Erik

Erik https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460/bmid_erik-LeY-460.jpg 4 1490 134

Erik má koníčka - démonologii. Rád by vyvolal démona a přinutil ho, aby mu splnil tři přání: stát se vládcem světa, získat lásku nejkrásnější ženy Zeměplochy, být nesmrtelným - prostě takové ty obvyklé věci. Místo poslušného démona však vyvolá Mrakoplaše, jednoho z nejneschopnějších mágů Zeměplochy, který se kdysi ztratil v Podzemních rozměrech, a s ním Zavazadlo. Král démonů, novátor s moderním přístupem, aby oživil nedostatečnou fantazii démonů, začne prostřednictvím Mrakoplaše plnit Erikova přání. Avšak, jak říká pekelný král, vtip spočívá v tom, splnit každému jeho přání doslova a do písmene, a přitom mu nikdy nedat to, co si vlastně přál...... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Eric , 1990

Sakulnikov
25.01.2016 3 z 5

No nemám příliš rád Mrakoplašovy příběhy, ale představy byrokratického pekla, výklad trojské války nebo přístup k misionářům, jsou prostě skvělé historky.

Claudius
16.01.2016 4 z 5

Jedna z lepších Zeměplošských knih. Už jsem měl tendence Zeměplochu přestat číst, po slabších dílech jako Magický prazdroj, ale tahle kniha byla přesně ta stará dobrá Zeměplocha, že si určitě ještě pár knih od pana Pratchetta přečtu.

Ewik
13.01.2016 3 z 5

Moje první kniha od TP. Nějaké souvislosti mi unikaly, protože jsem nečetla předchozí díly, ale i tak jsem se pobavila. Ačkoli první půlka knihy se mi zdála takový vlažná, druhá půlka se moc příjemně četla.
Smrť - zapálený včelař si mě získal. Mrakoplaš - zkáza "Tróji" a svým způsobem příčina revoluce v Pekle mě dostal. :-) Vražedné Zavazadlo se spoustou "haksniček" bylo neskutečné. :-) I Pekelná brána se mu radši sama dobrovolně otevřela. A ještě si do ní koplo.
Všechno báječně doplňovaly trefné hlášky. U "Ó obludo nezemská" jsem se skoro zlomila v pase.

Ačánek
10.11.2015 5 z 5

Další setkání s Mrakoplašem a jako obvykle užasný zážitek. Příběh byl velice zajímavý hlavně plnění tří přání, která byla splněna, ale ne tak jak si Erik představoval.
Velice knihu doporučuji.

wiix
26.10.2015 4 z 5

Veľmi trefné, zaujímavé a zábavné dielo. Filozofické rozpravy a háčiky klasických ľudských problémov zaobalené do nenúteného deja oslovia mnoho milovníkov fantasy.

mozkit
09.07.2015 3 z 5

Za mě asi zatím ze všech přečtených Pratchettovek díl který mě nejmíň bavil. Tak nějak mi nepřišel extra zábavný. No nevadí v zásobě mám další díly a jedu dál :)

jaakubsykora
05.04.2015 4 z 5

Terry opět nezklamal. Na jeho kniháh miluju ten jedinečný humor a jednoduchost, jakou zvládne i ze sebevětší nudnosti vytvořit vtipnou hlášku. Mrakoplaš je jedna z postav, se kterou bych rád hodil pokec. Skvělý!

Mephistophelles
17.03.2015 5 z 5

Voči knihám od Terryho Pratchetta som mala dosť predsudky lebo spolužiaci sa o nich vyjadrovali velmi vlažne a toto je moja prvá kniha ktorú od neho čítam. Ale môžem povedať, že som prudko zmenila "tentononc" na autorovu tvorbu a kniha ma totálne pohltila. Proste úžasné prostredie, dej, vtip...všetko :) Za mňa 100 bodov.

Volavka
09.03.2015 5 z 5

Knihy s Mrakoplašem u mě vždycky vedou a ani tato není výjimka. Akorát pozor při čtení ve vlaku, když se začnete nekontrolovatelně smát, všichni se na vás dívají jak na blázna (ozkoušeno za vás).

shmaic
02.03.2015 5 z 5

Zajímavá kniha. Meze fantazii se nekladou a Pratchett to opět potvrzuje. Jsem zvědav, jestli děj knihy v budoucích dílech nějak hlouběji zapadne do celku Zeměplochy - zatím tam tomu bylo téměř pokaždé.
Vskutku pravdivá pasáž z běžného života hrdinů: "Nejprve přemýšleli, jak velký pomník mu postavit, pak přemýšleli, kam umístit jeho pamětní desku a nakonec se shodli, že si zaslouží důtku".
Další pasáž, která mě pobavila, je ta s papouškem, jak se schovává za Mrakoplaše, když vidí tuzumácké čelenky z papouščích per. Potom celý popis pekla a děj v něm, rozhovor se stvořitelem a vsukva o sedmiprsté vločce, které si nikdo nevšiml, o celém principu stavby vesmírů - "na zakázku vám stlučou pár fyzikálních zákonů a za pár let z toho máte třeba ozonovou díru"...
Líbí se mi, že doposud v této sáze v téměř každé knize adaptuje děj do jiné kultury.
A nakonec, co jiného dodat ke knize o demonologii, než princip 3 splněných přání - musíte jim poskytnout doslova to, co chtějí, ale aby z toho vyšli maximálně nespokojeni!

SuperFrankie
06.10.2014 4 z 5

Postava Mrakoplaše a jeho trampoty mě prostě baví. Tentokrát je to sice kratší, ale o to víc tam je humoru. Namátkou mě nejvíce pobavila vize nudného pekla, nebo přiznání da Quirma, že pramen mládí našel, ale:

''To je na tom to, co mě trápí. Četl jsem o Fontáně tolik a člověk by věřil, že se někdo ve všech těch knihách konečně zmíní o tom nejdůležitějším, co se týká vody v prameni, že?''
''No, a to bylo?''
''Nejdříve ji musíte převařit. To snad říká všechno, ne? To byla ostuda, vážně.''

Túrin
26.09.2014 4 z 5

Historie jinak :) Trošku "nudnější" začátek, ale druhá půlka byla zase super jako vždy :)

gumkacik
14.08.2014 4 z 5

Jako milovník fantasy (především Gaimana) jsem na Pratchetta prostě musela narazit. Pravda, dlouho jsem ho odkládala. Měla jsem obavy, jestli to bude můj šálek kávy...Nakonec jsem mile překvapena: vtipné, chytré...zkrátka milé počteníčko. Zdá se, že jsem objevila svého nového oblíbeného autora.

Tsabo
18.07.2014 4 z 5

Moje první přečtená Pratchettovka...a jestli se s ním chystáte začít, je to absolutně vhodná volba...nejen svým rozsahem...taková příjemná ochutnávka. Každopádně mě neodradila od dalšího čtení...a Zavazadlo...to je opravdová klasika:oD

Kuzzie
16.07.2014 4 z 5

Jsem teprve začínající čtenář Terryho Pratchetta a ve všech 3 mou přečtených knihách byl hlavní postavou Mrakoplaš, ale já ho začala naprosto zbožňovat a jsem strašně překvapená, jaké neoblíbenosti se jinak těší. Lidi, dejte mu šanci! :D

Lady Dracula
25.05.2014 5 z 5

Knihy s Mrakoplašem (na rozdíl od asi hodně velké části čtenářů :)) mám vážně ráda. Nebo snad znáte ještě někoho, kdo je takový smolař až má neustále štěstí? (Kromě teda mne a kačera Donalda :)) Za to Erik mi lezl na nervy. Rozmazlený fracek, který si zaslouží snad jenom toho protivného papouška.
Co se týká děje, hned úvod ve Smrťově zahrádce byl smrtící :) Pak jsem si ale připadala jako na skleněné hoře, když hraji Proroctví: "Obětuj aspoň 4 životy a doplň si všechny magy." Pomalu jsem klouzala dolů, obětovala jsem chemii, pocítila spoustu bolesti při neustálém odkládání knížečky, chvílemi měla pocit, že to čtení je ztráta času, abych následně byla odměněna úžasným Peklem:-)

Pratchett opět ukázal, i na tak malém prostoru, že umí skvěle parodovat společnost a vůbec mu nevadí rýpnout si do minulosti a lidských přání. Ale to je právě to skvělé :) A musím říct, že jeho verze, ať už Trojské války nebo Pekla, jsou mi mnohem bližší než verze, které jsou notoricky známé :)

TessVond
03.05.2014 5 z 5

Super krátká knížečka, u které jsem nesčetněkrát vyprskla smíchy...
Peklo a Pratchettova adaptace antických kultur jsou dokonalé.

A Oook.

Mako123123
11.01.2014 4 z 5

Celkom dobré, celkom vtipné, celkom zaujímavé... dávam 4/5 :)

Bear Reader
27.12.2013 5 z 5

Jak je u toho Mrakoplaš, není to ono. Já toho chlapa nemám rád.

JeKa
22.10.2013 3 z 5

Tohle byla má druhá kniha od Pratchetta a musím říct, že oproti Soudným sestrám mě dost zklamala. Ano, bylo zde opět mnoho velmi zajímavých "hlášek", přirovnání, postřehů a literárních odkazů, ale vlastní děj mě nikterak hluboce nezasáhl...bohužel...v podstatě jsem to dočetla jen proto, že to bylo příliš tenké na to, abych odložila knihu, která ujde... škoda, Soudné sestry jsem doslova hltala.