Pátý elefant

Pátý elefant! Mýtické zvíře. Podle trpasličí legendy kdysi v pradávných dobách spadl v oblasti Uberwaldu. Proto se tam dnes vyskytují obrovská tuková a jiná podzemní bohatství. A především tuk je nedostatkový artikl dokonce i v Ankh-Morporku. Uberwaldští trpaslíci a s nimi trpaslíci většiny Zeměplochy mají volit dolního krále. Ze dv... celý text

Pátý elefant! Mýtické zvíře. Podle trpasličí legendy kdysi v pradávných dobách spadl v oblasti Uberwaldu. Proto se tam dnes vyskytují obrovská tuková a jiná podzemní bohatství. A především tuk je nedostatkový artikl dokonce i v Ankh-Morporku. Uberwaldští trpaslíci a s nimi trpaslíci většiny Zeměplochy mají volit dolního krále. Ze dvou kandidátů: konzervativního a pokrokového. Podle toho, který to bude, se bude chovat k lidem i celé trpaslictvo. Volbu (a pak samozřejmě obchodní politiku) může ovlivnit nově jmenovaný Ankh-Morporský velvyslanec v Bjonku, jeho excelence, vévoda Ankhský, sir Samuel Elánius, za vydatné pomoci své ženy. Jedna z politických frakcí však chce udržet Uberwald a snaží se v tom siru Elániovi zabránit. Stojí tedy proti němu trpaslíci - zpátečníci, Anguini příbuzní - vlkodlaci a místní upíři. Angua mizí. Karotka najme jako stopaře a tlumočníka Gaspodu (biftek ke každé večeři) a vydá se po jejich stopách. Ankh-Morporská hlídka pod vedením serž-pardon, kapitána Tračníka se rozpadá! Milion dobrodružství! Napětí! Hrůza! Láska! Přírůstek do rodiny! Jediný slon! méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/475/zemeplocha-paty-elefant-475.jpg 4.6505
Série:

Úžasná Zeměplocha (24.)

Originální název:

The Fifth Elephant (1999)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Přidat komentář
ThonT
22. června

Další vynikající Zeměplocha. Příběh točící se kolem ložisek tuku (samozřejmě pouze kvalitního bez ČSK), mazance z křemence a tajemného Überwaldu. A nezapomeňme na trpasličí problémy s očními stíny.

kní
31. května

a co Igora, znáte? Totiž - Ighora:
"Dhobhrý vhečér, bháne, bhaní..." huhlala postava. "Vhítejthe dho Ankh-Mhorporku. Jhá jshem Ighor."
"Igor jak?" zajímal se Hoptam.
"Akhorát Ighor, shíre. Vžhdyckhy... jehnom Ighor," odpověděl Igor klidně a vyklopil schůdky. "Jhá jshem thady ďhevečka bhro vhšeckho."

knedlik
05. dubna

Sir Samuel Elánius, vévoda ankhský, se vydává jako velvyslanec - za doprovodu věrných členů Hlídky a své drahé a rozložité choti Sibyly - do Überwaldu, kde právě dochází k volbě nového trpasličího krále. Výsledek volby se samozřejmě odrazí na obchodních vztazích s Ankh Morporkem a vlastně na vztazích k lidem vůbec. Kandidáti jsou dva - jeden vyhlížející do budoucnosti s moderním a pokrokovým myšlením, díky čemuž se dostal do nemilosti všech úzkoprsých a na tradicích lpících původních obyvatel, a druhý odpovídající více jejich představám. Shodou okolností někdo při nepříznivém vývoji situace potáhnul nejdůležitější korunovační klenot. A ankhskému velvyslanci jeho policejní přirozenost velí zjistit kdo, což ho přivede do velmi svízelných a do nohou studících situací.

24. Zeměplocha je o konfliktu mezi modernou a tradicionalismem, o úctě k tradicím vůbec a o symbolech, (ikdyž ne zcela původních) a jejich významu. Dále knihou o snobství a pokrytectví vyšších vrstev, lidských charakterech, upírech, vlkodlacích, vlcích a vlčí zlobě v lidech. O tom, jak to dopadá, když dáte blbovi funkci. Samozřejmě nechybí jisté odlehčené pasáže, zahrnující skutečný obrázek toho, jak se měly Tři sestry Strýčka Váni ve Višňovém sadě a pohled do nových trendů v transplantační chirurgii (miluju Igory :-))


"Homo hominis lupus. Člověk člověku vlkem." Nebo spíš vhodněji - vlk vlku člověkem?

"Lidé nenávidí vlkodlaky, protože v nás vidí vlky, ale vlci nás nenávidí, protože v nás vidí lidi - a to jim nemůžu mít za zlé!"

IYv
24. března

já to musím asi číst znova, abych si osvěžila to, co píše Hraboshka

Hraboshka
24. března

Až nezdravě dlouho jsem nečetla žádného Pratchetta. Hlídku miluju z celé Zeměplochy vůbec nejvíc, takže Pátý elefant mi teď sedl jako hrnec na kyselou prdel. Napínavý příběh, všechny ty vztahy člověk–vlk, vlkodlak–člověk, vlk–vlkodlak, k tomu upíři, Igoři, trpaslíci (a trpaslice), tři sestry s višňovým sadem a kalhotami strýčka Váni - prostě paráda! Úžasný humor je už tak nějak samozřejmostí... Také si tu čtenář dost užije kapitána/velitele/diplomata Elánia, který je mou nejoblíbenější postavou - to jeho logické uvažování, morální zásady a elániovská ironie... Sibyla tady je taky dokonalá. Líbí se mi vztah (jestli se to tak dá nazvat...) Anguy a Karotky. Gaspodu bych i přes všechen smrad a špínu chtěla mít doma. Gavina už bych doma mít nechtěla, ale je vážně zajímavý... No s tímhle výčtem radši končím, protože pratchettovských postav je strašně moc a žádná nemá chybu.

Tohle mě skoro zabilo:

„Tračník! Tračník! Tračník! Ven! Ven! Ven!“ křičel Reginald Půlbotka šťastně a mával transparentem.
„To nemá ten správný zvuk, Regu,“ vrtěl hlavou Noby. „Zní to jako chirurgie.“

Mercatino
27. února

Páty Elefant je taková bokovka na hodně vysokém levelu. Hlavní hrdnina v tomto díle mi přišel téměř jako speciálně vycvičený voják tajného superkomanda :)

l.u.c.a.s.e.k.
17. ledna

Moje první, která mě vlastně k Zeměploše přitáhla, takže jednoznačně skvělá kniha :-)

mari.seri
21.03.2016

Prattchett nikdy nezklame. Naprosto povedený díl. Elanius jako velvyslanec diplomat :-). Jedním slovem paráda. Kniha přečtená téměř na jeden zátah, nešlo se od ní odtrhnout.

IYv
02.03.2016

první Pratchett, který mě před lety potkal a bylo vymalováno.

petulka.sasanka
03.09.2015

humorné jako vždy!!!

julythreemosen
11.06.2015

Pratchett zkrátka nikdy nezklame. Moc jsem se nasmála a pobavila a to se mi u moc knih nestává. :)

stopař
26.12.2014

Elánius....prostě je nejlepší

Túrin
22.10.2014

Elánius diplomat :) parádička!

Bear Reader
27.12.2013

Když je na scéně Elánius a jeho "jemná diplomacie" tak to vždycky stojí za to.

SimonaZ
01.10.2013

Když odněkud z nebe spadnou na zem miliony tun rozzuřeného slona... tohle mě na začátku dostalo do kolen a nevstala jsem dokud jsem nedočetla :D opět geniální pratchett :)

LucieRej
12.06.2013

To byla ale jízda. Srandou a napětím to praskalo ve švech. Tenhle díl se opravdu povedl. Vynikající hlášky, které mi rvaly bránici. Celý ten konflikt s trpaslíky a vlkodlaky, do toho upíři a všudepřítomní Igoři, Fred jako kapitán hlídky, Elánius za velvyslance, dokonce se tady objevil i Gaspoda, ten pes je prostě užasnej...Opět jednou opravdu vydařená zeměplocha.

taurusek
16.04.2013

Moje první přečtená kniha od Terryho a zatím stále nejlepší - možná je to tím, že je to skoro detektivka :o)

lanusinka
26.11.2012

Po dvou slabších dílech nářez v podobě Jeho milosti excelence sira Samuela Elánia a jeho diplomatických schopností....

helmiczka
19.11.2012

Je tam Hlídka! Elánius, Angua, Karotka... a stejne, ma tento diel nebavil a nebavil. Niektoré úvahy dobré, to áno, ale inak... neoslovilo :(
Našťastie hneď ten nasledujúci (Pravda) je prudko úžasný :)

vhumanik
27.08.2012

špionážní krimi ze Zeměplochy s vévodou Elániem v hlavní roli... super!

kusma
25.04.2012

Díly s hlídkou jsou moje oblíbené. A tento je velmi vydařený. Ráda bych někdy hodila Gaspodovi kostičku :)

Weiler
20.04.2012

Mám rád ty malé filosofie o tom, jak se sekera mění při předávání z generace na generaci, ale pořád je to ta samá sekera :) A Igory mám taky rád.

MillaDivine
08.03.2012

Většina lidí, kteří Pratchetta milují, mi tvrdí, že jsem to vzala ze špatného konce a měla jsem číst Zeměplochu postupně od začátku. A já jim to ráda věřím. Bohužel mě ale Pátý elefant (první a poslední mnou přečtené Pratchettovo dílo) nevratně odsoudil k tomu, že Pratchetta už nesnesu v žádné podobě. Místy jsem našla i nějaké ty náznaky humoru, ale jinak to ve mně nezanechalo absolutně nic. Žádné pocity, žádné dojmy; už si ani nepamatuju, co se v té knize vlastně odehrálo. Pratchettovci nechť se na mě pro můj subjektivní komentář nezlobí. Hodnocení nedávám, protože se k tomu necítím způsobilá.

st.me
26.02.2011

Musím přiznat, že tenhle díl ve mě nezanechal nijak zvlášť silný dojem.

frigorn
20.01.2011

Tak tomuhle dílu není co vytknout, skvěle jsem si počet a i pobavil
Terry Pratchett opět dokázal, že není jedním z nejlepších spisovatelů na světě a jasný král v komediích.100%

Alix

Sir Elánius tady musí řešit spousu problémů a dostat se ze spousty nebezpečných situací. Co třeba dělat, když si vlkodlaci chtějí hrát?