Nevídaní akademikové

Nevídaní akademikové https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46911/zemeplocha-nevidani-akademikove-46911.jpg 4 585 60

Do prastarého města Ankh-Morporku dorazil fotbal! Ne ten starodávný, plný hrubého okopávání a odstrkování, ale ten nový, rychlý, kde jsou brankové tyče vyznačeny špičatými klobouky, a s míčem, který udělá bummpin! a vyskočí, když s ním udeříte o zem. Teď musí mágové Neviditelné univerzity zvítězit ve fotbalovém utkání bez použití magie, takže jsou odhodláni vyzkoušet cokoliv. Na fotbalu je totiž jedna věc – jedna důležitá věc, totiž ta, že fotbal obvykle není jen o fotbale. Láska! Góly! Móda! Dvanáct pint Hlemýžďova Starého výstředníka! To vše v nejnovějším díle Úžasné Zeměplochy!... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Unseen Academicals , 2009

narcisonanis
27.07.2014 5 z 5

Pratchett nezklamal, opět královsky pobavil. Tentokrát si vzal na paškál fotbal, který na Zeměplochu přenesl dokonale. Nenáviděl jsem tamější hooligans stejně, jako je nenávidím i v reálu. A miloval jsem vyvolanou atmosféru při popisu fotbalu, jako ji miluji i naživo v našem světě.

Nevídaní akademikové je jedna z posledních knih britského fantastického humoristy, kterou napsal (a která mi chyběla do kompletnosti mé sbírky "přečteno"). S jejím dočtením jsem si uvědomil, že mi tento pán bude velmi chybět, až tu na světě nebude. Ale aspoň to jeho úžasné dílo tady s námi přetrvá navěky. Tak hodně zdraví, pane Pratchette! A stále plodnou a bystrou mysl.

P.S. – románky Haštal/Julie a Sráž/Gystýna jsou perfektní. Milé a vtipné. A konečně jsme se dozvěděli něco o lady Morgolottě :)

Šárka_D
08.02.2014 4 z 5

Super vtipný, Neviditelná univerzita mě hodně baví, spojení s fotbalem má šťávu :)

Shashlick
09.08.2013 4 z 5

Fotbal a Pratchett - velmi zábavná kombinace. I když to o tom fotbalu nakonec moc nebylo, ale přeci bych se kvůli tomu neokapal.

Arrizabalaga
25.07.2013 5 z 5

Fotbal na Zeměploše! A všechno, co k tomu patří. Bohužel pan Kantůrek fobal přiliš nemusí a překlad tím asi trochu trpí,, ale i tak výborné.

KKK
27.05.2013

Ač se stále nepočítám do fandů Prečetovek,tady to mne docela bavilo,budu pokračovat...

stopař
03.05.2013 5 z 5

Typický Pratchett,opět nezklamal

lanusinka
16.01.2013 4 z 5

Tak nějak mě u srdce nechytla... A ani postavy si tentokrát zas až tolik nezamlouvali... Rozhodně to není špatná kniha, ale není ani vynikající...

st.me
01.12.2012 5 z 5

Musím se k něčemu ošklivému přiznat. Tomuhle dílu ze Zeměplochy jsem se záměrně vyhíbala více jak rok. Nejsem totiž nijak velký fanda mágů. Až teď, když mi docházejí nepřečtené díly jsem ji (s jistou nechutí) vzala do ruky. A teď se kaji a přiznávám.. je skvělá! Prvně, na začátku není klasické vysvětlování Zeměplochy, co to je, jak funguje, což mě příjemně překvapilo. Děj byl zajímavý hned od první stránky, žádné dlouhé okecávání. Popis knihy uvadí lásku, góly, módu, dvanáct pint hlemýžďova starého výstředníka.To, tohle všechno odpovídá naprosto přesně. A pak! Fotbalové mužstvo! Mě fotbal tady na Zeměkouli netáhne, ale jak je popsaný v knize...to je prostě bomba! Užila jsem si každý okamžik ze zápasu. Stala se skalní fanynkou knihovníka jako brankáře a pak hvězdy týmu Nevídaných akademiků profesora Macarony. Zošklivila si hooligans. A samým napětím jsem si okousala nehty...i na nohou. Tenhle díl řadím mezi srdcovky.

Garik
10.11.2012

Starý dobrý pán Pratchett aj s jeho svojským náhľadom na to, ako veci fungujú.
Mám radosť vždy, keď môžem zrelaxovať pri ďalšom príbehu zo Zemeplochy, dobre sa pobaviť, poučiť a poriadne sa zasmiať.
Mimochodom, o existencii (i keď dokonale zahalenej rúškom tajomstva a záhad) nepolapiteľného ponožkožrúta nemám žiadnych pochybností. :-)

Senza Jenka
12.01.2012 4 z 5

Pěkné, pratchettovské, ale nebylo to to nejlepší, co jsem četla.

kusma
28.11.2011 5 z 5

Hodně povídání, děj pomalejší a mnoho mágů kolem. Přesto jejich dialogy, názory a činy miluji. U některých poznámek jsem se i hlasitě zasmála, u mnohých pasáží jsem se přistihla, že se uculuji. Jen více sportu (v podání mágů) na Zeměploše!!!

fmash
21.11.2011 3 z 5

Pietu stranou, Nevídaní akademikové nejsou ani jednou z těch lepších, ani trochu upovídanější. Jsou jednoznačně jednou z těch horších a jsou takřka k nesnesení užvanění. Popisů nad mraky a různého vysvětlování ještě víc. Nám, dlouholetým fanouškům (Pratchetta, nikoli fotbalu), je to ale stejně fuk, koupili bychom si i další díl, i když by už asi stál za houby.

Okřídlená li
28.09.2011 5 z 5

Já mám opět další oblíbenou postavu. Doktor Zďáblikov, jediný mág, který má povolené porušovat příkazy a který se zabývá Posmrtnou komunikací (čti Nekromancie), je víc než příjemná náplast na fakt, že Mrakoplašovo jméno se zde objeví asi čtyřikrát.
Fotbal sice nemám ráda, ale co chtít od Angličana Pratchetta. Kdyby tak psal o hokeji...
Každopádně to není tak tragické, jak se na první pohled zdá. Výsměšek perlí a znovu mládne a jako okapal se na NU objeví jakýsi záhadný skřet, který ani skřetem není. Naštěstí jsou zde lidé, kteří ví, jak dosáhnout dobrých výsledků a to nejen při pečení Oráčova koláče. A mikrokroužková zbroj jede!

MartyMcFly
06.07.2011 4 z 5

Nejen že nemusím fotbal, já ani nemusím druhé zparodované téma v UU - čarukrásný (ironie) svět módy. Rozvržení děje na několik postav z jejichž pohledu se příběh odvíjí tyto nevýhoda však vynahrazují.

Děj se odvíjí svižně a je tam mnoho zvratů, které jsem nečekal. Trochu se dozvíme o Lady Margolletě, hlídka je tu naopak ta "zlá". Vetinari se opije a Výsměšek potká rivala. Dua Gustýna vs Julie a Sráž(č) vs Haštal fungují skvěle.

Takže i když téma není mé oblíbené (ani jsem nikdy nebyl na fotbale, natož na módním molu), čte se fajn. Bacha na sherri.

iksxxx
11.06.2011 5 z 5

Fotbal nemusím, ale v tomto podání jsem byla ochotna si knihu přečíst. A rozhodně nezklamala!

ŽabákDokvákal
17.05.2011 4 z 5

I když se tak na první pohled může zdát, tak tento zeměplošský díl rozhodně není jen o fotbale! Mágové opět nezklamali!
Chvílemi mi kniha přišla příjemně filozofující a lehce motivační, což se mi líbilo! Fanouškům Zeměplochy doporučuji :)

Alma-Nacida
12.04.2011 4 z 5

Trošku upovídanější, než by nutně bylo třeba, ale jinak prostě zeměplošsky inteligentní zábava. Fotbal na anotaci mě (naštěstí) vyděsil úplně zbytečně ;-).

LooneyCZ
25.01.2011 4 z 5

Jedna z těch lepších!

Petrvs
21.12.2010 4 z 5

Fotbal opravdu bytostně nesnáším, takže jsem se trochu obával, jak poslední Zeměplochu budu schopen skousnout. Nakonec tohoto fotbalu zase tolik nebylo (a co bylo, vyvolávalo na tváři spíš úsměv než znechucení tématem) a místo něj překvapily reminiscence na Buch!
Příjemně překvapila skutečně komická postava nového člena akademické rady NU, doktora Zďáblíkova.
Celkově trochu ukecaná, trochu slabší Zeměplocha, ale především (podle všeho) poslední. I díky tomuto faktu je poněkud dvojsmyslně vyložitelný závěr na zamáčknutí slzy a papírový kapesník...

herdekfilek
11.11.2010 5 z 5

Pratchett je zcela nepřekonatelný právě ve své překrásné pratchettovosti. Jeho konstruování děje, jeho mudrování, jeho naprosto překrásné růžovoučké konce, jeho všechno.
Fotbal je mi odporný, ne, to jsou slabá slova, fotbal je mi naprosto lhostejný a při čtení Nevídaných akademiků jsem nejednou až bolestně zatoužil vyrazit na stadión a zplna hrdla řvát "Jak to kopeš ty fušere!!!!!" Což je na knihu výkon neuvěřitelný.
Posledních sto stran jsem se už jen usmíval. Ne nad obzvláštní vtipností, ale nad tím, že Pratchett se se mnou táhne už patnáct let a stále mě uchvacuje. Možná, že to říká něco o mé neschopnosti dospět. Ale víte co? Mně je to fuk.

Zeměplocha mágové fotbal, kopaná

Terry Pratchett