Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1946 519

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

Karcoolka2210
24.09.2021 5 z 5

Musím sa priznať, že som nemala žiadne očakávania od tejto knihy. Čaká ma trilógia Žatva smrti od Shustermana, no k tejto knihe som sa dostala trochu skôr. Nuž a ostala som veľmi milo prekvapená. Autor sa veľmi zaujímavo popasoval s témou interupcií. Napriek tomu, že hlavní hrdinovia sú mi svojim vekom už vzdialení a väčšinou ma v knihách konanie tínedžerov dosť rozčuľuje, Shustermanovi sa podarilo to, že Connor, Risa a Lev mi boli všetci svojím spôsobom veľmi sympatickí a vedela som sa s nimi v niektorých situáciach stotožniť. Ozaj veľké prekvapenie pre mňa :)

april4
16.09.2021 4 z 5

Po téhle knize bych asi normálně nesáhla, zkusila jsem ji v rámci čtenářské výzvy s tím, že jde o jeden z řady dystop. románů pro děti a že uvidím, jestli to půjde. Pochybnosti zmizely po pár řádcích a ve finále jsem knížku zhltla za 2 dny. Opravdu originální téma, napětí tak akorát (jde to i bez hektolitrů krve a nechutností), přičemž jedna z nejvýraznějších scén je popsána tak "obyčejně", až má člověk husí kůži. Bezmoc, strach i náznaky naděje, rychlý děj bez hluchých míst, napsáno poutavě a čtivě.... Pro mě velice příjemné překvapení.

Hannah13069
14.09.2021 5 z 5

Velmi zajímavá kniha, už na začátku mě vtáhla a už nepustila. Zajímavý pohled na to jaká by mohla být budoucnost. Je škoda, že u nás vyšel pouze první díl této série. Je skvělé, že u Smrtky vyšla celá série. Každopádně je tato kniha dobrá volba pro mládež, která začíná se žánrem science fiction.

Egeris
02.09.2021 4 z 5

Dobře napsané, má to celkem rychlý spád a zajímavý děj. Kapitola s rozpojováním je vážně nechutná, dokonce jsem si musel dát i pauzu ve čtení (a to fakt nejsem nějaká citlivka - přečetl jsem už dost hororů, ale tady je to napsáno tak "obyčejně", až mi z toho bylo šoufl). Konec mi přišel takový neuzavřený, jako by si autor nechával dvířka pro pokračování...

terakera
01.09.2021 3 z 5

Tato knížka mi byla doporučena mými staršími kamarádkami které čtou už roky a roky ovšem já v té době měla načteno malo a v celku, Bez šance byla moje první thriller kniha. Příběh a celková myšlenka s ''rozpojováním'' mi přišla opravdu zajimavá a prvních asi 130 stran jsem byla zapálená do dějě a prožívala vše s hlavními postavami Risou, Levem a Conradem s nadšením ale více než druhá polovina knihy bylo pro mě trápením. Ujížděly mi oči ze stran (lol to zní vtipně co to meles boi wot the hell), nedávala jsem pozor a začal mi vadit styl psaní. Přemýšlím o re-readingu a třeba to bude lepší ale nebylo to nic pro mě. Na konci se už to táhlo a celkové vyvrcholení knihy mi přišlo divné a vůbec jsem ho nepochopila. Měla jsem na jazyku tolik otázek: kdo je cam? skončili connor a risa spolu? co se stalo s rolandem? jak se tam sakra objevil ten admiral? co se stalo s tím levem? A celkově mi kniha nesedla ale věřím že vám starším čtenářům se kniha bude líbit. Doporučuji čtenářům od 13/14 a víc

misatrix
31.08.2021 5 z 5

Pri cteni na me dopadala bezradnost a bezutesnost danych situaci. Predstava zpetneho potratu je naprosto desiva, ale naprosto skvělá jakožto namet knihy. Někteří spisovatele maji tak uzasne napady! Kniha rozhodne stoji za přečtení, pokud bych nepotrebovala pauzy, abych mohla dej vstrebat, dala bych ji na jeden zatah.

Stanas513
31.08.2021 5 z 5

Wow, tak tahle knížka mě dostala. Když člověk pomyslí na to, jak by to mohlo skončit ve skutečnosti, běhá mu mráz po zádech (a ne poprvé...)

Mermaida
14.08.2021 5 z 5

Četla jsem jako re-reading po pěti letech a bylo to velmi milé připomenutí. I když během čtení jsem zjistila, že si toho spíš víc nepamatuju než pamatuju, takže jsem cestu "naděje" s Connorem, Risou a Levem velmi prožívala. :-)
A bylo to naprosto skvělé čtení - děj knihy je dost živý, pořád se něco děje a díky tomu se od knihy jen těžko odtrhnete. Vtáhne vás do děje a jen tak nepustí. Kniha je působivá, strhující a svým tématem šokující.

Viviana-Mori
12.08.2021 5 z 5

Velmi silná, smutná a depresivní kniha. Bavila mě od začátku do konce, skvělý nápad, skvěle popsaný příběh. Čtenář si kouše nehty nad tou nespravedlností a šílenými zákony.
Nejsilnější scéna byla ta, kde proběhlo celé rozpojení jisté postavy (nebudu prozrazovat). To byl snad jeden z nejdepresivnějších momentů, které jsem kdy v nějaké knize četla. Autor to popsal tak, že jsem se sama cítila neúplná.
Závěr opravdu napínavý. Každý si zaslouží žít, o tom ta kniha je.
Celé čtení bylo pro mne opravdu silný zážitek.

tessalovesbooks
11.08.2021 5 z 5

Neal Shusterman se řadí mezi mé nejoblíbenější autory, takže na knížku Bez šance, která je v zahraničí tak vychvalovaná, jsem byla dost zvědavá. A pan autor opět nezklamal. Já osobně mám ráda ty knihy, v kterých se skrývá nějaké to poselství a donutí člověka přemýšlet a přesně to Bez šance nabízí. Ze začátku musím pochválit celý ten nápad. Neal Shusterman má opravdu velkou fantazii a Bez šance je příkladem toho, jak nějak by podle mě měla vypadat ta pravá dystopie. Všechna ta nová slova jako čápnutí, tleskač nebo buf, to prostě jen tak nevymyslíte, ale krásně to dokresluje atmosféru celého příběhu. Ačkoliv nám zde autor představuje úplně nový svět, umí to udělat tak, že je to srozumitelné a vůbec jsem neměla problém se do knihy začíst. Obvykle mívám problém s tím, když jsou knihy psány ve tři osobě, ale Neal Shustermam umí psát, tak že mi to ani nevadilo a bylo snadné se do všech postav vcítit. Navíc to, jak se navzájem protínaly jejich úhly pohledu a časové linky bylo prostě geniální. Nejsilnější byl pro mě ten konec, kdy už šlo do tuhého a z jedné kapitoly mi bylo vnitřně opravdu špatně. Každopádně doufám, že se u nás vydají i další díly, protože v té sérii vidím velký potenciál.

5⭐/5⭐ Nemám co vytknout. Naprosto perfektní dystopie, kterou si musíte všichni přečíst.

LaCoccinelle
11.08.2021 5 z 5

Tak tohle se mi hodně líbilo. Napínavá, čtivá knížka. Určitě si od autora přečtu další.

Rainbow_Owl
06.08.2021 3 z 5

Fiktívna budúcnosť USA. Po vojne medzi dvoma myšlienkovými tábormi- za právo na život a proti potratom, vznikol “kompromis”, tretia voľba- uvoľňovanie. Rodičia môžu svoje deti vo veku od 13 do 17 rokov “uvoľniť”. Poslať ich do táborov, kde budú rozobratí na kúsky, ktoré poputujú na transplantáciu. Zmyslom uvoľnenia nie je vražda- práve naopak, život vo viac telách súčastne.
V príbehu sledujeme príbeh 3 úplne odlišných deti, ktoré boli odsúdené na uvoľnenie. Connor, kvôli jeho výbušnej povahe. Risa, kvôli nedostatku finančných prostriedkov. Lev, z náboženských dôvodov.
Kniha sa číta ľahko, je pomerne krátka, zápletka nie je zložitá, je v nej veľa nelogických chýb. Žiadna postava mi neprirástla k srdcu, lepší priemer.

DreamerX9
29.07.2021 5 z 5

Tahle kniha se těžko hodnotí protože bere dech jak je to reálné. Tento autor je jeden z nejlepších co se sci-fi týče nejenom tou čtivostí ale především nápadem. Velmi připomíná Čapka, jakoby se snažil varovat před budoucností. Kniha Bez Šance byla originální ale i neuvěřitelně poutavá. Co se rozpojovaní týče nedokážu si to predstavit ani přes autorův barvitý popis a snad ani nechci nicméně dávalo to smysl. Postavy do sebe krásně zapadaly co se vývoje děje týče. Také sem tam nějaký ten fór na odlehčení sedl. Chápu proč kniha byla bestseller a doporučuji jí k přečtení protože stála za to.

Luigi1
29.07.2021 5 z 5

Tak tohle jsem nečekal.Myšlenka je podle mě nápaditá a mnohém se Shutermanen stotožňuj.Myslím,že tento příběh by klidně v určitých pasážích klidně zapadal i do tohoto světa.Rád jsem se začetl až mi chvílema běhal mráz po zádech.Hrdinům jsem držel palce a na na dálku jim"pomáhal":-)))Top

Maevie
23.07.2021 4 z 5

Oproti Smrtce je Bez šance jasnou young adult literaturou. Čekejte teenagery jako hlavní postavy, zlé dospělé a žánru přizpůsobený jazyk. Přesto jsem si knížku přečetla s chutí i jako dospělá. Neal Shusterman opět přichází s námětem, který útočí na lidskou etiku a morálku. Zpracováním není Bez šance autorovo vrcholné dílo, přesto nabízí zneklidňující dystopický svět.

Petkona
05.07.2021 5 z 5

Od Neala Shustermana asi nejde čekat nic jiného než skvěle propracovaný svět a zápletku. Což se v této knize samozřejmě potvrdilo, ale autor umí překvapit stále s něčím novým. Ale tuhle recenzi píšu trochu s odstupem a když se na to dívám zpětně, tak bych to označila asi za nejslabší knihu od autora. Nejvíce mi asi vadily postavy, ty byly takové nijaké a taky nesympatické a neuměla jsem se s nimi sžít narozdíl od jiných autorových knih, což mě asi trochu zklamalo. Ještě to možná nebylo až tak čtivé jako ostatní autorovy knihy, takže to celkem pomalu utíkalo, i když ne všechny části knihy. Obzvlášť se mi líbila ta část na letišti tam se toho dělo asi nejvíc. A nejsilnější moment z knihy byla určitě jedna scéna skoro až na konci knihy. Až to budete číst nebo jestli už jste to četli, tak si myslí, že úplně pochopíte jakou část myslím. Takže asi po tom konci jsem měla nutkání tomu dát plný počet, ale jestli jste od Shustermana ještě nic nečetli, tímhle asi nezačínejte, nicméně je to stále hodně povedená dystopie.

maximus13
24.06.2021 5 z 5

Jenom si to trošku zkusit představit, že by to mohla být realita a hned vás přejde nálada toto téma zlehčovat. Zajímavá kniha na velice, velice těžké téma. Jako dystropie hodně dobré. Čistě jako kniha vážně výborné. Pro otrlejší čtenáře doporučuji.

Katania
22.06.2021 5 z 5

Knihy Neala Shustermana jsou zárukou dobré četby a tahle nebyla jiná!

heliiinka
20.06.2021 5 z 5

Povedené. Shusterman se očividně zajímá o hodnotu lidského života a je to v jeho knihách znát. Dystopie, které vedou k zamyšlení. A pokud se nechcete zamýšlet, tak je to stejně strhující čtení.
A teď by mohli přeložit další díly :D

Niky Coffee
15.06.2021

Poslední dobou jsem zjistila, že dystopie jsou pro mě oddechovkou. Co si budeme, žádný Tolstoj to není, ale zároveň ani takový brak, že byste se chtěli tou knížkou umlátit. To téma je celkově docela hrozivé. Chybělo mi více vysvětlení toho, proč to vzniklo a hned nezaniklo. Přišlo mi zajímavé o tom přemýšlet a četlo se to moc dobře. Jen mi prostě nesedí YA, kdy puboši spasí svět od hroznejch dospěláků. A ten konec byl až moc idylickej a přeslazenej na dystopii. Ale celkově mě bavilo to srovnávat s jiným přístupem např. v Neopouštěj mě.