Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele

Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139977/mid_uterky-s-morriem-aneb-posledni-lekc-ePE-139977.jpg 4 562 172

Ve své světoznámé knížce Úterky s Morriem, která byla přeložena do více než dvaceti jazyků a stala se předlohou neméně proslulého filmového zpracování, americký spisovatel Mitch Albom vypráví příběh, který skutečně prožil a který zásadně proměnil jeho životní postoje a pohled na smysl lidské existence tváří v tvář konečnosti lidského bytí. Osud nám často posílá do cesty neočekávaná setkání, která poznamenají celý náš život. To se stalo i autorovi knihy, když se po dvaceti letech znovu setkal se svým bývalým profesorem Morriem Schwartzem, moudrým, trpělivým a vnímavým mužem, který mu kdysi ukázal cestu, kterou se může vydat, a pomohl mu začít vnímat svět z jiného úhlu, než byl zvyk­lý. Jak už to v životě chodí, po studiích ztratil žák se svým učitelem kontakt. Po mnoha letech se Mitch dozví, že jeho někdejší profesor vážně onemocněl, a rozhodne se, že jej navštíví a obnoví jejich vzájemný vztah. Profesor trpí amytrofickou laterální sklerózou, která postihuje nervovou soustavu, vede k postupnému ochabování svalstva a nakonec ke smrti. (Touto nevyléčitelnou chorobou, známou též jako Lou Gehrigova nemoc, trpí například slav­ný fyzik Stephen Hawking, který na ni ovšem usilovně odmítá zemřít.) Přes svůj zhoršující se zdravotní stav profesor svému bývalému žáku nabídne, aby se začali pravidelně scházet, a jejich úterní setkávání, které se stane tradicí, se přemění na poslední „semestr o životě a smrti. Morrie klade své­mu studentovi otázky, které si léta nepoložil, a postupně mu nenásilně předává svou hlubokou životní filozofii, která je přes nevyhnutelnost profesorovy smrti skutečnou osla­vou života. „Jakmile se naučíte, jak umírat, naučíte se, jak žít. Mitch Albom je americký spisovatel, novinář, scenárista, hudebník a redaktor. Jeho knihy vycházejí po celém světě a prodalo se jich více než 30 milionů výtisků. Je autorem děl Neztrácejte víru a Pět starých známých. Proslavil se též psaním inspirativních příběhů, z nichž mnohé byly zfilmovány. Se svou že­nou žije v Detroitu v Michiganu.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Filozofie
Vydáno: , Rybka Publishers

Tuesdays with Morrie , 2002

Kuzzie
17.01.2020 5 z 5

Taky bych si přála takového učitele, někoho s věčným úsměvem na tváři a nakažlivou vírou v lidstvo. Člověka jeho slova pohladí po duši protože cítí,že jsou pravdivá. Mír tvojí duši, Morrie!

Hanina61
16.01.2020 5 z 5

Když mi před časem diagnostikovali tu ošklivou nemoc začínající písmenem R, asi trochu zvráceně jsem se utěšovala tím, že přece existují i horší choroby, a jako první mě napadla ALS... "Úterky s Morriem" mého - již velmi oblíbeného spisovatele Mitche Alboma - je hodně silná kniha, a odvažuji se říct, že jedna z nejlepších, co jsem kdy četla... o tom, že i navzdory osudu kolem sebe člověk může šířit radost, pohodu a moudro až do nezvratného konce... Ano, je to kniha o umírání, ale taky o životě, o tom, jak žít, aby člověk na samém konci nemusel ničeho litovat, aby odcházel s vědomím, že žil dobře, že kolem sebe šířil lásku a laskavost...Kniha o tom, že smrt je přirozenou součástí lidského života a není třeba se jí zas až tak bát... Nemůžu než doporučit... a docela ráda se podívám na zfilmovanou předlohu s Jackem Lemmonem...

MajaN
12.01.2020 5 z 5

Život sa nemení, aj pred viac ako 20 mi rokmi to bolo ako teraz.Ľudia sa hnali za "vecami",ktoré v konečnom dôsledku nepotrebovali k životu,skôr to bola otázka statusu a pokusu určiť svoje sociálne zaradenie.Starý profesor Morri nastavil tomu zrkadlo.Vyzdvihol to,čo je dôležité,kvôli čomu sa oplatí namáhať ,čo treba rozvíjať.V okamihu,kedy sa Morri dozvedel o svojej chorobe,veci ako zariadenie domu,auto,prestali byť v popredí,dôraz kládol na priateľstvo,lásku,úctu, súcit,úprimnosť. Poukázal na fakt,že hodnota človeka sa nemeria výškou jeho konta, ani veĺkosťou domu,bytu,výkonom jeho auta.Dôležitá je súdržnosť rodiny,priatelia a zmysel celému dáva to,keď vieme prejaviť úprimný záujem o potreby iných.Spokojný život neurčuje iba koľko máme luxusných vecí,ale fakt,že sme užitoční pre druhých.Posolstvom knihy je myšlienka s láskou sa venovať blízkym a potrebným,to jediné dáva životu zmysel a to by mal byť aj náš cieľ.

sladkovka
08.01.2020 5 z 5

Při čtení této knihy jsem musela po přečtení každé kapitoly knihu vždy odložit a vstřebat všechna ta silná slova.
Vždy, když si budu myslet, že je mi nejhůř, ráda tuto knihu opět vezmu do ruky, aby mi pomohla si uvědomit, že vlastně není ještě tak zle jak to vypadá.
Moc děkuji autorovi za tuto knihu.

Ronnie68
06.01.2020 5 z 5

Na tuhle knihu jsem narazila díky čtenářské výzvě ... a neřekla bych, že pod tímto názvem se skrývá tak smutný a pro mě dojemný příběh ...

mave8rick
18.11.2019 5 z 5

Úžasné rozhovory se skutečným učitelem. Často se mi nestává, že by mě kniha dovedla k slzám.

harena
07.11.2019 5 z 5

Velice krásná kniha o žití a o umírání, o kterém nikdo nechce moc mluvit. Mitche každé úterý rozpráví se svým bývalým profesorem Morriem, který je smrtelně nemocný a umírá. Krásné, lidské a opravdu bez příkras. Také bych měla ráda takového kouče. Dojemné i k zamyšlení. Vše je tady už řečeno v komentářích.

"Je přirozené zemřít," opakoval. "Fakt, že kolem toho naděláme takový rozruch, pramení ze skutečnosti, že se nepovažujeme za součást přírody. Myslíme si, že protože jsme lidé, jsme něco víc než příroda."

tereza1198
29.10.2019

Krásná filozofická kniha o životě, lásce, umírání a smrti. Ale hlavně lásce, kterou by jsme měli dávát a umět přijímat. Myslela jsem, že mě moje práce ohledné umírání a smrti náležitě obrousila, ale není tomu tak. Naopak jsem se dokázala do knihy a Morrieho vyprávění náležitě vžít a prožít část jeho boje s ním. Kéž bych měla takového učitele.

KateTheBlogger
13.10.2019 5 z 5

Nádherná knížka, u které na konci ukápne i slza, ačkoli víte, jak skončí. Díky ní si uvědomíte na čem v životě opravdu záleží.

Gibis
11.09.2019 5 z 5

Jedna z nejhezčích knih, co jsem doposud přečetla. Je to sice kniha o umírání, ale je to jako pohlazení po duši, dojemné a krásné. Tolik moudrých myšlenek, nad kterými musím stále přemýšlet, je třeba číst pomalu a rozjímat.

"Dělej to jako buddhisté. Každý den se poraď s ptáčkem, který ti sedí na rameni a ptej se: Je dnešní den mým posledním? Jsem připraven? Dělám to, co dělat mám? Jsem člověkem, jímž chci být?"

Jen málo knih mám chuť číst znovu, ale tahle k nim rozhodně patří a znovu se k ní vrátím. Doporučuji!

MikulášV
18.05.2019 5 z 5

Jsou to příběhy jako je tento, které nám připomenou zvednout telefon a zavolat lidem, které jsme dlouho neviděli, protože tu nikdo není navěky.
Krásný příběh moudrého profesora, který na své smrtelné loži hovoří o životě, lásce a smrti.

ibs
25.04.2019 4 z 5

Filozoficke, ezotericke, o zivote, o cloveku. Moc dobre citanie, ale osobne od neho z do cestiny prelozenych knih u mna najviac boduje Nestracejte viru.

HanaSputnik
06.03.2019 5 z 5

"Poslední přednášky v životě mého bývalého profesora se konaly jednou týdně u něho doma, u okna v jeho pracovně, kde mohl sledovat, jak z ibišku opadávají růžové okvětní lístky. Přednášelo se vždy v úterý. Učebnice se nevyžadovaly. Předmět se nazýval Smysl života a vyučoval se na základě zkušenosti...Proces učení pokračuje dál..."
Myslím, že naše umírání bude obrazem toho, jaké bylo naše žití.

psychousek
25.12.2018

Existují knihy, které otevřete, přečtete, řeknete si "to byl super příběh" a zapomenete na ně. Jenže tato kniha k nim nepatří. Mitch vypráví svůj i Morrieho příběh o životě, smrti, smyslu všeho, a vy, jakožto čtenář si najednou uvědomíte, že vaše myšlenky nejsou zcestné, že sice neexistuje univerzální správný způsob žití, ale vy na tom pracujete a nesnažíte se jen zapadnout do stáda. Tato kniha vzbudí neuvěřitelné pocity a myšlenky. A to je její největší hodnota.

niknikita
02.12.2018 4 z 5

Bylo to dojemné, bylo to moudré a jenom čas nám dá pochopit podstatu bytí.

P-Verca
16.08.2018 5 z 5

Na první pohled malá, nenápadná knížka, už podle názvu je jasné, že se bude jednat o nějaké "úterní povídání".
Ale tohle... tenhle příběh o lásce; moudrosti; o životních hodnotách a o smrti (který je mimo jiné ze života) se člověku doslova vryje hluboko pod kůži. Po dočtení této knížky, kterou jsem přečetla téměř na jeden nádech, (až na některé nucené pauzy - např. jít do práce atd.) jsem musela chvíli (delší chvíli) zůstat jen sedět a vstřebávat. Pokud si moudra profesora Morrieho člověk vezme k srdci naučí se ŽÍT! Protože "Až se naučíš, jak zemřít, naučíš se žít!" nebo "Bylo by moudré stanovit si denní příděl sebelítosti, Stačilo by jen pár minut a dost." Po Přečtení mého komentáře to může trochu působit, že knížka nebude moc pozitivní, jelikož můj výňatek mouder je o smrti a sebelítosti, ale opak je pravdou. Ze čtení přímo sálá laskavost a dobrota profesora Morrieho.

Gabibi
22.07.2018 4 z 5

Milá kniha o umírání a o tom předtím. Filozofické dojímavé čtení.

Aneleh
09.02.2018 5 z 5

Příběh nejkrásnější a ještě vzácnější tím, že je skutečný, že jej spisovatel opravdu zažil a popisuje svoje vlastní zážitky. Jsem šťastná, že jsem tohoto autora objevila, protože mě jeho knihy neskutečně obohacují a povznáší. Malá útlá knížka je jedno životní moudro, jedna velká sbírka citátů, které by si každý z nás měl zapsat hluboko do svého srdce, ale také se podle nich chovat: "Čas od času si vzpomenu na člověka, jímž jsem byl předtím, než jsem znovu objevil svého bývalého profesora. Chtěl bych mu poradit, aby byl otevřenější, aby nedbal vábení propagovaných hodnot, aby pozorně poslouchal, když mluví někdo z jeho blízkých, jako by to mělo být naposledy, kdy má možnost ho slyšet."

Bee.M
07.02.2018 5 z 5

Zdánlivě smutné téma smrti zpracované tím nejdokonalejším způsobem. Příběh o hodnotách života, které nejsou čtenářovi násilně vnucovány. Při čtení se mi chtělo brečet, smát, měla jsem husí kůži. Přečteno jedním dechem.. co dodat?

janulka1310
16.11.2017 5 z 5

Jedna z knih, u které jsem si jistá, že jsem nečetla naposledy...smrt a zároveň oslava života v jednom.