Jak byly různorodé hlasy po knize docela rovnoměrně rozloženy, člověk už si na tu mírně přehnanou pitoresknost zvykl, ba dokonce si ji užíval :) Dialogy Elánia a Vetinariho byly balzámem na duši... Už se těším, až si Nohy z jílu za pár let pustím zase...

kurama45
21.01.2021 4 z 5

Nie je nič krajšie, než sledovať starú známu partičku, ako sa rozvíja ešte viac, posúva ešte ďalej a „drobrodruhuje“ ešte absurdnejšie.
Mimochodom, čo tam po Stachanovovi. Ešte šťastie, že komunistom nik nepovedal o golemoch…

jaroiva
09.12.2020 5 z 5

Podruhé se mi to zdálo trochu horší než napoprvé, ale konec mě zase chytil za srdce. Takže nakonec ani podruhé bych nedala míň než plný počet, i když je to pro mě tentokrát hlavně postupný krok v cestě za knihou Noční hlídka, která mi z celé Zeměplochy připadá nejlepší.

SBH
30.11.2020 4 z 5

Stejně jako hustá mlha skrývá Ankh-Morpork, obdobně mlží Mistr ohledně detektivního pátrání. Vždycky něco naznačí a hned od toho uteče. Asi pro větší umělecký dojem. Dobrá, byly tam pasáže, kdy mi tekly slzy (smíchu), například když Tračník prchá před golemem. Tentokrát se mi konečně poskládal časový rámec zločinu (po třetím přečtení). A ano, nějaká ta perla moudrosti člověka taky cvrnkla do nosu. Možná kdyby Pratchett psal přehledněji a souvisleji, nebylo by to ono.
V současné mizérii jsem se do čtení musela nutit, na druhou stranu nic mi nezvedlo náladu spolehlivěji. Doporučuji.

TERRORDROME
15.11.2020 4 z 5

Ďalšia Zemeplocha s hliadkou, ktorá rieši nejaké tie tajomné vraždičky, kráľovské spiknutia a k tomu problémy s golemami. Veď viete, makajú ako šróby a každý presa počul tie historky o tom ako sa zbláznili a vyrobili za noc 5000 stolov a niektoré z nich mali 27 nôh. Plus emancipácia trpasličej alchymistky a snaha vlkolačice Angui nezvlčieť a nerafnúť do zadku Karotku, lebo je to taký poctivec až by ho jeden zabil. Dej našťastie dokáže byť zároveň vtipný aj zaujímavý a žiadna zložka neťahá za kratší koniec. Pratchett tu síce nedokáže udalosti vyšróbovať do takej epickej absurdnosti ako v Stráže Stráže, ale "besnenie" prvého svojprávneho golema ktorý dokáže napchať svojim obetiam jablká a cibuľu tam kam slnko nesvieti určite stojí za to. Nálož vtipov i polemika o otroctve v jednom, to sa oplatí. Piadimužík dávajúci hlavičky rozzúrenému býkovi, ohavná ľudská kreatúra Noby takmer šľachticom a múzeum trpasličieho bojového pečiva. Nabudúce chcem vidieť tie vrhacie keksy v akcii!

slawa.cap
26.10.2020 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Další skvělý příběh se Zeměplochy, tentokrát si autor bere na paškál hlavně emancipaci a otrokářství/nevolnictví v závislosti s vírou.
Chvílemi se mi zdálo, že Pratchett trochu moc tlační na pilu a už tomu chybí taková ta radostná jiskra jako u předchozích knih. O to víc je propracovaný příběh a zajímavá detektivní zápletka.
Trochu mě zarazilo, kde se najednou vzalo bojové trpasličí pečivo, když o něm v tomto směru, do teď, nebyla ani zmínka (nebo jsem něco zapomněl?).
Chtěl jsem dát 5*, ale to by nebylo fér vůči všem těm předchozím dílům u kterých jsem se přece jen bavil mnohem víc.

ADE138
26.09.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, načtenou Janem Zadražilem. Výborné zpracování výborné knihy. Není co dodat

Hadati
04.08.2020 5 z 5

Neznalý čtenář může být zmaten, protože nakladatelství Talpress před touto knihou vydalo nejprve Hrrr na ně!, přestože ději v sérii Noční hlídky předchází právě Nohy z jílu. Důvodem tohoto marketingového rozhodnutí byla plánovaná návštěva Terryho Pratchetta v Praze, kdy Nohy z jílu byly provázané z pověstí o českém golemovi, a tedy byli i vhodnějí knihou pro autorské podepisování. Doporučuji tedy přečíst nejprve Nohy z jílu a pak teprve Hrrr na ně! V opačném případě budete mít trochu zmatek ve vývoji postav.

Nohy z jílu mají pro české čtenáře zvláštní kouzlo, neboť se zde objevují golemové, které Pratchett vytvořil po vzoru staré české legendy o Rabi Löwovi a jeho hliněném golemovi. Je zde i vidět značná změna v charakteru kapitána Elánia, který se už nebojí vyšetřovat skutečné zločiny. Těmi jsou záhadné vraždy, které nějak souvisí s golemy, a také útoky na lorda Vetinariho, který je nevysvětlitelným způsobem postupně otravován.

Pro mě tu také začíná velmi zábavná linka, která se týká kapitána Elánia, který se zábavným způsobem vypořádává s legitimními pokusy o jeho vraždu ze strany Cechu vrahů. Navíc lze pozorovat další postupné rozrůstání hlídky jako takové, kdy se zde objevují další nové zajímavé postavy. A jedna z těchto nových postav rozvíří už tak neklidné vody ankh-morporské společnosti, té trpasličí obzvlášť. Zkrátka, další pořádný nášup zábavy, při které se pořádně zasmějete.

RyonMathrin
24.07.2020 5 z 5

Golemové a tajemné vraždy... Hlídka je posílena o nové skvěle vymyšlené postavy a dává se do vyšetřování.  Vtipné narážky na sekty (policista Postihnout-hříšné-vysvětlující-brožurkou), emancipaci trpaslic, které se dosud vydávaly za trpaslíky a to bez potíží (vousy jako vousy), diáře organizery (popletený skřítek), heraldika, do toho rovná práva (otrocká práce golemů)... Zase dokonalá směsice, prošpikovaná situačním humorem daným vlastnostmi postav.
Vtipné existenciální a náboženské úvahy nejen golemů na úplný závěr, kdy už vlastně zápletka vyvrcholila, bylo několik třešniček na už tak skvělém dortu. Jeden z nejlepších dílů o Hlídce, alespoň pro mě.

"Ty jsi aristokrat, Noby."
"Jistě, pane, ale mám na to speciální šampón."

"Ateismus je také náboženské stanovisko," zaduněl Dorfl.
"To ne," protestoval policista Postihnout, "ateismus je popírání boha."
"Takže je to náboženské stanovisko. ... Správný věřící myslí na boha neustále, třebaže ho v myšlenkách popírá... "

"...vypustil jsem všechna zvířata, ale ona jen hloupě pobíhala sem a tam. Některá se dokonce vrátila do ohrad na jatkách. Proč?"
"Vítejte do světa, policisto Dorfle."
"Je to snad hrozné, být svobodný?"
"Řekl jste to sám."
"Vy říkáte lidem: setřeste své okovy, a oni si sami udělají nové?“
"To patří k základním lidským činnostem."

Mikešš
16.06.2020 4 z 5

Pěkný díl. Jednu hvězdičku jsem ubral jelikož se mi zápletka zdála hodně podobná těm dvou předchozím dílům.

Deia
14.04.2020 4 z 5

Táto kniha ma pre mňa nečakane naozaj bavila. Asi konečne začínám prichádzať Pratchettovkám na chuť. Řiťka je naozaj osviežujúcim prírastkom a Karotka s Elániom sú tiež veľmi zaujímavé postavy. Aj zápletka bola dobrá, od knihy som sa nemohla odtrhnúť a to sa mi pri Zeměploche väčšinou teda nestáva. Už sa dokonca aj celkom teším na ďalšiu časť :D.

SONP
26.03.2020 3 z 5

Pro mě tak trochu průtokový příběh o hlídce, z něhož mi ulpělo následující:
- Sir Terry se zde ukázal jako správný západní levičák horující pro rovná práva všech (golemy z toho nevyjímaje): "Rouhání? To říkáte vždycky, když dostane hlas někdo, kdo ho předtím neměl!"
- Strašlivě nečitelné pseudohebrejské písmo, které golemové čmárají na své tabulky, jimiž komunikují s osobami z masa a kostí
- Noby Noblhóch šlechticem na večírcích na vysoké úrovni - co k tomu dodat

Jinak mě ale tenhle příběh o atentátu na Vetinariho nechal tak nějak chladným. Šlo vlastně o první tak trochu seriozně míněný díl a to mi úplně nesedlo (v další serii jich bude ještě víc, co si pamatuji z předešlých čtení). Nevadí, za nějakou dobu pokračuji ve svém maratónu dál. 60%

špulo
16.03.2020 5 z 5

Klasická prečetovka, tak jak má byť. A pre mňa posledná absolvovaná Zemeplocha. Všetky som čítal, v podstate, v čase ich vydania (u nás), niektoré aj viac krát a už som ich bol voľáky presýtený. Chcelo to proste zmenu. Teraz, pri písaní tohto komentáru, mi jaksi blúdi pravé oko ku knižnici a... Nu nič. Končím. Idem nejakého Terryho vytiahnuť z police a pripomenúť si ho. Zemeplocha sa zbytočne nekomentuje. Zemeplocha sa číta. Sorry, žije. :)))

NemmamSlov
09.02.2020 5 z 5

" Pleškot Řiťka sa opřela o stěnu vedle dveŕí do své privátní laboratoře a těžce lapala po dechu. Jak vždycky říkali její učitelé, byly dvě zložky charakterizující dobrého alchymistu. Ta atletická a ta intelektuální. Dobrý alchymista prvního druhu byl jedinec, který dokázal přeskočit pracovní stůl a zmizet za dostatečně silnou stěnu během tří vteřin, a alchymista obdařený i darem intelektu byl takový, který navíc přesně věděl, kdy to udelat."

Elániova hliadka sa rozrastá a v tomto príbehu nastupuje do služby trpaslík ženského rodu Pleškot Řiťka a nezastavitelný pracovný golem Dorfl. Kniha sa číta sama. V tejto časti sa o zábavu stará hlavne Nóblhoch, Řiťka a seržant Trančík. Spomínal som to už veľa krát a stojím si stále za slovom, že hliadka je najvydarenejšia partia Pratchettovho sveta. Autor nechal po sebe skvelú vizitku. No som zvedaví čo prinesie Otec prasátek. Určite doporučujem.

reddwarf358
31.01.2020 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Sérii o hlídce nemám rád, ale buď mi tahle kniha sedla,nebo za to může naprosto geniální podání p. Zadražila, ale nezbývá mi,než dát plný počet.

Torgal
30.12.2019 4 z 5

Hliadka je späť, lebo je treba zaraziť sprisahanie usilujúce o patricijov život a snažiace sa o návrat kráľov v spanilej podobe vznešeného desiatnika Nóblhocha. A aby toho nebolo málo, treba vyriešiť aj záhadné správanie golemov. Elánia s Karotkom veru čakajú krušné chvíle. Prím samozrejme hrajú členovia Hliadky, ktorý dostali novú posilu v podobe Pleskot Řitky. A aby zastavili sprisahanie proti Patricijovi a objasnili tajomné vraždy budú veru potrebovať každú ruku (aj keď patrí trpaslíkovi v sukni). Kto má Pratchetta načítaného, ten dostane ďalšiu dávku svojho obľúbeného lieku na zlú náladu. 7+/10

MaxQ
08.08.2019 5 z 5

Výborná detektivka s nesmlouvavým Elániem, chirurgicky bezchybným Vertinarem a Nobym jako kandidátem na nového krále. Plus několik tápajících golemů a Karotka s krísmem až na půdu. Místo dalších slov raději pár citátů:

Ta funkce skutečně přivádí lidi k šílenství. Posaďte tam nějakého člověka, který není ani horší, ani lepší než kdokoliv z nás, a za pár měsíců už diskutuje s mechy a lišejníky a nechává péct lidi zaživa.

"Ležíme ve stoce, Noby," zasténal. "Óóó!"
"Všichni ležíme ve stoce, Frede. Ale některý z nás upíraj pohled ke hvězdám..."

Neexistovaly žádné zdravotní předpisy nebo zákony. Pokusit se o něco takového by bylo stejně marné jako instalovat detektory kouře do pekla.

"U Bohů! Chcete, abych přivedl doktora?"
"Zbláznil ses? Potřebujeme ho udržet naživu."

Navážka zvedl otlučenou židli.
"Tohle mu bude muset stačit," řekl. "Jestli se mu to nebude líbit, tak jí vždycky ještě můžu ulomit opěradlo."
"Cože?" nechápal Řiťka.
"Starej kobliha mi řekl, abych mu donesl vzorek stolice."

Alex.rrr
19.07.2019 4 z 5

Moc pěkně zpracovaný další příběh. Trochu smutný, ale nemůže vše být jen o humoru. Krásné zakončení a jsem zvědavá jak příběh Karotky a Anguy dopadne. Noby a ostatní členové hlídky jsou super parta a doufám, že bude ve zbytku série o nich ještě zmínka.

Terezulina
04.07.2019 5 z 5

Prostě další úžasná knížka ze Zeměplochy :-)

Mergirus
24.06.2019 5 z 5

Líbí se mi posunutí linie u Anguy a Karotky. Já tu Noční hlídku žeru, stejně jako Ellánia. Leckde se člověk i zasměje.