Hrrr na ně!

Hrrr na ně! https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471/bmid_hrrr-na-ne-9DG-471.jpeg 5 1159 87

Ze zeměplošského moře se zvedla větrná korouhvička a teď najednou každý ví, kam vítr vane. Vynořila se nová země a staré spory. A když se dvě armády vydají na pochod, velitel Elánius z ankh-morporské Hlídky má jen několik hodin na rozřešení zločinu tak strašného, že do konce neexistuje ani zákon, který by ho postihoval. Ten zločin se jmenuje „VÁLKA“. Elánius proti zlým protivníkům, kteří se ho snaží dostat… a to jsou lidé, kteří stojí na jeho straně. Nepřítel by mohl být ještě mnohem horší. A v jeho diáři je v kolonce „Dnes nezapomeň“ napsáno – umřít! Ale dělat by to raději neměl, protože největší vynálezce a nejmazanější politik světa se už vydali na bojiště s malým balíčkem, který má zaručeně zastavit boj… Zeměplocha jde do války, a to s armádami sardinek, válečníků, rybářů, mihulí a alespoň jedním oddaným průvodcem vojenského tábora.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Jingo , 1997

knedlik
12.03.2017 4 z 5

Pýcha, hlad po dalším a dalším majetku, nafoukanost, xenofobie - ať už je prapůvodní touha po válce jakéhokoli původu, tohle všechno ji jen přiživuje. A z toho všeho si Terry, jak jinak, opět utahuje a poukazuje na jejich nesmyslnost a nemístnost.

Kdesi uprostřed moře se vynořil kus půdy a samozřejmě nastává ihned spor o to, komu připadne. Ideální záminka ke konfliktu a když se tomu trochu pomůže, tak i k válce. Ankh-Morpork se nehodlá vzdát a se slovy "štěstí přeje odvážným" se hrdě vydává do Klače, mající přesilu 6:1 a ohánějící se daleko ostřejšími zbraněmi ve zkušenějších rukou, než by si jakýkoli Ankh-morporčan byť jen pomyslel... Mezitím velitel Elánius, věrný Vetinariho teriér, vede v poušti své menší bitvy ( "Och, bohové, zabásnul jsem celé bojiště, pomyslel si Elánius. A něco takového se snad ani udělat nedá."), Noby proniká ke své něžné podstatě a úžasný Leonardo da Quirm tvoří a tvoří... a ničí, protože lidé by byli schopni zneužít k bojovým účelům cokoliv.

Terry v Hrrr na ně! dosti důrazně poukazuje na omezenost a namyšlenost "bílých lidí", v mnoha ohledech technických dinosaurů, žijících si ve své bublině odporu proti všemu cizímu. Tedy zdánlivé, že ano.. Snědým, inteligentním Klačanům nezbývá, než si z Ankhmorporčanů prachsprostě utahovat a dávat jim pojídat ovčí oči. Ale i zde se dá najít kompromis.

A protože máme rádi dobré konce a osly sundané z minaretů, bylo i pacifismu učiněno za dost.
"Veni, vici, Vetinari."

Blekmun
17.01.2017 4 z 5

--- TAKMER URČITE OBSAHUJE SPOILER --- (JEDINE ŽE BY NIE. V TOM PRÍPADE HO NEOBSAHUJE)

Myslím, že toto je ideálna kniha pre nepobozkaných. Teda... Pratchettom. Príbeh srší vtipnými situáciami od prvých stránok, narozdiel od mnohých ďalších jeho kníh je vcelku dobre čitateľný a chápateľný aj keď si dáme uprostred tri týždne pauzu. Navyše je to skvelá sonda do pacifistickej duše autora - hoci je kniha o vojne, 4/5 sa zaoberajú prípravou na ňu a zosmiešňovaním dôvodov, ktoré k nej vedú Ankh-Morpork aj Klač. Nie je žiadnym prekvapením, že k nej ani nedôjde.
Zato konflikt medzi západom a moslimským orientom je konvertovaný analogicky do sveta Zemeplochy vrátane nevyhnutného intrigánstva s takou ľahkosťou!

A lord Vetinari exceluje:
"Daně, pánové, jsou hodně podobné obyčejnému venkovskému hospodaření. Cílem je vymačkat z krávy maximální množství mléka při minimálním bučení. Bohužel, musím vám sdělit, že jediné, co už delší dobu z města mačkám, je právě to bučení."

Makoves
08.12.2016 5 z 5

Pěkné, vtipné s nápadem.

lucie0951
21.04.2016 5 z 5

Je škoda, že nelze udělit více než pět hvězdiček. Tato kniha je naprosto senzační. :-D

Hovnex
18.04.2016 5 z 5

Velmi zábavná a dobře čtivá kniha. Pan Pratchett se předvedl a stejně tak i pan Kantůrek za výtečný překlad a zábavné doplnění informací.
Kvůli tomu, že na hladinu vystoupí nový/starý kus pevniny, se začnou o ono místo přít dva národy (nutno podotknout, že znepřátelené národy). Klač, písečná země, sázejíc na početnost svého vojska a Ankh-Morpork, který nad válkou spíše teoretizuje a jeho (ne)vytříbená strategie je k popukání. I když je určitě důležité otáčet se do historie a zkoumat dřívější bitvy a důvody výher a proher, tak způsob jakým Morporčané o tom smýšlejí a taktizují, se nedá brát vůbec vážně a já nedoufal ani v nejmenší možnost, aby zvítězili. To by tu však nemohla být Hlídka (v čele s Elániem), která se to bude pokoušet vyřešit a Vetinari (spolu se zeměplošským géniem), kteří zase budou mít svůj vlastní plán na to, jak vlastně celou tu nepříjemnou situaci ukončit.

Market = )
29.02.2016 4 z 5

Čtvrtá hvězdička je za Leonarda a hlavně Krásnou Bětu :-). Jinak mám moc ráda prostředí, postavy i humor a myšlenku, ale jako obvykle jsem knížku četla strašně dlouho - mívám období, kdy přečtu na jeden zátah desítky stránek a potom období, kdy přečtu jen sem tam jednu. Ale na výsledný spokojenosti a oblibě Zeměplochy to u mě nic nemění.

Benjiki
01.01.2016 4 z 5

Pratchett je bůh. Ok, tohle budu psát před každým komentářem k jeho knize, protože je to pravda a nic než pravda. Hrr na ně je z cyklu mnou méně oblíbeného Elánia a celkově na mě tahle kniha působila rozplizlejším dojmem. To že je to slabé na Pratchetta ale neznamená, že to není jako celek super. 7.8/10

Plútarchos
23.08.2015 3 z 5

Obdivuji a miluji fantazii, humor a svět autora Zeměplochy, roztomilé figurky města Ankh-Morpork a okolních držav. Elánius a ostatní postavičky jsou prostě nádherní, romantičtí a hlavně ohromně lidští (včetně vlkodlaka a zombie) - čtenář si je prostě musí zamilovat a prožívat s nimi všechna ta ztřeštěná ale kouzelná dobrodružství a příběhy. Přesto oproti Prvním příběhům ze Zeměplochy hodnotím vyprávění o Klači, siru Samueli Elániovi, Vetinarim, seržantu Tračníkovi, desátníku Nóblhóchovi alias Krásné Bětě, jedenasedmdesátihodinovém Ahmedovi, vynálezech Leonarda da Quirma, kapitánu Karotkovi a dalších o hvězdičku méně. Ale pozor! Pořád je to nadprůměrné počteníčko!!! :-)

Rita55
31.07.2015 5 z 5

„Není to ani čtvrt hodiny,“ zasténal Noby „co jsem ženskou, a už vás, vy hnusný chlapi, nenávidím!“

Noby je kouzelné stvoření, ale Elánius je prostě třída :-)

„Ví pan Elánius o tom, co tady provádíte?“
„Jistým způsobem o tom ví, ano. Řekl jsem mu, že bych rád založil klub pro děti z ulice, a on mi odpověděl, že se mu ten nápad opravdu moc líbí, hlavně pokud je vezmu tábořit někam na hodně vysoký strmý útes, kde vane silný vítr. Ale takové věci on říká pořád. A jsem si jistý, že bychom ani nechtěli, aby byl jiný, že?“

Mako123123
01.06.2015 4 z 5

I ked sa mi to ku koncu zdalo trošku zdĺhavé... napriek tomu knižku hodnotím ako veľmi slušnú, myslím tým kvalitou :D Pobavila i zaujala... Hrrr na pokračovanie, škoda len že sa mi tie knižky-pratchettovky- tak míňajú, už mi zostávajú len 4 či koľko, neva asi potom začnem čítať odznova. :)

Kraken84
12.04.2015 4 z 5

Já číst knihu a pobavila já dostatek se. Nejdobré být, že žádná charakter nebýt důležitější před ostatní. Hlídka já zasmát až za tračník já popadat se vždy. Chtít smát - muset číst.

Felsenberg
17.11.2014 2 z 5

Pratchettovo pacifické a antirasistické dílo. O tom, že válka je strašná a nesmyslná věc a že jsou všichni dobří. S prvním souhlasím, s druhým ne. Podle mě nejslabší Terryho dílo. I když Elániovi a Vetinariho postavy jako vždy skvělé. Ty se snad ani nedají nemilovat. A výkon Nobyho hází rukavici všem ženám :-)

Fairiella
02.11.2014 5 z 5

Tak tahle Pratchettova kniha je jednou z nejlepších lekcí v toleranci, jaká se vám může dostat do ruky. Jestli je schopen určité principy pochopit i seržant Tračník - nu, mohli by i jiní.

Túrin
05.10.2014 5 z 5

Parádí Zeměplocha plná intrik ! :)

Candid
29.04.2014 4 z 5

Asi nejvtipnější Pratchettovka, co jsem dodnes četla. Bohužel u mě buď zafungovala jarní únava, nebo příběh už na rozdíl od vtipu nebyl tak silný a měla jsem jakýsi problém se na knížku pořádně soustředit a louskala ji pěkně dlouho. Ale Noby a jeho ženské pocity nebo drobnosti typu Blamuže mě bavily opravdu dobře :)

gomaki
31.03.2014 5 z 5

Miluju knižní svět a ač mou největší literární láskou bude na věky věků Jean Valjean, tak hned za ním je Elánius:)
Sice dvě lehce odlišné osobnosti, já vím, ale obě stejně úchvatné:)
Teď k jádru věci:
Zeměplocha je krásná, co si budeme povídat:) Vždy jsem milovala příběhy, které vybočovaly ze Zeměplošských stálic,Čarodějky i Mágové jsou pima parta /až naMrakoplaše/, po určité době jsem se zamilovala do Noční Hlídky a tento díl, je naprosto skvělý :)
Líbí se mi logické myšlení Tračníka s Nobym, užívám si nápady Leonarda da Quirm a jeho chování vůči světu, politiku vedenou Vetinarim a smysl pro spravedlnost úchvatného Elánia. Jo! Abych nezapomněla - Jednasedmdesátihodinový Ahmed, je fakt ... no ... však vy víte :)

wooloong
29.09.2013 5 z 5

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

T'rusové vždycky útočí za svítání. Všichni. Nezáleželo na tom, kolik se jich ukrývalo tam v poušti, ani na tom, kolik se vás ukrývalo tady. Každopádně útočily celé kmeny. Nejenže se útoku účastnily ženy i děti, ale i velbloudi, kozy, ovce a kuřata. Samozřejmě, to se čekalo a luky je dokázaly zastavit, jenže ... oni se vždycky objevili náhle a neočekávaně, jako kdyby je poušť doslova vyplivla. Stačilo na okamžik zaváhat, být trošku pomalejší, a byli jsme rozsekáni, potrkáni, ozobáni a zuřivě popliváni k smrti.

Dokonalý koktejl bezuzdné srandy a vážného zamyšlení nad tématem války.

BooksLucyKing
12.06.2013 5 z 5

Příběhy s Hlídkou prostě nemají chybu. Válka, politika, Krásná Běta, Klačská poušť a uprostřed toho Elánius a ostatní členové hlídky, úžasná kombinace.

lanusinka
15.11.2012 5 z 5

Knihy s hlḯdkou mám ze Zeměplochy prostě nejradši...

helmiczka
22.09.2012 3 z 5

Príjemná kniha, ale nie je to "must-read". Antivojnových myšlienok tu bolo možno až príliš, občas som sa rozrehotal, vtipných nápadov tu je celkom dosť, Vetinari je výborný, ale... ja neviem, dal by som 3 a pol keby som mohol. Taký pekný štandard, človek neľutuje, že číta, ale nie je ani strhnutý.

Zeměplocha hlídka

Terry Pratchett