Probuzení

Probuzení https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26011/mid_probuzeni-CPl-26011.jpg 3 1337 189

Středoškolačka Elena je dívkou, po níž chlapci touží a které se dívky touží podobat. Jenže krásný a tajemný Stefan se zoufale snaží jejímu kouzlu odolat – stíhá ho temná minulost i vědomí, že jeho pomstychtivý bratr Damon je hrozbou pro každého, ke komu se Stefan přiblíží. Elena si brzy uvědomí, že se ocitla mezi dvěma bratry – a ve velkém nebezpečí.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Awakening , 1991

Ami457
15.05.2012 4 z 5

Přečteno po shlédnutí několika epizod seriálu... Je to o něčem jiném, společné jsou jen jména hlavních hrdinů a dále se cesty rozcházejí... Jenom bych chtěla varovat že Stefanovy deníky jsou napsány podle seriálu, nikoliv naopak...

Lucie249
25.04.2012 5 z 5

První díl této série se velmi líbil, a proto jsem čekala, že ty další budou, ale nakonec se mi líbil jen ten první:) Bohužel další díly mi moc nesedli a bylo to celkem nudné:(

MiroslavKutík
28.03.2012 4 z 5

Kniha se mi moc líbila v celku se to dá čist, a jsem zvědav na další díly ..

andelka1
24.03.2012

Kniha mě velice zklamala, ale seriál je povedený.

trynitrix
15.02.2012 4 z 5

Nevim jak to posoudit serial se mi libi a videla sem ho driv knihy sem si poridila az ted a je fakt ze to je neco jineho ale v puli prvniho dilu sem si na ty postavy i dej nejak zvykla tak mi to nejak nevadi.

xcibetka
13.02.2012 2 z 5

Kniha mi přijde trochu jednoduchá. Děj lze vcelku předvídat. Ale je čtivá. Takže taková oddychovka. Řekla bych, že pro méně náročné čtenáře.

Juliette
02.02.2012 1 z 5

Tak z této série jsem zvládla jen čtyři knihy. Je to tak neskutečně naivní a sladké, že mě z toho bolí zuby ještě teď. Hlavní hrdinka je typická americká blonďatá roztleskávačka. OMG.

Domča
31.01.2012 3 z 5

Nedá mi to a budu srovnávat.

Je mi tak trochu záhadou, jakou roli hrála kniha L.J. Smith coby předloha seriálu. Tvůrci si půjčili asi tak jména a to je ještě jen pár hrdinů a to je asi tak všechno. Podle knihy je Elena "klasická plavovlasá studentka - miss školy", má čtyřletou sestru Margaret (ne šestnáctiletého bratra), její nejlepší kamarádky se jmenují Bonnie a Meredith (přičemž ta druhá tvůrcům vypadla zcela), její teta byla Judith a chovala se "tetičkovsky" a úhlavní nepřítel byla Caroline. Stefan bydlel v penzionu, Damon byl monstrum a jediný, co se asi tak jednou objevilo v seriálu (zatímco v knize je toto prostředí typické) byl hřbitov.

Rozuzlení prvního a druhého dílu byly už totálně mimo mísu se seriálem a tak si myslím, že veškeré pokračování této série je už jen opisování televizních scén. Dřív než seriál jsem četla první dvě knihy, ale musím uznat, že filmově mě to zaujalo více. Nicméně je škoda, že knihy se už jen krčí ve stínu seriálové popularity a ta originalita a nápad, co byly na začátku, umřeli zhruha po třech knižních dílech.

mis22
28.01.2012

Asi je chyba, že jsem nejprve viděla seriál TVD a pak se pustila do čtení, protože si myslím, že bych na to měla jiný názor a hlavně, když se řekne v knížce Elena, hned si představím Ninu Dobrev a ne blondatou dívku a tak je to i s ostatními postavami. Co se knížky jinak týče, tak se mi četla moc pěkně, samozdřejmě, že si přečtu i další díly :D. Je ale pravda, že se seriálem to má jen málo souhlasných fakt, spíše to jsou ale dva různé příběhy.

ewisek22
17.01.2012 3 z 5

Knihy upíří deníky?? DĚS!!!! Seriál Upíří deníky?? LUXUS!!!!

piskuutek
09.01.2012 5 z 5

Taky si myslím že se stmíváním to nemá vůbec nic společného. Jen některé věci. Třeba jako upíří a ti že jsou rychlí a nestárnou atd.. :) Ale kniha je velmi čtivá. Přečetla jsem jí na jeden nádech. :)

pet-kyval
23.11.2011 1 z 5

[112/11] (ebook) Nic zvláštního jsem neočekávala a nic zvláštního jsem nedostala. Na autorce je znát tehdejší velká nezkušenost, ale i touha se vypsat ze svých nejniternějších tužeb. Je to takový ten sen o mladé a věčně krásné, submisivní hrdince, která do této chvíle čekala na velkého osvoboditele, který ji vtáhne do nového světa plného dobrodružství, krve, smrti a násilí, ale převážně neuvěřitelné a gigantické lásky, kterou nezdolají ani ti největší odpůrci a nezničí nejtemnější zlo formované do těch nejroztodivnějších podob. To všechno jsem čekala a nic z toho nemohlo být důvodem, že bych to nedočetla.

Hlavní hrdina je upír, což se dá od knihy s takovým názvem čekat, ale co je zvláštní je ten fakt, že hlavní hrdinka je krásná, okouzlující a neodolatelná, sebejistá se sex appealem jak se na maturantku sluší, správná šťabajzna, není vyloženě hysterická a emocionální a přitom si uchovává ženskost a navíc, navíc to je královna maturitního ročníku. To je ale přeci bomba! Po těch ošklivých, oplácaných a zhrzených ženách jsem konečně narazila na někoho, kdo má skoro vše a navíc chce ještě víc. Její rodiče jsou mrtví, ale nebrečí každých pět stran jaká je chudinka. Popláče si jednou nad hrobečkem a šlus. A právě to co se jeví jako originální, vytváří neuvěřitelnou plastičnost, prázdnotu a povrchnost. Hrdinka nepochybuje, neječí, když jí jde o čest tak ještě zvládá vyhrožovat a až potom se ječet pokouší, neuvěřitelně rychle se smiřuje s realitou a vůbec je to taková požíračka aktuálních situací a nedej bože, aby u ní některý z šoků trval třicet stran.

Kniha je to tenká a prázdná, dějově a dramaticky stručná, ale zase naopak by rozsahem měla být dostačující pro vypiplání jednotlivých charakterů, což se nepodařilo. Stefan, jehož jméno ve mně celou dobu vyvolávalo představu dobového prostituta, je chladný jako šutr a nebo upír, potácivá zombie, která se jen a pouze plíží nocí, sem tam zakousne králíka jako zatoulaný pes a pak stáhne ocas a zase utíká pryč rychlostí Supermana, aby ho skryla temnota. Naopak Matt na mě alespoň udělal nějaký dojem, i když se vyskytuje pouze na pár řádcích. Na to, že je to velký fotbalista, který by rozhodně měl patřit jako s láskou chovaný domácí mazlíček k dívčí elitě školy, rozchod s královnou maturitního ročníku bere docela stoicky a ještě nemá větší problém dělat tlumočníka mezí ní a novým objektem lovecké touhy.

Nemůžu si pomoci, ale ta kniha je o NIČEM. Nemá to dramatičnost, napětí, postavy jsou vzdálené jako naše slunce od konce vesmíru a ani chvilku se zkušenější čtenář nebude dramaticky krčit v křesle v očekávání velkých odhalení, protože ta tam zkrátka nejsou. To, že je ten pobledlý Talián (to je tedy paradox) upír, není žádná záhada, protože to zkrátka už ze známosti názvu nejde. To, že vraždy má na svědomí on se nedá ani očekávat, protože takhle autorka s textem pracovat opravdu neumí. Celé je to jen takový prolog o ničem a k ničemu a přitom mám takový pocit, že by to musel napsat lépe i stroj bez emočních výkyvů, který by měl naprogramováno jen pár inspiračních románů a k tomu dostal jednoduché zadání konceptu.

Marťa 262
16.10.2011

Teď čtu první díl a musím říct, že je to celkem nuda, skoro nic se tam neděje. :( Doufám, že pokračování bude trochu napínavější.

MrsFantasia
13.10.2011 3 z 5

Námět velmi dobrý, postavy až na hlavního hrdinu velmi plasticky vystavěné, prostředí nádherné, přímá řeč jiskřivá. Ovšem to vše uzemnil naprosto nulový styl psaní, který je opravdu šílený. Možná jsem moc zhíčkaný čtenář, ale dkyž už se autor pustí do er formy, tak musí mít květnatý styl psaní a musí to umět!
Elena se mi v zásadě líbí. Je zajímavá, odhodlaná, a skoro vůbec mi nevadilo, že se chvilkama chová jako káča. Zato Stefan je na zabití. Situace popisované z jeho pohledu byli nudné, nezáživné a velmi, velmi unavující. Jeho neustálé výčitky a opakování frází mě nutilo bušit hlavou do zdi. Jediné,co za něco stálo, byly flashbcky (Mimochodem velmi dobře vymyšlené).
Matt je správný americký ňouma, ale stejně jsem si ho zamilovala. I přes do očí bijící obyčejnost má něco do sebe.
Na první pohled jsem si zamilovala Bonnie a Meredith. Dá se říct, že jsou úžasné protiklady. V prvním díle se mi strešně líbila Meredithina tajemnost. Ta holka má prostě něco do sebe. Bonnie je naopak otevřená a její dětská naivita je nádherně popsaná.
A zlý bráška Damon, i když v první knize velmi málo zmiňovaný, si i tady dokáže získat náležitou pozornost!
Pro ty, co mají rádi dobré upíří nápady a nejsou nároční čtenáři je to rozhodně skvělá četba!

Lenisk@
15.09.2011

Líbí se mi nekonečné srovnávání Stmívání x Upíří deníky...
Po přečtení Upířích deníků se mi Meyer trochu zprotivila... v Upířích denících najdete podobný námět, některé stejné scény...
Upíří deníky mají jedno mínus, co se týče zpracování (Stmívání se mi četlo o mnoho lépe).
Také se mi nelíbilo "nadstavování" příběhu Upířích deníků. Podle mého série měla končit 3. dílem :) ze 4. dílu se mi líbila akorát poslední bitva a 5. díl byl naprosto k ničemu, další číst nehodlám...
A seriálové zpracování má taky hodně do sebe, škoda, že s knížkou má společné akorát jména postav :D

Verrrunka
31.08.2011 3 z 5

Noo, neubráním se srovnání se Školou noci. Takže v tomhle případě se rozhodně jedná o vyspělejší styl psaní, vyprávění nezúčastněné osoby je rozhodně lepší než ich forma, děj bohužel nebyl tak napínavý. Konec přímo nabádá k přečtení dalšího dílu, ale toho já se zatím rozhodně neúčastním.. Takže v rámci stylu každopádně lepší, ale příběh mě nijak významně nezaujal.

Kaka.cs
23.08.2011 5 z 5

Knížka se mi od začátku moc líbila. Nejvíc ovšem od chvíle, kdy Elena zjistí, že je Stefan upír.

tkorvas
31.07.2011 3 z 5

Zajímavá knížka, to ano, ale moc lehká, jako kdyby to psalo 10-ti letý děcko! Vím, že je to z roku 1991 a spisovatelka byla mladá, ale dobře první 4 dily v pohodě. Spin-off série to je otřes a chystají se další 3 díly! Elena&Stefan jdou na vysokou a tak. Myslíte si, že si dělám srandu? NE! Ale už to nebude psát Smith, ale někdo jiný. Uvidíme, jestli zlepšení nebo TVD BOOKS klesnou na dno. Nebo spíše pod dno :)

p.anomisss
30.07.2011 5 z 5

Zajímavá knížka :))

KrvMys
25.07.2011 1 z 5

Z této upíří série jsem četla jen první díl a to jen kousek. Námět je to zajímavý, ale zpracování naprosto mizerné. Osobně jsem tentokrát dala přednost seriálu před knížkou, což mne velice mrzí, ale seriálové zpracování je výborné a smysluplné. Tuto upíří série řadím proto mezi odpad, ale za hezký nápad dávám jednu hvězdu.