Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele

Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139977/mid_uterky-s-morriem-aneb-posledni-lekc-ePE-139977.jpg 4 562 172

Ve své světoznámé knížce Úterky s Morriem, která byla přeložena do více než dvaceti jazyků a stala se předlohou neméně proslulého filmového zpracování, americký spisovatel Mitch Albom vypráví příběh, který skutečně prožil a který zásadně proměnil jeho životní postoje a pohled na smysl lidské existence tváří v tvář konečnosti lidského bytí. Osud nám často posílá do cesty neočekávaná setkání, která poznamenají celý náš život. To se stalo i autorovi knihy, když se po dvaceti letech znovu setkal se svým bývalým profesorem Morriem Schwartzem, moudrým, trpělivým a vnímavým mužem, který mu kdysi ukázal cestu, kterou se může vydat, a pomohl mu začít vnímat svět z jiného úhlu, než byl zvyk­lý. Jak už to v životě chodí, po studiích ztratil žák se svým učitelem kontakt. Po mnoha letech se Mitch dozví, že jeho někdejší profesor vážně onemocněl, a rozhodne se, že jej navštíví a obnoví jejich vzájemný vztah. Profesor trpí amytrofickou laterální sklerózou, která postihuje nervovou soustavu, vede k postupnému ochabování svalstva a nakonec ke smrti. (Touto nevyléčitelnou chorobou, známou též jako Lou Gehrigova nemoc, trpí například slav­ný fyzik Stephen Hawking, který na ni ovšem usilovně odmítá zemřít.) Přes svůj zhoršující se zdravotní stav profesor svému bývalému žáku nabídne, aby se začali pravidelně scházet, a jejich úterní setkávání, které se stane tradicí, se přemění na poslední „semestr o životě a smrti. Morrie klade své­mu studentovi otázky, které si léta nepoložil, a postupně mu nenásilně předává svou hlubokou životní filozofii, která je přes nevyhnutelnost profesorovy smrti skutečnou osla­vou života. „Jakmile se naučíte, jak umírat, naučíte se, jak žít. Mitch Albom je americký spisovatel, novinář, scenárista, hudebník a redaktor. Jeho knihy vycházejí po celém světě a prodalo se jich více než 30 milionů výtisků. Je autorem děl Neztrácejte víru a Pět starých známých. Proslavil se též psaním inspirativních příběhů, z nichž mnohé byly zfilmovány. Se svou že­nou žije v Detroitu v Michiganu.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Filozofie
Vydáno: , Rybka Publishers

Tuesdays with Morrie , 2002

Loucillé
23.02.2014 5 z 5

Fascinující kniha. Laskavá, moudrá i smutná. Doporučuji všem!

adam.ruby
10.02.2014 4 z 5

Moc pěkná úvaha...

Alma-Nacida
12.12.2013 5 z 5

Jedna z knih, které vám utkví na dlouhou dobu. Místo mých plků citát: "Připisujeme hodnotu nesprávným věcem a to pak vede k velkým životním zklamáním.''
Není co dodat.

Evus
03.12.2013 4 z 5

Zajímavě napsaná kniha na ohrané téma, mít tak taky takového učitele...

kormoran78
13.11.2013 5 z 5

(Za)jímavé čtení, které někomu může přinést potřebu zamyslet se nad tím, jestli neplýtváme časem, který nám je dán a jestli cíle, které si stanovujeme, jsou ty, které nám nakonec přinesou pocit uspokojení...

dark.ma93
04.10.2013 5 z 5

Tuhle knihu jsem nečetla naposled. Přečetla jsem ji na jeden dech a byla unešená. Něco takového se nečte každý den. Je to životní filozofie, měl by se nad ní každý zamyslet. Je tam vysvětlení, proč je to se společností tak špatné.

SuperFrankie
08.09.2013 5 z 5

''Je to součást jednoho a téhož problému, Mitchi,'' řekl Morrie. ''Připisujeme hodnotu nesprávným věcem a to pak vede k velkým životním zklamáním.''

''Jsme odborníky na plytké řeči typu: ''Jak se máš?'' , ''Kdy bydlíš?'' ,ale opravdu naslouchat druhým, aniž bychom jim něco vnucovali,zištně je k něčemu získávali nebo po nich chtěli něco na oplátku, toho je schopen málokdo.

Krásná, lidská a hlavně moudrá knížka, která mi ani tak neukázala jak se vyrovnat se smrtí a její rolí v životě (na to jsem ještě zřejmě příliš mladý), ale dokázala mi ukázat, kde jsou největší kazy a špatné hodnoty současné společnosti a kultury. Určitě po ní, až budu starší, ještě minimálně jednou sáhnu. Prozatím mě naučila žít podle trochu jiných hodnot a nehnat se za pozlátkem.

Díky Morrie.

ttinecka
24.08.2013 5 z 5

Taky bych ve svém životě chtěla potkat tak laskavého člověka... ale nemusel by při tom umírat :-), ale to je holt život. Taky nemusím podobné knížky, ale tahle mi pohnula srdcem.

katina
19.08.2013 4 z 5

Moc nemusim motivacni knihy, ale tato mi opravdu "sedla".

rfa
18.08.2013 5 z 5

"Když se naučíš zemřít, naučíš se i žít," opakuje Morrie tak dlouho, až Mitch pochopí.

Pochopíme i my?
Záleží na každém z nás ....

asam
19.12.2012 5 z 5

Velice moudrá kniha
Smrt se nedá pochopit, přesto patří k životu.Je potřeba umět se s ní vyrovnat a přijmout ji jako součást našeho bytí.
To se však moc lehce říká, ale skutečnost je velmi bolestivá.

Petiz
30.09.2012 5 z 5

Cetla jsem tuto knihu nekolikrat v anglictine, takze nevim, jaky je cesky preklad, ale ta kniha je uzana - moudra, citliva, lidska.