Čarodějky na cestách

Čarodějky na cestách https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463/bmid_carodejky-na-cestach-qnO-463.png 5 1592 126

Celé poslání se jevilo jako velmi jednoduché. Koneckonců, co těžkého je na tom, postarat se, aby si obyčejné služebné děvče nevzalo prince, zvláště když ho nechce? Jenže poněkud netýkavá a samolibá kmotřička sudička tak jednou rozhodla a na sňatku trvá. Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová a Magráta Česneková chtějí ubohému děvčeti pomoci, a vydávají se proto na cestu do dalekého města Genovy. Háček je v tom, že kromě svých kouzel, založených především na hlavologii, s sebou mají pouze tajemné vúdú paní Gogolové, jednookého kocoura Silvera a magickou hůlku, která dokáže jediné - vykouzlit dýně.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Talpress

Witches Abroad , 1991

Palele
15.03.2015 5 z 5

Tahle kniha byla před "dávnými věky" moje první setkání se Zeměplochou - světem, který mě uchvátil a první setkání s páně Pratchettovým humorem, který mě okouzlil. Děkuji za oboje, bude mi to opravdu chybět.

ajsigirl
27.02.2015 4 z 5

Kdo má rád knížky, které obsahují trochu magické nadsázky je knížka právě pro něj. Jde o příběhy nad kterými se usmějete a budete příběhy hltat jedním dechem. Jde o humor a krásu přírody kolem. Doporučuji těm, kteří se rádi baví, mají rádi kouzla a tak trochu i pohádky.

zuzak07
23.01.2015 5 z 5

Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová prostě nemají chybu, když před nimi utíkají i divocí býci :-)

Jonny
09.10.2014 3 z 5

Dobrá oddechovka, ale dech nevyrazí. Pratchett se vším všudy :-)

gumkacik
23.08.2014 4 z 5

Má druhá kniha od Pratchetta. Obdivuji tu záplavu fantazie, svět Zeměplochy je prostě neodolatelný. Trochu zápasím se stylem psaní...není to ten případ, kdy jednoduše zaplujete do děje a nic víc neřešíte. Občas se ztrácím a musím se v textu vracet, občas si nejsem tak docela jistá, co mají postavy na mysli. Každopádně hodlám pokračovat :)

Lady Dracula
25.07.2014 5 z 5

Nejlepší "pohádková" knížka, co znám aneb jak to dopadne, když Terry Pratchett nastaví pohádkám zrcadlo skutečné reality :)

P.S.: Gyta Oggová je moja krev :-D Ale přesto mám radši Bábi :)

valda
10.05.2014 5 z 5

Desideráta Dutá je sudička, a protože zemře dřív než stačí zabránit sňatku obyčejné služebné s princem v městě Genova, tak tento úkol spolu s kouzelnou hůlkou předá, poněkud netypické mladé čarodějce Magrátě. K ní se samozřejmě přidají, Stařenka Oggová, bodrá, přátelská čarodějka, mající ráda společnosti. A tak trochu její opak Bábi Zlopočasná. Nechybí ani Stařenčin kocour Silver. Vydávají se tedy na dlouhou cestu do Genovy, kde vládne Lilith, která je podezřele podobná Bábi, a využívá kouzel vycházejících ze dvou proti sobě otočených zrcadel. V Genově taky potkají vúdú čarodějku paní Gogolovou.
Tenhle díl mám rád, Pratchett si tentokrát dělá legraci z různých pohádek, ve stylu, co se stane, když tři čarodějky v lese potkají děvče s červeným čepečkem apod. Dohromady se toho zas tak moc neděje, v hlavní roli jsou prostě tři čarodějky a skoro celý děj je vlastně takový road trip. Jejich hlášky jsou ale prostě luxusní, čte se to jedním dechem. Např. setkání na loďce: Naždárek, já mám dneška naroženiny... :-)

Ben Nevis
28.02.2014 4 z 5

Tentokrát se na Zeměploše řeší pohádky a nebyl by to Pratchett, aby je trošku nepomotal. Proto je důležité NEVZÍT si prince a naopak. Rovněž hezké je filosofování o dobru a zlu.
Hlavní hrdinky jsou kapitola sama o sobě. Bábi je typ ženské, která je sympatická jenom v literatuře, kde nehrozí, že se s jejím "asertivním" přístupem k druhým setkáme osobně. :-)

Dlužím pochvalu panu Kantůrkovi, bez jehož překladu by byla knížka jenom z poloviny vtipná. Kdo jiný by si dal práci s hledáním point amerických vtipů?

leami
16.02.2014 5 z 5

Tenhle tým snad nemá konkureci. Každou postavu musíte zbožňovat, i když Bábi Zlopočasnou bych občas pleskla. Moudrá kniha zabalená do úžasného humoru. Kolikrát jsem si při čtení řekla "jak to ten Terry ví"? Všechny knihy o těchhle čarodějkách mám přečtené několikrát.

SimonaZ
01.10.2013 5 z 5

Skvělá čtveřice bábi Zlopočasné, Stařenky Oggové, Magráty Česnekové a Silvera - nemám slov, jen smíchu :)

wooloong
29.09.2013 5 z 5

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

"Pro zbytek světa to byl obrovský kocour, klubko naprosto nezničitelných životních sil a energie zabalených v kůži, které ze všeho nejvíc připomínalo krajíc chleba zapomenutý alespoň čtrnáct dnů na teplém vlhkém místě. Cizinci ho často litovali, protože z uší mu zbývaly jen potrhané pahýly a jeho kočičií obličej vypadal jako místo, kde nějakou dobu tábořili medvědi. Nemohli tušit, že za to všechno si mohl Silver sám. Ve své kocouří pýše byl ochoten bojovat s čímkoliv a znásilnit absolutně všechno, a to včetně nákladního vozu taženého čtyřpřežím. Když se Silver vydal hlavní ulicí, i ti nejzuřivější psi se zoufalým kňučením mizeli pod schody a ve sklepech. Lišky se zdaleka vyhýbaly okolí vesnice. Vlci ji obcházeli širokým obloukem."

jirka398
22.09.2013 5 z 5

Kniha je velmi zajímavá nejenom tím, že se odehrává na Zeměploše, na které současně probíhá dvacet šest různých příběhů, ale také tím, že je to vtipná fantazie. Příběh vypráví o čtyřech čarodějkách a odehrává se ve dvou městech a dlouhou cestou mezi nimi. Rozesměje vás článek a také poznámky autora a překladatele. Doporučuji číst autorovy knihy od začátku, protože jejich děj se odehrává na Zeměploše a někteří hrdinové se střetnou v různých knihách.
Kniha není ilustrovaná. Text je rozdělen do kapitol a je doplněn poznámkami.
Knížku mi doporučil kamarád a hodně se mi líbila.

Verrrunka
12.08.2013 5 z 5

První kniha od Pratchetta, kterou jsem četla, a naprosto mě odrovnala svým nevtíravým humorem. Nádherná práce, už se těším na další jeho knihy.

Belatris
21.07.2013 3 z 5

Hodně odkazů na pohádky a populární příběhy, velmi umně zakomponované do zeměplošského světa. Nepatří mezi moje nejoblíbenější zeměplošské díly, ale čtení jsem si užila. Hlavně dopisy stařenky Oggové domů.

BooksLucyKing
12.06.2013 5 z 5

Nestačí mi hvězdičky. Takhle Pratchettovka by si zasložila mnohem víc než těch pět. Pro mě jedna z nejlepších ze Zeměplochy. Od začátku do konce jsem se smála, bavila, hltala stránku po stránce. Bábi, Stařenka a Magráta (a Silver taky, ať ho chudáka neošidím, protože se taky blísknul) jsou prostě dokonale nedokonalé trio :D. Některé hlášky byly opravdu k nezaplacení a parodie na Popelku a Šťastné konce taky. Vřele doporučuji.

yueh24
08.05.2013 3 z 5

Díly s čarodejkami považuji za průměr. Každému sedí asi něco jiného a já mám holt na Zeměploše oblíbené jiné postavy.

gomaki
20.08.2012 5 z 5

Já prostě zbožňuju bábi Zlopočasnou a Silvera :)

vhumanik
18.05.2012 5 z 5

Asi opravdu jedna z nejlepších. Myslel jsem že už mě Pratchet nemůže až tak překvapit nápadem v příběhu ale mýlil jsem se...

Wrent
06.01.2012 5 z 5

U tohoto tria na cestách jsem spíš čekal čistě příběhovou linii, vůbec mě nenapadlo, že by si Pratchett mohl vzít na mušku nějaký ze stereotypů, jak to tak rád dělává. Kromě zajímavého (i když trochu očekávatelného příběhu) se však naváží do všech neduhů cestování, do "cizích krajů" a v podstatě do celého přísloví "Všude dobře doma nejlíp."

Navíc jde asi o jedinou knihu, kde Bábi Zlopočasná řekne vtip. A hraje karty.

čertina
05.04.2011 5 z 5

Asi moje nejoblíbenější pratchettovka.