Muži ve zbrani

Muži ve zbrani https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/466/zemeplocha-muzi-ve-zbrani-466.jpg 5 1443 116

Staňte se členem MĚSTSKÉ HLÍDKY! Městská hlídka potřebuje MUŽE! Ale zatím má k dispozici desátníka Karotku Rudykopalssona (teoreticky trpaslíka), svobodníka Potroubla (prakticky trpaslíka), svobodníka Navážku (trolla), svobodníka Anguu (ženu... tedy alespoň většinou) a desátníka Nóblhócha (vyloučen z lidské rasy za mnohonásobné nečisté zákroky). A ti teď potřebují veškerou pomoc, kterou je možno získat, protože nad městem poletuje ďábel, ve městě řádí vrah a v ulicích je vůbec něco podivného. Patnáctý díl Úžasné Zeměplochy, v němž se setkáme s mnoha starými známými - od lady Berankinové přes rozšířenou ankh-morporskou noční hlídku až k malému, velmi zvláštnímu pejskovi. Úžasná Zeměplocha, kniha 15., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Men at Arms , 1993

alef
12.02.2020 5 z 5

„Potíž s Osudem je samozřejmě v tom, že často je mu úplně jedno, kam prst položí. … A tím to vlastně všechno mohlo skončit. V milionu vesmírů to také v tomhle místě skončilo. V milionech vesmírů by tohle byla velmi krátká kniha.“

Jenže ne tak na Zeměploše. Odněkud se totiž najednou ozvalo: „Haf a haf, k sakru, a taky kní a kní, … to jste fakticky slepí, nebo co?“
Je pravda, že obyčejní lidé Gaspodu většinou mluvit neslyší, „protože normální psi přece nemluví. To ví každý. To je na úrovni inteligentního organického života notoricky známo, stejně jako je známo mnoho dalších podobných faktů, které vás v konečném důsledku dokážou přesvědčit, že jste svými smysly mylně informováni. Děje se to proto, že kdyby si lidé skutečně všímali zcela přesně všeho, co se děje kolem, nikdo by se nikdy nedostal k práci.“
Takže, vážení, nestůjte, nelelkujte, a taky se už dál nenechte vodit svými smysly za nos, a pořádně se rozhlédněte kolem sebe, ono to nakonec asi stejně nebude nic platné, protože při poznávání okolního světa se beze smyslů prostě neobejdete, každopádně, po přečtení dalšího z příběhů Noční hlídky se vám možná leccos objasní …
Tak třeba se podíváte do jedné z nejnepřístupnějších knihoven Zeměplošského světa, totiž do knihovny cechu vrahů, která je poměrně úzce specializovaná, a v jistých oborech, které se týkají např. zanedbatelné délky lidského života a způsobů, jak ho ještě ukrátit, naprosto neocenitelná :-).

Trochu světla do tmy by pak mohla pomoct vnést také např. „botová teorie“ sociálně-ekonomické nespravedlnosti kapitána Elánia, který je ve svém myšlení sice trochu konzervativní, ovšem někteří tvrdí, že je „spíš zakonzervovaný“. Vytvořit si na tuto problematiku vlastní názor budete muset ovšem sami: „Věc spočívala v tom, že dobré boty vydržely roky a roky. Člověk, který si mohl dovolit dát padesát tolarů za pořádné boty, měl obutí, jež jeho nohy udrží v suchu ještě za deset let, zatímco chudák, který si mohl dovolit dát za boty jen deset tolarů, utratí za stejnou dobu sto tolarů, a přitom bude mít prakticky pořád mokré nohy!“

Při této návštěvě Zeměplochy se také Noční hlídka pokusí vyřešit jeden z nejožehavějších ankh-morporkhských problémů, totiž, proč se trollové a trpaslíci nemají rádi, k čemuž se musíte vrátit poměrně dost daleko do minulosti … a ještě si uvědomit, že „trpaslíci nenávidí trolly, protože když někde odhalíte zajímavou žílu drahých kovů nebo minerálů, nemůžete milovat kameny, které najednou vstanou a utrhnou vám ruku, protože jste jim právě zarazili špičák do ucha.“ Takže se nedivte, že Noční hlídka má pak plno práce s mezidruhovou krevní mstou, která mezi nimi odjakživa panuje. Je to dost ožehavý problém, ale desátník Nóblhóch navrhne poměrně čisté řešení: „Nevím, proč bysme je nemohli nechat vyřídit si to mezi sebou a pak zatknout poražený ... dělali jsme to tak vždycky.“ Jenže ... „Patricij začal být děsně háklivý na tyhle etnické nepokoje,“ oznámil mu seržant Tračník zachmuřeně. „V poslední době mluví, jako kdyby se na tom chtěl pocvičit v sarkasmu.“

A tak můžeme být všichni rádi, že Noční hlídka má ve svém týmu i desátníka Karotku, o němž si seržant Tračník myslí, že je jednoduchý, protože Karotka tak na lidi často působí. On totiž jednoduchý skutečně je … jenže, nenechte se mýlit … „Lidé se mýlili v něčem jiném. V tom, že jednoduchý totiž neznamená totéž co hloupý. Karotka nebyl hloupý. Byl přímý, poctivý, pravdomluvný, neustále dobrosrdečný, a čestný v každém svém konání.“
… „Vy myslíte charisma? Jako osobní kouzlo?“ došlo konečně Angui. „Jo. Něco takovýho. Jo.“ „Jak to dělá?“ „Jó, tak to nevím,“ zavrtěl Noby hlavou. „Co když je to kluk, kterýho musí mít každej rád?“

Je to prostě všechno velmi křehká záležitost, jak říká seržant Tračník: „otázka kultury … nemá cenu vnucovat jim naši kulturu a náš způsob myšlení, víte?“ … a on s tím má bohaté zkušenosti, sám je kupodivu, už mnoho let šťastně ženatý … „protože si s ženou dokázali zařídit život tak, že se setkávali jen příležitostně, většinou na prahu, když jeden šel dovnitř a druhý ven. Ale ona mu nechávala v troubě slušné jídlo a muselo v tom být i trochu něco navíc, to bylo jasné. Měli totiž i vnoučata a z toho vyplývalo, že se ocitli v situacích, kdy se jeden druhému vyhnout nedokázali.“

Chápu, že teď to všechno možná vypadá trochu zmateně, „ale počkejte, až to uvidíte za pět set let“, jak říká Zatracený Hlupec Johnson: „Koukejte, ty plány vážně nebyly vzhůru nohama, když jsem je kreslil.“

RyonMathrin
06.02.2020 5 z 5

Znovu čteno po 20 letech :-)
Městská hlídka vyšetřuje záhadnou vraždu, do toho v rámci rovnoprávnosti a prevence tvarismu (na Zemi bychom řekli rasismu) jsou v hlídce i trpaslík, troll a žena. Jako vždy humorné, plné nápadů (ručnice,...) a jazykových obratů, přitom však napínavé. Už jsem zapomněl, jak to skončilo, a tak jsem skoro oplakal Anguu. Nejoblíbenější postavou se však stal Navážka.
Několik málo úryvků:

"Na tomhle světě žijí ještě podivnější lidé než desátník Nóblhóch, desátníku Karotko."
Na Karotkově obličeji se objevil výraz nesmírné a neskrývané hrůzy.

Řeka Ankh je pravděpodobně jediná řeka, na kterou mohou vyšetřovatelé nakreslit obrys těla.

"Já jsem tedy za svého života vypil celé litry mizerné kávy, ale tahle mi připadala, jako když mi někdo po jazyku tahá sem a tam pilu. Jak dlouho jsi ji vařil?"
"Kolikátého je dnes?", zeptal se Harga.
"15. srpna."
"A rok?"
...
Šám Harga vedl podnik veřejného stravování už mnoho let a to díky tomu, že se dokázal neustále usmívat, nikdy nedával na úvěr a uvědomoval si, že jeho hosté požadují jídlo, které má 4
vyvážené ingredience : cukr, škrob, tuk a opečenou kůrčičku.

Navážkova nově nabytá dovednost:
Navážka se otočil k příchozím trollům a pohrozil jim prstem: "Jediný troll jeden se pohne, a já začnu počítat."

A Elánius počítající nezbytný počet strážníků v nové hlídce: "... takže vy máte k dispozici 65 mužů, že ano, jenže vy přebíráte i denní hlídku a taky musíte počítat s nějakým tím volnem, dva pohřby babičky na muže a rok, bozi vědí, co si na tohle téma vymyslí ti vaši nemrtví, možná budou chtít volno na svůj vlastní pohřeb..."

Samozřejmě doporučuji.

Faila
31.01.2020 4 z 5

Tajemná detektivka, trochu romantiky, magie, rasové (ne)rovnosti a především spousta pratchettovského humoru. Trochu tuším, že knihy o Zeměploše mě nikdy nezklamou. Spíše nadchnou.

_Michelle_
15.01.2020 5 z 5

Úžasně pestrá a živá kniha s nemalým počtem zajímavých, svérázných, jedinečných a zábavných postav. Děj se hemží příslušníky různorodých cechů, o kterých se dá říct mnohé, jen ne to, že jsou nudné. Noční hlídka je parádní partička, které jsem s radostí věnovala svůj čas. Tentokráte jsem si zamilovala mimo jiných Gaspodu a jeho vtipné našeptávání, aby mu bylo hozeno něco dobrého k snědku. Čtení Mužů ve zbrani byl pro mě prostě neředěný elixír radosti.

Deia
02.01.2020 4 z 5

Muži ve zbrani je druhá kniha s príbehom o Noční hlídce. Páčila sa mi viac, ako tá prvá a aj viac, ako väčšina zeměplošských kníh. Je to asi preto, že v tejto sa vyskytuje celkom dobrá detektívna zápletka a tiež mi príde trošku vážnejšia, ako tie ostatné knihy. Takisto je tu menej poznámok pod čiarou (tie naozaj veľmi nemusím).
Doteraz som s touto sériou mala ten problém, že väčšina charakterov mi neprirástla k srdcu, takže mi bolo celkom jedno, čo sa s nimi stane. V tejto som tento problém nemala - všetky postavy boli veľmi sympatické, hlavne desiatnik Karotka alebo nové prírastky do Noční hlídky, ako napríklad strážník Potroublo (trpaslík), či strážnik Navážka (troll).

Claudius
22.12.2019 4 z 5

Muži ve zbrani jsou nejlépe hodnocenou knihou ze Zeměplošské série, a myslím si, že právem. Zábavné, chytře napsané postavy, detektivní linka, intenzivní finále.
Městská hlídka je pravděpodobně tím nejlepším, co Zeměplocha nabízí, a kdyby to člověk četl jen kvůli ní, asi by to stálo za to. Nicméně, ostatně jako i u předchozích dílů, je trochu zmatený sled děje a událostí a někdy není snadné zjistit, kdo řekl co. Asi není špatný nápad sehnat si nové vydání ve dvojknize.

Krukron
18.12.2019 5 z 5

Jeden z nejlepší dílů série. Muži Hlídky jsou stěžejní linkou celé série a mám pocit, že každý díl, ve kterém se s nimi setkám, je lepší a lepší. Příběh má i detektivní charakter a je to prostě radost číst.

IvaKo
04.09.2019 5 z 5

Další příběh Noční hlídky, tentokrát s detektivní zápletkou, mě opět pobavil. Jeho postavy ( i ty nové) jsou prostě neodolatelné. Obdivuhodné hrátky překladatele s češtinou dělají z této knihy opravdové čtenářské potěšení a Pratchett je pro mě lék na chmury.

toni-az
24.08.2019 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších Zeměploch, co jsem četl. I když vlastně spíš poslouchal. Zpočátku mi vadil hlas, který mám asociován s jiným audiobookem, ale časem jsem si zvykl a musím uznat, že to bylo hodně dobře načtené. Každá postava měla charakteristický způsob mluvení, což v tom množství určitě nebyla sranda udržet. Jinak souhlasím se vším, co napsal slawa.cap, mluví mi z duše. Jen na můj vkus nějak moc mrtvých.

slawa.cap
25.07.2019 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Jako téměř vždy lepší než předchozí knihy. Je tu úplně všechno, mágové, nemrtví, draci, vrazi, zloději, klauni, láska, nenávist, pomsta, smrt i Smrť a paní Bochánková. Chybí tu jen Mrakoplaš a Čarodějky. Všichni hrdinové jsou tu tak nějak lidštější, než ve Stráže, Stráže. Obyvatelé města je tak nějak víc berou a i Noby vypadá jako dobrej a slušnej polda. Nevím, kdy došlo k tomu posunu, ale líbil se mi. Celkový tón je dospělejší a trochu temnější (I když ne tak jako u Malých Bohů). Zatím ke všem Zeměplochám jsem se při poslechu rád vracel, ale od téhle jsem měl problém se odtrhnout.

zuzana4291
28.04.2019 4 z 5

Z této knihy jsem velmi rozpačitá. Chvilkama jsem se nedokázala odtrhnout a chvilkama jsem se zase nemohla začíst a příběh trochu nudil. Ale celkově je kniha hezká a konec je šťastný a překvapivý.

Terezulina
26.04.2019 5 z 5

Tak co napsat....:-) já myslím, že tady v komentářích kolega druzickaster napsal i za mě vše :-) prostě výborný a těším se na další díly :-)

Alex.rrr
12.04.2019 5 z 5

Další skvělé čtení ze Zeměplochy. Tentokrát krásná detektivka se zajímavým koncem. Trochu jsem měla problém vyznat se, ze začátku, ve jménech postav. Přece jen hlídka byla v prvních knihách a pak až teď a kromě Karotky a Elánia mi dělalo problém je správně zapasovat. Nejvíc se mi líbilo znovuobjevení Gaspody :), to je nejmilejší postavička.

NemmamSlov
14.03.2019 5 z 5

Čo dodať, Nočná hliadka opäť nesklamala. Podľa mňa Terryho najlepšia partia. Karotka z novými rekrutmi Nočnej hliadky čelia neznámemu vrahovi, ktorý je vyzbrojený mocnou zbraňou. Navážka a Potroublo v tejto časti viedli, skvelá dvojka, ktorá sa o humor postarala dokonale. U mňa plný počet hviezd.

druzickaster
14.03.2019 5 z 5

Výborná detektivka...aha to byla Zeměplocha, ale opravdu, detektivní příběh na pozadí mě bavil. Koncentrace oblíbených postav neksutečná. Karotka, Elánius a další členové hlídky jo a taky Gaspoda, prostě super. Nemluvě o staronových postavách, které do Hlídky teprve vstoupí. Trolové opět prostě úžasní, trpaslíci taky, menšiny táhnou. Nakonec i na Smrtě došlo, jedním slovem výborný díl. Je čas na další...

Loginus
12.03.2019 5 z 5

Po první knize že série hlídek jsem myslel, že pokračování nemůže překonat tak zdařilou věc. Obvykle se nepletu rád, tentokrát ano!

Torgal
04.03.2019 4 z 5

Moja obľúbená Nočná hliadka sa opäť hlási do služby aby zastavila vyčíňanie vraha vyzbrojeného šialeným plánom a palnou zbraňou nevídanej sily. Ešte šťastie, že z nariadenia patricija sa jej rady rozšírili o zástupcov menšinových rás (trolla, trpaslíka a ženu). Dnešní bojovníci za rovnoprávnosť musia určite zatlačiť slzičku dojatia nad tým, aký bol Pratchett v tomto nadčasový. Nováčikovia prinášajú svieži vietor a napríklad také postupné zbližovanie trolla Navážky s trpaslíkom Potrublom je zlatá baňa zábavy (ale ani zbližovanie Karotku s Anguou nie je na zahodenie :-)). Detektívne vyšetrovanie hrá samozrejme len druhé husle a prím má typický Pratchettovský humor, ale svoju úlohu zvláda a na konci dokáže vytiahnuť aj prekvapivý zvrat. Jediné povzdychnutie mám tentokrát nad tým, že sľubná téma Elániovej svadby bola tak trestuhodne nevyužitá. 8/10

postoran-CZ
05.12.2018 4 z 5

Moje druha kniha ze Zemeplochy (prvni byla Barva kouzel). Ac jsem myslel, ze uz se k Pratchettovi nevratim, musim rict, ze to nebylo spatne a cetlo se mi to velice dobre. Tak treba zkusim dalsi...

Atlantis
30.11.2018 5 z 5

Hlídka opět na scéně a opět dle mého názoru ve skvělé formě. Strážníci už začínají fungovat tak, jak je máme rádi, diverzita roste, členové začínají být zábavně a tajemně různorodí nejen co se týče ras, ale i pohlaví. A o tom pro mě tento díl je. Ne ani o nějaké tuctové detektivce, ale o vztazích mezi jednotlivými členy stále se rozrůstající Hlídky a o tom, jak spolu dokáží spolupracovat i přes občasné rozdíly a rozbroje.

sarka9190
09.11.2018 5 z 5

Muži ve zbrani, Stráže!Stráže!, Sekáč!, Noční hlídka - moje nejvíce čtené díly. Nejvíce mne bavilo duo Navážka/Potroublo.