Bez šance

Bez šance https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/278111/bmid_bez-sance-pIR-278111.jpg 4 1957 1957

Unwind Dystology série

Fascinující a temná dystopie ze světa, kde společnost zavedla nový zákon: Každé dítě má právo na život od chvíle početí až do věku třinácti let. Mezi třinácti a osmnácti je ale na rodičích, jestli ho vychovají až do dospělosti, anebo ho pošlou… rozpojit. Tohle nenápadné slovo znamená, že problémové děti, sirotci, anebo prostě ty, které v sobě mají příliš vzdoru, jsou odeslány do sběrných táborů, kde jsou jejich těla rozebrána a orgány předány těm, co je potřebují. Takže technicky žijí dál – alespoň to dětem říkají. Tři z nich, Connor, Risa a Lev, se setkávají v táboře a ani na okamžik nemají chuť žít dál…rozpojení. Jedinou šancí je útěk.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Knižní klub

Unwind , 2007

warca
13.06.2016 5 z 5

Konečně zase skvělá strhující kniha. Není tomu co vytknout!

Denisa.knizky
12.06.2016 3 z 5

Nekdy me mrzi, ze tu neni deset hvezdicek 10ti procentech ale jen 5 po 20ti:) teto knize bych dala 70%. Zajimave nove tema, do podrobna asi v realite nerealizovatelne, kazdopadne na zamysleni docela vhodne, prece jen zijeme v neustale se technologicky se zdokonalujicim svete, ve svete, kde se technologie prevadi i do zdravotnictvi a bezneho socialniho zivota. Kniha je jednoduse napsana, stylem psani i diky postavam mi prijde zamerena spise na young adults ale s chute jsem si ji precetla taktez. Pokud ma nekdo rad moderni scifi navic odehravajici se v quasi dnesni spolecnosti a ma par volnych veceru tak knihu na rozsireni obzoru doporucuji:)

Ni_kita
11.06.2016 5 z 5

Tak tohle mi dlouho chybělo, kniha jejíž námět mě trochu znepokojuje, ale zároveň ji nemůžu dát z ruky, nic podobného jsem ještě nečetla, a to myslím jak obsahově tak stylem psaní, který mě občas vážně fascinoval. Takové knihy jsou prostě jedinečné. :)

Simáček
11.06.2016 5 z 5

Tedy, pane jo. Na tuhle knihu jsem se dlouho těšila a naprosto splnila očekávání. Velmi zajímavé téma, ze kterého místy až mrazilo (zejména při popisu samotného rozpojení). Představa, že by něco takového mohlo skutečně existovat je šílená. Líbilo se mi, že děj je vyprávěn z pohledu různých postav a ty se často střídají, takže kniha má spád. Za mě plný počet a jsem velmi zvědavá, jaké bude pokračování.

jesie
08.06.2016 4 z 5

,,Hloupé sny. I ty hezké jsou špatné, protože člověku připomínají, jak mizerná je ve srovnání s nimi realita.´´

MikeDV3
04.06.2016 5 z 5

Skvělá kniha, která na mě velmi zapůsobila. V knize je skvěle vykreslena psychologie postav. Popis rozpojení je velice děsivý a velmi na mě zapůsobil.

Petra17
27.05.2016 5 z 5

Zajímavý futuristický scifi román, od kterého je těžké se odtrhnout, myšlenka zajímavá, klidně by mohla být realistická. Čtení jsem si užila a jjsem spokojená i se zakončením :)

Jakahol
25.05.2016 5 z 5

Když jsem knihu začínala číst, nečekala jsem od ní moc. Původně jsem si ji ani nechtěla koupit, ale v knihkupectví ležela hned vedle Půlnoční koruny (pro kterou jsem si zrovna šla) a protože jsem si vzpomněla, že mělo Bez šance dobré hodnocení tady na databázi a docela mě zaujala, tak jsem si ji koupila. A jsem strašně ráda, že jsem to udělala! Nápad naprosto skvělý a originální. Líbilo se mi i zpracování budoucnosti. Všechno to vypadalo, že by se to klidně zanedlouho mohlo stát. A způsob skládání kapitol z různých pohledů byl úžasný. Hlavní ( a i některé vedlejší) postavy byly pěkně napsané. Každá ve mě vyvolávala ty emoce které (aspoň myslím) autor chtěl. Dokázala jsem si krásně představit jejich charakter. Navíc některé myšlenky, co v knize byly, mě vážně překvapily. Z některých částí mi bylo skoro špatně, jak tohle někdo mohl dopustit. Některé stránky jsem otáčela tak rychle, že ani nedokážu pochopit, jak je to možné :) Ještě dlouho po dočtení jsem o knize přemýšlela.
Za mě určitě doporučuju.

Petulla
23.05.2016 4 z 5

Dokonale promyšlený román, přečetlo se samo pomalu jedním dechem...
To rozpojení chlapce mě docela dostalo i slovo "čápnutí" a tzv. Tleskači. Zajímavé, jak se může otci (autorovi) čtyř dětí zrodit takováto myšlenka.
Co nepochopím jsou rodiče-po 13ti letech života zjistím, že mi mé vlastní dítě nevyhovuje (neučí se lépe jako tamten, nemá takové hudební nadání jako tamta...), tak se rozhodnu, že ho nechám rozpojit?! No, hnus, kam se podělo nějaké svědomí, či mateřská láska, nebo úcta?
Kdokoliv má právo na život, ať už jakýkoliv, když už se jednou narodil....
Ufff, doufám, že tato dystopie zůstane dystopií ;-)

fruitbueno
23.05.2016 3 z 5

Zajímavé téma i zpracování, ale dost mi vadilo střídání vypravěčů ve zběsilém tempu a to, že řada reálií nebyla dostatečně a brzo vysvětlena a potácela jsem se v nevědomosti :)

Kočičáci
21.05.2016 5 z 5

Aby Válka o vnitrozemí mohla skončit, byl schválen Zákon o životě. Ten říká, že mezi třináctým a osmnáctým rokem dítěte, můžou rodiče rozhodnout o jeho životě - jestli bude dál pokračovat, nebo jestli bude ukončen "rozpojením".
Connor, Risa a Lev jsou tři rozpojenci, které osud svede dohromady...jenže oni se s tím osudem nechtějí smířit a tak bojují o svůj život.
Další významou postavou je admirál Dunfee, který rozpojence zachraňuje. Důvodem ovšem není jen nesouhlas s rozpojováním, ale osobní pohnutka, která souvisí s jeho synem Harlanem. Závěrečná Harlanova párty na mě opravdu silně zapůsobila.

Rozdíl mezi fikcí a realitou může být opravdu hodně malý. Nezbývá než doufat, že nás podobný "Zákon o životě" ještě dlouho nečeká. Až knihu dočtete, věřte, že si ještě dlouho budete klást různé existenční otázky...

"Abys mohl změnit zákony, musíš nejdřív změnit lidskou povahu...abys mohl změnit lidskou povahu, musíš nejdřív změnit zákony".

lucie0942
20.05.2016 5 z 5

Já jsem byla spokojená. Námět knihy mě zaujal, něco podobného jsem na trhu už dlouho nezahlédla. Kniha je dobře čtivá, děj není zbytečně protahovaný, i když občas se mi zdál dost uspěchaný.....podrobnosti v některých pasážích jsou...hmmm, šokující??...už dlouho se mi nestalo, že by mi při čtení spadla brada....za mě určitě doporučuji!!

Lily2828
17.05.2016 5 z 5

Když jsem knihu dočetla, napadlo mě jenom: "Co to je????" Příběh je opravdu neobvyklý a zřejmě mi bude trvat ještě dlouho, než ho v hlavě nějak zpracuji.
Nápad vypadá zajímavě a autor ho dokázal čtivě a napínavě podat. Kniha nekončí happyendem, ale poslední stran,a je plná naděje a odhodlání bojovat. Postavy mají charakter, i když není na první pohled jasné, o co jim vlastně jde. Čtenář je vržen do zcela odlišného a nepochopitelného světa, ve kterém se musí sám zorientovat a udělat si na něj názor.
Knížka je opravdu dobrá, i když na konci zůstane spousta otázek nezodpovězených. Mě by ale zajímala hlavně jedna věc: Co se stane s dopisem, který Connor nechá u Sonii?
Bez zaváhání dávám 5 hvězd, protože příběh byl čtivý a nutí člověka přemýšlet o mnoha důležitých věcech, jako třeba: "Komu vlastně patří právo žít?"

Týnidlo
16.05.2016 5 z 5

Tato kniha se mi velice líbila a to nejen díky krásnému vzhledu. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Napínavá a překvapivá. Mohu doporučit.

rm
16.05.2016 5 z 5

Velmi zajímavý námět (nápad s (ne)dobrovolným dárcovstvím). Slušný konec (na dystopie :-). Mě se to líbilo.
Pozn. Někdy přílišná reklama může i trošku uškodit.

ElisR1
15.05.2016 3 z 5

Na to, jak je kniha hodně vychvalovaná, jsem čekala mnohem víc. Byl to spíš takový lepší průměr.

papajapa
08.05.2016 5 z 5

Páni.
Co k tomuto dílu napsat. Z části jsem zděšená, že možná v naší budoucnosti dojde k těmto krokům, ale z druhé strany je fascinující, že vědomí a naučené zvyky zůstávají v transplantovaných údech.
Nedokážu posoudit, zda je horší forma ukončení života potrat nebo zmíněné rozpojení. Každopádně jsem zde nepostřehla možnost nějaké antikoncepce. Jako nejhorší posuzuji tzv "čápnutí".
Každopádně tato kniha mě donutila zamyslet se nad možností darování orgánů, krve aj.

LilianaFalcon
07.05.2016 5 z 5

Nevybavuju si, kdy naposledy mě z knihy takhle moc mrazilo a kdy mi její dočtení skutečně nedalo spát!
To byl opravdu masakr!
První polovina byla hodně dobrá, nadprůměrný dystopický román, ale druhá polovina byla naprosto dokonalá s gradujícím napětím i celkovou pointou! Prostě to nemělo chybu.
A všechny ty osudy, které nakonec byly tak dokonale ironicky propojené!!!!
Vážně všem vřele doporučuji! Čtěte a nechte se pohltit!

pavel1997
06.05.2016 5 z 5

Nemám slov.... Opravdu fascinující kniha přečtená jedním dechem. Při popisu rozpojování mi běhal mráz po zádech. Doporučuji k přečtení.

stolbice
05.05.2016 5 z 5

Úžasný nápad, úžasný příběh, úžasné postavy....úžasná kniha :-) Musím říct, že jsem od toho nic moc nečekala, prostě klasický dystopický román, ale příjemně mě to překvapilo, chytilo a už nepustilo. Život je boj a v této knize to platí dvojnásob.