Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele

Úterky s Morriem aneb Poslední lekce mého učitele https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139977/mid_uterky-s-morriem-aneb-posledni-lekc-ePE-139977.jpg 4 562 172

Ve své světoznámé knížce Úterky s Morriem, která byla přeložena do více než dvaceti jazyků a stala se předlohou neméně proslulého filmového zpracování, americký spisovatel Mitch Albom vypráví příběh, který skutečně prožil a který zásadně proměnil jeho životní postoje a pohled na smysl lidské existence tváří v tvář konečnosti lidského bytí. Osud nám často posílá do cesty neočekávaná setkání, která poznamenají celý náš život. To se stalo i autorovi knihy, když se po dvaceti letech znovu setkal se svým bývalým profesorem Morriem Schwartzem, moudrým, trpělivým a vnímavým mužem, který mu kdysi ukázal cestu, kterou se může vydat, a pomohl mu začít vnímat svět z jiného úhlu, než byl zvyk­lý. Jak už to v životě chodí, po studiích ztratil žák se svým učitelem kontakt. Po mnoha letech se Mitch dozví, že jeho někdejší profesor vážně onemocněl, a rozhodne se, že jej navštíví a obnoví jejich vzájemný vztah. Profesor trpí amytrofickou laterální sklerózou, která postihuje nervovou soustavu, vede k postupnému ochabování svalstva a nakonec ke smrti. (Touto nevyléčitelnou chorobou, známou též jako Lou Gehrigova nemoc, trpí například slav­ný fyzik Stephen Hawking, který na ni ovšem usilovně odmítá zemřít.) Přes svůj zhoršující se zdravotní stav profesor svému bývalému žáku nabídne, aby se začali pravidelně scházet, a jejich úterní setkávání, které se stane tradicí, se přemění na poslední „semestr o životě a smrti. Morrie klade své­mu studentovi otázky, které si léta nepoložil, a postupně mu nenásilně předává svou hlubokou životní filozofii, která je přes nevyhnutelnost profesorovy smrti skutečnou osla­vou života. „Jakmile se naučíte, jak umírat, naučíte se, jak žít. Mitch Albom je americký spisovatel, novinář, scenárista, hudebník a redaktor. Jeho knihy vycházejí po celém světě a prodalo se jich více než 30 milionů výtisků. Je autorem děl Neztrácejte víru a Pět starých známých. Proslavil se též psaním inspirativních příběhů, z nichž mnohé byly zfilmovány. Se svou že­nou žije v Detroitu v Michiganu.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Filozofie
Vydáno: , Rybka Publishers

Tuesdays with Morrie , 2002

IvetB
03.05.2020 5 z 5

Nádhera. O životě, o smysluplném životě, radosti, přátelství a lásce.
"Smrtí končí život, ne přátelství."

Kamys
24.04.2020 5 z 5

V určitém období jsem přečetla poměrně dost knížek o tom, jak žít. A od té doby se jim spíš cíleně vyhýbám, většinou mě nudí, protože do vznešených slov halí pravdy, které už znám - ať už s nimi souhlasím nebo ne. Do Úterků s Morriem jsem se pustila ze dvou důvodů: za prvé mi ta kniha byla hojně doporučována, když jsem si dělala seznam top 100 knih, které je nutné přečíst. Za druhé se hodí do letošní čtenářské výzvy.
A přečetla jsem ji jedním dechem, i když jsem se snažila si ji dávkovat a víc užít.
Je to tím, že je naprosto autentická. Mitch Albom o svém učiteli vypráví s úctou, obdivem, respektem, ale nečiní z něj žádného proroka. Je to "jen" člověk, který díky své moudrosti, životní zkušenosti, ale třeba i vzdělání dokáže zformulovat, co je pro člověka a jeho pocit šťastného života opravdu důležité. A co to je?
Spoilery:
"Devote yourself to loving others, devote yourself to your community around you, and devote yourself to creating something that gives you purpose and meaning. You notice (...) there is nothing in there about a salary."
"If you are trying to show off for the people at the top, forget it. They will look down at you anyhow. And if you are trying to show off for people at the bottom, forget it. They will only envy you. Status will get you nowhere. Only an open heart will allow you to float equally between everyone."

Ale tohle jsou jenom citáty, kousky. Není z nich vidět, jak je ta knížka hluboce lidská.

Gumiczud
14.04.2020 3 z 5

Knížka mě nenadchla. Příběh umírajícího učitele je sice dojemný, ale čekal jsem od knížky více.

Boboking
10.04.2020 5 z 5

Příběh člověka, který dokázal ve všem najít krásu, vše bral jako zkušenost, že zrození i smrt jsou nedílnou součástí života, které se nikdo nevyhne...

Imor
09.04.2020 5 z 5

To byla nádhera !
"Když vpustíš do nitra strach, když si jej navlékneš jako známou košili, pak můžeš říct: "To je jen strach, ale nemusím mu podlehnout. Beru jej takový , jaký je.""
Tak takových krásných vět v knize je tuna a mě tato kniha velice potěšila a zároveň i pomohla v této nelehké době (Rozsáhlá epidemie nového koronaviru Covid-19).

Amazonka72
09.04.2020 5 z 5

Kniha s přesahem. S krásným přesahem. Rozpravy o životě, o takovém obyčejném... a všem, co nás provází. V době, kdy sedíme zavření doma, hranice se zavřely, jistoty přestaly být jistotami, je tato kniha pohlazením na duši. Možná jsme si až moc zvykli na konzumní způsob života a teď nastává chvíle návratu k hodnotám.
Rozpravy profesora Morrie Schwartze (kouče) s jeho bývalým studentem Mitchem o běžných věcech, jako je např. láska, rodina, manželství, city, peníze, sebelítost, výčitky, odpuštění... ale i smrt a strach ze smrti. Přesně to, o čem tak často přemýšlíme.
Profesor umírá a zbývá mu pouze pár týdnů života. Postupně jeho tělo chřadne, ale mysl nikoli. O své pocity, ale i životní filozofii se dělí se svým žákem. Ale také s širokou veřejností přes televizní pořad.
Celá kniha je plná krásných myšlenek, takže pokud bych chtěla citovat, musela bych ji opsat celou. Pro mě byla důležitá jedna věta, kterou jsem si poznamenala, protože souvisí s mojí profesí: " Učitel nás poznamená navěky, nikdy nedokáže určit, kde jeho vliv končí".

Tato kniha by neměla chybět v každé knihovně a měli bychom se k ní vracet ve chvíli, kdy budeme potřebovat v životě povzbudit, nebo naopak, pokud začneme propadat přesvědčení, jak moc se nám daří...

Šťastní můžeme být pouze tehdy, když rozdáváme radost druhým a můžeme se s nimi o ni podělit. Je to princip obdarovávání. Movité věci ani peníze nám pocit štěstí nepřinesou, nebo jenom zdánlivý, ale to jsou obecně známé myšlenky, na které občas zapomínáme.

liskabystrouska
25.03.2020 5 z 5

Opět krásná kniha objevená jen díky výzvě! doporučuji :-)

Schary
23.03.2020 5 z 5

Kniha jejíž hloubku ani nedokáži popsat. Spousta myšlenek o smyslu života, lásce, přátelství a smrti. Knihu mám půjčenou z knihovny, ale snad si ji koupím...Morrie nám všem ukazuje,jak se dá naše společnost polidštit...proto čtěte ????

Fidoo
23.03.2020 5 z 5

Poslední lekce učitele.
Předmět vyučování: smysl života.
Způsob výuky: zkušenosti.
Je na nás, jestli život přežijeme nebo prožijeme. A je dobré si uvědomit, že máme jen jednu šanci.

Akťavs
18.03.2020 5 z 5

krásná kniha, při čtení jsem si ji trochu šetřila, abych mohla jednotlivé myšlenky více vstřebat, je o životě, smíření, odpuštění, smrti, o štěstí, pokud je člověku dopřáno rozloučit se se svými blízkými, krásné myšlenky

fruitbueno
14.03.2020 4 z 5

Čtení o životě a smrti, jejich smyslu a významu pro člověka. Čtení, které potká-li vás ve správném čase, vás bude asi trochu bolet. Čtení, které jen tak nepustíte z hlavy.

iška
14.03.2020 5 z 5

Život, přátelství, umírání, smrt ... témata, nad kterými se rozhodně zamýšlí každý z nás. Moc pěkná knížka.

ivanaci
14.03.2020 5 z 5

Díky výzvě jsem objevila poklad, kniha plná krásných myšlenek

SimiGSXR
12.03.2020 4 z 5

A opět jsem našla díky výzvě skvělý poklad. Přiznám se, že jsem se k ní moc nehrnula, ale po pár stránkách se mi neskutečně zalíbila. Autor nám nenuceně vypráví o pomíjivosti lidského života, o lidských hodnotách a lásce k sobě a svým blízkým. O tom, jak člověk pochopí co je v životě nejdůležitější až když má pár posledních dní. Báječná kniha plná filozofie.

Zuzvil
10.03.2020 4 z 5

Velmi příjemná, chytrá a svým způsobem i dojemná knížka o umírání, smrti a především o jejím možném způsobu přijetí. Za mě by knížka mohla dát ještě více mouder, niterných pocitů hlavních postav a určitých poselství, ale i tak se četla velmi dobře a člověk se donutí zapřemýšlet nad vlastním vnímáním smrti. Vnitřní síla hlavní postavy Morrieho ať je nám inspirací, že vše jde zvládnout z určitým nadhledem a grácií...

TulipB
07.03.2020 4 z 5

Kniha plná zajímavých myšlenek a pohledů na smysluplný život. Emotivní příběh, kdy lítost není vítaná, ale otevřená a upřímná mysl je žádoucí.

ronave
03.03.2020 5 z 5

Kniha byla skvělá. Plná krásných i smutných myšlenek a pravdách.
Nemohla jsem ji jen tak odložit, musela jsem ji dočíst, ikdyž bylo jasné jak skončí.

,, Nauč se odpouštět sám sobě i druhým, ,,Nedomnívám se, že je pozdě s něčím začít.,,

Malinali
03.03.2020 5 z 5

Kniha plná úvah a myšlenek o životě a bytí. Musím říct, že mě pomohla se zamyslet nad věcmi, které mě už déle trápily. Krásná kniha.

Sablu
27.02.2020 5 z 5

Nádherná kniha, plná krásných myšlenek, které by si člověk měl připomínat opakovaně.

makry
25.02.2020 5 z 5

Čtenářská výzva je cestou,která nás může dovést k různým knihám.A já jsem velmi ráda,že díky ní jsem měla možnost se dostat k této knize. Kniha dojemná, k zamyšlení a uvědomění si některých věcí.Kniha ke které se jednou určitě vrátím.....