Nohy z jílu

Kdo vraždí neškodné starce? Kdo se pokouší otrávit Patricije? V době, kdy podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, připadne Městské stráži nelehký úkol vystopovat neviditelného vraha. Možná, že něco vědí golemové, ale tihle vážní tvorové z hlíny, kteří pracují celé dny a noci a nikdy nikomu nezpůsobili ani ty nejmenší potíže, najednou začnou páchat sebevraždy. Ne že by Hlídka neměla dost svých vlastních problémů. Tak jsou tady například potíže s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí, desátníkem Nóblhóchem, jehož posedne noblesa a kamarádíčkuje se s hóch společností, a pak ten trpasličí nováček. Něco s ním není v pořádku. Je na něm každopádně něco divného. Když nic jiného, tak jeho náušnice a oční stíny. Komu se dá důvěřovat, když jsou ulice plné lidí, stíny plné spiklenců a všechny stopy ukazují špatným směrem? Vrchní velitel Hlídky sir Samuel Elánius zjistí, že pravda se vůbec nemusí ukrývat v pochmurných a temných ulicích nočního města.
Úžasná Zeměplocha, kniha 20., přeložil Jan Kantůrek. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/472/nohy-z-jilu-mt2-472.jpg 4.6569

Úžasná Zeměplocha (19.)

Feet of Clay (1996)

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress

boxas

Asi jedna z nejlepších...

Tom Riddle

Jako by nestačilo, že sir Samuel Elánius bojuje se svým čerstvě nabytým šlechtickým stavem a velice starým stavem alkoholika, v Ankh-Morporku totiž zločin nikdy nespí, a tak tuhle někdo vraždí bezmocné starce a támhle se někdo pokouší o život patricije Vetinariho, možná to spolu nějak souvisí a možná taky vůbec ne. Do toho je všude roztroušený keramický jíl, představení cechů se hromadně bouří a spolek heraldiků znepříjemňuje život všem, kdož nejsou schopni ocenit jejich zvrácený smysl pro VELICE suchý humor.

Noční hlídka potřetí, a zase výborně. Detektivní linka je důmyslná a překvapivá, golemové jakožto paralela na roboty, potažmo na otroctví, slouží svému účelu velice dobře a nenásilně, Elánius pomalu šplhá do pozice jedné z nejpropracovanějších a nejsympatičtějších figur Zeměplochy, a k tomu mu zdatně sekundují čím dál zábavnější vlkodlačice Angua, za všech okolností překorektní Karotka, prý člověk Noby, nově příchozí forenzní alchymista Pleskot Řiťka, a konečně snad poprvé mě bavil i ten Fred Tračník, kterému jsem skutečně přál, aby konečně koupil tu farmu za městem, a odjel tam natáhnout bačkory, co mu koupila jeho stará.

Čarodějky na cestách/Malí bohové, Mort, Soudné sestry, Muži ve zbrani, Zajímavé časy, Těžké melodično, Dámy a pánové, Nohy z jílu, Maškaráda, Čaroprávnost, Stráže! Stráže!, Sekáč, Lehké fantastično, Erik, Barva Kouzel, Magický prazdroj, Pyramidy, Pohyblivé obrázky

kní

Brilantní kousek! A závěrečný rozhovor Elánia s Vetinarim, to je lahůdka. Jakož i následující Vetinariho s Važuzlem. Jakož i další rozhovory z posledních několika stránek (Elánius, Dorfl, kněží, Tračník, Noby, Pleskot, Angua, Karotka..)...

Martin_Eli

Jedna z nejlepších knih o zeměploše. Elánius s elánem sobě vlastním řeší pokus o vraždu lorda Vetinariho, dějem se obratně proplétá Angua s Karotkou, stihneme vyřešit problémy trpasličích žen, které by rády nosili rtěnku a k tomu všemu je ještě leitmotivem knihy palčivá otázka golemů, kdo vlastně jsou tihle hlinění chlapíci, které všichni považují jen za stroje? Body navíc za část zápletky, která se z Nobyho Nóblhócha snaží udělat lidskou bytost, co lidskou bytost, přímo KNÍŽETE Z ANKHU! Plný počet hvězd, v ději se pořád něco děje, všechny oblíbené postavy konají, jak je jejich zvykem a dobro nakonec zvítězí nad upíry, heraldikou a proradnou rybou v něčím znaku!

shmaic

Upiri se vraci stejne casto, jako syrova brokolice.

carcassonna

"Kdokoliv stvořil lidstvo, dopustil se podstatné konstrukční chyby. Lidé měli zbytečné sklony příliš často se ohýbat v kolenou."

Hloupí lidé často dokážou věci, o které by se chytří neodvážili pokusit ...

"...ale společnost, ať už je to cokoliv, většinou nemá ráda lidi, kteří udělali, co bylo třeba udělat, nebo řekli, co bylo třeba říci."

Tento diel sa mi zatiaľ páčil najviac, vystupovalo tam oveľa viac mýtických postáv, bolo to vtipné, malo to jasný odkaz a dokonca to bolo aj smutné - politika a jej intrigy na ovládanie spoločnosti, hranie sa na Boha, sloboda a jej cena, sexizmus, rasizmus a mnoho iných myšlienok - hlavne v závere, ktoré nemôžem napísať lebo spoilery.
Každopádne to stojí za prečítanie.

knedlik
21.08.2016

Detektivka, na které si pošmáknou všichni, kteří... no, vlastně všichni. Bojovníci za lidská práva a svobodu, dobrodruhové, vegetariáni, feministky, amatérští detektivové a milovníci knih Agathy Christie, mineralogové, historici, ...

***Kvůli zvýšené všeobecné háklivosti na SPOILERY zde přidávám spoilerové varování. Možná tam ani žádné nejsou, ale kdyby náhodou.. ***

Ke slovu zde přichází tajemní golemové, ze kterých mají všichni hrůzu, přestože jim neustále ( a tím je myšleno opravdu neustále) slouží a vykonávají nejnebezpečnější a nejpodřadnější práce. Nebo z nich snad mají hrůzu právě proto? A teď navíc zničehonic páchají sebevraždy s podivnými dopisy na rozloučenou...
Tradiční i noví hrdinové zde opět získávají nových rozměrů. Golemové, kterým lze vyjmout slova z hlavy, ale nelze jim je vyjmout ze srdce. Dále velitel Elánius, vyléčený alkoholik, který je pro Ankh Morpork tím, čím byl Batman pro Gotham - hrdina, kterého si jeho město nezaslouží, ale kterého potřebuje. (Což mimochodem ví lord Vetinari víc než dobře... )
Řiťka, který/ která započne mezi trpaslíky cosi, čemu by se dalo říkat feministické hnutí. A taky heroldi, ti proklatí heroldi s tak zvráceným smyslem pro humor, který se jim stane téměř osudným.
Parádní jízda stokami Ankh Morporku!

Tračník spustil hlavu zpět. "Ležíme ve stoce, Noby," zasténal. "Óóó!"
"Všichni ležíme ve stoce, Frede. Ale některý z nás upíraj pohled ke hvězdám..."

repli2dev
17.04.2016

Klasická Prattchetovská kniha s hlídkou a Elániem. Tentokrát analyzuje svobodu a její snahu o ochranu pomocí práva, obdiv k monarchům a monarchiím a vztah policejních složek k moci. A to pomocí detektivního příběhu v Ankmorporské hlídce.

qwill
06.03.2016

Velitel Elánius snil o Stopách neboli Indiciích.
Jeho názor na Stopy byl zkreslen antipatií. Podvědomě jim nedůvěřoval. Pletly se mu do cesty.
Stejně tak nedůvěřoval osobám, které se podívaly na nějakého člověka a řekly vznešeným hlasem svému společníkovi: "Ach, drahý příteli, nemohu vám říci nic jiného, než že je to levák, povoláním kameník, který strávil několik let u obchodního loďstva a nedávno na něj přišly těžké časy," a pak rozvinou řeč, v níž obhajují svá prohlášení spoustou pochybných úvah o mozolech, držení těla, stavu mužových bot, přestože přesně tytéž poznámky by se hodily na člověka, který má sobě staré šaty, protože si právě pro své potěšení za domem staví nový zděný gril, dal se tetovat, když mu bylo sedmnáct a byl opilý, a kráčí kývavou chůzí, protože mu pod nohama klouže mokrý chodník. Jaká nafoukanost! Jaká urážka bohatých, zmatených a mnohotvárných lidských zkušeností!
A podobně tomu bylo i s mnohem očividnějšími důkazy. Otisky nohou v záhonu ve skutečném světě s největší pravděpodobností udělal umývač oken. Výkřik v noci nejspíše pocházel od člověka, který musel vstávat a z výšky došlápl na obrácený kartáč.

Johncze
17.11.2015

Hlídka opět v akci a tentokrát se opravdu zapotí, je totiž třeba zapojit všechny mozkové závity. Prostě další skvělý dílek do mozaiky jménem Zeměplocha.

hancijar
09.10.2015

Parada, snad nejlepsi kniha od Pratchetta

Rita55
31.07.2015

„Co vám vždycky říkám?“, řekl Elánius.
„Myslíte‚ to, že je někdo členem nějaké etnické menšiny ještě neznamená, že to nemůže být mazaný odporný lump‘?“, zeptal se Karotka.
„No kdy jsem řekl tohle?“
„Minulý týden, pane. Potom, co jsme tady měli návštěvu ze společnosti pro rovná práva.“

vajglik
08.07.2015

Pratchett - netřeba psát něco víc :)

Misan1993
03.04.2015

Další unikátní kousek z prostředí Zeměplochy a další unikátní kousek zdobící moji knihovnu. Když si vzpomenu na to, že už tu Terry není a z jeho rukou nevzejde další skvělé dílo, člověk si v tu chvíli uvědomí o co světová fantasy přišla :/

st.me
29.03.2015

Nohy z Jílu. Koupila jsem si je ve čtvrtek. V ten čtvrtek, kdy umřel pan P. Když jsem se to dověděla bylo mi smutno. A taky bylo jasné, co musím udělat. Jít a koupit si další jeho knížku. Večer jsem začala číst.
Příběh znám, ne nazpamět, ale četla jsem ho už. Zase jsem se bavila, jako už tolikrát nad jeho knížkami. Když mi bylo zle, utíkala jsem k jeho knížkám, abych aspoň na chvilku zapoměla na své trápení. Nechala se vtáhnout do Zeměplochy. A když bylo dobře, četla jsem stejně tak. Jeho knihy mě vždycky bavily.
Při čtení téhle jsem přemýšlela, kolikrát jsem se smála nahlas ve vlaku nebo autobusu a bylo mi jedno, že vypadám jako blázen. Kolirát jsem se těšila na další knížku. Na klid po práci, až si sednu a něco si přečtu. A bylo mi krásně a zároveň smutno, že pan P. už další knihy nenapíše.
Děkuju Vám pane P., aniž byste mě znal, dovedl jste mě rozesmát. Děkuju.

Hedwik
16.03.2015

Knihu jsem dočetl, založil do knihovny vedle ostatních ze Zeměplochy...a pak to přišlo. Někde v dáli přišla Smrť. Nohy z jílu je velice hezky napsaná knížka i když jaká kniha od Terryho není i když Noční hlídkou si u mě nastavil laťku. Musím číst další, abych tu laťku přelezl, na takový tělocvik se velmi těším :)

Bachy
12.03.2015

Má úplně první. Z doby, která už se teď koupe v nostalgii.

Fuksinka
03.01.2015

Skvělá detektivka s mořem přidané hodnoty. Tentokrát převládá téma svobody. Všechno již tradičně ukryto pod nánosem zdánlivě jednoduché srandy. Opět perfektně napsaná a bravurně přeložená. Některé věty jsou tak skvělé, že máte chuť vzít si je domů a příležitostně se s nimi mazlit. Pro mě jedna z nejlepších pratchettovek.

...Je to snad hrozné být svobodný?
Řekl jste to sám.
Vy říkáte lidem "Střeste své okovy" a oni sami udělají nové okovy?
Ano. Jak se zdá, to patří k základním lidským činnostem...

Market = )
01.12.2014

ÚZ asi ani nemůže zklamat :-).

Felsenberg
06.11.2014

Krásná golemovská antitvaristická detektivka mistra Pratchetta. Byl jsem polda. Málokdo dokázal tak pochopit a popsat život obyčejného policajta na ulici jako pan Pratchett. Neuvěřitelně vytvarované osobnosti Elánia, Nobyho, Tračníka a Vetinariho. Jsem fascinován tím, jak pan Pratchett dokázal vytvořit tak nesympaticky sympatickou postavu Vetinariho. Taky jste fandili golemům a viděli v tomto díle trochu starou židovskou Prahu? ;-)

Túrin
01.10.2014

:)) Hlídka se nám krásně rozrůstá!

gomaki
31.03.2014

Vetinari, Karotka a hlavně Elánius :)
Každý má tu svou vlastnost, pro kterou všechny zbožňuji.
Vetinari a to jak má rád Elánia, jak přesně ví, co a jak udělat, aby byla politika vedena, co nejlépe
Karotka má skvělý smysl pro sarkasmus /to ti trpaslíci/
Elánius je jednoduše Elánius ... dejte mu šanci, je to skutečně pevný charakter, který se nenechá oblbnout :)
V neposlední řadě, bych ráda v tomto díle vyšvihla Nobyho, Tračníka, Anguu a Řiťku Pleskot :)
PS: Nohy z jílu bych definovala si takto: "Není to čím se to zdá být, není to kým se to zdá být" :)

SimonaZ
01.10.2013

Skvělá Pratchettovka, Patricij a Elánius nikdy nezklamou :)

wooloong
29.09.2013

Terry Pratchett a jeho knížky o Zeměploše prostě nemají chybu. Je to přesně ten druh šíleného, bláznivého, hravého a absurdního humoru, který miluju. Navíc se mezi všemi těmi nafoukanými mágy, svéráznými čarodějkami, chemicky nestabilními draky, vznešenými upíry, huhňajícími Igory, zručnými skřety, chamtivými trpaslíky, sympatickými zombíky, pomalými trolly se sklonem k závislostem, zručnými skřety, sexy vlkodlaky, noční hlídkou v čele s Elániem, knihovnami s pokřiveným časoprostorem a knihovníkem s dlouhými pažemi, zálibou v banánech a slovní zásobou zahrnující Ook (a to je jenom stručný a neúplný výčet) najdou i geniální satirické postřehy a opravdu hluboké myšlenky, které povyšují Pratchettovo dílo z kategorie "prostě taková srandička s barevnou paperbackovou obálkou" do kategorie "Literatura".

"Já myslela, že trpaslíci zlato milují?" podivila se Angua.
"To oni jen tak říkají, aby ho dostali do postele."

Ankh-Morpork, kapitán Elánius a jeho hlídka, napínavá detektivní zápletka, golemové a vrhací chléb.

Mako123123
17.09.2013

Tak toto bolo fakt vydarené. Vtip, génius, filozofia (napr: tá časť že kôň môže mať väčšiu cenu než človek) celé to vyšetrovanie dalšieho zpletitého prípadu + záver tejto časti ala samo-mysliaci golem. :) Moc pekné :) Jednoznačných 5/5

LucieRej
12.06.2013

Zeměplocha a hlídka prostě nikdy nezklamou. Ne pro nic za nic se jí říká úžasná. Bezvadnej, zamotanej přiběch plnej super hlášek a situací. Nohy z jílu jsou opravdu jedna z těch nejpovedenějšich. Moc jsem se nasmála a hltala jsem každou stránku.

kusma
18.02.2013

Zatím mě žádný díl s Hlídkou nezklamal. Každý z nich je unikát a jejich rozhovory jsou prostě perla za perlou. Kromě humoru jsou zde i témata k vážnému zamyšlení. Hodně povedený díl.

helmiczka
02.09.2012

Súhlasím s kním - tie posledné stránky, to bol jeden lepší rozhovor než druhý. Skvelý záver. (dej by ale mohol byť trochu skrátenejší)

vhumanik
29.07.2012

Jedna z nejlepších detektivek jakou jsem kdy četl, navíc s filosofickým nádechem a ve standartním stylu a kvalitě úžasných knih Terryho Pratchetta.

Weiler
20.04.2012

Jak zabít patricije? Nikdy bych si nemyslel, že je to možné. Ale tenhle dokonale detektivní Pratchett je něco víc, než jen další Zeměplocha. Je to o tom, že nejste nijak stvořeni, jde o to, čím se rozhodnete být.