Pátý elefant

Pátý elefant! Mýtické zvíře. Podle trpasličí legendy kdysi v pradávných dobách spadl v oblasti Uberwaldu. Proto se tam dnes vyskytují obrovská tuková a jiná podzemní bohatství. A především tuk je nedostatkový artikl dokonce i v Ankh-Morporku. Uberwaldští trpaslíci a s nimi trpaslíci většiny Zeměplochy mají volit dolního krále. Ze dvou kandidátů: konzervativního a pokrokového. Podle toho, který to bude, se bude chovat k lidem i celé trpaslictvo. Volbu (a pak samozřejmě obchodní politiku) může ovlivnit nově jmenovaný Ankh-Morporský velvyslanec v Bjonku, jeho excelence, vévoda Ankhský, sir Samuel Elánius, za vydatné pomoci své ženy. Jedna z politických frakcí však chce udržet Uberwald a snaží se v tom siru Elániovi zabránit. Stojí tedy proti němu trpaslíci - zpátečníci, Anguini příbuzní - vlkodlaci a místní upíři. Angua mizí. Karotka najme jako stopaře a tlumočníka Gaspodu (biftek ke každé večeři) a vydá se po jejich stopách. Ankh-Morporská hlídka pod vedením serž-pardon, kapitána Tračníka se rozpadá! Milion dobrodružství! Napětí! Hrůza! Láska! Přírůstek do rodiny! Jediný slon! méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/475/zemeplocha-paty-elefant-475.jpg 4.6505

Úžasná Zeměplocha (24.)

The Fifth Elephant (1999)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

ThonT

Další vynikající Zeměplocha. Příběh točící se kolem ložisek tuku (samozřejmě pouze kvalitního bez ČSK), mazance z křemence a tajemného Überwaldu. A nezapomeňme na trpasličí problémy s očními stíny.

kní

a co Igora, znáte? Totiž - Ighora:
"Dhobhrý vhečér, bháne, bhaní..." huhlala postava. "Vhítejthe dho Ankh-Mhorporku. Jhá jshem Ighor."
"Igor jak?" zajímal se Hoptam.
"Akhorát Ighor, shíre. Vžhdyckhy... jehnom Ighor," odpověděl Igor klidně a vyklopil schůdky. "Jhá jshem thady ďhevečka bhro vhšeckho."

knedlik

Sir Samuel Elánius, vévoda ankhský, se vydává jako velvyslanec - za doprovodu věrných členů Hlídky a své drahé a rozložité choti Sibyly - do Überwaldu, kde právě dochází k volbě nového trpasličího krále. Výsledek volby se samozřejmě odrazí na obchodních vztazích s Ankh Morporkem a vlastně na vztazích k lidem vůbec. Kandidáti jsou dva - jeden vyhlížející do budoucnosti s moderním a pokrokovým myšlením, díky čemuž se dostal do nemilosti všech úzkoprsých a na tradicích lpících původních obyvatel, a druhý odpovídající více jejich představám. Shodou okolností někdo při nepříznivém vývoji situace potáhnul nejdůležitější korunovační klenot. A ankhskému velvyslanci jeho policejní přirozenost velí zjistit kdo, což ho přivede do velmi svízelných a do nohou studících situací.

24. Zeměplocha je o konfliktu mezi modernou a tradicionalismem, o úctě k tradicím vůbec a o symbolech, (ikdyž ne zcela původních) a jejich významu. Dále knihou o snobství a pokrytectví vyšších vrstev, lidských charakterech, upírech, vlkodlacích, vlcích a vlčí zlobě v lidech. O tom, jak to dopadá, když dáte blbovi funkci. Samozřejmě nechybí jisté odlehčené pasáže, zahrnující skutečný obrázek toho, jak se měly Tři sestry Strýčka Váni ve Višňovém sadě a pohled do nových trendů v transplantační chirurgii (miluju Igory :-))

"Homo hominis lupus. Člověk člověku vlkem." Nebo spíš vhodněji - vlk vlku člověkem?

"Lidé nenávidí vlkodlaky, protože v nás vidí vlky, ale vlci nás nenávidí, protože v nás vidí lidi - a to jim nemůžu mít za zlé!"

IYv

já to musím asi číst znova, abych si osvěžila to, co píše Hraboshka

Hraboshka

Až nezdravě dlouho jsem nečetla žádného Pratchetta. Hlídku miluju z celé Zeměplochy vůbec nejvíc, takže Pátý elefant mi teď sedl jako hrnec na kyselou prdel. Napínavý příběh, všechny ty vztahy člověk–vlk, vlkodlak–člověk, vlk–vlkodlak, k tomu upíři, Igoři, trpaslíci (a trpaslice), tři sestry s višňovým sadem a kalhotami strýčka Váni - prostě paráda! Úžasný humor je už tak nějak samozřejmostí... Také si tu čtenář dost užije kapitána/velitele/diplomata Elánia, který je mou nejoblíbenější postavou - to jeho logické uvažování, morální zásady a elániovská ironie... Sibyla tady je taky dokonalá. Líbí se mi vztah (jestli se to tak dá nazvat...) Anguy a Karotky. Gaspodu bych i přes všechen smrad a špínu chtěla mít doma. Gavina už bych doma mít nechtěla, ale je vážně zajímavý... No s tímhle výčtem radši končím, protože pratchettovských postav je strašně moc a žádná nemá chybu.

Tohle mě skoro zabilo:

„Tračník! Tračník! Tračník! Ven! Ven! Ven!“ křičel Reginald Půlbotka šťastně a mával transparentem.
„To nemá ten správný zvuk, Regu,“ vrtěl hlavou Noby. „Zní to jako chirurgie.“

Mercatino

Páty Elefant je taková bokovka na hodně vysokém levelu. Hlavní hrdnina v tomto díle mi přišel téměř jako speciálně vycvičený voják tajného superkomanda :)

l.u.c.a.s.e.k.

Moje první, která mě vlastně k Zeměploše přitáhla, takže jednoznačně skvělá kniha :-)

mari.seri
21.03.2016

Prattchett nikdy nezklame. Naprosto povedený díl. Elanius jako velvyslanec diplomat :-). Jedním slovem paráda. Kniha přečtená téměř na jeden zátah, nešlo se od ní odtrhnout.

IYv
02.03.2016

první Pratchett, který mě před lety potkal a bylo vymalováno.

petulka.sasanka
03.09.2015

humorné jako vždy!!!

julythreemosen
11.06.2015

Pratchett zkrátka nikdy nezklame. Moc jsem se nasmála a pobavila a to se mi u moc knih nestává. :)

stopař
26.12.2014

Elánius....prostě je nejlepší

Túrin
22.10.2014

Elánius diplomat :) parádička!

Bear Reader
27.12.2013

Když je na scéně Elánius a jeho "jemná diplomacie" tak to vždycky stojí za to.

SimonaZ
01.10.2013

Když odněkud z nebe spadnou na zem miliony tun rozzuřeného slona... tohle mě na začátku dostalo do kolen a nevstala jsem dokud jsem nedočetla :D opět geniální pratchett :)

LucieRej
12.06.2013

To byla ale jízda. Srandou a napětím to praskalo ve švech. Tenhle díl se opravdu povedl. Vynikající hlášky, které mi rvaly bránici. Celý ten konflikt s trpaslíky a vlkodlaky, do toho upíři a všudepřítomní Igoři, Fred jako kapitán hlídky, Elánius za velvyslance, dokonce se tady objevil i Gaspoda, ten pes je prostě užasnej...Opět jednou opravdu vydařená zeměplocha.

taurusek
16.04.2013

Moje první přečtená kniha od Terryho a zatím stále nejlepší - možná je to tím, že je to skoro detektivka :o)

lanusinka
26.11.2012

Po dvou slabších dílech nářez v podobě Jeho milosti excelence sira Samuela Elánia a jeho diplomatických schopností....

helmiczka
19.11.2012

Je tam Hlídka! Elánius, Angua, Karotka... a stejne, ma tento diel nebavil a nebavil. Niektoré úvahy dobré, to áno, ale inak... neoslovilo :(
Našťastie hneď ten nasledujúci (Pravda) je prudko úžasný :)

vhumanik
27.08.2012

špionážní krimi ze Zeměplochy s vévodou Elániem v hlavní roli... super!

kusma
25.04.2012

Díly s hlídkou jsou moje oblíbené. A tento je velmi vydařený. Ráda bych někdy hodila Gaspodovi kostičku :)

Weiler
20.04.2012

Mám rád ty malé filosofie o tom, jak se sekera mění při předávání z generace na generaci, ale pořád je to ta samá sekera :) A Igory mám taky rád.

MillaDivine
08.03.2012

Většina lidí, kteří Pratchetta milují, mi tvrdí, že jsem to vzala ze špatného konce a měla jsem číst Zeměplochu postupně od začátku. A já jim to ráda věřím. Bohužel mě ale Pátý elefant (první a poslední mnou přečtené Pratchettovo dílo) nevratně odsoudil k tomu, že Pratchetta už nesnesu v žádné podobě. Místy jsem našla i nějaké ty náznaky humoru, ale jinak to ve mně nezanechalo absolutně nic. Žádné pocity, žádné dojmy; už si ani nepamatuju, co se v té knize vlastně odehrálo. Pratchettovci nechť se na mě pro můj subjektivní komentář nezlobí. Hodnocení nedávám, protože se k tomu necítím způsobilá.

st.me
26.02.2011

Musím přiznat, že tenhle díl ve mě nezanechal nijak zvlášť silný dojem.

frigorn
20.01.2011

Tak tomuhle dílu není co vytknout, skvěle jsem si počet a i pobavil
Terry Pratchett opět dokázal, že není jedním z nejlepších spisovatelů na světě a jasný král v komediích.100%

Alix

Sir Elánius tady musí řešit spousu problémů a dostat se ze spousty nebezpečných situací. Co třeba dělat, když si vlkodlaci chtějí hrát?