Ústav

Ústav https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/436882/bmid_ustav-e5N-436882.jpg 4 1064 266

Uprostřed noci, v domě na klidné ulici v příměstské Minneapolis, vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a naloží ho do černého SUV. Operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probudí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj – kromě okna… Psychicky děsivý stejně jako Žhářka a s úžasnou dětskou imaginací kultovního To je Ústav dramatickým příběhem o dobru a zlu ve světě, kde hodní kluci vždy nevyhrají.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Institute , 2019

princesse
20.06.2023 3 z 5

Já prostě nejsem cílovka tohoto autora. Dala jsem mu šanci vícekrát, ale i když jsem schopna knihu dočíst, tak z ní nic nemám. Nemám zkrátka potřebu číst děsivé a strašidelné věci, když vidím kolik se jich kolem mě děje. Zkrátka a dobře, určitě časem na nějakou další knihu od pana Kinga dojde, ale prostě ho "nehltám".

Kelpa
06.06.2023 4 z 5

Pěkná kniha.

moonell
04.06.2023 3 z 5

Jsem zatím přibližně ve čtvrtině knihy a velice zvědavá, jak se bude po dějové stránce vyvíjet dál, ale do háje, kdo tohle překládal a redigoval? Jedna věc je, že překladatel naprosto zjevně nezvládá ani základní idiomatické fráze (No shit přeloženo jako Ani hovno, například), občas jsou přeložené názvy písniček a podniků, ačkoliv k tomu vůbec nemělo dojít (Denny's, Mambo no. 5), celkově nechytá Kingův vernakulár a kvalita překladu občas přímo brání porozumění a mění význam původních myšlenek, ale že to prošlo i přes redaktorku a korektora v takové podobě? To si toho vážně nikdo nevšiml? Vůbec nemluvě o překlepech, zdvojených pomocných slovesech, zájmenech a podobně. Beta nemá až tolik tahajících autorů a King je bezesporu největším z nich, věřím tomu, že by redakční posádka měla věnovat mnohem víc času a pozornosti někomu tak klíčovému pro svůj provoz.

K obsahu, který je značně zprzněn překladem a editací: King zvolil slušný rozjezd, ale myšlenky nedotahoval, neutahoval a postupně se mu rozmotávala příze, konec uspěchaný a vyznívající naprázdno. Škoda, je to bohužel můj dojem z většiny jeho tvorby posledních let. Nějak to skřípe, brachu.

galadrielin
19.05.2023 5 z 5

Já se opět musím omluvit za svou nekritičnost. Již tradičně jsem si libovala v pozvolném tempu a pomalém navozování hrůzné atmosféry. Ne hororové, ale hrůzné. Představte si, že jste geniální a k tomu se vám občas náhodou podaří pohnout nějakým předmětem. Máte plány, vyhlídky na skvělou budoucnost, je vám 12 let. A jednou v noci vás z vašeho domu unesou. Probudíte se v pokoji, který vypadá nachlup jako ten váš. Jenže nejste doma, ale v Ústavu. V Ústavu, kde bydlí i další děti, unesené stejně jako vy a nadány telepatickými nebo telekinetickými schopnostmi. Neexistuje cesta ven. Podrobují vás pokusům, vyšetřením, jste pro ně důležití, ale zachází s vámi jak s kusem hadru. A čas od času se nějaké dítě musí přestěhovat do zadní poloviny Ústavu, ze které se už zřejmě nikdy nedostane. Co byste dělali? Tolik k ději.

Dechberoucí a hrůzostrašné. Ústav jako instituce je dílem Kingových představ, ale ruku na srdce - není tak těžké si představit, že by někde něco podobného mohlo stát, mohlo probíhat. Děti unášené a zneužívané v rámci vyššího dobra, personál Ústavu s chováním dozorců v koncentračních táborech (na což ostatně King sám naráží). Kam až je lidstvo v touze po míru ochotné zajít? Co lze ještě tolerovat a co už ne? A co se stane, když se rozhodnete spojit síly proti zaběhnutému systému?

Danago
06.04.2023 4 z 5

Velice zajímavé kniha, moje druhá od autora a opět jsem se hodně bavila. Malinko jsem měla problém pochopit všechny souvislosti , které z mého pohledu nebyly na konci úplně vysvětlené, nebo to na mě bylo už moc, nevím. Kniha se mi líbila hodně , ale předchozí kniha Svědectví se mi líbila více . Proto o jednu hvězdičku méně. Kdybych tuto knihu četla jako první bylo by to za 5*. Takto 4,5*

koubin007
04.04.2023 4 z 5

Začátek hezký, atmosféra předpovídala něco světového ... Ale...vlastně nic moc no. Ten konec je zase zoufale nudnej a šeredně natahovanej. Musel jsem přeskakovat s točilo mě, že na 100 stranách je fakt deje, co by se za nehet vešlo. Rozebírá jak vedlejší postava chodila s tátou na baseball, úplně o ničem prostě. A těch postav jak na orloji, snad 50, všechny se mi pletly.

stanislav0373
23.03.2023 5 z 5

Další z řady skvělých Kingovek. Má to spád, tajemno, překvapení i pocit, že nevíte, kam až to lze hnát... Čtení jsem si opravdu užil a doufám, že si ji užijete i vy, neboť vás ty strany prostě pohltí.

Marekh
22.03.2023 4 z 5

Hlavní postavou je dvanáctiletý chlapec LUK ELLIS, který je unesen a umístěn do Ústavu, ve kterém se nacházejí děti, které mají mimořádné schopnosti telepatie a telekineze. Lukovy rodiče jsou zavražděni.

Luk se seznamuje s dětmi v tomto ústavu a s jeho ošetřovateli a lékaři. Někteří z nich jsou velmi krutí.

Kniha se celkově četla dobře.

Kniha má pěkný přebal.

Hanys_
09.03.2023 4 z 5

Stranger Things vibes. V ústavu místy až nepříjemné čtení, město pak naopak takový civilní King, tak jak ho mám rád třeba v Dallas 63. 7.5/10

tamara1351
22.02.2023 4 z 5

Velmi povedená kniha na téma , které by mohlo dávat za pravdu všem konspirátorům.Děj mi opravdu trošku připomínal Stranger Things,ale vlastně mi to vůbec nevadilo,spíše naopak.První polovina za mě lepší než druhá,ale možná to taky bylo mým horším soustředěním na četbu,kdy moje osobní potíže se v tu chvíli zdály "hororovější "než události v knize:))))

mazlak
03.02.2023 5 z 5

Jedna z dalších super knih tohoto autora. Kniha má po celou dobu spád, napětí a čtivý děj.
Při čtení jsem si místy připadal, že mám všechno přímo vedle sebe. Byl jsem dějem naprosto pohlcen. Do budoucna se s tímto autorem ještě určitě setkáme. Zařazuji mezi oblíbené autory.

pet_pet
03.02.2023 5 z 5

Moje první čtená kniha od autora a musím říct super :-) mělo to spád, téma velice zajímavé (snad opravdu smyšlené :-) a občas jsem i zamáčkla slzu...

Alena_S
30.01.2023 3 z 5

Tak tenhle příběh se měl ještě nechat zrát. Jenže nenechal, a díky tomu je milý Ústav leda tak:
-coby kniha jen nesmyslná hnusná přehlídka týrání dětí,
-coby instituce sebranka diletantů, duševních chudáků a mizerného vybavení,
-a celkově je naprosto, ale naprosto (!!!) zbytečný. I kdyby takový plán existoval (a že mě fakt nepřesvědčili), na toto by jim stačila jedna šikovná sirotek Anča, a „zavři voči, brouku“.

pinkstrom
23.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Nutno říct, že na rozdíl od mnoha jiných dobrých knih od Kinga má Ústav i dobrý konec.
Jinak 1.vydani cz otřes, spousta překlepů a chyb.

L.Helena
21.01.2023 5 z 5

Audiokniha
Hrůzostrašné! To, co se dělo, proč se dělo i jak to dopadlo.

Ajinka126
15.01.2023 3 z 5

King začal vykrádat jiné nápady. Nebo to dělal celou dobu, jen já jsem si toho nevšímala?

Ústav. Příběh typu stranger things (doslova, ne jen vibes). Kde začít. King neumí psát dětské charaktery. I když jste malý génius, tak pokud je vám 12, tak nemáte sebekázeň jako budhistický mnich. Takže uvěřitelnost postav je nula. Což je dost problém, když s tou postavou mám prožít celou knihu.

Samotný úvod a část, kdy jsme v ústavu byla v pohodě. Ale jakmile dojdeme do třetí části knihy (a nechci být konkrétní), tak mě to kompletně ztratilo. Ta kniha by klidně moha být o 100 - 150 stránek kratší a ničemu by to neuškodilo. To je Kingův problém, že se občas rozepíše o nepodstatných věcech. Jo, cesta může být dlouhá, ale pokud se na ní nestane něco zásadního, nebo postava nedojde k charakterové obrodě, tak mi ji nepopisuj na 100 stránkách.

Konec knihy je v kingových standarech. Takže není moc uspokojivý.

Ophelie
11.01.2023 5 z 5

Další Kingovka a opět nezklamala. Velmi čtivé, od příběhu Luka jsem nerada odcházela a tak jsem knihu četla většinou do brzkých ranních hodin. Začátek (jak už to u Kinga bývá) takový pomalejší rozjezd, ale netrvá dlouho a příběh nabírá grády. Ke konci jsem četla se zatajeným dechem, protože mě fakt hodně zajímalo, jak to celé dopadne. Na pozadí hrůzných událostí a atmosféry (v Ústavu) se zrodilo nejedno hluboké přátelství (připomnělo mi to bandu přátel z To). Knize nechybí napětí, spád ani nádech mystična (téma telekineze a telepatie). Tuto knihu lze rozhodně doporučit k přečtení (nudit se nebudete).

kyssling
03.01.2023 4 z 5

Téma knihy skvělé, napínavé, dialogy i postavy bravurně vykreslené - klasický King. Bohužel místy naivní a celkově zbytečně překombinované, to propojení v závěru i ta celková myšlenka "Ústavu" je podle mě zbytečně "mezinárodní" a "velikášské". Příběh by se bez toho obešel a podle mého názoru by byl i lepší.

KnihoSny
16.12.2022 5 z 5

Když jsem naposledy četla Misery tak knížka mě tak moc odradila ze jsem přestala Kinga číst pak jsem si pustila audioknihu Ústav ta jako za mě mě to zas pře světčilo číst další ten děj byl skvěj postavy dobře vykreslené postavy některým jsem fandila a některý sem měla chut profackovat knihu mohu doporučit :)

Limonadovyjoe
12.12.2022 3 z 5

(SPOILER) 3,5
Vítej v ústavu!
Příběh nadprůměrně inteligentního skoro 12ti letého Luka Ellise, který se jednou probudí kdesi v Maine, tisíce kilometrů od domova ale zároveň ve svém dětském pokoji, akorát bez oken. V ústavu. Zabezpečeném zařízení z padesátých let pro speciálně nadané děti -tzv. TéPéčka a TéKáčka - telepaty a telekinetiky. Ústav podobný zařízení, kde vyrůstala 11 ve Stranger things - máme tady ponorné nádoby, injekce a další trápící metody na rozvoj schopností. Ideální prostředí pro vznik pevných přátelství, která nikdy netrvají příliš dlouho.

“Kdyby lidé zjistili co tady děláme, kolik dětí jsme už zničili, odsuzovali by nás, popravovali po tuctech..”

I přes mé slabší hodnocení, je to pořád King - tedy záruka dobrého příběhu. A i když mi Ústav přišel trochu málo - málo akce, málo strachu, a ke konci jsem se trochu nudila, celkově kniha nebyla špatná. King prostě umí dětské hrdiny. Navíc myšlenka takových ústavů schovaných po světě, které díky nadaným dětem ovládají světový mír, politiku a snižují rizika válečných konfliktů je vysvětlení na jedničku.

“Peklo čeká” znělo na zrcadle triumfálně..

Posloucháno jako audiokniha Martina Preisse, a přiznávám, že skrze množství postav občas náročné na udržení pozornosti.