Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1952 519

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

Fortuna7
07.04.2021 2 z 5

Tato kniha mě osobně dost zklamala, možná je to ale tím, že jsme měla velká očekávání. Neoblíbila jsem si postavy, romantická linka v knize byla z 0 na 100 a styl psaní se mi taky moc nelíbil.
Já v Bez šanci hodně vidím, že je to autorova prvotina , ale musím pochválit velice originální a bizarní svět.
Dala bych 2.5/5⭐

Alžbětka273
06.04.2021 5 z 5

Knížka mě úplně zaskočila. Vůbec jsem nečekala tak silný a napínavý příběh. Silný příběh, který mě vedl k pořádnému zamyšlení. Postavy mi byly tak sympatické a jejich příběhy jsem velmi prožívala. Dočetla jsem jedním dechem a nemůžu jinak než ze srdce doporučit.

stozarka
01.04.2021 5 z 5

Tahle knížka byla skvělá. Napínavý příběh, žádná hluchá místa, sympatické postavy s vývojem, neotřelý nápad, trochu romantiky. Líbilo se mi to více než smrtka. Určitě doporučuji.

kikies
01.04.2021 5 z 5

Moc se mi to líbilo! Na mém seznamu četby rozhodně netypický zářez, ale zřejmě to bude tím, že s autorem již mám dobrou zkušenost, proto jsem se knize rozhodně nebránila. Nápad skvělý, provedení má možná drobné mouchy, ale jsou převáženy aktuálností nastíněné problematiky, uvěřitelností neuvěřitelného a děsivostí něčeho, co vlastně není zas až tak úplně mimo! Napínavé, dojemné a silné - doporučuji.

Krizovakri
26.03.2021 4 z 5

Od toho autora jsem cetla dve knihy. I kdybych nevedela, ze jsou od stejneho autora, podobnosti byly velmi patrne. At charaktery a vek hrdinu, tak tematika. I presto me kniha velmi bavila, sice nebyla tak desive realisticka, jako kniha Sucho, o to vic s lehlosti se mi cetla. Dej byl poutavy, mel spad, zapletku, proste vse, proc by se mel ctenar tesit navecer, az knihu otevre. I kdyz to neni tak narocne cteni, presti donuti k zamysleni a dava duvod k diskuzi.

jaroiva
24.03.2021 3 z 5

Všichni, kdo teď čtou Zvon, ve mě vyvolali trochu závisti, protože už ho mám přečteného loni (jako slovenského Posla). Tak jsem sáhla po další knize od autora.
Od samého začátku mě to chytlo. Výborný nápad a tísnivá atmosféra. Po půlce se mi ale zdálo, že to už začalo upadat a jak jsem nejdřív myslela, že mě bude mrzet, že nejsou přeložené další díly, a budu muset sáhnout po angličtině, teď mě už pokračování ani neláká.

sgjoli
19.03.2021

Tuto knihu jsem kdysi zkoušela číst, byla to tehdy moje první kniha od autora. A nechala jsem ji nedočtenou. Ačkoliv námět zněl (a stále zní) dost lákavě a velmi originálně, neseděl mi způsob, jakým byla kniha napsaná. Už od začátku jsem měla pocit, jako že se do čtení musím nutit a s každou stranou to bylo čím dál těžší.
Zkusila jsem si knihu přečíst nedávno znovu. Ale bohužel s týmž výsledkem. Nesedí mi způsob, jakým je to napsané. Bůh ví proč je to pro mne kostrbaté a nedokážu se do děje pořádně ponořit. O to víc to nechápu, když autorova série Smrtka mne baví naopak na maximum.
Knihu nechávám bez hvězdičkového hodnocení, neb jsem nedočetla.

alzbeta2843
10.03.2021 5 z 5

Táto kniha mnou doslova otriasla. Po prečítaní som nemohla myslieť na nič iné. Myslím, že ma dostala viac než som si vedela predstaviť. Je to veľmi silný príbeh, pokiaľ sa človek zamyslí nad tým príbehom a svetom. Naozaj sú ľudia takí bezcitní, aby dokázali nechať "zabiť" svoje dieťa, ktoré vychovali? Veriť, že to bude lepšie pre spoločnosť? Neviem si to ani predstaviť.

Myslím, že táto kniha nemusí byť len pre mladých, ale hlavne pre dospelých, ktorí rozmýšľajú o živote inak.

annettka1098
08.03.2021 4 z 5

Děj díky střídání vypravěčů velmi dobře plyne a je to i dobrý způsob pro vykreslení a zároveň pochopení hlavních postav.
V knize jsem postrádala bližší vykreslení celkové společnosti. Vzhledem k tomu, že se jedná o první díl serie (další díly nebyly zatím přeloženy) je to nejspíš udělem prvního dílu, aby čtenáře přdevším zaujal a nalákal.

Arlienen
03.03.2021 5 z 5

Tato kniha mě nutí k zamyšlení. Na svůj život máme právo a nikdo nám nemůže vzít žádnou část z našeho těla. Co by to bylo za svět, kdyby existovalo rozpojení? Kdyby matka mohla své dítě odložit někomu před dveře a zákon by to schvaloval? Kde by mohli rodiče určit své dítě jako desátek?
Tato kniha mě totálně dostala na kolena. Už dlouho se mi žádná kniha nedostala takhle pod kůži. Vážně mě to nutí k zamyšlení a říkám si, že sice je tady to bláznovství ohledně Covidu, ale pořád mám svůj život ve svých rukou. Za to Connor, Risa a Lev to říct úplně nemohli....

Turlogh
03.03.2021 5 z 5

Hodně drsné, akční, dojemné. Čtení plné napětí a dějových zvratů. Dobře prokreslené charaktery hlavních postav. Četlo se mi to skvěle, proto vřele doporučuji k přečtení. Howgh

dr.romca
01.03.2021 5 z 5

Překvapilo mě, že to má být série, když první díl vyšel už v roce 2016. Četla jsem druhé vydání. U 1. vydání se mi líbí více obálka - je taková výstižnější. JINAK SKVĚLÁ KNIHA. Skvělý námět, jen doufám, že na náhradní díly mne rozeberou až po smrti.

FejKýý
01.03.2021 4 z 5

Parádní příběh. Už jsem se dlouho na něj chystala a jsem ráda že ten čas přišel nakonec už teď. Díky společnému čtení s pár lidmi. Už jsem přečetla všechny knihy co u nás od autora vyšly a všechny byly úžasné. Sucho a Smrtku tahle kniha za mě nepředčí ale to neznamená že tento svět je špatný.. Budu jen doufat že se u nás dočkáme konečně dalších dílů.

myelka
28.02.2021 5 z 5

Za mě supr, kniha se četla velmi dobře (byla jsem ráda, že dítě spí dnes odpoledne extrémně dlouho a mohla jsem to dočíst :D ), zbytek už bylo řečeno, k zamyšlení, témata aktuální, děje to kolem nás, jen to "zatím" není tak vyhrocené....

katasokolov
28.02.2021 4 z 5

Shustermana jsem objevila skrze sérii Smrtka a musím říct, že je to opravdu originální spisovatel. Bez šance se četlo skvěle a i tady byla velmi nápaditá zápletka, která mi sice částečně připomněla některé knihy, jako třeba Hunger Games nebo Neopouštěj mě, ale přesto stále zůstala svá. Všechny hlavní postavy byly zajímavé a každá byla jiná. Spíš než nějaká akční jízda, je tahle kniha o zamyšlení se nad tématy života, smrti, posmrtného života -) kam se vytrácí naše duše, potratů -) měl by existovat zákonný nárok na každý život ?! V současné době téma celkem aktuální, vzhledem třeba k situaci v Polsku. Kniha v tomto získává jakýsi filozofický rozměr.

katallinka
26.02.2021 5 z 5

Nechápu jak to autor dělá, tolik děsivých a zároveň promyšlených budoucností, kdy lidstvo nějakým způsobem rezignuje. Myslela jsem, že to nemůže být stejně dobrá kniha jako Smrtka, ale v některých částech byla možná i trošku lepší, i když Smrtka u mě stále vede. Na této knize jde malinko poznat, že je to autorova prvotina. Rozhodně si chci v budoucnu přečíst vše co autor napíše, jeho knihy v sobě mají vždy nějaké zajímavé myšlenky a varování.

ZÓNA
14.02.2021 4 z 5

Prvotina autora, která se zabývá, podobně jako jeho další knihy, určitou variantou smrti.
Mohu se pouze domnívat, zda Shusterman sám má strach ze smrti. A proto o ní píše (Smrtka, Sucho).
Každý má strach ze smrti a nikdo nezná její ortel. Shusterman smrt obchází, dává jí bezbolestnou auru.
Alespoň v tomto příběhu.Přestože jej vede zcela opačným směrem.
Ale sleduji pouze svoje domněnky a raději bych se měl vyjádřit ke knize samotné.
Nejistota autora je v prvních stránkách knihy znát.
I přes dobrý námět nevyužívá jeho potenciál.
Až v závěru se dočkáme bohatého vyvrcholení děje a odneseme si z knihy skvělý zážitek.
Shusterman ve svých knihách cílí na temné zákoutí lidstva.
Přesto mu dává naději.
A díky ní čteme jeho knihy...

kikidok
14.02.2021 5 z 5

Kniha plná zajímavých nápadů a námětů na přemýšlení! Nejdřív jsem si říkala, že mi v knize chybí příběh a tím pádem i napětí. A musím uznat, že kniha nebyla silná na příběh. Nakonec ale přece jen vzbudila napětí a chtěla jsem vědět, jak dopadne. Kniha není obyčejná a má svůj zvláštní styl. Prozatím to je pro mě nejpotentnější kniha co se týče citátů a námětů na přemýšlení, kterými je kniha narvaná. Asi to není čistých 5 z 5, díky tomu příběhu, ale blíže to má k pětce než ke čtyřce.

kristie
10.02.2021 5 z 5

Smrtku mám doma už rok a nějak se k ní ne a ne dostat. Nicméně anotace knihy Bez šance mě natolik zaujala, že jsem do ní šla hned, jak se mi dostala do ruky.

Málokdy se stane, že by mě kniha natolik vzala, abych i po dočtení měla nepříjemný pocit. U Bez šance se to stalo. První 2 třetiny knihy byly taková fajn dystopická young adultovka. Nicméně poslední část mi dala zabrat. Popis rozpojení jsem četla se staženým žaludkem a měla jsem co dělat, abych knihu neodložila. Celé rozpojování mi zavánělo Mengeleho pokusy a to, jak je to ve společnosti bráno za normální, mě děsilo asi ze všeho nejvíc.

Ocenila bych, kdyby se člověk v knize dozvěděl víc o minulosti a o tom, jak to celé vzniklo a proč to je pro spoustu rodičů natolik přijatelné, že nechají rozpojit vlastní dítě. Tenhle pohled mi v knize trochu chyběl, protože, ač tam nějaké nastínění minulosti bylo, nestačilo mi to, abych dokázala pochopit, co společnost přimělo k takovému šílenému kroku.

Nicméně kniha byla skvělá i tak a já se konečně vrhnu na i na tu Smrtku.

Ze začátku si člověk říká, jak je to celé absurdní a nemyslitelné. Na konci ovšem zůstane nepříjemná pachuť...

dom.ini
07.02.2021 3 z 5

Knížka se četla dobře, námět byl zajímavý, ale něco mi tady tak úplně nesedělo. Některé věci mi připadaly nelogické a nedotažené. Rozhodně bych ocenila, kdyby byla více rozpracovaná třeba motivace rodičů, historické souvislosti apod. Smrtka se mi líbila rozhodně více, ale přečtení určitě nelituju.