Ústav

Ústav https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436882/bmid_ustav-e5N-436882.jpg 4 1064 266

Uprostřed noci, v domě na klidné ulici v příměstské Minneapolis, vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a naloží ho do černého SUV. Operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probudí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj – kromě okna… Psychicky děsivý stejně jako Žhářka a s úžasnou dětskou imaginací kultovního To je Ústav dramatickým příběhem o dobru a zlu ve světě, kde hodní kluci vždy nevyhrají.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Institute , 2019

bcmike
15.12.2021 3 z 5

Právě jsem knihu dočetl a mám z ní rozporuplné myšlenky. Z knihy jsem měl snad všechny pocity, které mohu z knihy mít. Někdy se mi šíleně čtení líbilo a nemohl jsem se odtrhnout a někdy sem měl pocit, že to snad ani nedokážu dočíst. Nejspíš to mělo na svědomí velké množství stránek, které někdy byly naprosto o ničem a zkrácení na polovinu by knize pomohlo. Celkově ale téma knihy hodnotím kladně a jak říkám, tak se mi některé úseky velmi líbily. Knihy od Kinga mám moc rád a jsem již zvyklý, že něco je naprostá bomba a něco je průměrné. Toto bylo pro mě oboje v jednom.

Kubajzz
28.11.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Po dlouhé době jsem se zase dostal ke Kingovi a musím říct, že opět super.

cucik14
19.11.2021 5 z 5

Ústav je další skvělé dílo od mistra hororu Stephena Kinga. Mě se četla velice dobře, konec už byl trošku slabší a přišlo mi to zbytečně natažené, ale jinak jsem se nemohla odtrhnout. King prostě psát umí a ukazuje nám to zas a znovu i v jeho nových knihách.

igor6114
09.11.2021 2 z 5

Tak toto mi nesadlo a musel som knihu v polovici odložit...možno sa k nej niekedy vrátim,možno :)

Vesmich
31.10.2021 5 z 5

Starý pán se s tím stále umí nemazat! Tyhle tlustoknihy on umí náramně. Má to spád, je to aktuální, masakry jsou přiměřené a fantastično lehké. I ta ústřední myšlenka je zajímavá. Popisný konec je sice nekingovsky edukativní, ale tak to může jít na vrub věku, ta touha vydojit emoci. Milovníku autorovy tvorby stačí prostě ten konec přeletět nebo si ho jednoduše nevšímat.

KaMal
30.10.2021 4 z 5

Současné Kingově tvorbě moc nemůžu přijít na chuť, tak mě tento návrat k "tradičnějšímu Kingovi" potěšil. Kniha mě bavila, docela odsýpala, prostě fajn počteníčko.

TessieB
26.10.2021 3 z 5

Zhruba tak poslední čtvrtina knihy mi zkazila dojem z celku. Samozřejmě u Kinga nemůžete čekat extrémní happyend, ale i tak mě ten konec docela zklamal. Přišlo mi, že celý děj skvěle vygradoval, nemohla jsem se odtrhnout a najednou prostě... nic.

pupopony
25.10.2021 2 z 5

Těžký podprůměr

jarusa
24.10.2021 4 z 5

Poslední hvězdička strhnuta za konec, ten mi vůbec neseděl ke skvělému tempu zbytku knihy.

KlariN
23.10.2021 4 z 5

Starej ďábel Stephen to má stále v srdci.
Přečteno na dva zátahy. Stranger things se intenzivně inspiruje v Kingově tvorbě, a odvěký žánrový vládce si v Ústavu svou kartu bere zpět. Dočteno v jednom zátahu, protože ztrhující. Ozvěny toho nejlepšího z literatury o dětech, s vyborně narýsovanými charaktery a umným splétáním několika vyprávěcích rovin. Laskomina!

milanříský
17.10.2021 4 z 5

Srovnání se Žhářkou je na místě tématicky, ačkoliv mě Ústav bavil trochu víc. Kniha není top v Kingově tvorbě, na druhou stranu i jeho nadprůměrné věci jsou pořád bezkonkurenční. To je tak když autor sám sobě zvedne neúměrně laťku.

Ústav spojuje vše co je u Kinga typické - bezvadně napsané charaktery, totálně šponované napětí a prolínající se dějové linky o kterých už od prvních stran víte že svedou postavy dohromady a jen napjatě čekáte na ten moment. Stejně jako na chvíli, kdy se vše zvrtne.

Narozdíl od Outsidera, který vyšel předtím, tady naprosto dokonale šlape druhá polovina a od zásadního dějového zvratu nejde kniha absolutně odložit (vyzkoušeno).

Právě tohle vypravěčské umění dokáže z možná už trochu, minimálně po seriálu Stranger Things, omšelého tématu nadaných vězněných dětí vykřesat maximum. King tentokrát jde na hranu snesitelnosti, děti vystavuje trýznivým momentům a čtenář doufá ve finální zúčtování.

Ačkoliv většina Kingových knih není nositelem zásadních myšlenek, tentokrát otevírá otázku ceny lidského života v rámci zachránění mnoha dalších. V tomhle duchu rezonuje samotný závěr, který také překvapivě, není úplně černobílý.

evaval
06.10.2021

Moc se mi líbilo, postavám se fandila a držela palce až do konce. King mě nezklame.

whiolet
30.09.2021 4 z 5

Nápad dobrý, je to King, takže dost často,je to syrové a šokující (a to na něm miluju), ale nemohu se zbavit dojmu, že se, to místy až neuvěřitelně vleklo.

Madi
29.09.2021 2 z 5

Našlápnuto to má dobře, ale od půlky je to tááák roztahané a nudné, že jsem byla ráda, že už mám dočteno. Jediná sympatická postava byl Tim, na děckách mi nezáleželo, bylo mi jedno jak dopadnou. Příběh mě nedokázal pořádně vtáhnout.
Ta mašinérie Ústavu mohla být popsaná líp, mrazivěji.

Romanka89
29.09.2021 4 z 5

Přidám se k menšině s tím, že pro mě kniha zas takový odvar nebyl. Kinga miluju, ale tady mi to místy přišlo zdlouhavé, ač příběh a téma zajímavé. Ale pořád dost dobré na čtyři hvězdy.

Čtenářská výzva 2021: Kniha z prostředí, ve kterém bych se nechtěl(a) ocitnout.

evelýny
26.09.2021 4 z 5

,Mohl říct, že je to osud? Že ho do Dupree přivedla ruka nějakého kosmického šachisty, aby zachránil spícího chlapce?"

Telekineze, telepatie - hlavní téma tohoto příběhu, dnes již neoriginální, přesto originálně zpracované. Zdlouhavé, hodně protahované, místy nudné, místy nechutné.
Logika značně pokulhává, ale je záhadná síla lidské mysli logická?
Příběh vyžaduje soustředění, neboť fantazie spisovatele bezbřehá, pro mě těžko uchopitelná, když do hlavní role thrilleru byly obsazeny děti.
V jednotě je síla, krásné poselství od chytrých dětí.
V závěru oceňuji mistrné propojení zdánlivě nesouvisejících příběhů všech zúčastněných.
Závěr s kapkou naděje, emotivní, dojemný, přesto mrazivý.

P.S.: David Copperfield jen tiše závidí...

Pro příznivce audioknih načetl Martin Preiss: stabilně vytrvalostně

anez66
25.09.2021 5 z 5

Pořád čekám, kdy přijde nějaká Kingova kniha, kterou si nezamiluji. Jde to vůbec?

ZÓNA
22.09.2021 5 z 5

King je žánr.
Čtete-li něco takového jako je román od Kinga, pak zjistíte, že jej nelze nikam zařadit.
Kataklyzma, které vyvolal svým "Ústavem" mi ještě dlouho bude rezonovat v mozku.
Složitý příběh v jednoduchém obalu. Asi tak bych charakterizoval.
Příběh se pomalu rozjíždí, ale je nezpochybnitelné, aby se tak stalo, protože jinak by finále nebylo dokonalé.
Postavy stvořené pro tuto knihu mají duši. Všechny bez rozdílu. I záporné. Vnikáte do nich postupně a když se děj začne otevírat, zjišťujete, že téměř nemůžete dýchat, jak vás jednotlivé sekvence pohlcují.
Pro někoho bude závěr příliš vlažný a mírný, protože co se událo před ním, je naprosto fascinující.
Ale King píše o dětech. O přátelství a lásce k druhému člověku v nehostinném a neradostném prostředí. O prokletí inteligence. O dobru a zlu. Jako vlastně pokaždé.
V některých fázích vyprávění jsem se dokonce nahlas smál. Jako již dlouho ne.
S Kingem se nudit nebudete. Ať již si představíte ÚSTAV jakkoli. A pokud máte dobrou představivost, budete s ním žít ještě dlouhé roky. O tom jsem přesvědčený...

zbožňuju_knihy
19.09.2021 5 z 5

Za pět hvězd, poprvé King, který není tak květnatě popsaný, ale jde rovnou k věci, žádná stránka nenudila, mělo to švih. Bylo to fajn!

smithynka
08.09.2021 5 z 5

Po dlouhé době nově vydaná Kingovka, která mě opravdu bavila.